Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Naprawa zasilacza 5kV w oprawie na lampy wyładowcze

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Naprawa zasilacza 5kV w oprawie na lampy wyładowcze
Autor
Wiadomość
EBC41
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Rzeszów

Post#1 Post autora tematu 02 Kwi 2008 21:40   

Naprawa zasilacza 5kV w oprawie na lampy wyładowcze

Cze,
Mój kuzyn zwrócił się do mnie z następującą prośbą, otóż posiada on oprawę na żarówki wyładowczo-ciśnieniowe, niestety ostatnio upadła mu na ziemię i przestała działać. Podejżewam że gdzieś w generatorze WN zrobił się zimny lut, ale najpierw wolę zwrócić się na forum o pomoc.... Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki nt. potencjalnych uszkodzeń.

Puki co niestety nie znam dokładnego modelu i oznaczeń, postaram załatwić je jak najszybciej
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2008 21:40   

Powrót do góry

bonanza
Poziom 23
Poziom 23

Post#2 02 Kwi 2008 23:45   

Re: Naprawa zasilacza 5kV w oprawie na lampy wyładowcze

Chodzi pewnie o "sodówkę" - "wysokoprężną" lampę, która świeci żółto. Starter 4kV jest najczęściej zalewany epoksydem i raczej nie ma prawa się uszkodzić. A lampa się nie stłukła:?:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Kwi 2008 23:45   

Powrót do góry

EBC41
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 Post autora tematu 03 Kwi 2008 15:00   

bonanza napisał:
Chodzi pewnie o "sodówkę" - "wysokoprężną" lampę, która świeci żółto. Starter 4kV jest najczęściej zalewany epoksydem i raczej nie ma prawa się uszkodzić. A lampa się nie stłukła:?:

Tak o to chodzi, zdawało mi się że takie lampy pracują przy 5kV. Tej lampy jeszcze na oczy nie widziałem, ale podejżewam że fakt kuzyn by zauważył. A co do startera jak rozumiem raczej nie ma szans na naprawę, tylko wymiana?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Kwi 2008 15:00   

Powrót do góry

bonanza
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 03 Kwi 2008 23:02   

4 czy 5kV - chyba nieważne. Są startery 3-końcówkowe z wewnętrznym dławikiem do zapłonu i 2-końcówkowe indukujące w oparciu o statecznik lampy. Te ostatnie lubią uszkodzić statecznik ("cofają" 4kV w jego emaliowany drut, a nie jest on do tego konstrukcyjnie przystosowany). Trzeba sprawdzić połączenia, kostki itp - starter jest chyba ostatnią rzeczą, która uszkodzi się przy upadku.
Powrót do góry

EBC41
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 Post autora tematu 04 Kwi 2008 15:59   

bonanza napisał:
4 czy 5kV - chyba nieważne. Są startery 3-końcówkowe z wewnętrznym dławikiem do zapłonu i 2-końcówkowe indukujące w oparciu o statecznik lampy. Te ostatnie lubią uszkodzić statecznik ("cofają" 4kV w jego emaliowany drut, a nie jest on do tego konstrukcyjnie przystosowany). Trzeba sprawdzić połączenia, kostki itp - starter jest chyba ostatnią rzeczą, która uszkodzi się przy upadku.

Z tego co udało mi się ustalić to w tej oprawie znajduje się starter 3 końcówkowy, czyli mamy dławnik.... Sprawdzę próbnikiem zwarć czy przewodzi prąd. A co się tyczy startera to mógłbym prosić o jakąś krótką zasadę działania? Raz by mi się to przydało w rozwiązaniu tego problemu (jestem początkującym elektronikiem), a z drugiej strony nie zaszkodzi się czegoś nauczyć....
Powrót do góry

bonanza
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 04 Kwi 2008 17:00   

http://matel.p.lodz.pl/wee/k23/instrukcje_doc/cw_15/CWICZENIE_15.doc
http://www.luxmat-elektronika.pl/zaplon.html
http://www.luxmat-elektronika.pl/pdfy/uz.pdf
http://www.zsme.neostrada.pl/praca/bad_zrod_swiat/1.htm
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Naprawa zasilacza 5kV w oprawie na lampy wyładowcze
Strona 1 z 1