Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

pralka Indesit WISL 105, błąd F03 - jak naprawić?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Pralki, Suszarki -> pralka Indesit WISL 105, błąd F03 - jak naprawić?
Autor
Wiadomość
mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 27 Lut 2008 09:56   

pralka Indesit WISL 105, błąd F03 - jak naprawić?

Witam serdecznie! Wczoraj po 3 latach używania pralka wysiadła. Szybko mruga czerwona dioda i od jej strony (czyli z prawej patrząc od przodu pralki) pierwsze dwie zielone mrugają wolniej. Z tego co wyczytałem na forum licząc binarnie jest to błąd o kodzie F03, mam rację? Co on dokładnie oznacza? Dzwoniłem dziś do serwisu Indesit z pytaniem o szacunkowy koszt naprawy i facet nastraszył mnie, ze może to być nawet 500zł (uszkodzony moduł). W takim razie chyba sam spróbuje naprawić, bo 1/2 ceny takiej pralki nowej nie mam zamiaru dopłacać. Tylko jak mam sie do tego zabrać? Jakiś miesiąc temu po raz pierwszy wystąpił taki błąd, ale wtedy wyłączenie z sieci i włączenie ponowne pomogło. Pomyślałem, że coś może nie łączyło, a teraz całkiem sie rozłączyło także zdjąłem pokrywę, poruszałem i docisnąłem złącza ale niestety problem pozostał. Nic więcej na razie nie robiłem, ale może jednak jakimś cudem uda mi się ja wskrzesić? Z góry dziękuję za konsultacje!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lut 2008 09:56   

Powrót do góry

szypek72
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Tbg, S-rz, Stalowa Wola

Post#2 27 Lut 2008 10:10pomocny post - solucja   

Re: pralka Indesit WISL 105, błąd F03 - jak naprawić?

F 03-problem z grzaniem.O ile grzałka sprawna,to czujnik NTC do wymiany.
Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 27 Lut 2008 16:46   

Dzięki za szybki odzew! Właśnie znalazłem ciekawy wątek -> http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic887216.html Co prawda tyczy sie innego modelu ale też Indesit i ten sam kod błędu wiec jak wrócę do domu od razu biorę sie do pomiarów. Pozdrawiam!

Dodano po 3 [godziny] 36 [minuty]:

Więc tak, sprawdziłem - grzałka sprawna, czujnik temperatury sprawny, połączenia do sterownika również OK. Poprzecierałem styki i nic. Zaobserwowałem, ze błąd wyskakuje zaraz jak usłyszę takie cyk z jakiegoś przekaźnika, być może od załączającego grzanie. Mierzyłem napięcie na grzałce po włączeniu do chwili wystąpienia błędu i było cały czas ~0V - może zatem uszkodził sie przekaźnik? Wziąłem sie za wyciąganie modułu, ale coś nie mogę wypiąć niektórych złączy, boje sie żeby czegoś nie wyłamać...

Dodano po 2 [godziny] 19 [minuty]:

Niestety, jak widać nie mam szczęścia:( Sterownik w paru miejscach jest okopcony, a to nie wróży nic dobrego. Załączam fotki i bardzo proszę o jakieś rady. Może ktoś dysponuje schematem? Bo bez niego to raczej ciężko będzie...

Załączniki usunąłem - wklejanie zdjęć itp.: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
Proszę nie pisać postu pod postem tylko użyć "zmień". [Mirek Z.]

Powrót do góry

nares
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: Jaworzno

Post#4 27 Lut 2008 17:51pomocny post - solucja   

Sterownik jest tylko zakurzony, najbardziej koło zasilacza bo się grzeje - tego się nie czepiaj. Sprawdź luty przekaźnika grzałki lub wymień go - jeżeli oczywiście dostaje napięcie sterujące.
Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 27 Lut 2008 23:02   

A wiec tak:
- sprawdziłem przekaźnik grzałki i wszystkie pozostałe, są Ok;
- przelutowałem piny złącza do grzałki i wszystkich przekaźników;
- sprawdziłem przejścia sygnału od cewek przekaźników do drivera ULN2003A i odpowiednio potem do pinów mikrokontrolera, Ok;
- sprawdziłem przejścia sygnału z NTC, jeden poprzez jakieś elementy RC dochodzi do pinu uC, drugi to zapewne masa;
- posprawdzałem również niektóre diody, kondensatory
- wyczyściłem całość z tego syfu, przemyłem alkoholem izopropylowym i ponownie zamontowałem w pralce.

Niestety mimo tych wszystkich działań dalej to samo. Pralka po kilkunastu sekundach od włączenia do sieci zaczyna mrugać diodami. Jeśli wcześniej zdążę wprowadzić jakiś program to zaczyna go realizować, ale po chwili przerywa i wywala ten błąd, szlak by to trafił...

Jeśli ten F03 to rzeczywiście problemy albo z brakiem grzania, albo z błędnym odczytem temperatury to pozostało mi jeszcze chyba tylko wykluczyć uszkodzenie ULN2003A i (TL)431AC i portów uC. Ten drugi układ znajduje sie w układzie pomiarowym temperatury i robi chyba za referencję, a może nawet zasila uC co by oznaczało ze jest sprawny.

Zastanawiam się, gdzie wchodzi zasilanie 230V na ten moduł, mógłbym wtedy co nieco więcej pomierzyć. Czy to będzie złącze J1?

A może szukam w ogóle nie tam gdzie trzeba, może jednak problem tkwi gdzieś indziej? Zastanawiam sie czy nie dobrać sie do epromu, bo może on zgubił nastawy i stąd ten problem? Tylko skąd wziąć oryginalny wsad do WISL105(PL)? Znalazłem tylko do WIL105(PL). A może mógłbym gdzieś taki zaprogramowany scalak
kupić?
Powrót do góry

zelmer2
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Rakszawa

Post#6 29 Lut 2008 18:19pomocny post - solucja   

WISL i WIL to te same pralki, z tym że WISL jest rozmiarowo mniejszy, natomiast programatory raczej mają takie same. mnie zastanawia to "strzelanie" na początku a po nim nic się nie dzieje? Może to blokada drzwi jest uszkodzona....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Lut 2008 18:19pomocny post - solucja   

Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 Post autora tematu 02 Mar 2008 01:13   

Ostro walczyłem dziś cały dzień z tą pralka, nic to jednak nie dało. Powoli zaczynam wymiękać...

Dobrałem się do epromu, najpierw sczytałem to co było, a potem załadowałem wsad, który udało mi sie znaleźć na forach naszych braci ze wschodu i to dokładnie do tego samego modelu pralki - dalej F03. A tak na marginesie, to w epromie jest zapisany numer seryjny pralki. Oczywiście ściągnięty wsad miał inny, ale porównując z tym co sczytałem udało mi sie namierzyć gdzie i jak jest zapisany więc go zmieniłem na serial mojej, wgrałem ale niestety to samo. Może gdzieś jest jeszcze zapisana jakaś suma kontrolna, która się potem "pralce" nie zgadza mimo, że serial dobry i stąd dalej ten błąd...

Żeby tego wszystkiego było mało, w pewnej specyficznej sytuacji F03 nie występuje. Otóż, żeby zrobić dokładny test czujnikowi temperatury postanowiłem nalać do bębna gorącej wody. Czujnik zareagował poprawnie, rezystancja jego spadła nawet poniżej 10kohm i o dziwo, po włączeniu pralki błąd nie wystąpił! Dało sie załączyć pranie, wszystkie funkcje pralki działały wydawać by się mogło popranie poza jedną - pralka nie grzała wody. Po odłączeniu od sieci i ponownym włączeniu z pustym bębnem lub zimna wodą F03...Dziwne nie?

Postanowiłem zatem gruntownie przyjrzeć się płytce modułu, tym razem głównie po kontem przetwarzania sygnału z NTC, bo według mnie to chyba tu coś świruje. Nawet rozrysowałem sobie schemat znacznej części modułu. W uproszczeniu czujka jest podłączona pod +5V VCC i pin uC, od którego jest rezystor 10kohm do masy sygnałowej z referencji VREF 2.5V (431AC) podawanej również na uC. W temperaturze pokojowej uC dostaje jakieś 1.7V, dla niższych temperatur mniej, a dla wysokich więcej. Zwykły dzielnik, ot cała filozofia. Niestety żadnych zimnych lutów czy pęknięć druku nie stwierdziłem, uC dostaje chyba to co powinien. Czy zatem jest uszkodzony?

W końcu zasiliłem sobie ten moduł na biurku, żeby muc go obmierzyć i tak:
- napięcia z przetwornicy +12V (przekaźniki), +5V (uC itp.) Ok
- referencja 2,5V Ok
- sygnał napięciowy temperatury Ok
- układ drivera do przekaźników Ok

Przejrzałem jeszcze raz instalacje, bo w sumie to nie wiadomo czy błąd wyskakuje bo grzałka nie grzeje, czy jest bzdurny pomiar temperatury i grzałka nie jest w ogóle załączana. Z tego co wydedukowałem z płytki modułu i okablowania, to w obwodzie grzałki są jeszcze styk hydrostatu i chyba styk czujnika zamknięcia drzwi? Hydrostat sprawdziłem dmuchając weń lekko, styk się przełączał. Do zamka drzwi nie zdołałem sie jeszcze dobrać w skutek braku odpowiedniego wkrętaka. Wygląda jednak na to, że jest sprawny, bo jak drzwiczki są nie zamknięte i nie zadziała blokada to pralka nie zaczyna lać wody itp. również wtedy jak wyskoczy ten F03. Jak drzwiczki są zamknięte to je blokuje i potem ciągle pobiera i wypuszcza wodę, nie da sie tego zatrzymać, można jedynie wyciągnąć wtyczkę...

Proszę pomóżcie, jeśli cokolwiek przychodzi Wam do głowy...
Powrót do góry

eeban
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: zima trwa tu 6 miesiecy a potem lato i lato

Post#8 02 Mar 2008 13:07pomocny post - solucja   

wymień czujnik ntc >>przecież jest to termistor i jego charakterystyka wg.temperatury się zmienia
Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 02 Mar 2008 16:24   

Mój czujnik NTC ma dokładnie przy temperaturze wody w bębnie 20*C (+-0.25*C) 23,8kOhm. Czy taka stosunkowo mała odchyłka od normy to już oznaka, że padł? Jeśli tak to zamówię i wymienię. Mam tylko nadzieje, że to rzeczywiście pomoże.
Powrót do góry

Mirek321
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: ...

Post#10 02 Mar 2008 16:42pomocny post - solucja   

F03 jest też błędem epromu którego pamięć mogła wyczyszczeniu lub zbyt dużej wilgotności na płycie głównej
Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 03 Mar 2008 19:08   

Kwestię epromu już ostro ćwiczyłem, opis kilka postów wyżej. Zresztą, gdyby to eprom to chyba nalanie gorącej wody do bębna nie miało by znaczenia na fakt występowania F03, a w tym przypadku ma - błąd nie występuje, pralka działa normalnie z tym tylko, że nie grzeje wody.

Co do NTC natomiast, to tak jak już pisałem mój ma 23,8kOhm w 20*C. Inaczej jeśli mierze pomiędzy stykami J8-11 J8-12 modułu jak czujnik jest podpięty - wtedy mam tylko nieco ponad 10kOhm... Na dodatek odczyt sie trochę zmienia, tak jakby z miernika ładowała się jakaś pojemność w układzie. Co Wy na to? Wiem na pewno, że J8-11 to VCC +5V, a J8-12 idzie bezpośrednio na nogę uC, która jest przez rezystor 10KOhm i jakiś niewielki kondensator (1n-100N) dołączona do masy.

Chociaż nie bardzo wierzę, że uszkodzony jest NTC to go jednak zamówiłem, zobaczymy.
Powrót do góry

Mirek321
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: ...

Post#12 04 Mar 2008 19:34pomocny post - solucja   

zastaw sondę NTC skup się na module wykonałem parę wymian modułów bez wymiany NTC w takich przypadkach pomagało na 100% jeśli chodzi o moduł to powinienem jakiś wykopać może być problem z epromem
Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#13 Post autora tematu 04 Mar 2008 22:40   

No wymiane NTC to juz sobie darowałem, to na bank moduł. Wczoraj totalnie ześwirował! Pralka po włączeniu już nie wystawia żadnego błędu tylko sobie cały czas ostro pierze tj. gotuje wodę, kręci bębnem raz w lewo raz w prawo i tak w nieskończoność! Jak przeładowałem jej eproma to wywaliła znowu F03, ale gdy ją ponownie włączyłem to znowu brak błędu i taka sama przepierka bez końca! Procek (wewnętrzny program) jak nic padnięty...Co za BADZIEWIE! Mirek321 szkoda, że tak późno bo może byśmy się dogadali co do modułu. Właśnie dziś go zamówiłem i już wyszła do mnie paczka. Najtaniej znalazłem za 350zł nowy z roczną gwarancją na www.czesciagd.pl ale i tak uważam że to rozbój w biały dzień! Nie mam jednak wyjścia, samego procesora nie kupie (bo gdzie?) i nie naprawie(bo jak?)...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2008 22:40   

Powrót do góry

mazab
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 Post autora tematu 10 Mar 2008 23:14   

Wymieniłem moduł i pralka naprawiona. Stary zostawię chyba sobie na części, a nuż sie kiedyś jeszcze przyda....twu twu!

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Temat uważam za zamknięty.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Serwis -> AGD Pralki, Suszarki -> pralka Indesit WISL 105, błąd F03 - jak naprawić?
Strona 1 z 1