Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Domowy na głośniku Magnat Xpress 10"

pkAdaS 12 Mar 2008 21:34 11054 16
  • Witam Wszystkich.

Ogólne informacje:
    Chciałbym Wam pokazać moja pierwsza konstrukcje audio w życiu. Jest to subwoofer domowy na głośniku Magnat Xpress 10" w skrzyni bass-reflex. Subwoofer wykonałem sam z płyt mdf o grubości 19mm. Skrzynia jest wyliczona pod ten głośnik, ma 30,7l objętości, została skręcona, sklejona i uszczelniona silikonem. W środku subwoofera jest pociągnięty kabel 2x4mm2, który biegnie od głośnika do terminalu. Skrzynia została obita wykładziną remontowa z komfortu. Wzmacniacz jaki zastosowałem to Monacor Carpower hpb-602 (225w rms w mostku). Zasilany jest zasilaczem komputerowym 16A, ale w przyszłości będzie mocniejszy.

Wrażenia odsłuchowe.
    Założenie było zrobić subwoofer przeznaczony do słuchania muzyki, a od czasu do czasu do obejrzenia jakiegoś filmu. Dźwięk wydobywający sie z tego głośnika jest przyjemny dla ucha. Głośnik gra stosunkowo głęboko i podkreśla szybsze puknięcia w piosenkach. Nie muli i nie jest za szybki. Potrafi zagrać głośno nie tracąc przy tym na jakości grania. Ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony.

Kosztorys:
    Głośnik- 130zł
    Wzmacniacz- 264 zł
    Obicie- 10 zł
    Kleje i wkręty- 20 zł
    Płyty- Miałem (stare meble)
    Terminal i rurka bass-reflex- 10 zł
    Kable- 20 zł
    Zasilacz- Miałem od kolegi
    Razem: 454 zł + ewentualne koszta przesyłek.

FOTKI:

Przed obiciem skrzyni i dokręceniem głośnika:

http://obrazki.elektroda.net/96_1205352307.jpg
    http://obrazki.elektroda.net/95_1205352469.jpg
    http://obrazki.elektroda.net/68_1205352526.jpg

Po dokręceniu i obiciu:

http://obrazki.elektroda.net/4_1205352758.jpg
    http://obrazki.elektroda.net/8_1205353159.jpg
    http://obrazki.elektroda.net/66_1205353358.jpg

Wzmacniacz:

http://obrazki.elektroda.net/16_1205353032.jpg

Zapraszam do oglądania zdjęć i liczę na to że będziecie wyrozumiali dla mnie jeżeli mi coś nie wyszło, ale robiłem skrzynkę pierwszy raz i mam dopiero 16 lat. Przepraszam za jakość zdjęć ale robione były telefonem.

Pozdrawiam Wszystkich. Adam

Fajne!
  • #2 12 Mar 2008 23:38
    fikus89
    Poziom 14  

Wykonanie solidne i ładne. Fajnie, ze pierwsza konstrukcja tak wygląda i jest policzona. Napisz cos o strojeniu. Pewnie większość osób napisze zaraz, że sub do domu nie powinien być obity wykładziną bo to nie pasuje, wg. mnie bardzo ładnie się prezentuje. Dobry głośnik, szkoda tylko, że samochodowy... Ale pewnie nie gra to źle. Ale czemu kupiłeś do tego wzmacniacz samochodowy? Trzeba było zerknąć na ofertę matronixa, byłby sub aktywny i nie musiałbyś kombinować z zasilaczem komputerowym. Pozdrawiam i gratuluje!

• #3 13 Mar 2008 14:02
    pkAdaS
    Poziom 9  

Skrzynia jak już wcześniej napisałem ma 30,7l. Posiada otwór bass-reflex o średnicy 7 cm i długości 25 cm. Od tylnej ścianki jest oddalony o 7 cm. Skrzynia jest strojona na 37 Hz ale po testach na generatorze grała stosunkowo głośno na 34 Hz. Wybór padł na wzmacniacz samochodowy, ponieważ był nie drogi, a oferował duży zapas mocy. Druga cecha jaka zadecydowała że będzie to wzmacniacz do auta to to, że posiada wiele filtrów do odpowiedniego wystrojenia skrzyni. Ogólnie jestem zadowolony z zestawu.

Pozdrawiam i zachęcam do opinii.

• #4 15 Maj 2008 15:00
    696267
    Usunięty  
  • #5 16 Maj 2008 10:50
    Hubert_1
    Poziom 24  

Potrzebujesz transformatora, który z napięcia sieciowego 230V da Ci 12V.

• #6 16 Maj 2008 11:24
    696267
    Usunięty  
  • #7 16 Maj 2008 17:19
    JOHN_MB
    Poziom 9  

Kolego Lesio potrzebujesz transformator na napięcie zasilające 230V i o napięciu wyjściowym 13,2V. By wzmacniacz grał pełną moca trafo powinien mieć moc ok.30% większą od mocy wzmacniacza(w zależności od sprawności energetycznej wzmacniacza). Oprócz tego potrzebujesz mostek prostowniczy Graetza i kondensatory wygładzające. Trafo znajdziesz na allegro za ok. kilkadziesiąt złotych. Mostek najlepiej zrobić samemu z czterych diod prostowniczych. Diody i kondensatory także znajdziesz na allegro. Trafo ma napięcie wyjściowe większe od napięcia zasilania wzmacniacza, ponieważ na mostku Graetza występuje spadek napięcia ok. 1,2-1,4V. By konstrukcja była pewniejsza można zastosoawć dodatkowo stabilizator napięcia, lecz nie jest on konieczny. Sposób wykonania mostka i sposób połączenia wszystkiego ze sobą znajdziesz w internecie.

Dodano po 24 [minuty]:

A co do subwoofera: jak na pierwszy raz naprawdę konkretny projekt no i solidne wykonanie (full professional). Z tego co widzę po opisie subwoofer jest idealny do słuchania czarnych rytmów. Nie ma się do czego przyczepić, jest wporzo. Pozdro i powodzenia w następnych konstrukcjach:)

• #8 14 Cze 2008 00:30
    JmL(TM)
    Poziom 24  

Wykonanie sub'a naprawde dobre a telefon Samsung Z400... heheh ;)

• #9 14 Cze 2008 11:23
    melisław
    Poziom 24  

No dobra, jest spadek na mostku ale przecież przy prostowaniu napięcie wzrasta o pierwiastek z dwóch :D Potrzebne jest wynikowe 13.5V bo tyle ma akumulator bez obciążenia potem spada do 12V... Więc napięcie wychodzące z transformatora powinno mieć ok 10.5V po wyprostowaniu bdzie to 14.8V i uwzględniając straty wychodzi ok 13.6 :D

• #10 17 Cze 2008 16:26
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Witam głośnik całkiem radosny ;) Zastanawiam się nad zakupem takiego. Skrzynia wykonana bardzo estetycznie, policzona i przemyślana +5/6. Pytanko mam co do BR czy słychać jakieś świszczenia i inne "zonki" ? Bo to mnie najbardziej dobija w moim subie.

• #11 19 Cze 2008 15:11
    arnoldzik91
    Poziom 11  

Mam pytanie. Chce dorobić suba pod głosniki Logitecha, a mianowicie subufer. I czy mogę kabel który przesyła dźwięk do standardowego głośnika podłączyć do wzmacniacza samochodowego i od tego wzmacniacza wypuścić kabel do nowego głośnika ? Potencjometr jest od Logitechów i czy jak zwiększę na nim natężenie dźwięku to zwiększy się przy głośniku tym który jest napędzany wzmacniaczem samochodowym? Pozdrawiam

• #12 19 Cze 2008 21:50
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Zrób tak:
    logitech speaker out na wzmacniacz ''car'' po "high in" i będzie dobrze ja mam tak podłączonego suba i reguluję gałką ze wzmaka.

• #13 19 Cze 2008 23:55
    arnoldzik91
    Poziom 11  

w logitechach tak masz?:) bo nie zrozumiałem teraz :)

• #14 20 Cze 2008 08:48
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Mostkujesz wyjście z głośników na wejście ''high in'' we wzmacniaczu. Nie mam logitechów. Jest to standardowe podłączenie, gdy nie masz sub out. Może prościej - kolumny mam podłączone jako speaker A, sub jako speaker B, czyli równolegle.

• #15 20 Cze 2008 10:36
    arnoldzik91
    Poziom 11  

Był bym zadowolony jak byś mi to zilustrował:) Bo jak się tak da to kupuje głośniki te i osobny wzmacniacz z nowym głośnikiem niskotonowym:)

• #16 20 Cze 2008 12:25
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

to jest zestaw 2+1 czy 2.0 ?

• #17 11 Lip 2008 16:11
    adek1983_83
    Poziom 10  

Sub jest super ale mam jedno zastrzeżenie nie uszczelniaj silikonem skrzyni
    bo niektóre zawieszenia w głośnikach po prostu parcieją od acetonu zawartym w sylikonie.Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME