Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na tonsilach

Bartolomeo111 11 Mar 2008 19:10 7490 24
  • Chce wam przedstawić kolumny dwu drożne na tonsilach. Zdecydowałem sie na tą firmę ponieważ wcześniejsze głośniki które miałem były albo, za słabe albo miernej jakości brzmienia, te mi w zupełności wystarczą i spełniają moje wymagania. Pudła są wykonane z płyty wiórowej gr.18mm łączone zszywkami o długości jakieś 3-5cm. objętość to około 30l netto.
    W rozmieszczeniu przetworników nie wzorowałem sie na żadnych innych projektach zamieszczonych na elektrodzie. Głośniki na które sie zdecydowałem to GDN 20/60/3 8ohm i piszczałka GDWK 6,5/10 8 ohm. Dwie kolumny mam podłączone do technicsa sa ax710.
    Odsłuchu porządnego jeszcze nie miałem.
    Konstrukcje jeszcze nie są wykończone ale proszę o opinie nie tylko ze względów wizualnych ale również z doborem przetworników.

Cennik:
    2*GDN 20/60/3 +2*GDWK 6,5/10= 180
    br,akryl, kabel,terminal =30zł
    Zwrotnice, szpachle, deski, klej miałem
    Kolumny na tonsilach
    Kolumny na tonsilach
    Kolumny na tonsilach
    Kolumny na tonsilach
    Kolumny na tonsilach

Fajne!
  • #2 11 Mar 2008 19:20
    Szuler17
    Poziom 22  

Moim zdaniem ten BR jest tu zbędny, ale mogę się mylić. Układ głośników może być, ja bym dołożył jeszcze średniaka. Daj fotki jak okleisz te kolumny fornirem czy okleiną.

• #3 11 Mar 2008 19:54
    MacieK1112
    Poziom 9  

Witam.Mam uwagę co do doboru przetworników:moim zdaniem masz dziure w paśmie bo ten gdn nie nadaje się do konstrukcji 2-way.Pozatym podejrzewam że zwrotki są uniwersalne:(

• #4 11 Mar 2008 20:04
    gugus89
    Poziom 14  

kolega wyzej ma rację, srednie tony mogą być mało uwydatnione..liczyłeś tą obudowę? jakie strojenie?
    ogólnie konstrukcja ok, nie zważając na wykończenie, ale troszkę razi mnie w oczy rozstawienie przetworników i br, ale to kwestia gustu..
    oklej fornirem, daj ładne maskownice i będzie lepiej niż ok
    pozdrawiam

• #5 11 Mar 2008 20:59
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

liczyłem i stroiłem pudło na 45hz br 7cm śr

• #6 11 Mar 2008 21:16
    gugus89
    Poziom 14  

a nie myślałeś nad wyprowadzeniem br z tyłu? wtedy można tego średniotonowego zastosować...ładnie by się pomieściło wszystko..
    pozdrawiam

• #7 11 Mar 2008 21:27
    izbic
    Poziom 28  

Przecież średniotownowy to nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim spełnia rolę akustyczną. Br z tyłu to nie koniecznie dobre rozwiązanie bo jesli nie ma możliwości postawienia kolumn dalej od ściany to moga dudnić itp. Co do kolumn....wykonanie nieciekawe ze starej płyty chyba, która raczej gęstością juz pewnie nie grzeszy i w konsekwencji kolumny moga być nieszczelne. Myślę, że jest dziura w paśmie na średnicy, ale nie aż tak wielka jak mogłoby sie wydawać.

• #8 11 Mar 2008 21:29
    Skipior
    Poziom 20  

No cóż... Owy gdn średnio radzi sobie z wyższym pasmem, raczej należołoby tutaj zastosować gdn nisko-średnio tonowy... takie głośniczki Tonsil produkuje w rozm. DO 20cm... czyli gdn 17/100 się do nich zalicza, ale większe są kfalifikowane jako niskotonowe do konstrukcji sub lub 3 drogi ;) Możesz dokupić jakiś średniak gdm 12/xx np. no i zrobić zwrotki, lub ktoś może Ci je zrobic ;) Pzdr.

• #9 17 Mar 2008 19:01
    gugus89
    Poziom 14  

A gdzie one będą stały? Półka czy statywy?Bo raczej do podłogowych się nie zaliczają..
    pozdro

• #10 17 Mar 2008 21:56
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

Będą stały na podłodze luz na szafie.
    Niby dlaczego nie nadają sie na podłogowe ?

• #11 17 Mar 2008 22:00
    Bafgasd
    Poziom 9  

Sam zamierzam kupić ten głośnik basowy. Również mam zamiar stroić go na 45Hz. BR średnica 7cm i długość 13cm. Jaki litraż obudowy ? Jak ten głosnik się sprawuje z "mocnymi uderzeniami" występującymi w techno ? Tzw. "kick bass'em" ? I jak ze zejściem? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

• #12 17 Mar 2008 22:36
    gugus89
    Poziom 14  

Może nie, że sie nie nadaja ale są dość niskie, tweetery winny być na wysokości uszu słuchacza(bądz minimalnie niżej), a sądząc po zdjęciach, będa gdzieś na wysokości pasa(jak nie niżej)..Sam posiadam Mildtony80 i musiałem dorobić podstawki, bo ciągle miałem wrażenie ze gdwk nie działa, dałem wyżej i problem z głowy..Ale jeśli Twoje docelowo mają być na półce(nie biorąc pod uwagę że na ziemi) to powinno być ok.
    (dla człowieka o wzroście ok 2m bedzie i tak problem :-) )
    pozdrawiam!

• #13 18 Mar 2008 14:10
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

Litraz obudowy wewnątrz to 25l. A co do basu to powiem tak ze jest dosyć miękki i co najważniejsze jest w calym pokoju a nie tylko w kątach jak to miałem z wcześniejszymi głosnikami. Pokój mam mały ok 16m mysle ze na wiekszym pomieszczeniu lepiej by grały.

• #14 18 Mar 2008 14:46
    ozeh
    Poziom 12  

gugus89 napisał:
    ... tweetery winny być na wysokości uszu słuchacza(bądz minimalnie niżej), a sądząc po zdjęciach, będa gdzieś na wysokości pasa(jak nie niżej)....
    ...(dla człowieka o wzroście ok 2m bedzie i tak problem :-) )...
    pozdrawiam!

A kto będzie słuchał ich na stojąco? Przecież jak coś to się siedzi na kanapie.
    Myśle że starczy jak wysoko tonowe będą na wysokości 1.2 metra. Zależy to oczywiście od pokoju i mebli, rozstawienia głośników. Trzeba wypróbować różne ustawienia tak aby słuchacz miał najlepiej i klasa głośników się nie marnowała przez ich błędne rozstawienie.

• #15 18 Mar 2008 15:20
    Bafgasd
    Poziom 9  

A ten bas jakby sprawował się w pokoju w bloku o powierzchni 8m^2 ? Mam taki pokój i zamierzam zrobić kolumny z takim samym pudłem dla basu (BR, litraż).

• #16 18 Mar 2008 15:32
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

Nie wiem , nie mam pojęcia jak sie będą zachowyewały bo nie słuchałem jeszcze w takim pomieszczeniu ale podejrzewam ze bądą dudniec

• #17 18 Mar 2008 20:56
    gugus89
    Poziom 14  

Gdyby zastosować midwoofer nie będzie dudnienia..tak mi sie wydaje.W razie "wu" można wspomóc delikatnie wooferkiem..

• #18 30 Mar 2008 12:39
    damiani22
    Poziom 16  

tragedia... po pierwsze wyglad - paczki wygladaja jak bys je z pod smietnika osiedlowego wyjol... (czym sie tu chwalic ? )
    po drugie gdn 20/60/3 jest glosnikiem niskotonowym!!!!!! to nie ma rawa dobrze zagrac bez sredniotonowki!!! a watpie zebys odciol wysokotonowke przy 2,5kHz

jednym slowem wielka KUPA !!!! jezeli mowisz ze to Ci wystarcza to sluchajac jakis zestawik DIY - chocby na arn150, spadl bys z krzesla a nogi trzesly by ci sie jeszcze przez nastepny tydzien.... jestem przekonany ze male kolumienki na np 2x arn150 + stx pj zagraly by przynajmniej dwa razy lepiej i mialy dwa razy wiecej "basu"!!! jednym slowem kasa wyrzucona w bloto, sprzedaj to czym predzej na allegro i zrob cos porzadnego

• #19 30 Mar 2008 12:48
    Szuler17
    Poziom 22  

Cytat:
    sprzedaj to czym predzej na allegro i zrob cos porzadnego

Uwielbiam te teksty. Najlepiej wszystko sprzedać na allegro, zrobić nowe, znowu sprzedać i po problemie :D

Zrobił takie kolumny, włożył trochę pracy, podobają mu się i to jest najważniejsze. Niewielkie poprawki i może z tego wyjść niezły sprzęt.

• #20 30 Mar 2008 13:19
    damiani22
    Poziom 16  

Szuler17 napisał:

Zrobił takie kolumny, włożył trochę pracy, podobają mu się i to jest najważniejsze. Niewielkie poprawki i może z tego wyjść niezły sprzęt.

"niewielkie" ??? no w sumie tak, wstawic inna niskotonowke, wstawic nawa wysokotonowke, zrobic nawa zwrotnice i nowe obudowy, nie ma sensu ladowac pieniedzy w cos co nie zagra lepiej od czegos co mozna zrobic za 2x taniej!!

jezeli nie masz doswiadczenia skopiuj jakas gotowa konstrukcje, gwarantuje ze jak ulyszysz cos co gra o "klase" wyzej, za te same lub mniejsze pieniadze, bedziesz wniebowziety ;)

• #21 30 Mar 2008 13:46
    Skipior
    Poziom 20  

Hehe, przede wszystkim brak średnicy, przetwornik 20/60 jest nisko tonowcem, a nie nisko-średnio tonowcem... Najlepiej pasowałby tu 10cio cm średniak Tonsila ( patrząc w dane techniczne ). Głośnik ten również nie pasuje do BR, nie da się tego dobrze zestroić i brzydkie podbicia będą ( jeżeli to wersja EX, bo o niej mówię ).

• #22 30 Mar 2008 16:28
    Damian R.
    Poziom 17  

Założę się że te Tonsile zagrają lepiej i dłużej od w/w stx-ów. Przecież to tylko nagłośnienie domowe a nie jakaś sala czy estrada :| mi w domu zupełności w pokoju wystarcza 2 * 20 W (oczywiście tych prawdziwych Watów a nie jakieś P.M.P.O. czy inne badziewie). Dużo również zależy od ustawienia kolumn.

• #23 30 Mar 2008 16:59
    damiani22
    Poziom 16  

a kto tu mowi o stx'ach ? po za tym nowe stx'y sa o wiele lepsze od niektorych tonsili- ale to i tak w 80% zalezy od aplikacji i zwrotnicy ....

tu nie chodzi o moc tylko o liniowosc charakterystyki, a wyzej pokazane kolumienki maja krater w srodku pasma, a jak wiadomo (??) sluch czlowieka jest najbardziej wrazliwy wlasnie na pasmo okolo 5kHz ktorych powyzsza konstrukcja praktycznie nie przenosi wiec logicznie myslac to nie ma prawa dobrze zagrac!!! (jestem tego pewien chociaz tych glosnikow na oczy nie widzialem)

• #24 26 Mar 2009 15:20
    Bartolomeo111
    Poziom 9  

Kolumienki zostały lekko zmodyfikowane. Zmian jakich dokonałem to miedzy innymi zmiana obudowy z br na zamkniętą, jakośc dzwięku znacznie sie poprawiła głosnik lepiej pracuje w w zamkiętej obudowie .Zostały obite materiałem czarnym.

Kolumny na tonsilach Kolumny na tonsilach Kolumny na tonsilach

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme