Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy wzmacniacz gitarowy

piomincek 30 Mar 2008 21:18 7200 19
  • Witam!
    Chciałbym przedstawić mój wzmacniacz lampowy. Zacznę od tego ze bardziej jestem gitarzysta, na elektronice znam się bardzo mało, wcześniej zrobiłem tylko kaczkę gitarową, może kilka jakichś drobnych układzików, nie pamiętam:) Zawsze chciałem mieć lampiaka, wiadomo jakie są ich ceny więc postanowiłem coś samemu zrobić. Gdy nadarzyła się okazja kupiłem za cenę flaszki stare radio kankan. Wykorzystałem z niego trafo sieciowe TS30-1-676, lampy ECC85, ECL86 i kilka rezystorów i kondensatorów. Trafo głośnikowe wyciągnięte z jakiegoś telewizora, jest z rodziny TG 2.5, nie znam całego symbolu, ponieważ był zdarty. Lampa ECL86 jest zasilana napięciem zmiennym 6.3V zsymetryzowanym do masy, a lampa przedwzmacniacza napięciem stałym, filtrowanym, także zsymetryzowanym do masy. Przedwzmacniacz to czysty kanał fendera ze schematu RedBaronowskiego z lampką ECC85, a końcówka mocy wg schematu końcówki z tego radia. Z lampy ECL86 wykorzystuje tylko pentodę mocy, trioda jest nieużywana, z przeprowadzonych przeze mnie doświadczeń wynikło, że brzmienie byłoby gorsze. Wygląda jak wygląda, chyba nie jest tak źle:) Chassis zrobiony z blachy alu 2mm, niestety trochę krzywo wygięta (na imadle - wykorzystywałem to, co miałem w swoim garażu:)), ale chyba nie jest aż tak źle:) Nie miałem typowych podstawek do montażu w chassis to wymyśliłem takie coś jak widać, w telewizorze było sporo takich podstawek do montażu na płytce, więc przylutowałem je do płytki, a później płytkę z podstawka przykręciłem do chassis tak aby lampki były ładnie wyeksponowane:) Obudowa też pochodzi z radia, trochę skrócona, sklejona i dodatkowo wzmocniona kilkoma wkrętami. Skrzynkę później obdarłem z lakieru, wyczyściłem papierem ściernym i okleiłem kocykiem, a środek pomalowałem czarną farbą (to co nie zostalo pokryte kocem). Co do kosztów- nie liczyłem dokładnie, ale tak na oko to poszło trochę więcej niż 200 zł. Zrobiłem tylko kanał czysty ponieważ używam multiefektu Digitech RP 6, z brzmienia jestem zadowolony - czysto bardzo przyjemnie, przester soczysty, w porównaniu z tranzystorową vermoną to niebo a ziemia. Jeśli chodzi o kolumne to nie posiadam typowej gitarowej, mam tylko taką ok. 50W która jest od wcześniej wspomnianej vermony. To mój pierwszy taki projekt, mam nadzieje, że nie jest bardzo źle:) Zachęcam do komentowania i pozdrawiam!

Fajne!
  • #2 30 Mar 2008 21:27
    Szuler17
    Poziom 22  

Z zewnątrz bardzo mi się podoba. W środku trochę nieład z przewodami. Daj tylko jakieś ładne gałki do potencjometrów i szybę z plexi nad wzmacniaczem (tam gdzie są transformatory) i będzie super.

PS. skróć te dwa potencjometry

• #3 31 Mar 2008 10:20
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Jak na pierwszy produkt to niech będzie, chociaż uważam, że od strony inżynieryjnej to jest to kompletnie nieprzemyślany projekt. Wystarczy spojrzeć na to w jakiej odległości znajduje się lampa końcówa od trafa wyjściowego.

• #4 31 Mar 2008 14:04
    piomincek
    Poziom 10  

Ze skróceniem gałek potencjometrów poczekam aż kupie jakieś pokrętła, mam taki problem że nie wiem za bardzo gdzie kupić w miarę tanie i dobrze wyglądające. Jak wcześniej wspominałem na elektronice znam sie słabo, lampa mocy jest dość daleko od trafa wyjściowego, mogłem jeszcze bardziej oddalić, ale wtedy byłaby bardzo blisko trafa sieciowego.

• #5 31 Mar 2008 16:21
    synbmx
    Poziom 20  

Chodzi o to że mogła by być bliżej. Jak na pierwszy lampowy to całkiem super. kanał tylko na ECC85 czyli tylko czysty wychodziło by że jest, tak więc pewne doświadczenie już nabrałeś więc buduj drugi kanał przesterowany :)

• #6 31 Mar 2008 16:43
    Turgon
    Poziom 14  

Jak na pierwszą konstrukcję wg mnie trzeba pogratulować :)

• #7 31 Mar 2008 16:48
    piomincek
    Poziom 10  

Dziękuje! Myślę ze kanał przesterowany już będzie w następnej konstrukcji, chciałbym teraz zrobić coś większego:)

• #8 14 Kwi 2008 23:22
    Aktimel
    Poziom 9  

albo zrob przester z koncowki mocy wtedy na jednym kanale bedziesz jechal :D

• #9 22 Lip 2008 11:21
    piomincek
    Poziom 10  

Witam! Przedstawiam zdjęcie ostatecznej wersji wzmacniacza:)
    Dodam że lampę ECL86 zamieniłem na rosyjski odpowiednik EL84 - 6P14P-EB.

• #11 22 Lip 2008 15:17
    piomincek
    Poziom 10  

painlust napisał:
    6P14P-EW jeśli już...

a czy kolega uczył się kiedyś j. rosyjskiego? lampa jest produkcji rosyjskiej, ma symbol 6P14P-EB, rosyjskie "B" to polskie "W", więc jaka różnica?

• #12 22 Lip 2008 16:24
    marius.aesir
    Poziom 17  

piomincek napisał:
    Witam! Przedstawiam zdjęcie ostatecznej wersji wzmacniacza:)
    Dodam że lampę ECL86 zamieniłem na rosyjski odpowiednik EL84 - 6P14P-EB.

Gratulacje, skończona konstrukcja prezentuje się bardzo ładnie. W zasadzie niepodobają mi się te gałki na potencjometry- ale głównie dlatege że sam mam ich pełno wszędzie bo trudno dorwac jakies fajniejsze tanio;) Popieram zmianę pentody mocy, zawsze byłem sceptycznie nastawiony do tych wynalazków z serii trioda-pentoda. Podejrzewam tylko że brzmienie zmieniło się na bardziej surowe prawda?

Pozdrawiam, Mariusz.

• #13 22 Lip 2008 16:41
    piomincek
    Poziom 10  

Teraz to trudno mi powiedzieć bo razem ze zmiana lampy zmodyfikowałem kolumnę - za dawnych czasów służyła ona do grania muzyki, i miała dwa gwizdki które odłączyłem, do gitarowego grania to zmiana na lepsze :)

• #14 22 Lip 2008 17:35
    Turgon
    Poziom 14  

Niestety jak dla mnie wykończenie okropne :/ Kocyk i coś dziwnego na maskownicę niezbyt mi odpowiada - wolę skaj i jutę ;)

• #15 22 Lip 2008 17:39
    piomincek
    Poziom 10  

Turgon napisał:
    Niestety jak dla mnie wykończenie okropne :/ Kocyk i coś dziwnego na maskownicę niezbyt mi odpowiada - wolę skaj i jutę ;)

No cóż, każdy lubi inaczej :)

• #16 22 Lip 2008 19:12
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

piomincek napisał:
    painlust napisał:
    6P14P-EW jeśli już...

a czy kolega uczył się kiedyś j. rosyjskiego? lampa jest produkcji rosyjskiej, ma symbol 6P14P-EB, rosyjskie "B" to polskie "W", więc jaka różnica?

Ja się uczyłem ale jak widać kolega nie...

• #17 23 Lip 2008 20:22
    veteran5
    Poziom 14  

Witam!
    Konstrukcja wizualnie ładna jak na pierwszy raz, choć nie przepadam za obiektami obijanymi kocem. Ale w środku przydało by się trochę porządku!
    Przester z multiefektu? Lepiej już było zrobić preamp z przesterem(wystarczą 2 lampy, choćby tanie 6N2P).

Co do oznaczeń, to w transkrypcji poprawny jest zapis 6P14P-EW(lub EV). Link

Pozdrawiam!
    V5

• #18 23 Lip 2008 20:52
    piomincek
    Poziom 10  

To była pierwsza konstrukcja wiec nie chciałem iść z motyką na słońce :) W tym już nie chce nic zmieniać, mam nadzieje że kiedyś uda sie coś większego, wtedy na pewno będą dwa kanały :)

• #19 23 Lip 2008 22:24
    synbmx
    Poziom 20  

Przester z multiefektu nie jest wcale taką zła rzecza jak sie go podłącza pod czysty kanał na lampie. Żeby wykreowac na lampie jakies mega super przesterowane brzmienie jako początkujący autor pewnie miał by duzy problem. Gitarzysta z mojej kapeli gra na multiefekcie podpiętym pod lampowe soldano atomic i gra to bardzo fajnie, takie brzmienie jakie on preferuje trudno było osiągnąc poprzez dodawanie kostek, a uzywał róznych.
    Takie rozwiązanie jest dobre gdy chce sie mieć porządny hi gain, ale crunch i tym podobne gdzie większośc przesteru idzie z rozkręconej końcówki odpada. ważne że konstrukcja jest ukończona sprawna i nie stwarza problemów. Może nastepnym razem dopiero kolega pokusi się na jakieś 5150 czy cos w tym stylu.

• #20 23 Lip 2008 22:59
    piomincek
    Poziom 10  

Mi osobiście podoba sie rozwiązanie z multiefektrm, daje rade :) jak dorwę jakiś mikrofon to spróbuję coś nagrać

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME