Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

schemat połączenie włącznika gwiazda trójkąt łuk-25

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> schemat połączenie włącznika gwiazda trójkąt łuk-25
Autor
Wiadomość
rootik
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: nie wiem

Post#1 Post autora tematu 28 Mar 2008 09:56   

schemat połączenie włącznika gwiazda trójkąt łuk-25

Witam zakupiłem na allegro włącznik gwiazda trójkąt model Łuk -25 niestety był bez opisu i nie wiem jak go podłączyć może ktoś mi pomoże.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Mar 2008 09:56   

Powrót do góry

mati505824
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#2 28 Mar 2008 10:01   

Re: schemat połączenie włącznika gwiazda trójkąt łuk-25

Tu jest rozpiska lub http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic703564.html

Załączniki:
Powrót do góry

rootik
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: nie wiem

Post#3 Post autora tematu 28 Mar 2008 10:10   

Juz to widziałem ale oznaczenie nie pokrywają sie na włączniku a ma ich sporo i nie wiem jak to połączyć :( załączam fotki tego przełącznika

Załączniki:
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#4 28 Mar 2008 12:06   

Witam. W przełączniku masz 3 pozycje;
1)wyłączony
2)gwiazda
3)trójkąt
Jak kolega wyżej napisał RST to zasilanie. W tablicy silnika z rysunku wyżej jest U1, V1, W1 co odpowiada UVW na przełączniku, a W2,U2,V2 silnika odpowiada Z,X,Y przełącznika.
W pozycji 1 (wyłączony) styki są rozłączone .
W pozycji 2 powinno być połączenie pomiędzy ;
R-->U
S-->V
T-->W
Jeśli przykładowo R połączone będzie z V to też dobrze. Nie może być połączonych razem więcej niż dwa zaciski tu oznaczone. (np. T-->W-->V)
Zaciski Z,X,Y powinny być zwarte między sobą i nie mieć połączenia z wymieninymi wyżej
W pozycji 3 mają być następujące połączenia ;
R-->U-->Z
S-->V-->X
T-->W-->Y
Jeśli masz tak połączone styki ,to doprowadzasz 3~ do RST ,a U przełącznika łączysz z U1 silnika , Z przełącznika z W2 silnika.
Jak przełącznik był rozbierany to mogą być zamienione niektóre oznaczenia i połączenia lub nie być ich w ogóle
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Mar 2008 12:06   

Powrót do góry

re123
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Barnisław

Post#5 28 Sie 2010 21:08   

cześć,

Mam kłopot z przełącznikiem gwiazda - Trójkąt ŁUK-40.
Wymieniałem przełącznik z 25A na 40A dla silnika 7,5kW. Przełożyłem chyba przewody poprawnie - a silnik na gwieździe nie chce działąć tylko drga.
Zmierzyłem przejscia - wszędzie są odpowiednio z tabliczki na wyłącznik (zarówno dla gwizdy jak i trójkąta) Pomierzyłem napięcia na gwieżdzie: faza - zero - 220V,
L1-L2 - 400V, L1-L3- 400V, L2-L3 - 190V - domyślam się , że dlatego silnik drga. Siedziałem cały dzień i zastanawiałem się co jest nie tak , że "ucieka część między-fazy".
Mostków oczywiście w przełączniku nie ruszałem.

Silnik stary od śrutownika. Wcześniej na starym przełączniku działał.
Po nieudanej próbie wróciłem do starego przełącznika - i niestety efekt ten sam i te same napięcia

Prośba o pomoc
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#6 29 Sie 2010 00:09   

Witam.
1) Czy bezpieczniki sprawdzałeś; być może któryś zadziałał? Czy "coś" robiłeś z instalacją (pomijając wymianę wyłącznika)?
2)
Cytat:
Przełożyłem chyba przewody poprawnie

Przewody nie mogą być "chyba" poprawnie;mają być przyłączone poprawnie.Jak zadziałał bezpiecznik , to być może pomyliłeś początek z końcem jednej fazy.
3)Pomierz w którym miejscu instalacji masz 3 fazy(L1>L2) itd.
4)Czy zdejmowałeś i ustawiałeś (przykręcałeś) silnik?
5)
Cytat:
Pomierzyłem napięcia na gwieżdzie: faza - zero - 220V,
L1-L2 - 400V, L1-L3- 400V, L2-L3 - 190V

Gdzie to mierzyłeś (podaj punkty pomiaru napięć i pozycję wyłącznika)? Pomiar wykonywałeś jak silnik "drgał" ?:cry:
Jeśli tak robiłeś to możesz go spalić.Sprawdź, czy faktycznie wyłącznik ŁUK-40 działa w sekwencji 0>gw>trójk.
6)I dodatkowo; czy silnik nie ma przerwy?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sie 2010 00:09   

Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#7 29 Sie 2010 00:54   

re123 napisał:

Wymieniałem przełącznik z 25A na 40A dla silnika 7,5kW. Przełożyłem chyba przewody poprawnie - a silnik na gwieździe nie chce działąć tylko drga.

Widzę, że faktycznie potrzebujesz pomocy, chociaż w zasadzie twój post nadaje się do kosza. Po pierwsze piszesz byle jak, a tu obowiązują zasady poprawnej polskiej pisowni. Proszę tego przestrzegać. Po drugie, temat był wielokrotnie omawiany.
Ale zostawmy to. Odpowiedz na to pytanie:
Czy Ty jesteś elektrykiem? Jeśli tak, to jaki masz stopień zaawansowania?
Pytam nie dlatego by Cię obrazić, tylko aby moje wyjaśnienia dostosować do twojego poziomu elektrycznej wiedzy.
Powrót do góry

re123
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 29 Sie 2010 11:13   

retrofood napisał:

Czy Ty jesteś elektrykiem? Jeśli tak, to jaki masz stopień zaawansowania?
Pytam nie dlatego by Cię obrazić, tylko aby moje wyjaśnienia dostosować do twojego poziomu elektrycznej wiedzy.

Przepraszam , jeśli byłem chaotyczny i zapewne nikgo nie chciałem urazić ani moim brakiem wykształcenia w zakresie języka polskiego ani w zakresie elektryki. Jeżeli , ktokolwiek na forum poczuł sie urażony - przepraszam.

Nie jestem elektrykiem z wykształcenia ale teleinformatykiem , natomiast nad silnikiem walczyłem z ojcem (elektryk ale bardziej w instalacjach ), więc sądzę, że możesz używać języka elektryków.

Dodano po 14 [minuty]:

wola napisał:
Witam.
1) Czy bezpieczniki sprawdzałeś; być może któryś zadziałał? Czy "coś" robiłeś z instalacją (pomijając wymianę wyłącznika)?
2)
Cytat:
Przełożyłem chyba przewody poprawnie

Przewody nie mogą być "chyba" poprawnie;mają być przyłączone poprawnie.Jak zadziałał bezpiecznik , to być może pomyliłeś początek z końcem jednej fazy.
3)Pomierz w którym miejscu instalacji masz 3 fazy(L1>L2) itd.
4)Czy zdejmowałeś i ustawiałeś (przykręcałeś) silnik?
5)
Cytat:
Pomierzyłem napięcia na gwieżdzie: faza - zero - 220V,
L1-L2 - 400V, L1-L3- 400V, L2-L3 - 190V

Gdzie to mierzyłeś (podaj punkty pomiaru napięć i pozycję wyłącznika)? Pomiar wykonywałeś jak silnik "drgał" ?:cry:
Jeśli tak robiłeś to możesz go spalić.Sprawdź, czy faktycznie wyłącznik ŁUK-40 działa w sekwencji 0>gw>trójk.
6)I dodatkowo; czy silnik nie ma przerwy?

Dziękuję bardzo za zainteresowanie. Już odpowiadam:

1. Nic nie było ruszane w instalacji. Od 5 lat działa i zabezpieczona jest bezpiecznikiem C20
2. Bezpiecznik nie wyskoczył (nie wiem co oznacza zadziałał). Czy przy pomyleniu uzwojeń (początek z końcem) byłby taki efekt, jak opisałem w problemie (czy raczej by wyskoczył bezpiecznik)
3. Na pewno 3 pełne fazy dochodzą do wyłącznika (zaciski L1,L2,L3)
4. Nie , samego silnika nie ruszałem
5. Pomiaru dokonywałem na tablicy zaciskowej silnika. Wyłącznik był przełączony w gwiazdę. Napięcie było podawane tylko na moment potrzebny do pojedynczego pomiaru .
6. Co oznacza , czy silnik nie ma przerwy? Do moich prac było ok .

Wyłącznik musiałem wymienić , bo nie było styku na przełączeniu w trójkąt.

Pozdrawiam
Powrót do góry

wola
Poziom 19
Poziom 19

Post#9 29 Sie 2010 16:21   

Witam.
Cytat:
Bezpiecznik nie wyskoczył (nie wiem co oznacza zadziałał)

"Nie zadziałał" czyli "Nie wyskoczył" :D
Cytat:
3. Na pewno 3 pełne fazy dochodzą do wyłącznika (zaciski L1,L2,L3)
Czyli pomiędzy wszystkimi fazami jest 400V

Cytat:
Pomiaru dokonywałem na tablicy zaciskowej silnika. Wyłącznik był przełączony w gwiazdę
To się nie zgadza z tym co napisałeś w pierwszym poście;
Cytat:
Zmierzyłem przejscia - wszędzie są odpowiednio z tabliczki na wyłącznik (zarówno dla gwizdy jak i trójkąta)

Pod słowem "przejścia " rozumiem połączenia odpowiednich styków w przełączniku dla pozycji gw. i trójk..
Gdyby "przejścia" były, to i fazy być powinny. Zacznijcie od początku;
1) Gdzie są wszystkie fazy ( podałeś ,ale ...na wszelki wypadek)
2) Jeśli fazy są na przełączniku; sprawdź czy przełącznik jest sprawny; czy ma odpowiednie "przejścia". Są one podane np. w piątym poście wyżej .Czy przewód zasilający nie jest przerwany.
3)Sprawdź, czy silnik ma zachowaną ciągłość uzwojeń (w drugim poście wyżej macie pokazane wyprowadzenia uzwojeń):początek uzwojeń to U1, a koniec tego uzwojenia to U2 itd. Rezystancja pomiędzy tymi zaciskami to niecałe 2 omy(w przybliżeniu). Może się zdażyc ,że wyprowadzenia uzwojeń nie będą ,jak w przytoczonym 2 poście; "skośnie w prawo w dół" lecz "w lewo w dół"
"Przejścia" mierz omomierzem, a nie fazerem, czy wskaźnikiem napięcia.

Cytat:
natomiast nad silnikiem walczyłem z ojcem (elektryk

To dobrze; zawsze jest potrzebny ktoś ,kto zna skutki działania prądu.
Powrót do góry

re123
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 29 Sie 2010 17:18   

wola napisał:

"To się nie zgadza z tym co napisałeś w pierwszym poście;"

Badając neonówką każdą z faz na zaciskach przełącznika , faza była w stanie zero i trójkąt. Natomiast w gwieździe , ginęła L2 (to rzecz o której zapomniałem wspomnieć). Mierząc natomiast woltomierzem na tablicy zaciskowej silnika, napięcia międzyfazowe - otrzymywałem w dwóch przypadkach 400V a w jednym 190 V. Do pomiaru wszystkie górne przewody uzwojeń były "zdjęte ze śrub zaciskowych".
Przejścia oczywiście sprawdzam omomierzem - opór uzwojenia mam 3 ohmy.

Wyprowadzenia uzwojeń są rzeczywiście na "lewo" tzn lewy górny z prawym dolnym, środek górny z lewym dolnym , prawy górny ze środek dół.

Kabel chyba nie jest przerwany , bo w pozycji 0 na wyłączniku neonówka świeciła się w L1, L2, L3.

Ciągłość uzwojeń sprawdzę zgodnie z tym co podałeś.

Dzięki za dotychczasową pomoc
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 29 Sie 2010 17:21   

Neonówka nie jest miernikiem, a wskaźnikiem. Jej świecenie trzeba umieć interpretować.
Nie masz jednej fazy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sie 2010 17:21   

Powrót do góry

re123
Poziom 3
Poziom 3

Post#12 31 Sie 2010 21:44   

Dziękuję obu kolegom (woli i retrofood) za pomoc. Zarówno wskazanie prawidłowego podłączenia wyłacznika z uzwojeniami silnika , jak też sprawdzenie instalacji pomogły.
Nałożyły się bowiem dwa problemy:

1. pozamieniane kable w tabliczce zaciskowej silnika - prześledziliśmy całe obwody np: L1-X::V1-L3 itd, sprawdziliśmy opory oraz napięcia między fazami (opory dawały 3 ohmy-bo uzwojenia), natomiast napięcia 400V i dwa razy 190V
Mając pewność , że silnik jest dobrze podłączony , sprawdziliśmy napięcia międzyfazowe na L1,L2,L3 (na wtyczce) i tu wartości napięć się powtórzyły.

2. Wtedy byliśmy w domu , kierunek tablica bezpiecznikowa. Okazało się , że bezpieczniki były watowane i jeden z nich wydatnie się nadpalił. (Ta tablica -z lat 70tych - podobno miała być nieczynna a właściciel nie dał zamienić jej na nowoczesną).Chwilowo nie mając 16A bezpieczników założyliśmy 10A (jutro kupię 16ki) Załączyliśmy silnik: gwiazda, trójkąt - super działa.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 31 Sie 2010 22:55   

Temat zamykam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> schemat połączenie włącznika gwiazda trójkąt łuk-25
Strona 1 z 1