Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Schemat c.o. piec gazowy jednofunkcyjny z kominkiem wodnym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Schemat c.o. piec gazowy jednofunkcyjny z kominkiem wodnym
Autor
Wiadomość
MarekM.
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Oława

Post#1 Post autora tematu 18 Mar 2008 09:48   

Czy moze mi ktos doradzic i wysłać schemat połączenia kominka wodnego z piecem jednofunkcyjnym z zasobnikiem 120 l.[/b]
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Rzeszów

Post#2 18 Mar 2008 09:56   

Re: Schemat c.o. piec gazowy jednofunkcyjny z kominkiem wodn

Kilka pytań uzupełniających.
Czy kominek ma własny sterownik?
Czy wodę w zasobniku zamierzasz również podgrzewać z kominka?
Czy kocioł posiada regulator pokojowy?
Wreszcie jaki kocioł, dokładny typ podaj.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Mar 2008 09:56   

Powrót do góry

MarekM.
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 18 Mar 2008 14:52   

Kominek nie ma własnego sterownika, ale chce jakiś dokupić.
Zamierzam podgrzewać wodę z kominka.
Chcę kupić taki kocioł zeby mogł mieć podłączone regulator pokojowy i pogodowy.
Myślę o dwoch frmach: Vailant oraz Vissmann. Czy możesz coś doradzić w kwesti modelu. Dom mój ma 180 m2 oraz 550 m3 kubatury lekko podniesiony projekt Libra.
Powrót do góry

Marek Kier
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Warszawa

Post#4 18 Mar 2008 21:49   

http://www.ctmpolonia.pl/download/poradnik_ctm.pdf
http://www.inotec.ovh.org/downloads.php?cat_id=4&download_id=9
http://www.instalmark.pl/?id=5358
http://www.letorex.com.pl/ i dalej "poradnik"
To google i kilka min. Czy to takie trudne?
Pozdrawiam Marek.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#5 18 Mar 2008 22:05   

Marku, w którym z podanych przez Ciebie linków jest rozwiązanie problemu kolegi MarekM?
Powrót do góry

Marek Kier
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 18 Mar 2008 23:30   

Oczywiście każdy!
Pytający "Marek M" zadał tak nie jednoznaczne pytanie, że podałem mu parę linków aby zapoznał się z zagadnieniem.
Np:
podgrzewać wodę - CWU? CO?
nie wie jaki piec gazowy,
nie pisze jaki kominek,
W temacie "kominek z płaszczem wodnym" to najważniejszą poradą powinno być: zapoznanie się z wadami takiego rozwiązania!!!!
Zalet jest mniej, przynajmniej tak się mi wydaje.
Pozdrawiam Marek.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Mar 2008 23:30   

Powrót do góry

MarekM.
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 Post autora tematu 20 Mar 2008 11:54   

Drogi Marek Kier zapoznałem się z tymi linkami. W zasadzie gdybym był biegły w tych sprawach to bym na to forum nie trafił, ale to nic.
Po analizie tych materialów jestem troszkę mądrzejszy. Więc:
-podgrzewanie wody ma odbywac sie zarówno przez kominek jak i przez piec.
-piec gazowy Vaillant VU plus 242-5 lub 202-5 z zasobnikiem 120 litrow
-kominek z plaszczem wodnym Wodan 16 lub 20
Dodatkowo w mieszkaniu chce dać ok70 m2 ogrzewania podlogowego a reszta ok100m2 bedzie ogrzewana grzejnikami.
Teraz jest wiecej info dlatego czekam na jakąś pomoc i sugesti.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Mar 2008 11:54   

Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 20 Mar 2008 18:28   

Czy instalację podłogówki planujesz zrobić jako osobny obieg grzewczy, sterowany z regulatora pogodowego?
Ew. osobny obieg, ale sterowany tylko ogranicznikiem temperatury powrotu?
Powrót do góry

MarekM.
Poziom 3
Poziom 3

Post#9 Post autora tematu 20 Mar 2008 20:01   

Moze zle sie wyrazilem. Chcę, aby ogrzewanie podłogowe było w tym samym ukladzie co reszta grzejników. Po prostu w łazience zamiast grzejnika podłogówka i to samo na dole w kuchni i przedpokoju - tam gdzie podłoga bedzie z płytek. A co powiecie w kwesti wyboru kominka i pieca???

Dodano po 8 [minuty]:

Aha zamierzam podlaczyc do pieca 2 czujniki pogodowy i pokojowy czy to ma sens??? W ogole czy taki schemat ma w ogole sens i czy bedzie przynosil oszczednosci. Przez moment myslalem o pompie ciepla ale juz dzis mi pierwsza oferta wybila z glowy 46000:(
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 20 Mar 2008 21:16   

Samo ogrzewanie podłogowe bez grzejnika nie jest najlepszym rozwiązaniem, chodzi o bezwładność cieplną podłogi.
Proponuję pętle ogrzewania podłogowego sterować za pomocą zaworów RTL, ja stosuję firmy HERZ, tylko drobna uwaga, nie stosuj tych zaworów z głowicą "mini" są do kitu.
Jeżeli chodzi o urządzenia to oczywiście zdania będą podzielone, moim zdaniem to bardzo dobry wybór.
Kilka słów n/t kotła gazowego.
Wybrałeś model z zamkniętą komora spalania, Twoja sprawa.
Zastanów się jednak nad kotłem kondensacyjnym.
Inna sprawa to firmowy zasobnik, który przecież tani nie jest.
Zastanów się nad innym zasobnikiem lub większym zasobnikiem, który można wykorzystać do kolektorów słonecznych.
Jeżeli chodzi o regulator to oczywiście, takie rozwiązanie ma sens.
Jeżeli decydujesz się na takie rozwiązanie to dokładny schemat hydrauliczny i elektryczny zamieszczę tu w tym temacie.
Powrót do góry

MarekM.
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 Post autora tematu 20 Mar 2008 22:21   

Czyli sugerujesz że oprócz ogrzewania podł. należy zamontować grzejniki. Wiec pytanie: Czy grzejniki o zmniejszonej mocy w stosunku do sugerowanych w projekcie? Czy mają one pracować jednocześnie z podłogowym ogrz.?
Jeżeli chodzi o piec: moze rzeczywiście lepszy bedzie kondensat i chyba tańszy w eksploatacji, tylko który model wybrać? Wczesniejszy moj wybór jest z oferty pakietowej Vaillanta z cennika z ich strony. Chyba rzeczywiście zasobnik można kupić dużo taniej. Generalnie jestem zdecydowany na takie rozwiązanie, ale jak to we wszystkich takich rzeczach diabeł tkwi w szczegółach. No i cena takiego zestawu. Liczyłom to wczoraj opierając sie na cenach cennikowych i allegrowych to wyszło mi koło 19000. Zakładając że kupie prawie cały układ nie w pobliżu Wrocławia, gdzie ceny w budowlance już same nie wiedzą jakie mają być:)
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 20 Mar 2008 22:30   

Tak, należy zamontowac grzejniki.
Mogą być mniejsze, tzn. ich moc może być mniejsza od zaprojektowanej, powinne posiadać głowice termostatyczne.

Czytaj Pw.
Powrót do góry

Marek Kier
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 21 Mar 2008 13:13   

Witam.
W przypadku tak dużego tematu to powinieneś zacząć od określenia zapotrzebowania budynku na ciepło, typu paliwa (rodzaj kotła), rodzaj ogrzewania: grzejnikowe, podłogowe, ścienne, mieszane.
Przy dobrym ociepleniu zapotrzebowanie na ciepło może wynieść poniżej 8 kW, w najzimniejszym okresie.
Wtedy podpięcie kominka do ogrzewania wymusi konieczność zainstalowania buforu cieplnego i wszelkie schematy (niezawierające takiego rozwiązania) wezmą w łeb.
Jeżeli zaczynasz od zera i zamierzasz robić to własnoręcznie, to podziwiam odwagę!!!!! i odradzam.
Żadne forum Ci nie pomoże, a niektóre odpowiedzi namieszają tylko w temacie.
Bardzo to miłe ze strony "DonRomano", że zobowiązał się do narysowania takiego schematu, ale nikt, nawet On nie da Ci gwarancji poprawności działania instalacji wykonanej wg niego. Porady na forum są bezinteresowne, bezpłatne i bezgwarancyjne!!!
A schemat to nawet nie namiastka projektu!!!!
Moja rada to: udać się do projektanta i zamówić projekt takiego rozwiązania.
Można też prościej, ale też i ryzykowniej:
- znaleźć na miejscu kilku potencjalnych wykonawców,
- poprosić ich, aby złożyli ofertę na wykonanie instalacji, dołączyli do niej uproszczony schemat (abyś mógł zapoznać się z działaniem systemu, zrozumiał go), oraz oczywiście kosztorys.
Przepraszam za chaotyczność (mam nadzieję że zrozumiałej) wypowiedzi.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 22 Mar 2008 14:34   

Marek Kier napisał:
Witam.
W przypadku tak dużego tematu to powinieneś zacząć od określenia zapotrzebowania budynku na ciepło, typu paliwa (rodzaj kotła), rodzaj ogrzewania: grzejnikowe, podłogowe, ścienne, mieszane.
Przy dobrym ociepleniu zapotrzebowanie na ciepło może wynieść poniżej 8 kW, w najzimniejszym okresie.
Wtedy podpięcie kominka do ogrzewania wymusi konieczność zainstalowania buforu cieplnego i wszelkie schematy (niezawierające takiego rozwiązania) wezmą w łeb.
Jeżeli zaczynasz od zera i zamierzasz robić to własnoręcznie, to podziwiam odwagę!!!!! i odradzam.
Żadne forum Ci nie pomoże, a niektóre odpowiedzi namieszają tylko w temacie.
Bardzo to miłe ze strony "DonRomano", że zobowiązał się do narysowania takiego schematu, ale nikt, nawet On nie da Ci gwarancji poprawności działania instalacji wykonanej wg niego. Porady na forum są bezinteresowne, bezpłatne i bezgwarancyjne!!!
A schemat to nawet nie namiastka projektu!!!!
Moja rada to: udać się do projektanta i zamówić projekt takiego rozwiązania.
Można też prościej, ale też i ryzykowniej:
- znaleźć na miejscu kilku potencjalnych wykonawców,
- poprosić ich, aby złożyli ofertę na wykonanie instalacji, dołączyli do niej uproszczony schemat (abyś mógł zapoznać się z działaniem systemu, zrozumiał go), oraz oczywiście kosztorys.
Przepraszam za chaotyczność (mam nadzieję że zrozumiałej) wypowiedzi.
Pozdrawiam.

Tak, rzeczywiście to jest tak ogromny temat, że koniecznie trzeba się udać do projektanta.
Masz Kolego rację.
Nic dodać nic ująć, jak ktoś nie ma pojęcia o instalacjach niech lepiej się nie wypowiada.
Powrót do góry

klauso
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#15 23 Mar 2008 00:09   

A dlaczego tam gdzie podłogówka instalować grzejniki przecież to bez sęsu jest, tylko koszty rosną, no i te zawory RTL jeśli ma to być jedno góra dwa pomieszczenia to OK ale jeśli więcej to tylko osobny obieg grzewczy z mieszaczem i pompą.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 23 Mar 2008 07:49   

klauso napisał:
A dlaczego tam gdzie podłogówka instalować grzejniki przecież to bez sęsu jest, tylko koszty rosną, no i te zawory RTL jeśli ma to być jedno góra dwa pomieszczenia to OK ale jeśli więcej to tylko osobny obieg grzewczy z mieszaczem i pompą.

A to akurat jest bardzo proste.
Podłogówka ma dużą bezwładność i uwież mi bardzo często będzie zimno, szczególnie wieczorem lub rano.
Inna sprawa to łazienka, trzeba gdzieś na szybko wysuszyć ręcznik, to samo w korytarzu przy wejściu do domu.
Gdzie położysz przemoczone rękawiczki?
Zaniesiesz je do sypialni?
Powrót do góry

klauso
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Wodzisław Śląski

Post#17 23 Mar 2008 14:02   

No niestety się z kolegą co do tej bezwładności nie zgodzę. Owszem że jest duża ale to zdecydowany plus tego systemu i praktycznie grzejąc tylko w ciągu dnia tam gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe jest ciepło 24 godziny na dobę właśnie przez duży bezwład tego ogrzewania a tam gdzie są grzejniki po wyłączeniu ogrzewania jest chłodno.
Co do łazienki to "suszarka łazienkowa" nie jest traktowana jako grzejnik jej moc jest przecież zbyt mała do ogrzania pomieszczenia no chyba że mamy małą łazienkę to OK.
Jako długoletni praktyk i urzytkownik obu systemów grzewczych uważam że tam gdzie jest podłogówka absolutnie rezygnujemy z grzejników (poza suszarkami).
Gdy ogrzewanie podłogowe jest poprawnie wykonane i sterowane żaden grzejnik z głowicą termostatyczną NIGDY nie zadziała jeśli przynajmniej połowę doby będzie pracowało ogrzewanie podłogowe.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 23 Mar 2008 14:35   

klauso napisał:
No niestety się z kolegą co do tej bezwładności nie zgodzę. Owszem że jest duża ale to zdecydowany plus tego systemu i praktycznie grzejąc tylko w ciągu dnia tam gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe jest ciepło 24 godziny na dobę właśnie przez duży bezwład tego ogrzewania a tam gdzie są grzejniki po wyłączeniu ogrzewania jest chłodno.
Co do łazienki to "suszarka łazienkowa" nie jest traktowana jako grzejnik jej moc jest przecież zbyt mała do ogrzania pomieszczenia no chyba że mamy małą łazienkę to OK.
Jako długoletni praktyk i urzytkownik obu systemów grzewczych uważam że tam gdzie jest podłogówka absolutnie rezygnujemy z grzejników (poza suszarkami).
Gdy ogrzewanie podłogowe jest poprawnie wykonane i sterowane żaden grzejnik z głowicą termostatyczną NIGDY nie zadziała jeśli przynajmniej połowę doby będzie pracowało ogrzewanie podłogowe.

Oczywiście masz prawo mieć swoje zdanie i przedstawiać je innym.
Ja nic na siłe nikomu nie wciskam.
Grzejnik nie zadziała?
Zadziała, zadziała.
Wyobraźmy sobię sytuację, których w życiu jest sporo.
Chłodny jesienny wieczór, na dworze pada i wieje.
Do tej pory ogrzewanie nie było jeszcze uruchamiane, nie było takiej potrzeby.
Żona mówi "kochanie włącz na godzinkę ogrzewanie, w domu tak zimno".
Ty jako kochający mąż włączasz.
Czekasz, czekasz, żona przynosi jedną kawę drugą, dwa koce.
I co?
Idziesz spać bo twoje podłogówki rozgrzeją się rano i dobrze bo akurat słońce wyszło i trzeba wspomóc grzanie w domu.
To tylko przykład.
Oczywiście masz rację.
Jeżeli grzeje się cały czas, wszystko jest w miarę ok.
W pomieszczeniach tych o których pisałem wyżej grzejniki muszą być.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Mar 2008 14:35   

Powrót do góry

Marek Kier
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 25 Mar 2008 00:38   

Witam.
Bardzo czekam na obiecany schemat.
Niemający pojęcia i pozdrawiający wszystkich.
Powrót do góry

Polański
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Grodzisk Mazowiecki

Post#20 06 Gru 2008 09:41   

Witam forumowiczów .
DonRomano zamieść proszę schemat o którym mowa powyżej .
Z góry dziękuję .
Powrót do góry

grzegorz0478
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Wroclaw

Post#21 06 Gru 2008 21:40   

Witam
Prosze o schemacik do tematu, jestem wielce zainteresowany.
Dziekuje bardzo
Powrót do góry

RAFK.
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: k. Bielska - Białej

Post#22 15 Gru 2008 17:55   

Witam, żeby nie rozpoczynać nowego wątku to chciałbym w tym miejscu przedstawić Wam moje przemyślenia dotyczące CO i wody użytkowej wraz ze schematem (może o taki mniej więcej Wam chodzi). Swoje pomysły biorę z Waszych opinii, głownie DonRomano. CO i woda użytkowa ma służyć 4-osobowej rodzinie dla domku 140m2. Ogrzewany ma być parter i poddasze kominkiem z płaszczem wodnym i kotłem gazowym kondensacyjnym firmy Broetje lub Dietrich. Podłogówki ma być max 50m2 tam gdzie kafelki czyli łazienki, kuchnia i hol. Chciałbym uzyskać informacje na temat:
1. Czy opłaca się montować 4 zawory RTL zamiast mieszacza. Niektórzy tutaj są przeciwni. Jeżeli mieszacz to co powiecie na coś takiego - układ zmieszania pompowego oparty na zaworach bezpośredniego działania, np. układ na zaworze FTC-RTD, patrz strona 5 poniższego linku. http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/Poradnik%20dla%20instalatorow%20aktualizacja%202008-01.pdf. Wydaje się to niedrogie a dobre.
2. Czy łączenie grzejników w szereg ale tylko w obrębie jednego pomieszczenia ma sens. Wg mnie ma.
3. Jak najlepiej (najprościej) sterować niezależnie temperaturowo parterem i poddaszem.
Chyba się da tylko za pomocą siłowników w rozdzielaczu, ale może są jeszcze inne metody.
4. Proszę o opinie i uwagi do poniższego schematu

A może lepiej zrobić ogrzewanie podłogowe na całym parterze i mieszaczu. Nie przewiduję w takim przypadku dodatkowo grzejników ponieważ musiałbym instalować kolejny rozdzielacz. Oto schemat tego rozwiązania Schemat c.o. piec gazowy jednofunkcyjny z kominkiem wodnym.
RTL jest tylko w łazience na piętrze, ewentualnie można go wpiąć osobno bez grzejnika. Co Wy na to?
Powrót do góry

daren1
Poziom 2
Poziom 2

Post#23 31 Gru 2008 15:39   

Witam mam podobny problem jestem na etapie projektowania kotłowni..

Dom powierzchnia grzania to 150 m2....Obecnie wykonana jest podłogówka + grzejnik jedno zasilanie ale na osobnych rozdzielaczach.
Przez pierwszy rok lub dwa głównym źródłem ciepła ma być kocioł gazowy, potem kocioł na drewno Np: atmos, orlan, fex czy vigas. Dodatkowo wykonałem podejście z piwnicy pod solary z miedzi plus kabel( może stanieją lub będą jakieś dotacje)

Teraz chodzi mi jak to wszystko sensownie połączyć z zachowaniem takich wymogów:
- Bufor dla pieca na paliwo stałe1500-2000 litrów
- Podłogówka i grzejniki w układzie zamkniętym.
- Połączenie kotła na paliwo stałe z układem bez wymiennika płytowego.

Wydaje mi się, że najlepiej to wykonać przy zastosowaniu Np takiego zbiornika :
http://www.termsystem.com/akumulacja/nado_3_zdjecie.jpg
ale ze schematu połączeń tego zbiornika wychodzi mi że podłogówka i grzejniki będą chodzić w układzie otwartym, jak to ominąć....
Szukałem schematu odpowiadającego ale nic nie znalazłem, a najbliżej tego było to:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Schemat c.o. piec gazowy jednofunkcyjny z kominkiem wodnym
Strona 1 z 1