Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz od N95

Jimmy_24 05 Kwi 2008 09:36 6131 21
  • #1 05 Kwi 2008 09:36
    Jimmy_24
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

czy jest wogóle możliwe zdobycie dokumentacji dotyczacej wyświatlacza od Nokii N95. Chciałbym go wykorzystac do innych celów poniewaz jest tani i ogólnie dostępny. Próbował ktoś zrobić na takim wyświetlaczu??

Pozdrawiam Jakub

• #2 05 Kwi 2008 16:28
    dj_max84
    Poziom 13  

zrob zdjecie z tylu w wysokiej rozdzielczosci i dobrej jakosci to sprawdze czy sie pokrywa z innymi.

• #3 05 Kwi 2008 16:51
    Jimmy_24
    Poziom 10  

witam

Dzieki za odpowiedź. Oki zrobie fotke ale dopiero po weekendzie, w domu nie mam narzędzi do rozebrania tel. Tak z ciekawości, co znaczy czy sie pokrywa z innymi?? Masz na mysli, ze jest taki sam jak w innej noki?? Tak wogóle to nie musi być konkretnie od tej noki. Chodzi o dobry stosunek możliwości do jakości.

Pozdrawiam
    Kuba

• #4 05 Kwi 2008 17:29
    dj_max84
    Poziom 13  

wlasnie sie przymierzam do sterowania lcd o podobnej rozdzielczosci ale sam fizyczny rozmiar lcd jest troszke mniejszy. lcd pochodzi powiedzmy z innej nokii.
    sprawdz ilosc wyprowadzen na zlaczu i zrob tez dobre zdjecie samego zlacza zeby bylo widac choc troche sciezki na flexi to porownam oba.
    zamierzasz to sterowac avr czy czyms mocniejszym?? ja sie przymierzam do ATmegi z podkreconym zegarem do przynajmniej 24MHz ale i tak chyba nie dam rady w pelnym kolorze bo potrzebuje 24bit na pixel przy 8 bitowej szynie danych (typowe odswierzanie powinno byc kolo 60Hz)

• #5 05 Kwi 2008 17:47
    Jimmy_24
    Poziom 10  

A wiec tak, mam schematy noki N95 są tam opisane sygnały ale tylko symbolicznie. Wygląda że ma sterowanie po szynie równoległej + kilka innych sygnałów. Ale pozostaje cała masa iformacji których nie mam np. wszelkie czasy no i wszystko pozostałe. Do tego Twojego display'a masz te wszystkie dane??
    Wie ktoś moze czy nokia robi dla siebie dedykowane wyświetlacze, bo jak tak to raczej niechętnie sie podzieli dokumentacją.

Mam zamiar wysterowywać z ARM a dokładniej z AT91SAM7S256. Procek 32 bitowy, zegar mozna rozkrecić do 55MHz. Polecem ten procek.

Pozdrawiam
    Kuba

• #6 05 Kwi 2008 19:09
    dj_max84
    Poziom 13  

wyswietlacze sa raczej dedykowane i ciezko dostac jakiekolwiek dokumenty. zwykle sa oparte na driverach Epsona. czasy prawdopodobnie bede mial do tego mniejszego szkla wiec pisz co potrzebujesz.

• #7 05 Kwi 2008 19:34
    Jimmy_24
    Poziom 10  

Narazie musze znaleźć dokładną rozpiskę podłączeń tego wyswietlacza i sposób sterowania. Bez tego uruchomienie tego wyswietlacza to wydaje mi sie ze raczej niemozliwe jest. Czy sie myle?? Uruchamiąłem ostatnio wyświetlacz dwukolorowy winstaa i z pełna dokumentacja było troche zabawy.

Powiedz co masz do tego swojego wyświatlacza i jaki to jest.

Pozdrawiam
    Kuba

• #8 06 Kwi 2008 08:43
    MarasK
    Poziom 18  

A jak realizujecie podłączenie tego wyświetlacza? Nie mówię o część 'logiczną' tylko 'mechaniczno-elektryczną' tzn jak połączyć flex z płytką? Można gdzieś dostać takie gniazda?

• #9 06 Kwi 2008 09:44
    Jimmy_24
    Poziom 10  

Witam,

A wiec tak, narazie wogóle nie realizuje bo jak dla mnie to karkołomne zadanie uruchamianie takiego wyświetlacza bez dokumentacji. Ale z tego co widzę to jest szansa na dopasowanie jakiegoś, wygląda na standardowy raster.
    Narazie staram sie wykopać jakąś dokumentacje, ale bez większych sukcesów.

Pozdrawiam
    Kuba

• #10 06 Kwi 2008 13:43
    dj_max84
    Poziom 13  

w moim zlacza sa podobne do zlacz z 6610/6100 tylko maja wiecej pinow. w wiekszosci Nokii sa teraz takie wlasnie zlacza.
    raster 0.4mm wysokosc gniazda i wtyczki podlaczonej - razem chyba mniej niz 1mm produkowane przez JST
    http://www.jst-mfg.com/product/pdf/eJAN.pdf
    plytke robilem w eagle i wyglada na to ze uda sie laminatorem taka drobnice przetransferowac. zelazka i frezarki cnc nie polecam do tego celu

Dodano po 31 [minuty]:

Jimmy_24
    patrzylem na alle i widze ze masz inne zlacze w swoim (wsuwane) i sam wyswietlacz jest wiekszy
    moj wyglada jak ten od NOKIA E65, 6110N, 5700.
    ale nie jestem na 100% pewny czy to ten sam.
    znalazlem tez cos bardzo ciekawego
    Active matrix color display (800 x 352 pixels), 16 million true colors z Nokii E90 Communicator za 300zl
    czy myslisz ze Twoj proc jest w stanie pociagnac takiego kolosa? jest jakis sposob zeby przeliczyc moc potrzebna do sterowania konkretnego LCD?

• #11 07 Kwi 2008 13:16
    dzarek1
    Poziom 13  

Jimmy_24 coś mi się wydaje, że nawet jak zmusisz ten wyświetlacz do współpracy to atmel będzie zbyt słaby żeby go pociągnięć...
    nie dość że arm11 taktowany jest częstotliwością 330MHz to cały OMAP2420 posiada oddzielny kontroler wyświetlacza Wyświetlacz od N95

"jakimś" rozwiązaniem było by na pewno użycie PLD... ale to już trochę większe koszty...

tak czy siak, temat będę śledził, bo jak przerobię coś słabszego (kolor z s65) to trzeba będzie iść do przodu :)

• #12 07 Kwi 2008 14:17
    markosik20
    Poziom 33  

dzarek1 napisał:
    Jimmy_24 coś mi się wydaje, że nawet jak zmusisz ten wyświetlacz do współpracy to atmel będzie zbyt słaby żeby go pociągnięć...

Nawet przy S65 obsługujący go ARM7(60MHz) nie powala na nogi możliwościami....wyświetlanie 24bit BMP z karty na LCD zabiera mu ponad połowę jego mocy obliczeniowej....a gdzie inne skompresowane formaty? :wink: (i piszę o szybkim wyświetleniu obrazka).
    Jeżeli wyświetlacz nie ma służyć do wyświetlania zdjęć to nie widzę sensu stosowania tak "wypasionych" LCD.... z x-milionami kolorów :wink: a jak ma to, bez FPGA na dzień dzisiejszy się raczej nie obejdzie.

• #13 07 Kwi 2008 17:07
    slomo
    Poziom 17  

Nie mam informacji na temat wyświetlacza z tej Nokii ale wydaje mi się,że w odrożnieniu od wyświetlaczy od 6610 czy S65 jest to tylko sama matryca a więc wymaga dodatkowego sterownika.Bez dodatkowego sterownika nie da rady nawet twoj ARM od Atmela bo ma za raczej za mało pamięci RAM a i mikrokontroler musiał by prawie swój cały czas poświęcić na odświeżanie matrycy.

• #14 07 Kwi 2008 19:43
    Jimmy_24
    Poziom 10  

No wiec tak, w ostateczności mogę użyć ARM9. To juz prawdziwy procek, trzeba mu ramu i flasha. Taktowanie chyba do 180MHz. Cenowo tez bardzo przystępny.
    Tak naprawdę planuje użycie tego displaya z nastepujacych powodów:
    - dostepnośc
    - cena
    - małe gabaryty
    - odpowiednia wielkość widocznego obszaru

Obrazy na nim wyświetlane nie bedą zbyt dynamiczne, napewno też nie wykorzystam 24-bitowej głębi kolorów. Troche profanacja, ale coż ekonomia. No chyba, ze znacie jakis podobny wyświetlacz w korzystnej cenie i podobnych parametrach??

Pozdrawiam
    Kuba

• #15 07 Kwi 2008 19:56
    slomo
    Poziom 17  

Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest wyświetlacz od PSP rozdzielczość 480x272,dostępny na allegro za okolo 110-130pln i dokumentacja jest dostępna.Oczywiście bez zewnetrznegio sterownika się nie obejdzie np.S1D13742 lub wykonać samemu na FPGA.
    Ewentualnie kupić jakiś wyświetlacz o rozdzielczości 320x240 np.w Maritex-ie (cena podobna) ale łatwiej dobrać i zakupić sterownik do niego i złącza.

Jaki ARM9 masz na myśli?
    Z tego co się rozglądałem to większość jeśli nie wszystkie z kontrolerem LCD są w obudowach BGA.

pz

• #16 07 Kwi 2008 20:29
    Jimmy_24
    Poziom 10  

AT91RM9200 dostepny także w jako SMD. Ma wtedy kilka wyprowadzeń mniej ale i tak ma prawie pełne 3 32-bitowe porty. A tym mam makiete z Atmela wiec moge sie pobawic. Lepszy był by zkońcówką 9260 bo o ile dobrze pamietam ma wspomaganie jakies do LCD.
    Co to jaest za wyswietlacz od PSP mozesz napisac cos więcej na jego temat??
    Z góry dzieki za ifo
    P.S. FPGA, tym sie zajme ale w późniejszym czasie :)

• #18 07 Kwi 2008 20:44
    Jimmy_24
    Poziom 10  

Nooo Slomo, piękny wyświetlacz, ma tylko jedna wade, za duży jak dla mnie. Ale już mam na niego pomysł.
    A wracając do tematy, jak by ktoś wiedział gdzie taka sheet'ke można znaleźć do wyświetlacza od N95 to było by super.

Pozdrawiam
    Kuba

• #19 07 Kwi 2008 20:50
    MarasK
    Poziom 18  

Faktycznie ten wyświetlacz od PSP - bajka :D
    Mnie nie przeraża prędkość odświeżania, tylko sposób przyłączenia (znowu). Ma ktoś namiary na złącza do flexów? Ale u polskiego dystrybutora np TME.

Myśleliście nad zastosowaniem wyświetlaczy do samochodów tzn kino domowe itp? Sterowanie przez Cinch (Zespolony Sygnał Wizyjny), cenowo znośnie, a jakość piękna.

• #20 08 Kwi 2008 11:20
    Jimmy_24
    Poziom 10  

My takie gniazda kupujemy z Maritexie. Nie wiem czy akurat dopasowało by sie do tej taśmy, ale można poszukać.

Pozdrawiam
    Kuba

• #21 18 Wrz 2008 19:31
    bajk
    Poziom 12  

Jeżeli kogoś interesują moduły wyświetlaczy od telefonów Sony Ericsson to na stronie Link znajduje się lista modeli i sterowników do paneli.

Układy różnych firm steruje się bardzo podobnie, mają interfejsy przystosowane do przesyłania ruchomych i nieruchomych obrazów.
    W telefonach stosowany jest zwykle interfejs przypominający ten, który jest stosowany do podłączania zewnętrznych pamięci sram w uC (i80). Do filmów itp. wykorzystywana jest dodatkowa linia VSYNC, służąca do synchronizacji klatek.

Zwykle kontroler posiada także interfejs RGB, co umożliwia podłączenie go do większych uC takich jak AT32AP7000 albo AT91SAM9261, które posiadają odpowiednie peryferia (dedykowany kontroler lcd), jednak w przypadku tych mniejszych modułów potrzebne wyjścia nie są wyprowadzane na taśmę flex.

Oprócz Maritexu, detalicznie tego typu moduły można kupić w Gammie, niektóre mniejsze moduły firmy Ampire mają wyprowadzone wyjścia od interfejsu RGB np te 2,2" i 2,4" (z tym, że do tego drugiego nie udało mi się w Polsce jeszcze znaleźć złącza, za to do pierwszego można zamówić też w Gammie, pdfy na ampdisplay.com). Co do modułów lcd od telefonów SE to ciekawy wydaje się np ten od K850 - 2,2", niska cena, nota katalogowa łatwo dostępna, a jeżeli jeszcze trafi się oryginalny na allegro, to jego jakość powinna zachęcać.

• #22 21 Gru 2008 21:06
    marmur99
    Poziom 17  

Ktoś wie gdzie można kupić kontroler LCD S1D13742 lub 3743?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme