Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zabezpieczenie silnika 3-faz

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Zabezpieczenie silnika 3-faz
Autor
Wiadomość
oldking
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Bytom

Post#1 Post autora tematu 06 Sty 2004 19:14   

Zabezpieczenie silnika 3-faz

Witam

Mam taki problem, jest silnik 3-faz 220/380 V o mocy 1 KW.
Sterowany będzie stycznikiem, ale - chyba powinien mieć zabezpieczenie na wypadek zatarcia lub zatrzymania z jakiegoś powodu.
I tutaj moje pytanie czy sa styczniki z takim zabezpieczeniem, lub jakie i jak się nazywa takie zabezpieczenie (chyba termiczne).
Może ktoś zna nazwę lub symbol takiego urządzenia najlepiej dokładnie dla takiego silnika?.
Powrót do góry

roks
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 06 Sty 2004 20:27   

Re: Zabezpieczenie silnika 3-faz

witam
Urządzenie o którym mówisz (stycznik i termik w jednym) widziałem kiedyś wymontowane ze starego urządzenia teraz w handlu ich nie ma.
Najprostszym rozwiązaniem będzie stycznik na 1kW w pracy AC3 na prąd przy założeniu typowej pracy silnika ok. 2,2 A i przekaźnik termiczny nastawiany w/g różnych szkół na 10% wyższy prąd niż nominalny silnika.
przykładowa konfiguracja na firmie MOELLER:
stycznik DILEM-10 cewka 230V50Hz
termik ZE-4 (2,4-4A) nastawiony na prąd ok.2,5A.

Wartości prądu musisz dobrać na podstawie tabliczki znamionowej silnika.
Powodzenia :idea:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Sty 2004 20:27   

Powrót do góry

czka
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Żory

Post#3 06 Sty 2004 23:42   

Witam
aby w pełni zabezpieczyć silnik 3-fazowy to powinno się zastosować zabezpieczenia:
wyłącznik różnicowo-prądowy-dla ochrony przed porażeniem obsługi
zabezpieczenie zwarciowe-bezpieczniki które oblicza się ze wzoru
Ib < 1,1*kr*In
Ib-prąd bezp. kr krotność prądu rozruchowego przjmuje sie 6-krotny
In-prąd znamionowy silnika podany na tabliczce.
zabezpieczenie przeciążeniowe inaczej termiczne o czym mowa wyżej
oblicz ze wzoru
It=(1,0 ....1,1)*In
It -prąd termika In- jak wyżej
czujnik zaniku fazy-przy braku jednej fazy nie możliwe
załaczenie posiada styk który wpina sie o obwód sterowania stycznika,podczas pracy silnika gdy nastąpi brak jednej fazy tez nastąpi wyłączenie trzeba pamiętać że uruchomiony silnik będzie pracował na dwóch fazach ale to grozi spaleniem
Jako zabez. termiczne należy zastosować tzw. Wyłączniki silnikowe (nazwa handlowa) i są to: M 250 o różnych zakresach dla tego silnika byłby własciwy 1.6 do 2.5 i wspomniane wyżej MOEELER o symbolu-
Z-MS-2,5/3
gdy był kłopot z odczytem tabliczki to podaje In z katalogu dla silników w tym przedziale
0,8 KW-2,2
1,1KW-2,8
1,5KW-3,5
2,2KW-5,1
a co do styczników to nie znam z termikiem kiedyś stosowało się termiki podpinane pod zaciski stycznika
Powrót do góry

roks
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 07 Sty 2004 13:33   

witam
poprzednik ma najpełniejszą rację.
Nie zgodze sie tylko z jednym, że termiki dopinane do stycznika stosowało sie kiedyś -> stosuje sie je i w chwili obecnej bardzo powszechnie.
Różnica miedzy rozwiązaniem na wyłączniku silnikowym a przekaźnikiem termicznym poza nnymi jest taka że termik można nastawić na tzw automatyczny reset . Termik po zadziałaniu rozłączy styki jednak przy nastawieniu na auto reset po ostygnięciu znowu załączy .
pozdrowienia
Powrót do góry

poter@@
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 07 Sty 2004 16:45   

Wtam
I mam pytanie uzupełnijące.

Czy informacje Podane przez Pana czka odnosza sie do połaczenia w gwazdę czy trójkąt?

Pozdrowienia
Powrót do góry

falowniki.com
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Radom

Post#6 07 Sty 2004 18:28   

Witam

"delikatną" różnicą między termicznymi przekaźnikami przeciążeniowymi a wyłacznikiem silnikowym jest taka że wyłacznik silnikowy (instalowany PRZED stycznikiem (a więc odwrotnie w stosunku do "termika" ) zabezpiecza również nasz układ przed zwarciem. Dlatego też nie musimy dobezpieczać układu bezpiecznikami.
Powrót do góry

sieger
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#7 07 Sty 2004 18:47   

poter@@ napisał:
Wtam
I mam pytanie uzupełnijące.

Czy informacje Podane przez Pana czka odnosza sie do połaczenia w gwazdę czy trójkąt?

Pozdrowienia

Jeśli silnik można połączyć na dwa sposoby, to są podane prądy dla oibu typów połączeń i wtedy zestraja się do neigo odpowiednio zabezpieczenie.
Powyższe wyliczenia dotyczą prądów fazowych(bo na takich opierają swoje działanie zabezpieczenia), więc powinny pasować do obu przypadków.
Powrót do góry

thalex
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 07 Sty 2004 19:14   

Gotowy wyłącznik, który zabezpiecza przed przeciążeniem jak również przed zwarciem to M-250 naszej produkcji, kupisz go w sklepie lub hurtowni elektroinstalacyjnej, muszisz tylko znać zakres prądu pobieranego przez silnik.
Powrót do góry

czka
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Żory

Post#9 08 Sty 2004 01:55   

roks
Cytat:
Nie zgodze sie tylko z jednym, że termiki dopinane do stycznika stosowało sie kiedyś -> stosuje sie je i w chwili obecnej bardzo powszechnie
. przepraszam za pomyłke stosuje sie.Jeżeli autor tematu chce zabezpieczyć silnik to stosując nowy osprzęt do zabudowy na szynie jest to łatwiejsze a co do bezpieczników to
falowniki.com napisał
Cytat:
delikatną" różnicą między termicznymi przekaźnikami przeciążeniowymi a wyłacznikiem silnikowym jest taka że wyłacznik silnikowy (instalowany PRZED stycznikiem (a więc odwrotnie w stosunku do "termika" ) zabezpiecza również nasz układ przed zwarciem. Dlatego też nie musimy dobezpieczać układu bezpiecznikami.
zgadzam się z tym ale tylko do prądów znamionowych silnika do 4A zadziałanie wyzwalacza magnetycznego 40-53 A powyżej należy układ dobezpieczyć .Wyłącznik silnikowy MOEELER o symbolu- Z-MS jest kompletem termik- magnetyk. Do autora tematu jeżeli nie ma tabliczki to typowe silniki 3-fazowe z moich kataloów w tym przedziale mają moc 0,8KW 1,1KW 1,5KW 2,2KW co do prądów to są zależne od od obrotó typowe obroty 2870,1410,945,705 do zabezpieczenia od zwarć trzeba jeszcze wziąć pod uwage jakie są rozruchy silnika,
P.S. widze że zrobił się ciekawy temat.
pozdrawiam
Powrót do góry

oldking
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Bytom

Post#10 Post autora tematu 13 Sty 2004 20:00   

Witam

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, już mam zabezpieczenie M 250.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Sty 2004 20:00   

Powrót do góry

jacek20
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Poznań

Post#11 01 Lut 2004 02:25   

witam

Zabezpieczenie przed zanikiem 1fazy niemozliwe?Dwa styczniki ,jeden z cewka 380 V drugi z cewką 220 V, styki w szereg, cewka 380 między dwie fazy,cewka 220 między pozostałą 3fazę a N.
Powrót do góry

H3nry
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: SoQlkA

Post#12 10 Lip 2004 14:42   

kiedys produkowane było zabezpieczenie pod nazwa CNF-DUO to sterownik z 7 sec zwłoka w przypadku zaniku fazy.
Niestety mam takowy ale uwalony , czy ktos z szanownych grupowiczow posiada schemat ideowy takowego urzadzenia ewentualnie mogłby mnie naprowadzic .

||ponizszy text dopisałem po usunieciu usterki:||

Rezystor 220ohm 5W w jednej z galezi zasilajacych był uszkodzony.

Starszy model tego urzadzenia posiadał w tym miejscu zwore .
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry

zibili
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Łęczna

Post#13 10 Lip 2004 15:37   

Posiadam bardzo proste urządzenie mieszczace się w obudowie od przekaźnika R15, ale zgubiłem schemat, jak go narysuję to załączę do nastepnego postu. Urz wykorzystuje zasadę sztucznego punktu zerowego, po zaniku fazy napięcie które się pojawi na punkcie jest wzmacniane przez tranzystor i załącza przekażnik (chyba 12V), a styki z tego przekaźnika możesz już wykorzystać w sterowaniu. To tyle, reszta jak rozrysuję schemat płytki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lip 2004 15:37   

Powrót do góry

Molejnic
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Leszno

Post#14 10 Lip 2004 16:48   

W każdej hurtowni elektrotechnicznej kupić można CZUJNIKZANIKU FAZY Z KONTROLĄ STYCZNIKA o symbolu CZF2 - BR. Koszt około 60zł. Sprawdza obećność 3 faz przed i za stcznikiem i w razie W wyłącza stycznik.
Powrót do góry

zibili
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Łęczna

Post#15 11 Lip 2004 10:05   

Jak pisałem wcześniej, udało mi się rozrysować płytkę urzadzenia, które montowałem z kolegą parę lat temu. Chroni ono przed zanikiem fazy (trzeba wykorzystać w sterowaniu styki przekażnika znajdującego się w tym urz), jest tanie i w 100% sprawne.

Jeżeli kogoś stać (ok. 1000zł) to chyba najlepszym zabezpieczem silników jest ZEV fimy Moeller. Zabezpiecza przed: przeciążem, zanikiem fazy, asymetrią obciążenia, przegrzaniem (opcja), zwarciami doziemnymi (opcja), ma ustawiany czas reakcji

pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

ln
Poziom 7
Poziom 7

Post#16 27 Lip 2004 23:11   

POmóżcie przy instalacji termika produkcji DDR IR 1/1. To jest takie ustrojstwo co to pasowało do styczników IDX. Jest w nim taka blaszka plastikowa przesuwna, oddzielająca grzejniki od mechanizmu rozłączajacego zbudowanego z kilku powyginanych blaszek. Ta blaszka jest wyjmowalna. Na zdrowy rozum aż się prosi o wyjęcie jej - czy to jest jakieś zabezpieczenie przy transporcie ? Czy ten kawałek plastiku się wyjmuje po instalacji?
A biorąc pod uwagę istotę rozchodzenia się ciepła - czy ważna jest pozycja instalacji tego termika (pion) ?

Dzięki za informacje do tego archaizmu ;-)

pzdr
LN
Powrót do góry

ekaand
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: lubelskie

Post#17 27 Lip 2004 23:50   

Zeby w pełni zabezpieczyć silnik wystarczy odpowiedni M oraz czujnik zaniku fazy.Jednak w praktyce,przeważnie wystarcza sam dobrze dobrany M. Ilość "pakowanych" zabezpieczeń to kwestia tego jak drogi jest silnik.
Elementy,które wymieniał CZKA(różnicówka i bezpiecznik),nie należą do zabezpieczeń urządzenia,a do ochrony przeciwporażeniowej.Poza tym bezpieczników nie używa się do zabezpieczania urządzeń.
Powrót do góry

arturo29
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: powiat łeczyński

Post#18 14 Kwi 2005 22:06   

witam ...a może tak RAP!!! +stycznik ,to ma wszystko !!jest drogie ale bardzo dobre !!! zworkami sie prąd ustawia i ok!! pozdrawiam artur
Powrót do góry

Michał R.
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#19 15 Kwi 2005 19:15   

A czy ten silnik nie ma swojego zabezpieczenia termicznego?
W silnikach stosuje się czujniki bimetaliczne N.C. Po przekroczeniu dopuszczalnej temp. styk się rozłącza.
Innym zabezpieczeniem jest PTC. Trzy termistory połączone szeregowo.
Przy bimetalu nie ma problemu, trochę gorzej z PTC. Trzeba mierzyć rezystancję i ustalić histerezę. Właśnie kończę projekt takiego czujnika bo Siemensa są trochę drogie :(
Powrót do góry

Żytni
Poziom 17
Poziom 17

Post#20 24 Maj 2005 17:27   

Witam. W kwestii zabezpieczenia przed zanikiem fazy, zjawiska sztucznej fazy - robiłem pomiary z którymi chciałbym zaponać Zainteresowanych. Czujniki asymetrii napięciowej zawodzą niestety, i tak być musi. Szczególnej uwadze chcę polecić wykres napięć i kątów fazowych przy zaniku fazy - na pierwszej stronie pod adresem http://www.piorowicz.ariadna.pl - ten sam co w moim profilu.
Powrót do góry

life27
Poziom 15
Poziom 15

Post#21 01 Sie 2007 21:26   

Witam, odświeżam wątek, bo mam pytanie.
Mam silnik 1,7 kW, wysokoobrotowy 3-fazowy
gdzie w necie mogę wyczytać/obliczyć jakie dać mu zabezpieczenie prądowe, facet, który mi go przewijał powiedział że silnik ten pracuje przy 3,6A (gdzieś tam wyczytał z tabelek) zabezpieczenie powinienem więc dać 1,1x3,6A ? czyli 3,96? ~ 4A?
Powrót do góry

jdjan1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Banków, kościołów i marketów

Post#22 01 Sie 2007 21:43   

Witam!
Cytat:
więc dać 1,1x3,6A ? czyli 3,96? ~ 4A?

Zgadza się widzę, że Kolega "odrobił lekcje" :D

Pozdrawiam

Jan
Powrót do góry

life27
Poziom 15
Poziom 15

Post#23 01 Sie 2007 21:47   

to jeszcze zapytam, lepiej kupić w tym przypadku wyłącznik od 2,4A do 4A czy od 4A do 6,3A?
Powrót do góry

jdjan1
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Banków, kościołów i marketów

Post#24 01 Sie 2007 22:06   

Witam!

Jeżeli temperatura otoczenia "termika" pokojowa - nie ma to znaczenia.
Lepiej będzie jednak wybrać 4÷6,3A, gdyby temperatura otoczenia znacznie przewyższała pokojową, co może powodować nieuzasadnione zadziałania przy prądzie znamionowym - będzie można jeszcze trochę dodać (tylko bez przesady!).

Jan
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Sie 2007 22:06   

Powrót do góry

life27
Poziom 15
Poziom 15

Post#25 01 Sie 2007 22:19   

też mi się wydaje że 4÷6,3A będzie lepszym wyborem, wolałem się upewnić. Zapas się przyda, miedzy innymi żeby mieć możliwość regulacji w górę, mam nadzieje że nie będzie trzeba, aczkolwiek silnik będzie pracował przy kompresorze czyli lekkie obciążenie będzie miał.

Pierwotnie zabezpieczenie prądowe (z '69 roku) w tym silniku było na 17÷23A nie wiem czemu, więc teraz się nie dziwie że jak zabrałem się za jego remont to był czarny w środku :P

dzięki za rady... jutro zadzwonię do hurtowni elektrycznej po ile stoją takie wyłączniki, bo ceny na allegro kuszą, choć może to być normalna cena sklepowa
Powrót do góry

Janusz7135
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Godziszów

Post#26 01 Sie 2007 23:13   

Witam
Kompresory dają silnikom raczej duże obciążenia szczególnie gdy muszą pompować do kilku atmosfer. Kolega rozsądnie doradził dobór zabezpieczeń pod warunkiem że silnik ma wystarczającą moc do napędu tego kompresora. Warto jednak sprawdzić faktyczny pobór prądu amperomierzem.Z powodu zaniku faz można to sprawdzić wyłączając jedną fazę termik po ok 15-20 sek. powinien wyłączyć silnik .
Powrót do góry

Żytni
Poziom 17
Poziom 17

Post#27 02 Sie 2007 10:14   

Z tym zanikiem faz nie jest tak prosto. Poza tym występuje asymetria fazowa w nieuszkodzonej sieci, na moje wyczucie to zjawisko ma na sumieniu więcej spalonych maszyn niż proste uszkodzenie jednej z linii. Powyżej podałem link do mojej strony, ale z błędem. Końcówka adresu jest ".CD" a nie ".PL" . Na stronie sa wyniki badania i sztucznej fazy, i rejestracja asymetrii fazowej sieci NN.
Prawidłowy adres strony:
www.piorowicz.ariadna.cd
Miłej lektury życzę
Mirek
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Zabezpieczenie silnika 3-faz
Strona 1 z 1