Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje Mildtonów 110 - Fotorelacja

Przemeksik 21 Mar 2008 22:26 5207 23
  • Witam !
    W tamtym tygodniu dostałem od znajomego zlecenie - miał paczki ; mildtony 110 w opłakanym stanie - jedna kolumna posiadała wszystkie głośniki ; natomiast w drugiej był tylko jeden nieorginalny głośnik niskotonowy. Po krótkiej rozmowie, i usłyszeniu jakie to zamienniki zaproponowali sprzedawcy w miejsce brakujących głośników w przypadkowym sklepie elektronicznym - powiedziałem ze poświęcę im odrobinę czasu.

Tak wyglądały kolumny na początku (jedna maskownica , z tyłu przykręcone uchwyty na ścianę? Rozpadnięte terminale na wcisk (sic!) i oczywiście odpadająca tabliczka znamionowa z trzeszczącymi potencjometrami..

1-ego dnia, na cel padła okleina - na szczęście łatwo odchodziła co widać na poniższych zdjęciach..

Potem rozrysowanie zwrotnicy i jej połączeń..

Pozbywanie się potencjometrów.

Oraz przygotowanie głośnika GDM 16/80/1 do wymiany zawieszenia (oczywiście orginalne piankowe) Wymieniłem również cewkę w głośniku GDWK 9/80/1 ponieważ była spalona..

Następnie odmierzanie długości dla rozpórek a raczej wzmocnień które będą zastosowane :

Przyklejone; oraz wkręcone obustronnie na spory wkręt do drewna na krzyż + 1 wzmocnienie na górze w celu wzmocnienia uchwytu kolumnowego poprzez zastosowanie dłuższego wkrętu, umożliwiającego większą wytrzymałość.

Uszczelnienie całej obudowy wikolem + zaklejenie dziur po maskownicach, oraz potencjometrach

Przygotowania do wyszlifowania przedniej i tylniej części kolumny, oraz wyrównanie jej (na brzegach wystawało ok 1-2mm drewna)

Obydwie już gotowe...

Przeróbki na zwrotnicy (wymiana kabli - gdm+gdwk - 1.5mm2 ofc , terminal oraz gdn - 2.5mm2 ofc)

Jak widać bez jednego kondensatora - doszedł dopiero na drugi dzień, ponieważ podczas próby lutowania najzwyczajniej w świecie odpadła jedna nóżka ,a w moim mieście niestety takiego nie mieli..

Pierwsza przymiarka..

Zapowiada się ciekawie, czas na obijanie (Muszę przyznać ze jak na 1 raz nie wyszło najgorzej)

Po dodaniu detalów..

Sprawdzanie "na podłodze" poprawności zwrotnicy..

Już prawie finał - na zdjęciach wydaje się raz dwa - w praktyce było to ponad 30 godzin pracy.

1 kolumna gotowa na 99% :)

2 chodź na starych przetwornikach - poprawnie zregenerowana (gdn nie wymagał jeszcze wymiany pianka była jeszcze w miarę twarda i elastyczna - coś jak w zeusach, o dziwo nowy gdn 30/80/2 nie miał już tak twardej pianki.. czyżby cięli koszty produkcji?)

I gotowe ;)

Dla niektórych może się to wydawać profanacją tych kolumn - mimo wszystko "serce" i "środek" zostało to samo, kolumny przystosowałem do ich zamierzonego przeznaczenia - od czasu do czasu niewielka prywatka w ogródkowej "altance" dla osób ok 40 roku życia - moim zdaniem wystarczające,

W kolumnach zrobiłem m.in.:
    -wzmocnienie i uszczelnienie obudowy
    -wymiana terminali na zakręcane
    -wymiana kabli na zwrotnicy + usunięcie potencjometrów
    -zakup nowych głośników (GDN 30/80/2 ; GDM 16/80/1; GDWK 9/80/1)
    -regeneracja gdm'a oraz gdwk w starych przetwornikach
    -dokładne wyszlifowanie i pozaklejanie zbędnych otworów
    -obicie kocem + nałożenie narożników +uchwyty i gumowe nóżki
    -zastosowanie grillów - może już nie wyglądają tak atrakcyjnie - ale w związku z ich przeznaczeniem - szkoda aby ktoś przypadkiem "kopnął" w jakikolwiek przetwornik
    -prawidłowe podklejenie wygłuszenia (uznałem iż nie warto wymieniać na inne..)
    -wycięcie siatek i wyszlifowanie bassreflexów + podklejenie każdego "pierścienia" z jakiego się składa butaprenem
    -w miejscu tabliczki - logo TONSIL'a

Terminale i każde wkręty wchodzące do obudowy przesmarowałem wikolem - obudowa jest naprawdę szczelna. Pytanie czy było warto? Moim zdaniem tak, dźwięk się znacząco poprawił - w szczególności niskie tony - dodatkowo zakleiłem taśmą "otwory" w głośnikach średniotonowych, aby powietrze z niskotonowca niepotrzebnie go nie wypychało. W miarę możliwości będę uzupełniał tekst, jeżeli tylko sobie coś przypomnę, mam jeszcze parenaście zdjęć - na prośbę mogę załączyć. Nie koniecznie wymagam oceniania pracy - jak wiadomo są gusta i guściki.

Fajne!
  • #2 21 Mar 2008 23:00
    Szuler17
    Poziom 22  

Moim zdaniem bardzo udana regeneracja i odświeżenie kolumn. Wyglądają estetycznie, nieco nowocześniej, bardziej estradowo bym powiedział, zapewne lepiej grają. Sam chętnie zrobiłbym tak swoje Space 86 :D Naprawdę ciekawie to wyszło.

• #3 22 Mar 2008 21:52
    dzikchu
    Poziom 13  

Bardzo dobra przemiana kolumienek, dopasowana do zastosowania. Kocyk na dworze dobrze się sprawdzi. Tylko zastanawia mnie czy nie słychać różnicy miedzy regenerowanym GDM a nowym. Niby to na orginalnym zawieszeniu, ale mimo wszystko byljuz renegerowany. Na jednym ze zdjęć widziałem wzmacniacz chyba hollywood? Jak on sie sprawuje? Czy to nim napędzasz Zeusy?

• #4 22 Mar 2008 23:32
    Przemeksik
    Poziom 18  

Osobiście nie dostrzegam różnicy na GDM'ach, to tylko zawieszenie , bez zmiany cewki i membrany i na dodatek na piance. Hollywod ? Prima aprillis dopiero 1 kwietnia , to dap 1200 - jest zasileniem 2 Zeusow TLC na export.

• #5 23 Mar 2008 07:38
    Tomek_18
    Poziom 18  

no no mildtony to moje ulubione kolumny :D bardzo ciekawy lifting :P wielki + za chęci i wykonanie daję 6/6 oby więcej tak udanych konstrukcjii ^^

• #6 23 Mar 2008 11:25
    Altus_140
    Poziom 23  

Pierwszy tak profesjonalny tuning mildtonów na elce.
    Do domu z takim wyglądem za bardzo nie pasują , ale rozumiem mają grać na prywatkach a przykro by było gdyby jakiś napalony emeryt kopnął w głośnik.
    Oba głośniki to Gdn 30/80/2 ? W innym temacie wspominałeś że siedział tam Gdn 30/100 ?
    Powiedz skąd wziąłeś pianki do regeneracji gdm pabel czy umifon?
    Ocena 6/6 ;)

• #7 23 Mar 2008 11:53
    Przemeksik
    Poziom 18  

Okazała się to Westra SW-300-2808 , w niedługim czasie zrobię z niej subwoofer, nowego gdn'a 30/80/2 zamówiłem w skleptonsil, pianka z pabela ;)

• #8 23 Mar 2008 13:40
    Altus_140
    Poziom 23  

Możesz wrzucić resztę fotek? Masz może zrobione zdjęcia magnesu tej westry?

• #9 23 Mar 2008 14:38
    Przemeksik
    Poziom 18  

Oczywiście dzisiaj kilka wrzucę , póki mam je jeszcze u siebie, a co do magnesu westry - z tego co dowiedziałem sie od Tonsil'u, jest to odpowiednik 30/100/1 , magnes 2x mniejszy od 30/80/2.

• #10 23 Mar 2008 23:06
    Altus_140
    Poziom 23  

Tego dap'a podłączasz bezpośrednio do kompa czy masz jakiegoś preampa ? Napędzałeś nim może Mildtony?? :D

• #11 23 Mar 2008 23:11
    Przemeksik
    Poziom 18  

Dap jest podłączony pod mixer MPX-1, na przewodzie DIY neutrik'a i kablach cordiala, mildtony oczywiście grały swoje pierwsze chwile po przeróbce na dapie ;)

• #12 24 Mar 2008 08:44
    pietrek_sanremo
    Poziom 10  

Ładnie wyszło Ci przyklejenie tego materiału! Zdradź jakim sposobem go przyklejałeś:D na żelazko czy może inaczej? Pozdrawiam

• #14 24 Mar 2008 09:55
    DJ Max
    Poziom 30  

Westra to przecież Tonsil na eksport dla Niemiec... Więc w sumie miałeś w obydwu kolumnach GDN 30/100 i nie było potrzeba kupować nowych GDNów.

• #15 24 Mar 2008 11:19
    Przemeksik
    Poziom 18  

W Mildtonach 110, są GDN'y 30/80/2 a nie 30/100 , nie chciałem zmieniać charakterystyki kolumn , więc zastosowałem oryginalne przetworniki.

• #16 24 Mar 2008 11:24
    Altus_140
    Poziom 23  

W NewMildton 200 są Gdn 30/100 Mogłeś je wstawić , mają większy xmax ok.6mm wtedy zapewne mildtony zeszły by niżej.

• #17 24 Mar 2008 11:26
    DJ Max
    Poziom 30  

Poza tym, skoro kolumny straciły oryginalny wygląd a celem było granie na imprezach, to czy jest sens wydawać kase na głośniki żeby mieć oryginalne brzmienie? Na takich imprezach nikt nie usłyszy różnicy i GDN30/100 byłby też bardzo dobry.

• #18 24 Mar 2008 11:45
    Przemeksik
    Poziom 18  

Ale zapewne Mildtony 200 mają większy litraż, chcąc nie chcąc miałem jedną westrę i jednego 30/80/2, taniej i ekonomiczniej wyszło dokupić 30/80/2

• #19 24 Mar 2008 11:47
    DJ Max
    Poziom 30  

Przemeksik napisał:
    Ale zapewne Mildtony 200 mają większy litraż

Z tego co się orientuję - taki sam, choć mogę się mylić.

Cytat:
    chcąc nie chcąc miałem jedną westrę i jednego 30/80/2, taniej i ekonomiczniej wyszło dokupić 30/80/2

Mój błąd - myślałem, że miałeś od razu jednego GDN30/100 i Westrę.

W sumie to westrę mógłbym odkupić, jeśli kolega zainteresowany to proszę o kontakt na PW.

• #20 24 Mar 2008 11:51
    Przemeksik
    Poziom 18  

W najbliższym czasie planuje do niej zrobić subwoofer, więc raczej nie jestem zainteresowany sprzedażą. Mimo wszystko dziękuje za ofertę.

• #21 24 Mar 2008 22:44
    M-Dj
    Poziom 9  

Ładne estetyczne odnowienie plus dla ciebie :)

• #22 26 Mar 2008 13:45
    altus80
    Poziom 15  

Jak fabryczne mildtony dla mnie są wstrętne (z wyglądu) tak te twoje mi się podobają ta przeróbka wpłynęła znacznie na korzyść ;)
    Pozdrawiam.
    Ps widzę w tle zeusy :D

• #23 29 Mar 2008 17:38
    RAFi X
    Poziom 28  

W sumie to ładnie je odnowiłeś :P
    Ale ta kopółka w tej kolumnie (dodatkowo obitej kocem, narożnikami) wygląda śmiesznie :D
    Ale tak poza tym to spox :D

• #24 29 Mar 2008 18:18
    Przemeksik
    Poziom 18  

Kopułka była zamontowana na specjalne życzenie właściciela - nie chciał tuby.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME