X

Pojemność kondensatora - zadanie.

13 Apr 2008 11:37 TOtodziox
  • #1 13 Apr 2008 11:37
    todziox
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    jeśli ktoś był by tak miły i mi rozwiązał to zadanie lub chociaż powiedział jak je rozwiązać. bardzo proszę o pomoc. o to zadanie :

w celu wyznaczenie pojemności kondensatora płaskiego metoda techniczna połączono go do generatora napięcia sinusoidalnego i ustawiono następujące parametry: amplituda 141.4V częstotliwość 1khz. do obwodu włączono amperomierz który wskazał 100mA. jaka pojemność miał ten kondensatora ? jak trzeba zmienić częstotliwość żeby reaktancja tego kondensatora pięciokrotnie zmalała?
  • Helpful post
    #2 13 Apr 2008 12:15
    webmortiz
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Takiego pdf znalazłem
    kf.sggw.pl/cwiczenia/O_EX44.pdf
    Jest tam ten przypadek + wzory. Nie pamiętam dokładnie jak sie liczyło tego typu zadania ale chyba jeszcze potrzebna jest niesamowita wiedza jak policzyć napięcie skuteczne. Na moje oko(apeluje ze mogę sie mylić) wyjdzie ze 160 nF. W razie gdybym bzdury gadał proszę na mnie nie bluzgać.
  • Helpful post
    #3 13 Apr 2008 12:22
    fuutro
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    To jest bardzo proste zadanie, jedyne wzory jakie cię interesują to wzór na reaktancję pojemnościową Xc=1/(2*pi*f*C) i I=U/Xc. Z drugiego wzoru znajdziesz reaktancję, dalej przekształcając pierwszy pojemność, Wracając do reaktancji zmniejszasz jej wartość pięciokrotnie jak to napisałeś, i znowu przekształcasz pierwszy wzór znając pojemność, nową reaktancję (Xc/5) i wyciągając z niego częstotliwość f. Musisz też pamiętać o posługiwaniu się wartościami skutecznymi, amperomierz akurat taką wskazał ale masz podaną amplitudę napięcie a jej wartość skuteczna U=Um/√2. Pewnie stąd amplituda ma taką a nie inną wartość, będą równe liczby wychodzić. Częstotliwość musisz wpisywać w Hz a nie kHz, podobnie z prądem, w A a nie mA.
  • #4 13 Apr 2008 17:08
    yoda_87
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam, ja również chciałbym prosić o pomoc w rozwiązaniu zadania. Nie proszę o rozwiązanie a jedynie potrzebne wzory i/ lub wskazóki które pozwolą poniższe zadanie rozwiązać:

Kondensator składa się z równoległych płyt o powierzchni 30mm x 30 mm między którymi znajduje się dielektryk o przenikliwości elektrycznej wzgl.=4. Odległość między płytami =2,5 mm , a przyłożony potencjał 10V. Obliczyć:
    a) Pojemność kondensatora
    b) Wartość ładunku na każdej płycie kondensatora Q
    c) Indukcję elektryczna D
    d) polaryzację elektryczna P

Z góry dziękuje za pomoc.
  • #5 13 Apr 2008 18:15
    fuutro
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Twoje S=30[mm]*30[mm], przejdź na [m²]. εr=4, εo= http://pl.wikipedia.org/wiki/Przenikalno%C5%9B%C4%87_elektryczna , odległość między blachami d=2,5mm - na [m], napięćie to U=10[V].
    Pojemność to C=(εo*εr*S)/d w [F]
    Ładunek na płytach to Q=C*U w [C]
    D=ε*E=εo*εr*E a E=U/d
    a to ostatnie to nie wiem.
  • #6 13 Apr 2008 20:29
    pawlutek666
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    ja tez mam małe zadańko

w szeregowy dwójniku RL mierzono nastepujace parametry Ur=80V, Ul=60V P=32W. oblicz prad jaki wskazalby amperomierz wpety do obwodu, napiecie zasilajace obwod przesuniecie fazowe miedzy pradem i napieciem oraz impedancje obwodu

jak by ktos wiedział jak rozwiazać to prosze napisać

Pozdrawiam
  • #7 13 Apr 2008 20:46
    yoda_87
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Dziękuje za pomoc.
  • Helpful post
    #8 13 Apr 2008 21:52
    fuutro
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Nie ma sprawy, teraz pawlutek666.
    Amperomierz wskazałby prąd I=P/Ur
    Teraz przyda się napięcie zasilania U=√(Ur²+Ul²)
    Przesunięcie fazowe fi=arccos(Ur/U)
    Impedancja Z to U/I.
  • #9 09 Jun 2008 17:15
    pawlutek666
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam wszystkich
    Mam jescze jedną proźbe zwiazana z rozwiazaniem zadań Wysyłam link w którym sa zadaniia jak by ktos mógł rozwiazać to bardzo prosze. Dla mie to prawie czarna magia.
    Pozdro
    http://obrazki.elektroda.net/62_1213024037.jpg oto link
  • #10 09 Jun 2008 17:34
    Quarz
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    pawlutek666 wrote:
    Witam wszystkich
    Mam jesZcze jedną pro(ź)Śbe zwiazana z rozwiazaniem zadań Wysyłam link w którym sa zadaniia jak by ktos mógł rozwiazać to bardzo prosze. Dla mie to prawie czarna magia.
    Pozdr(o )awiam
    http://obrazki.elektroda.net/62_1213024037.jpg oto link
    Treść zadań z "przedszkola" Elektrotechniki... :!: :D ... ale skoro to dla Ciebie:
    Quote:
    Dla mie to prawie czarna magia.

... to może zamiast zostać (nie)elektrykiem zostaniesz magikiem :idea: :!:
    Najpierw pokaż tu coś sam z tymi zadaniami zrobił, a wtedy (ewentualnie) możemy podyskutować - patrz Regulamin pkt. 16.
  • #11 09 Jun 2008 18:42
    pawlutek666
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Ok. Troszkę źle się wyraziłem. Próbowałem rozwiązać te zadania z trójkąta impedancji, ale coś mi źle powychodziło, dlatego zwracam się do was. Jeśli mogę liczyć na waszą pomoc to z góry dzięki.
    ps. 3 sam już rozwiązałem.
    Pozdrawiam !
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products