X
  • #1 08 Apr 2008 11:57
    monty_p
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam!!

Mam pytanie do automatyków.

Jakiś czas temu uszkodziłem sobie czujnik który miał zliczać ilość obrotów maszyny skręcającej pręt stalowy. Był to jakiś tam czujnik NPN - jak będzie trzeba podać dokładne parametry to odczytam i podam.

Był to czujnik firmy IMPOL. Znalazłem taki sam na ich stronie ale NIE WIEM JAK TO SIĘ STAŁO, że dostałem inny czujnik :D
    Tak czy inaczej nie mogłem go oddać. Czujnik kosztował mnie parę ładnych złotych i pasuje mi go wykorzystać.

Z tego co się orientowałem w specyfikacjach technicznych, oba czujniki mają identyczne parametry (jeżeli chodzi o zasilanie, odległość od wyczuwanego elementu, itp), tyle, że ten co miałem był NPN a ten co dostałem jest PNP.

Moje pytanie brzmi:
    Czy można jakoś przerobić czujnik, żeby zmienić jego polaryzację z PNP na NPN. Może dopiąć do wyjścia sygnału jakiś przekaźnik, który wysterowany sygnałem wyjściowym (minusem) dawał na wejście licznika (urządzenie które liczy obroty skrętarki) sygnał przeciwny (plus)

Może komuś się już coś takiego zdarzyło i wie jak w prosty sposób wykorzystać ten czujnik, który mam.

Z góry dziękuję za wszelką reakcję na mojego posta.

Pozdrawiam
    Monty
  • #2 08 Apr 2008 12:01
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Zależy jak ten stary pracował w urządzeniu. Jeśli rzeczywiście był podpięty do przekaźnika to będzie łatwo. Jeśli nie, to jednym tranzystorem odwrócisz polaryzację.
  • #3 08 Apr 2008 12:19
    monty_p
    Level 18  
    Topic author Helpful post? (0)
    Stary był podpięty do urządzenia, które zliczało z niego impulsy. Problem polega tylko na tym, że podawał plus a ten podaje minus :D

Za chwile przyniosę czujnik z auta. Podam parametry tego co miałem i tego co mam.

Dodano po 14 [minuty]:

Już mam:

Czujnik, który miałem wcześniej w urządzeniu to "ICZ D4 CN PNP A1"

Czujnik, który do mnie przysłano to "D4 CN NPN A1 K ZŁ"

Jeżeli da się to zrobić tranzystorem, tak jak mówisz, to może podeślesz jakiś schemat i oznaczenie tranzystora??

Quote:
    Jeśli rzeczywiście był podpięty do przekaźnika to będzie łatwo.

Czujnik nie był podpięty do żadnego przekaźnika - myślałem że ja go przez przekaźnik podepnę a na wyjście przekaźnika podam sobie to co będę chciał. :)

Dzięki za szybką reakcję.

Pozdrawiam
  • #4 08 Apr 2008 12:27
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    INDUKCYJNY CZUJNIK ZBLIZENIOWY - przeróbka z PNP do NPN ??
  • #5 08 Apr 2008 12:29
    monty_p
    Level 18  
    a tranzystory to dowolne NPN i PNP, które wytrzymają napięcie pracy całego urządzenia. Tak?
  • #6 08 Apr 2008 12:35
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Jeden to wyjście czujnika, drugi musisz dołożyć. Rozumiem że sygnał trafia do jakieś urządzenia cyfrowego? Wtedy do masy (masa na minusie?) dołórz jakiś rezystor na wyjściu i na bazie tranzystora wyjściowego też.
  • #7 08 Apr 2008 12:39
    monty_p
    Level 18  
    OK, przystępuję do testów :) dzięki za naświetlenie sprawy :):)
    Ciesze sie ze da sie wykorzystać ten czujnik bo z kablem i z przesyłka kosztował mnie prawie 200zl :/
  • #8 08 Apr 2008 12:46
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Krótkie pytanie:
    Jakie jest zasilanie czujnika i układu cyfrowego?
    INDUKCYJNY CZUJNIK ZBLIZENIOWY - przeróbka z PNP do NPN ??
  • #9 08 Apr 2008 14:10
    monty_p
    Level 18  
    nie pamietam ale chyba 24v (To jest zasilanie ukladu cyfr. ale czujnik z tego samego PINu jest zasilany)

Dodano po 4 [minuty]:

to czekaj... Ja nie mam zastosowac 2 tranzystorow ??
    Ten pierwszy to element wykonawczy samego czujnika ?
  • #10 08 Apr 2008 14:11
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Tak. Trzeba jeszcze wiedzieć jakie są poziomy logiczne na wy czujnika i na we układu.
  • #11 08 Apr 2008 14:41
    Radzich
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Jeśli ma to być w maszynie przemysłowej to polecam wstawienie zwykłego przekaźnika lub opto przekaźnika z cewką na 24vdc.
    Opto przekaźnik jest potrzebny przy dużej prędkości (kilka cykli na sekundę) gwarantuje również długą żywotność. Opto przekaźnik PI6-OC-5...32VDC można kupić nawet nasz krajowy chyba najtańszy na rynku.

Najlepiej odeślij im ten czujnik i niech dają jaki trzeba. Jeśli nie uszkodzony (nie ma śladów używania) to powinni zamienić. Poniesiesz tylko koszta transportu.
  • #12 08 Apr 2008 14:42
    elkard
    Level 35  
    Helpful post? (+1)
    Przepraszam, ale jeżeli to ma być z PNP na NPN , to chyba raczej tak.
    (no oczywiście należało by jeszcze znać napięcie zasilania tego czujnika i obciążalność wyjścia)

sprostowanie - to jest przeróbka PNP na NPN , autor potrzebuje odwrotnie. :D
    przepraszam.
  • #13 08 Apr 2008 14:51
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Kolego elkard wczytaj się dokładniej: był PNP, przysłano NPN i to NPN trzeba przerobić. W temacie jest błąd, ale to nie istotne dla sprawy skoro z treści da sie to uzyskać. Jak licznik mierzy mnóstwo impulsów to może się okazać że przeróbka niepotrzebna bo błąd będzie tylko w jednym zboczu. W sumie metod jest kilka:
    1. tranzystor
    2. transoptor
    3. przekaźnik.
    Wszystkie będą działać, jak autor będzie rozumiał co chce zrobić.
  • #14 08 Apr 2008 15:06
    elkard
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Tak, rzeczywiście w tekście jest inaczej niż w temacie.
    Zasugerowałem się tematem.
    Przepraszam.
    Ale może komuś taka przeróbka też się przyda.
    Pozdrawiam.
  • #15 08 Apr 2008 15:21
    monty_p
    Level 18  
    Radzich wrote:
    Opto przekaźnik jest potrzebny przy dużej prędkości (kilka cykli na sekundę)

Ten czujnik pracuje z niewielka czestotliwoscia (okolo 1 cykl na 4s)

Radzich wrote:
    Najlepiej odeślij im ten czujnik i niech dają jaki trzeba. Jeśli nie uszkodzony (nie ma śladów używania) to powinni zamienić. Poniesiesz tylko koszta transportu.

To byla pierwsza rzecz, ktora zrobilem. Oddali i odmowili podmiany. Musze sobie radzic z wasza pomoca :)

elkard wrote:
    Tak, rzeczywiście w tekście jest inaczej niż w temacie.
    Zasugerowałem się tematem.

To ja przepraszam. Napisalem temat nie majac przed soba czujnikow. Dopiero po przeczytaniu oznaczen elementow kapnaem sie ze jest inaczej
  • Helpful post
    #16 10 Apr 2008 12:27
    elkard
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Ponieważ do tematu wkradł się chochlik, to teraz pokażę rozwiązanie dla dwóch kierunków zmian.
  • #17 15 Apr 2008 10:23
    monty_p
    Level 18  
    Dziękuję za precyzyjną pomoc.
    Byłem chwile pozbawiony internetu i nie mogłem zerknąć. W tygodniu sprawdzę to co narysował ELKARD i dam znać.

...ale z tego co widzę po schemacie, to nie może NIE DZIAŁAĆ

Dodano po 5 [minuty]:

..aaa
    Jak by ktoś potrzebował informacji na temat tego, jakim napięciem steruje czujnik (tzn co daje na wyjście). Daje napięcie zasilania.
  • #18 18 Apr 2008 13:52
    monty_p
    Level 18  
    dzisiaj zalozylem czujnik do maszyny. Śmiga ale bardzo zwwalnia sygnal. urzadzenie ma wykonac obrot i zatrzymac sie natychmiast po zadzialaniu czujnika. stary czujnik realizowal to bez problemu. Ten zatrzymuje sie centymetr za punktem, w ktorym ma sie zatrzymac.

da sie cos zrobic ??

zasilanie ukladu - 10V
  • #19 18 Apr 2008 16:13
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Pozmniejszaj rezystory. 33k-> kilka kohm (np. 6k8). 100k->1kohm.
  • #20 18 Apr 2008 18:46
    monty_p
    Level 18  
    tzn mam z nich zrobic 6k8 i 1k czy pomniejszac o tyle?
  • #21 18 Apr 2008 18:50
    Fyszo
    Spec od GSM
    Helpful post? (0)
    Mniejsze rezystancje to większe prądy, czyli szybsze sterowanie tranzystorem. Oczywiście rezystancje takie jak podałem.
  • #22 18 Apr 2008 19:01
    monty_p
    Level 18  
    ok, sprawdze...
    Dzieki za podpowiedz. Dam znac co to dalo. Penwie pomoze :P
  • #23 18 Apr 2008 21:18
    elkard
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Oprócz, odpowiedniego doboru rezystorów, jak zaproponował kolega Fyszo, (swoją drogą 1k wydaje mi się zbyt mały), należało by wiedzieć, czy wymiany czujnik ma taki sam sposób pracy, czyli NO lub NC.
    Wprawdzie nie wiem jak dany obiekt współpracuje z tym czujnikiem, czy to jest jakiś element wirujący przed tym czujnikiem, czy zbliżający się od jego czoła.
    Ale przy elemencie wirującym, NO czy NC może mieć duże znaczenie. (zostanie zamienione zbocze zadziałania czujnika).
    Natomiast przy elemencie zbliżającym się do czoła czujnika, może jeszcze mieć wpływ, na to opóźnienie, zakres działania czujnika (odległość).
  • #24 24 Apr 2008 17:04
    Brauniack
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Witam, ja robiłem nie raz takie przeróbki u siebie w firmie i najszybciej można zrobić to na przekaźniku. Na jednej maszynie pracuje taki układ prawie 2 lata. Pozdrawiam. p.s nie neguję układu z tranzystorem żeby nie było.
  • #25 25 Apr 2008 07:29
    Tuning Marek
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    zgadzam się z kolegą Brauniack ponieważ nie ma tu ograniczenia prądowego i prostszy układ poprostu przekażnik i mamy styki NC i NO jakie wolimy wykorzystujemy odwracając przez to polaryzację
  • #26 25 Apr 2008 07:39
    elkard
    Level 35  
    Helpful post? (0)
    Koledzy teraz piszą o zmianie z NO na NC i wszystko się zgadza, no możę za wyjątkiem czasu działania.
    Przy czym autorowi tematu zależało na zmianie z NPN na PNP, dlatego przedstawiłem takie rozwiązanie.
    W swej praktyce takie rozwiązania stosowałem nie jednokrotnie, i było ok. Zależy co kto potrzebuje.
  • #27 26 Apr 2008 17:25
    patryk-84a
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Zmianę z NO na NC jak i odwrotnie i zmianę z NPN na PNP jak i odwrotnie można zrobić na przekaźniku o ile w danym układzie wystarczy taki czas zadziałania. U kolegi na tranzystorach maszyna już źle działa chodź na pewno te tranzystory załączają szybciej niż przekaźnik. Moim zdaniem wartości tych rezystorów są o wiele za duże.
  • #28 08 May 2008 13:47
    yinyang
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    monty_p, udało Ci się znaleźć w końcu rozwiązanie bez opóźnienia sygnału?
  • #29 16 May 2008 09:00
    fantasta
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Bez jaj. Tranzystor nie zrobi takiego opoznienia. Nawet przekaznik nie powinien.

Jedyny problem ktory widze to na 100% czujniki sa innego typu. Czyli tamten byl NO a nowy jest NC i teraz w momecie czy czujnik jest nie zalaczony podaje sygnal na sterownik, sterownik pewnie go ignoruje gdyz potrzebyje tylko narastajace zbocze. Pret sie kreci, w pole czujnika zaczyna wchodzic element metalowy (lub brak metalu w zaleznosci od typu czujnika wlasnie) i sterownik powinien wylaczyc maszyne od razu przy wejsciu na metal, a tu pret musi sie obrocic jeszcze tyle az zejdzie z metalowego elementu i dop wtedy sie wylaczy.
  • #30 20 Oct 2008 09:29
    zigi76
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Przestawić czyjnik o zwłokę w inne miejsce, na sterowaniu dołożyć lub ując jedna jednostkę i po problemie.
  Search 4 million + Products
Browse Products