Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestawy aktywne na Peerless'ach

KB 24 Lut 2008 22:08 4939 15
  • Przedstawiam projekt zestawów głośnikowych aktywnych.
    Głosniki niskośredniotonowe to Peerless HDS 164 NOMEX , wysokotonowe to Peerless Vline DX25TG-05-04.
    Obudowy kupiłem na Allegro, były przystosowane pod te głosniki.Pokryte lakierem fortepianowym.
    W każdej kolumnie znajduje się zasilacz z trafem toroidalnym 120VA, x-over oraz dwie końcówki mocy.
    Końcówki są zrobione na LM3886.Są zasilane napięciem 2x35V.
    Musiałem dokonać pewnych przeróbek, ponieważ wzmacniacze te lubią się wzbudzać.
    Dla zainteresowanych dodam, że w każdym zasilaczu są kondensatory 4x4700uF.
    Więc nie jest to jakiś ekstremalny projekt.
    X-over zrobiony został na podstawie wiadomości ze strony:
    http://sound.westhost.com/
    Płytki drukowane zaprojektowałem i wykonałem samodzielnie.
    Podział pasm można regulować w pewnych granicach poprzez potencjometry nastawne na płytkach x-over'ów.
    Można także regulować poziom sygnału dla każdego pasma na płytce x-overa oraz poziom ogólny sygnału wejsciowego za pomocą zewnętrznago potencjometru.
    Wejścia nie są symetryczne, chociaż użyłem gniazd XLR. W przyszłości planuję użyć wejściowych transformatorów desymetryzujących, oraz zmienić scalaki na OPA.Gniazdo XLR męskie słuzy do ew. linkowania.
    Niedoróbki widoczne na zdjęciu, usunę.
    Zestawy steruję z zewnętrznego preampu lampowego na ECC81, również własnej konstrukcji.
    Muszę również wspomnieć, że kolumny potrafią zdrowo ryknąć, jak na swoją wielkość, w końcu jest ok 120W czystej mocy na zestaw.
    Nie mam niestety zdjęć z budowy, ponieważ zdecydowałem się umieścić opis projektu w ostatniej chwili.
    Przy okazji zamieszczę dodatkowe zdjęcia wnętrza.
    Polecam budowę zestawów atywnych!

Fajne!
  • #2 24 Lut 2008 22:29
    Tomek_18
    Poziom 18  

Skoro obudowy z allegro.pl to nie jest to do końca DIY ale trudno...

Moja ocena to... 3/6

• #3 25 Lut 2008 13:10
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo fajna konstrukcja, aż miło pooglądać i wyobrazić sobie jak to może grać. Nie jest to takie trudne znając przetworniki, końcówki, i dźwięk przedwzmacniacza lampowego. Prawdę mówiąc miałem chrapkę na Gain Clona na LM3886 z pre na ECC83 (taką konfigurację słyszałem).
    Tak swoją drogą nie jest to zaadaptowany projekt GC :cunning: dla Twoich potrzeb? Nie odbierz teraz tego źle, bo na prawdę bardzo mi się Twoja konstrukcja podoba. Ale czy nie jest przerostem formy nad treścią rozbijać końcówki na tych LM na monobloki? Pomimo użycia XLR, moim zdaniem właściwiej jest jednak "sygnał" skrócić do minimum, czyli jak juz to robić oddzielnie monobloki, oddzielny pre, a sygnał RCA 0.5m :D Ale to takie moje zboczenie. Jeszcze raz. Bardzo fajna konstrukcja i na pewno daje wiele satysfakcji jej odsłuch. :spoko:

Tomek_18, na elce utarło się oceniać stolarkę, a to nie wszystko. :idea:

• #4 25 Lut 2008 17:39
    baksik00
    Poziom 11  

>Brzmienie zestawów jest bardzo dobre, można usłyszeć wspaniałą rozdzielczość i stereofonię, jakiej zestawy pasywne mogą pozazdrościć. (no, może tylko te bardzo drogie...).
    Może aż tak nie słodź. ;-)
    Jednak budowanie zestawów aktywnych to wcale nie taka prosta sprawa jak by się wydawało, ciężko to zestroić. Ale jesli się udało to gratulacje, bardzo ładne, co do dźwięku to nie słyszałem :)

• #5 25 Lut 2008 20:38
    KB
    Poziom 25  

Przemo-Lukas -> Wzmacniacze na LM3886 nie są monoblokami, tylko napędzają poszczególne głośniki w kolumnie. Odpada zwrotnica pasywna.
    Taki jest sens budowy aktywnych zestawów.
    Jeśli chodzi o GC to zbudowałem końcówki na podstawie noty aplikacyjnej LM3886.
    Dzięki za zainteresowanie i nie będę już słodził (sobie).
    Odpowiednie akapity już usunąłem a i tak twierdzę że grają ładnie.
    A jeśli chodzi o dział DIY akustyka, to faktycznie trochę sie zrobiło forum stolarskie :).

• #6 25 Lut 2008 23:34
    baksik00
    Poziom 11  

W jakim pomieszczeniu graja ? (m kw)

• #7 26 Lut 2008 07:41
    cool_as_ice
    Poziom 15  

jakbyś mógł (i masz) to wrzuć fotki końcówki mocy bo to jest głównie twojy DIY skoro obudowy kupiłeś
    bez tego to nie ma cego oceniać, ale ogólnie ok tylko ten radiator mógłby być czarny... ale nie psuje to ogólnego wyglądu także spoko

• #8 26 Lut 2008 13:48
    przemo-lukas

KB napisał:
    Przemo-Lukas -> Wzmacniacze na LM3886 nie są monoblokami, tylko napędzają poszczególne głośniki w kolumnie. Odpada zwrotnica pasywna...

Eh, analfabetyzm wtórny. Czytałem opis i to mi umknęło. :D Wytłumaczeniem jest tylko to, że w przerwach (kilku) obsługiwałem klientów.
    baksik00
    HDS 164+DX25 napędzany LM3886 (o ile jest to dobry projekt) jeśli porównamy do większości pasywnych konstrukcji na elektrodzie, to śmiem twierdzić, że jest tak, jak napisał KB. :idea:

Mnie natomiast interesuje jak zrealizowałeś filtrację.

• #9 01 Mar 2008 19:21
    KB
    Poziom 25  

Według tego schematu.
    Dodałem w miejsce R3 i R9 podkuwki do regulacji oraz miejsce na płytce na ew. dodatkowe kondensatory.

Grają w pomieszczeniu 25m kw. razem z aktywnym subem na 12 calowym głośniku w obudowie zamkniętej.

• #10 03 Mar 2008 01:03
    chaka

O mocy 120W zapomnij, 80W to maks co wyciągniesz z tego zestawu bo na wysokie tony nie przypadnie więcej niz 10W. Dobry transformator desymetryzujący to grubo ponad 100zł a lepsze osiągi uzyskasz nawet na głupim op'ampie.
    Mierzyłeś w jakiś sposób charakterystykę Twojej zwrotnicy?

• #11 04 Mar 2008 20:45
    czaroslaww
    Poziom 26  

z tego co widzialem to autor napisal o lacznej mocy 120w, co daje 60w jednej sztuce

Dodano po 3 [minuty]:

zastanawia mnie umieszczenie bas reflexu pomiedzy glosnikami...
    wydaje mi sie ze powietrze wydmuchiwane przez glosnik moze rozpraszac fale dzwiekowe produkowane przez kopolke...

jesli sie myle prosze o korektw

• #12 04 Mar 2008 21:03
    KB
    Poziom 25  

Niczego takiego nie zauważyłem, poza tym, to chyba nie ten zakres częstotliwości...

• #13 06 Mar 2008 19:42
    czaroslaww
    Poziom 26  

nie chodzi tu o czestotliwosci...
    wydaje mi sie ze powietrze z rury rozprasza fale dzwiekowe wysokotonowki...

• #14 06 Mar 2008 22:31
    chaka

W zasadzie jest to możliwe, pytanie tylko na jaką skale. Wc Aeon-ach Aps-a też wyloty br są w pobliżu kopółki a grają powalająco.

• #15 07 Mar 2008 20:52
    czaroslaww
    Poziom 26  

zgadza sie, sa 2, ale tam kopolka poza tym ze jest w podfrezie, to jeszcze jest cofnieta (seas) za siateczka...
    a tutaj wylot jest jednak nizej niz sama kopolka, i to mnie martwi.

• #16 08 Mar 2008 07:47
    chaka

Nie jest cofnięta. Leży dokładnie w tej samej płaszczyźnie co mid-woofer, a jej geometria jest taka sama niezależnie od tego czy to wersja z siatką czy bez. Wiem bo przez kilka miesięcy miałem z nimi do czynienia. Wygląda na to że takie umiejscowienie BR nie ma wyraźnego wpływu na kopółkę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME