Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Kolektory s這neczne - czy sie op豉ca?

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Heating Systems utility -> Kolektory s這neczne - czy sie op豉ca?
Author
Poziom 24
Poziom 24

Post#301 18 Dec 2012 23:51   

Re: Kolektory s這neczne - czy sie op豉ca?

Na saharze to oni raczej mysla o ochlodzeniu CWU Smile, Aby sie nie poparzyc. Smile

Powinien byc zrobiony rurociag " Przyjazn" miedzy Polska, a krajami z rejonu Sahary. Smile
Wymiana energii cieplnej, zamiast ropy. Smile. Na zasadzie pompy ciepla. Smile

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 18 Dec 2012 23:51   

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#302 19 Dec 2012 09:34   

Grze鄂u, ten link co umie軼i貫 to zwyk造 reklamowy be趾ot maj帷y nie wiele wsp鏊nego z rzeczywisto軼i, nawet nie wspomnieli o rodzaju ogrzewania w domu, a kondensat grzej帷y cwu ze sprawno軼i 100% Very Happy , b璠zie dobrze jak b璠zie po 1-2 latach u篡tkowania mia 90% na cwu, nie wsz璠zie stosowanie kondensata si kalkuluje.
Tak 瞠 z kolektorami ten artyku nie ma za wiele wsp鏊nego bo to przecie tylko ulotka reklamowa, ale reklama czyni cuda.

Helpful message? + -

Back to top

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#303 19 Dec 2012 20:48   

Poda貫m tylko przyk豉d.
U mnie zu篡cie cwu jest na poziomie 120-140L/dob. Z tego dla siebie przelicza貫m ile mnie kosztuje podgrzanie jej gazem i ewentualne oszcz璠no軼i.
Obecnie mam problem , gdy koszt roczny co + cwu + gotowanie to oko這 2000 z.
Z tego wzgl璠u aby dla mnie op豉calna by豉 inwestycja obni瘸j帷a zu篡cie o 10% (tylko 200 z) nie mo瞠 kosztowa wi璚ej ni 15*200 = 3000 z. Inaczej inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona. Crying or Very sad

Helpful message? + -

Back to top

Hossequra
Poziom 4
Poziom 4

Post#304 20 Dec 2012 10:06   

Grzegorz Siemienowicz wrote:
Poda貫m tylko przyk豉d.
U mnie zu篡cie cwu jest na poziomie 120-140L/dob. Z tego dla siebie przelicza貫m ile mnie kosztuje podgrzanie jej gazem i ewentualne oszcz璠no軼i.
Obecnie mam problem , gdy koszt roczny co + cwu + gotowanie to oko這 2000 z.
Z tego wzgl璠u aby dla mnie op豉calna by豉 inwestycja obni瘸j帷a zu篡cie o 10% (tylko 200 z) nie mo瞠 kosztowa wi璚ej ni 15*200 = 3000 z. Inaczej inwestycja jest ekonomicznie nieuzasadniona. Crying or Very sad

Jestem pe貫n podziwu CO+CWU+gotowanie za 2000 z rocznie - naprawd czapki z g堯w.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#305 30 Dec 2012 22:06   

Czy mog liczy , na temp cwu min. 60C w sezonie czyli od maja do wrze郾ia? Przy instalacji kolektory pr騜niowe 30 rur 58mm wymiennik 300l ?
Czy lepiej by這by 40 rur na te 300l?

Na jakie temperatury mo積a liczy w sezonie, a na jakie poza sezonem?
Jakie osi庵i cieplne b璠 kiedy lato jest udane, a jakie b璠 kiedy trafia si kiepskie deszczowe lato?

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#306 30 Dec 2012 23:12   

Tego ci nikt nie powie obiektywnie, bo ka盥y ma albo inn instalacj, albo inne zu篡cie cwu i po這瞠nie geograficzne, tak瞠 nie t璠y droga.
Dwie najwa積iejsze rzeczy, ile obecnie kosztuj ci miesi璚znie cwu latem i ile b璠zie ci kosztowa nowa instalacja.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#307 30 Dec 2012 23:24   

Wiem, 瞠 nie dok豉dnie jednak widz, 瞠 sporo jest opinii w kt鏎ych forumowicze podaj uzyski cwu w sezonie na poziomie min 50-60C i wi璚ej, a s tacy kt鏎zy maj 磧e dobrana instalacj
Przed zakupem, dobrzeby by這 sprawdzi, czy proponowany przez sprzedawc zestaw jest dobrze dobrany. Jak to sprawdzi?
A je郵i jest dobrany 幢e to go jeszcze mo積a zmodyfikowa.

Za zestaw 30 rur kolektor pr騜niowy wymiennik 300l zintegrowany sterownik pompa i reszta osprz皻u 6100z. http://www.suntechnik.eu/kolektory-sloneczne/zestaw-solarny-30300-dla-3-5-osobowej-rodziny/

Obecnie grzanie od wiosny do jesieni wy陰cznie pr康em, koszt ok 400z na 2mies wi璚 spory.

Zale篡 mi na uzyskiwaniu ciep貫j wody z solar闚 min te 55-60C w sezonie.
Zima grzanie cwu przejmuje kocio c.o.

Zestaw kolektor 30 rur heat-pipe 58mm
wyminnik z 2 w篹ownicami z anod tytanow i grza趾
zintegrowany z zestawem popmpowym i sterownikiem
http://www.suntechnik.eu/wp-content/uploads/2012/06/kolektory.pdf

Chcieliby鄉y latem uzyskiwa wod o temp min 60C, czy taki zestaw zapewni nam wod o tej temperaturze?
Czy dob鏎 ilo軼i rur b璠zie odpowiedni do wielko軼i tego wymiennika?
Czy zintegrowany wymiennik pompa i sterownik to dobry pomys?

Czy rzeczywi軼ie kolektory zapewni w 100% zapotrzebowanie na c.w.u. w miesi帷ach takich jak maj, czerwiec, lipiec, sierpie, i cz窷 wrze郾ia?
Czy mo積a na to liczy czy raczej przy np brzydkim miesi帷u letnim trzeba dogrzewa grza趾?

Czy nie lepiej by這by wymiennik 300l po陰czy z kolektorami pr騜niowymi 2x20rur hest-pipe 58mm ??
Czy w tedy nie b璠zie lepszych osi庵闚 przez wi瘯sz cz窷 roku??? Wiem, 瞠 w upa造 mo瞠 by problem z odbiorem ciep貫j wody, ale zastanawiam si czy tak nie by這 by op豉calniej , bior帷 pod uwag s豉bo nas這necznion wi瘯sz cz窷 roku, latem mo積a by zakry cz窷 kolektora?

Jak najefektywniej po豉czy zestaw solarny i kocio c.o.?

1)Wymiennik 300l i pod豉czone do drugiej w篹ownicy c.o. plus dogrzewanie grza趾?
2)Wymiennik 300l dla samego solara, a potem osobno 2 bojler mniejszy100l z pod陰czonym c.o. i grza趾?

Jakie s wady i zalety obu rozwi您a?

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#308 31 Dec 2012 00:01   

Powiem tak, najefektywniej jest pod陰czy zwyk造 dobrze ocieplony zbiornik i dwa wymienniki p造towe czyli kolektory i kocio, ale jako nikt tego nie stosuje, pow鏚 troch jest z tym zachodu cho w cale nie musi wyj嗆 dro瞠j.
Co spory rachunek ile jest domownik闚, chyba ma陰 instalacj mierzysz.
Zapewne moje zdanie o pr騜ni闚kach znasz.

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#309 31 Dec 2012 08:26   

Ja mam obecnie przyk豉d uzysku cieplnego bo w rodzinie za這篡li taki zestawik solarny - oczywi軼ie standardowo kolektory p豉skie + 300L zasobnik i to wpi皻e w kocio C.O. aby wspomaga ogrzewanie. Uk豉d pracuje od 20 sierpnia. Ale nie o tym a o tym co teraz z tego jest.
Przy pogodzie jak mieli鄉y w czwartek i pi徠ek w mojej miejscowo軼i czyli pi瘯ne s這鎍e temp wody w zasobniku o 15tej w czwartek wynosi豉 54*C, w pi徠ek 61*C czyli przy obecnym bardzo kr鏒kim dniu ale jednak s這necznym - bez problemu kolektory pracuj. Przy dniach z przeb造skami s這鎍a niestety lipa 25-28*C max. za w pochmurne dni pompa solarna najcz窷ciej w og鏊e si nie za陰cza.
I teraz gw騧d programu. Uk豉d pracuje w nowo wybudowanym domu w kt鏎ym jeszcze nikt nie mieszka. Ciep豉 woda idzie tylko na u篡tek majstr闚 do mycia r彗 itp. Ale przyjmuj帷 瞠 nikt w ci庵u dnia nie bierze prysznica - bo ka盥y od 7-8 rano jest w pracy do 16tej - no to da rad korzysta z ciep貫j wody zim przy takim nas這necznieniu. Natomiast mowy nie ma aby wspomaga tym ogrzewanie domu - chyba ze zak豉damy ze nie korzystamy z ciep貫j wody i ca這嗆 "t這czymy" w uk豉d C.O. Pozwala to uzyska ok 16-17*C w domu (czyli zimno) i zdaje egzamin tylko podczas naszej nieobecno軼i zim zak豉daj帷 ze akurat jest s這鎍e.

Z kolei ich znajomi maj identyczny zestaw, montowany przez t sam firm 3 dni po nich, ale na kolektorze rurowym, pr騜niowym 2x25 rur. R騜nica jest taka 瞠 obserwuj帷 szybko嗆 wzrostu temperatury wody w zasobniku od tych samych 25*C - kolektor pr騜niowy uzyskuje 3-4*C wy窺z temperatur na godzin skutkiem czego ju w okolicach 13:30 woda mia豉 52*C w czwartek i 55*C w pi徠ek ale tam przez ca造 dzie przebywa造 3 osoby w domu zatem by這 normalne zu篡cie ciep貫j wody do mycia r彗 itp...
Domki identyczne, ten sam projekt, ta sama firma budowa豉, identyczne materia造 budowlane, ta sama technologia, identyczna stolarka okienna, r騜nica tylko w aran瘸cji wn皻rz i wyko鎍zenia.
Zatem bez dw鏂h zda w przyp. bardzo kr鏒kiego ale intensywnego s這鎍a jakie notujemy czasami o tej porze roku w Polsce lepiej si sprawdzaj kolektory rurowe ale r騜nica w stosunku do p豉skich w cenie to by這 2500z.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#310 31 Dec 2012 15:20   

Dzi瘯uj bardzo.
Czyli nawet w grudniu jak s這鎍e jest to i woda jest;)
a jak si oba systemy sprawdzaj kiedy nie ma s這鎍a? ten pr騜niowy te nic nie grza wody tak jak p豉ski?
Zale篡 nam na tym efektywnym solarze bo pr康 nas zrzera okropnie.
To co podgrzeje kolektor jesieni i wiosn to zawsze zaoszcz璠zimy bo grza趾a tylko dogrzeje a ju nie b璠zie grza wody o temp bliskiej 0, mamy wod ze studni g喚binowej wi璚 jesieni jest lodowata i podgrzanie na pr康zie kosztuje sporo.
Zim kocio grzeje, ale... po wymianie okien do -5 wystaczy 瞠 kocio pracuje na 35C i w domu jest gor帷o, wi璚 ... woda u篡tkowa ma temp zbli穎n Wink heheh na opale na pewno zaoszcz璠zamy i okna si wzracaj, ale wieczorem wod trzeba dogrza, w mrozy porz康ne ju nie bo woda ma te 50C

Jak najoszcz璠niej b璠zie dogrzewa grza趾? w samym wymienniku u g鏎y, czy zostawi bojler 100l i tam grza趾a?

Co przemawia za pr騜niowymi a co za p豉skimi?

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#311 31 Dec 2012 15:39   

keruzamagnik wrote:
a jak si oba systemy sprawdzaj kiedy nie ma s這鎍a? ten pr騜niowy te nic nie grza wody tak jak p豉ski?

W przypadku kiepskiego s這鎍a, zad簑mionego itp bardziej sprawdzaj si jednak kolektory p豉skie. Tzn oba wielkie g... daj z t jednak r騜nic 瞠 na p豉skich w zasobniku jest 24-26*C podczas gdy na rurowych 19-22*C. Zak豉daj帷 瞠 woda z linii ma ok +7*C. Rurowe pokazuj swoje mo磧iwo軼i dopiero przy pe軟ym s這鎍u bo w闚czas s faktycnzie wydajniejsze.

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#312 31 Dec 2012 17:36   

Dziwny masz pogl康, jak by do這篡 do tej instalacji z kolektorami p豉skimi jeszcze jedn sztuk, to zajmowa造 by wtedy tyle co te pr騜niowe, by造 mocniejsze od nich i ta雟ze.
Wi璚 nie rozumiem tego 瞠 m闚isz 瞠 kolektory pr騜niowe lepiej grzej, po prostu jest ich wi瘯sza powierzchnia na dachu.
Jeden kolektor p豉ski ma ok 2m2 absorbera.
Kolektor rurowy 24rury ma ok 7m2 absorbera i jak to por闚na?, miejsca zajmowane przez kolektory te s bardzo r騜ne.

Ogl康a貫m katalogi markowych kolektor闚 i tam by造 te same moce uzyskiwane w obu rodzajach absorbera, ale te konstrukcj s zupe軟ie inne inaczej dzia豉j i trudno jednoznacznie to por闚na.
Ja wybra貫m p豉skie bo maj najszybsz stop zwrotu, wi璚 s s lepsze Very Happy , a najwa積iejsza jest niezawodno嗆 i bezproblemowa eksploatacja i p豉skie to gwarantuj, ponadto nie p瘯aj mi rury i nikt nie okantowa mnie na jakiej chi雟kiej super mocy uzysku Very Happy.
Zwr鵵 uwag ilu sprzedawc闚 chwali si jakiej marki s ich kolektory pr騜niowe Very Happy.

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#313 31 Dec 2012 18:10   

Obie instalacje by造 na dofinansowanie zatem trzeba by這 spe軟ia wymogi. Do這瞠nie nawet 10 kolektor闚 p豉skich nic nie da - jak nie ma s這鎍a 12 sztuk wygeneruje tyle ciep豉 co 2 czyli nic za to od kwietnia do wrze郾ia nie wiadomo co robi z gotuj帷 si ca造 czas instalacj solarn.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 31 Dec 2012 18:10   

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#314 31 Dec 2012 18:26   

Co do wydajno軼i to przy pe軟ym s這鎍u oczywi軼ie p豉skie s wydajniejsze, przynajmniej wsz璠zie tak pisz, natomiast rano i popo逝dniu lepsz wydajno嗆 maj pr騜niowe bo lepiej absorbuj pod k徠em, a ty twierdzisz 瞠 jest odwrotnie Very Happy
Ile kolektor闚 p豉skich jest w tym zestawie kt鏎y por闚nujesz?
Mia貫m przedtem instalacj 3szt p豉skich i terma 140l jak by這 豉dne s這neczko to ju o 11godz terma by豉 na豉dowana do 60st, a kolektory zaczynaj prac latem ok godz 9 , godz 14 i ju szed baypass na ch這dnic przy 85st

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#315 01 Jan 2013 18:57   

No to zaczynam si waha w takim razie nad zestawem hewalex z p豉skimi... cena wyjdzie wi瘯sza i ju nie wiem...
3kolektory p豉skie zbiornik 300l 7860 netto
http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-3-tlpam-300w.html
czy ten b璠zie por闚nywalny wydajno軼i, z tym powy瞠j? http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-2-tlpac-300w-ks2500.html

Mo積aby kupi w豉軼iwie same 3 kolektory p豉skie hewalex z allegro i zbiornik300L osobno, b璠zie sporo taniej, ale czy warto samemu montowa? Jest to proste?

jak por闚na te kolektory ze sob p豉skie z pr騜niowymi? mam na my郵i pr騜niowe 70mm 20 rur z 10letni gwarancj, bo taki mi zaproponowa sprzedawca zamiast tego 30 rur 58mm , z 3 kolektorami p豉skimi kt鏎y parametr odpowiada za wydajno嗆?
czyli za szybko嗆 nagrzewania wody - lepsze wychwytywanie promieni s這necznych?

Na czym polega r騜nica w awarytjno軼i kolektor闚 p豉skich a ruruowych, co dok豉dnie si psuje?
sporo jest opini, 瞠 pr騜niowe s awaryjne, ale na czym w陰軼iwie ta waryjno嗆 polega?
zbiornik, pomp i sterownik maj te same,
pr騜niowe s na 10letniej gwarancji
p豉skie te na 10 leniej
jak rozumiem, oba typy moga si latem przegrzewa i dla obu potrzebne jest awarytjne zasilanie dla pompy,
to w czym tkwi r騜nica???

Zastanawiam si powa積ie nad p豉skimi, bo czytam cz瘰to 瞠 s bezawaryjne, ale na czym ta awaryjno嗆 pr騜niowych polega?

Dodano po 9 [minuty]:

SAWEK101 wrote:
Powiem tak, najefektywniej jest pod陰czy zwyk造 dobrze ocieplony zbiornik i dwa wymienniki p造towe czyli kolektory i kocio, ale jako nikt tego nie stosuje, pow鏚 troch jest z tym zachodu cho w cale nie musi wyj嗆 dro瞠j.
Co spory rachunek ile jest domownik闚, chyba ma陰 instalacj mierzysz.
Zapewne moje zdanie o pr騜ni闚kach znasz.

Jaki du篡 ten zbiornik? z 2 w篹ownicami? No ja tak w陰郾ie my郵 pod陰czy, tyle, 瞠 zbiornik i tak musimy kupowa nowy bo ten co jest jest za ma造 100-120l i s豉bo izolowany, wi璚 kupimy nowy 300L pod instalacje solarn (lub w komplecie-tu eszcze decyzja nie zapad豉) pod豉czony solar i co (kocio automatyczny na ekogroszek) a na g鏎ze grza趾a kt鏎a bedzie pewnie do嗆 cz瘰to u篡wana, bo np teraz zim i tak trzeba wod dogrzac do tych 50C, bo koci鏊 jest ustawiony na 35C i jest nawet za gor帷o w domu.
Zestaw dla 5 os鏏, tak rachunek jest spory niestety.
Co sie psuje w pr騜niowych?

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 01 Jan 2013 18:57   

Back to top

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Post#316 01 Jan 2013 19:46   

Aby inwestycja by豉 ekonomicznie uzasadniona musi spowodowa redukcj koszt闚 rocznych o 15% (dla 8000z jest to 1200 z).
Je郵i nie spe軟ia tego warunku nie jest ekonomicznie uzasadniona (co najwy瞠j uzasadniona ekologicznie).
Z tego wzgl璠u na ca造m 鈍iecie stosuje si dotacje gdy najcz窷ciej jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#317 01 Jan 2013 19:58   

Grzegorz Siemienowicz wrote:
Aby inwestycja by豉 ekonomicznie uzasadniona musi spowodowa redukcj koszt闚 rocznych o 15% (dla 8000z jest to 1200 z).
Je郵i nie spe軟ia tego warunku nie jest ekonomicznie uzasadniona (co najwy瞠j uzasadniona ekologicznie).
Z tego wzgl璠u na ca造m 鈍iecie stosuje si dotacje gdy najcz窷ciej jest to ekonomicznie nieuzasadnione.

jak grzeje si wod pr康em, to instalacja solarna jest jak najbardziej ekonomiczne uzasadniona;)
w naszym przypadku brak medi闚 jedynie pr康, wniosek nasuwa si sam, przewidywany ca趾owity zwrot to 4,5roku, gwarancja na kolektory to 10lat.

Helpful message? + -

Back to top

bachus1
Specjalista - kolektory s這neczne
Specjalista - kolektory s這neczne

Post#318 01 Jan 2013 20:24   

SAWEK101 wrote:

Wi璚 nie rozumiem tego 瞠 m闚isz 瞠 kolektory pr騜niowe lepiej grzej, po prostu jest ich wi瘯sza powierzchnia na dachu.
Jeden kolektor p豉ski ma ok 2m2 absorbera.
Kolektor rurowy 24rury ma ok 7m2 absorbera i jak to por闚na?, miejsca zajmowane przez kolektory te s bardzo r騜ne.

Oj S豉wek cyganisz i to bardzo.
P豉ski ma 2m2, zgoda ale pr騜niowy 24 rurowy ma 2,2m2 powierzchni apertury!!! Pow. apertury to taka, kt鏎a bierze udzia w zamianie promieniowania na ciep這. Bardziej m康rze: to przy pr騜ni闚kach rzut walca (wewn皻rznej rury ) na p豉sk powierzchni. I wynosi ona ok 9,3 dcm3 na jedn rur. Przy p豉skich jest dok豉dnie tak samo, czyli rzut p豉szczyzny absorbera na p豉sk powierzchni.
Aby por闚na kt鏎y lepszy (p豉ski czy pr騜niowy) nale篡 wzi望 kolektory o tych samych powierzchniach apertury, czyli jeden p豉ski o pow, prawie 2m2 i pr騜niowy o 20 rurach.
Piasek80 wrote:
keruzamagnik wrote:

W przypadku kiepskiego s這鎍a, zad簑mionego itp bardziej sprawdzaj si jednak kolektory p豉skie. Tzn oba wielkie g... daj z t jednak r騜nic 瞠 na p豉skich w zasobniku jest 24-26*C podczas gdy na rurowych 19-22*C. Zak豉daj帷 瞠 woda z linii ma ok +7*C. Rurowe pokazuj swoje mo磧iwo軼i dopiero przy pe軟ym s這鎍u bo w闚czas s faktycnzie wydajniejsze.

W przypadku pr騜ni闚ek z bezpo鈔ednim przep造wem jest jednak odwrotnie, na g這w bij p豉skie w ka盥ych warunkach. O Chi雟kim badziewiu heat pipe nie warto si rozwodzi.
keruzamagnik wrote:
Wiem, 瞠 nie dok豉dnie jednak widz, 瞠 sporo jest opinii w kt鏎ych forumowicze podaj uzyski cwu w sezonie na poziomie min 50-60C i wi璚ej, a s tacy kt鏎zy maj 磧e dobrana instalacj
Przed zakupem, dobrze by by這 sprawdzi, czy proponowany przez sprzedawc zestaw jest dobrze dobrany. Jak to sprawdzi?

Bez gruntownej wiedzy na ten temat sam tego nie zrobisz. Aby zrobi to instalator (sprzedawca), za膨daj aby wszelkie osi庵i instalacji umie軼ili w umowie pod rygorem demonta簑 instalacji je瞠li nie zostan spe軟ione. 畝den sprzedawca Chi雟zczyzny tego nie zrobi! Natomiast, kto kto ma poj璚ie o montowanej instalacji spe軟i Twoje wymogi.

keruzamagnik wrote:
No to zaczynam si waha.

Jak ka盥y kto chce sobie zainstalowa kolektory. A jak ju o co zapyta na forum to dopiero g逝pieje!!!
keruzamagnik wrote:

czy ten b璠zie por闚nywalny wydajno軼i, z tym powy瞠j?.

Nie, bezwzgl璠nie nie. P豉ski da Tobie prawie 1,5kW w warunkach laboratoryjnych, natomiast pr騜ni闚ka w tych samych warunkach da Tobie prawie 0,8kW. A wi璚 na jeden p豉ski trzeba dwie pr騜ni闚ki. Bo powierzchnia apertury pr騜ni闚ki jest dwa razy mniejsza. Pomijaj帷 zalety pr騜ni闚ki.

keruzamagnik wrote:

Mo積aby kupi w豉軼iwie same 3 kolektory p豉skie hewalex z allegro i zbiornik300L osobno, b璠zie sporo taniej, ale czy warto samemu montowa? Jest to proste?

Jak wiesz jak si trzyma m這tek i do czego s逝膨 kombinerki to b璠zie to w miar proste, no i ta雟ze.
keruzamagnik wrote:

jak por闚na te kolektory ze sob p豉skie z pr騜niowymi? mam na my郵i pr騜niowe 70mm 20 rur z 10letni gwarancj, bo taki mi zaproponowa sprzedawca zamiast tego 30 rur 58mm , z 3 kolektorami p豉skimi kt鏎y parametr odpowiada za wydajno嗆?
czyli za szybko嗆 nagrzewania wody - lepsze wychwytywanie promieni s這necznych?

Sam tego nie zrobisz. Napisz co chcesz por闚na - typ kolektora i producenta a ja Ci to zrobi.
keruzamagnik wrote:

Na czym polega r騜nica w awarytjno軼i kolektor闚 p豉skich a ruruowych, co dok豉dnie si psuje?
sporo jest opini, 瞠 pr騜niowe s awaryjne, ale na czym w陰軼iwie ta waryjno嗆 polega?

W p豉skich si nic nie popsuje, nawet je瞠li s Chi雟kie. W pr騜ni闚kach heat pipe wiele rzeczy mo瞠 si popsu a na og馧 sama rura heat pipe. W pr騜ni闚kach o bezpo鈔ednim przep造wie ryzyko uszkodzenia jest takie samo jak i przy p豉skim bo zasada dzia豉nia i spos鏏 wykonania s podobne.

keruzamagnik wrote:

jak rozumiem, oba typy moga si latem przegrzewa i dla obu potrzebne jest awarytjne zasilanie dla pompy,
to w czym tkwi r騜nica???

Nie ma r騜nicy oba si mog przegrza i dobrze jest zastosowa UPSa ale jak cz瘰to wy陰czaj pr康. Jak nie to UPS nie potrzebny.
pozdrawiam.
Witold

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#319 01 Jan 2013 23:55   

bachus1 - dzi瘯uj bardzo! Wiele mi wyja郾i貫!
Zatem widz, 瞠 musimy wybra pomi璠zy p豉skim, a pr騜niowym z bezpo鈔ednim przep造wem.
Podam za chwile o kt鏎e zestawy mam na oku.
Ale mo瞠 b璠zie lepiej jak ujm to inaczej.

Chcieliby鄉y kupi zestaw kolektor闚 odpowiedni dla 5 os鏏, kolektory mo磧iwie jak najta雟ze, ale porz康ne 瞠by u篡tkowa przez wiele lat.
Chodzi tak瞠 o ogrzewanie wody jesieni i wiosn, a nie tylko latem, poniewa przez ca造 ten czas jeste鄉y zmuszeni do ogrzewania wody pr康em.
My郵eli鄉y o wymienniku 300L wi璚 chodzi這by o dobranie odpowiedni moc kolektor闚, tak, 瞠by wiosna i jesieni tez co grza造.
My郵eli鄉y o 3 p豉skich lub 40 pr騜niowych (do tej pory by造 to zestawy heat-pipe, ale skoro te z bezpo鈔ednim przep造wem s tak du穎 lepsze, to b璠 szuka takich)
Teraz moje pytanie jest takie, w jakich firmach w og鏊e wybiera 瞠by to mia這 sens? (najta雟ze, ale z tych porz康nych, nie najta雟ze z najta雟zych)

Do tej pory faworytem by zestaw
z heat pipe 20rur 70mm, ale w obliczu nowych informacji odpada
"Cena zbiornika 300 litrowego oraz 20-rurowego kolektora NSC z rurami o
鈔ednicy 70mm wynosi 6745,53 z netto. Kolektor wykonany jest w technologii
pe軟ej pr騜ni i przekazuje ciep這 za po鈔ednictwem rurek heat-pipe. Ka盥a
rura kolektora jest numerowana i posiada 10 letni gwarancj producenta.
Powierzchnia tego kolektora to 3,929 m^2" - z firmy sun technik www.suntechnik.eu

pozatym hewalex z 3 p豉skimi kolektorami http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-plaskimi/zestaw-solarny-hewalex-3-tlpam-300w.html

ten dla nas raczej za ma造? czy mo積a by go dopasowac do wymiennika 300L?
http://www.hewalex.pl/oferta/zestawy-solarne-z-kolektorami-prozniowymi/zestaw-solarny-hewalex-2ksr10-200w.html
widz 瞠 te pr騜niowe z przep造wem hewalexa s du穎 dro窺ze, jest jaka inna frima godna polecnia?
bardzo ch皻nie przyjm propozycj najlepszego w rozs康nej cenie kolektora p豉skiego i pr騜niowego z bezpo鈔ednim przep造wem. albo chocia nazwy firm w鈔鏚 kt鏎ych dokonac wyboru.

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#320 02 Jan 2013 13:42   

Przepraszam je郵i kogo wprowadzi貫m w b陰d, dane o powierzchni absorbera pr騜niowego przeczyta貫m z ulotki jakiego producenta, widocznie 幢e przet逝maczyli z j. chi雟kiego.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#321 02 Jan 2013 19:29   

Zestawienie 2 typ闚 kolektor闚 Hewalex

1) 3p豉skie 300L
http://www.doplatynakolektory.pl/images/stories/symulacje/Instalacja_solarna_Zestaw_3TLPAm-300W.pdf
2) 3 pr騜niowe z bezpo鈔ednim przep造wam 300L
http://www.doplatynakolektory.pl/images/stories/symulacje/Instalacja_sloneczna_3_KSR-10_300W.pdf

z tego co widz, p豉skie wypadaj... lepiej? na samym ko鎍u wykres mam na my郵i s逝pki "stopie pokrycia c.w.u." a cena SPORO ni窺za za zestaw.
CZy si myl?

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#322 02 Jan 2013 20:40   

Wypadaj lepiej bo zestaw ma wi瘯sz powierzchni i jest ta雟zy, czyli wszystko si zgadza, nie wszystko z這to co si 鈍ieci Very Happy
Ale te dane uzysku z okresu zimowego to chyba na zachodzie polski robili Very Happy, bo moja obserwacja m闚i co innego, czyli ca陰 zim s這鎍a ni widu ni s造chu.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#323 02 Jan 2013 21:49   

SAWEK101 wrote:
Wypadaj lepiej bo zestaw ma wi瘯sz powierzchni i jest ta雟zy, czyli wszystko si zgadza, nie wszystko z這to co si 鈍ieci Very Happy
Ale te dane uzysku z okresu zimowego to chyba na zachodzie polski robili Very Happy, bo moja obserwacja m闚i co innego, czyli ca陰 zim s這鎍a ni widu ni s造chu.

No w豉snie dziwne, bo oba s dla 3-5 os鏏 ze zbiornikiem 300L, wi璚 mimo nier闚nej powierzchni zestawi豉m je ze sob, poniewa do wyboru mam z hewalexa te 2 zestawy w豉郾ie
sena zestawu p豉skiego 7960 netto
cena zestawu z rurami 11 590 netto
i dziwi mnie osi庵i tego rurowego..
i najdziwniejsze dla mnie, hewalex dalej mega gwarancje na podzespo造 pompesterownik i 5lat na zbiornik, 10lat na p豉skie i mo積a wyd逝zy gwarancje dla wszytkiego jeszcze o 1rok, a dla rurowych daje tylko 5lat gwarancji , chocia opisuje je jako cud wynalazek prze這m itp ale 10lat nie gwarantuj przy ponad 2krotnie wy窺zej cenie, dziwne.

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#324 02 Jan 2013 22:25   

W Bawarii gdzie cz瘰to bywam od 14 lat wida rozw鎩 takich technologii. Najpierw by造 czarne pasy w篹y grzej帷ych wod, potem kolektory p豉skie, 1, 2, 3. W kolejnych latach dok豉dane a powierzchni dachu zabrak這. Kilka lat temu zacz瘭i je zast瘼owa rurowymi w stosunku 3p豉skie = 1 rurowy. Teraz wok馧 rurowych gdzie tylko jest miejsce na dachu wszystko "oblepione" panelami fotowoltanicznymi.
Tak瞠 obecnie ka盥y nowy dom lub stary po modernizacji ma na dachu 50-60 rur + ca陰 mas ogniw fotowoltanicznych.
I teraz pytanie:
jak my郵icie - gdzie te wszystkie firmy upychaj pe軟e magazyny p豉skich kolektor闚 ?

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#325 02 Jan 2013 22:41   

Piasek80 wrote:
W Bawarii gdzie cz瘰to bywam od 14 lat wida rozw鎩 takich technologii. Najpierw by造 czarne pasy w篹y grzej帷ych wod, potem kolektory p豉skie, 1, 2, 3. W kolejnych latach dok豉dane a powierzchni dachu zabrak這. Kilka lat temu zacz瘭i je zast瘼owa rurowymi w stosunku 3p豉skie = 1 rurowy. Teraz wok馧 rurowych gdzie tylko jest miejsce na dachu wszystko "oblepione" panelami fotowoltanicznymi.
Tak瞠 obecnie ka盥y nowy dom lub stary po modernizacji ma na dachu 50-60 rur + ca陰 mas ogniw fotowoltanicznych.
I teraz pytanie:
jak my郵icie - gdzie te wszystkie firmy upychaj pe軟e magazyny p豉skich kolektor闚 ?

Jakim cudem 3 p豉skie = 1 rurowy?? Maj jekie inne cud kolektory?

Helpful message? + -

Back to top

SAWEK101
Poziom 22
Poziom 22

Post#326 02 Jan 2013 23:25   

Piasek80 wrote:

Dobre sobie, kolektory p豉skie b璠zie si produkowa jeszcze d逝go, bo nie zanosi si by wynale幢i nowe kolektory o kr鏒szym zwrocie inwestycji i bezawaryjnej pracy przez 25lat Very Happy

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#327 03 Jan 2013 08:40   

keruzamagnik wrote:

prawdopodobnie wynika to z faktu bardzo wysokich koszt闚 op豉t za wod i energi - tak przypuszczam. Nie sztuk jest za豉dowa bufor 5 tys litr闚 gor帷 wod i wykorzysta ca陰 - nawet gdy niepotrzebna, bo potem trzeba zap豉ci rachunek za wod, 軼ieki i energi elektryczn kt鏎 zu篡wa aparatura solarna. Mo瞠 po prostu doszli do wniosk闚 瞠 to najoptymalniejsze rozwi您anie: wystarczaj帷a ilo嗆 wody dla domownik闚 + darmowy pr康 z ogniw rekompensuj帷y inwestycj w solary + zu篡cie energii. Mo瞠 dzi瘯i temu bilansuje im si szybciej instalacja solarna z kolektorem rurowym kt鏎y ma mniejsz 篡wotno嗆.

Helpful message? + -

Back to top

keruzamagnik
Poziom 8
Poziom 8

Post#328 03 Jan 2013 09:27   

Piasek80 wrote:
keruzamagnik wrote:

prawdopodobnie wynika to z faktu bardzo wysokich koszt闚 op豉t za wod i energi - tak przypuszczam. Nie sztuk jest za豉dowa bufor 5 tys litr闚 gor帷 wod i wykorzysta ca陰 - nawet gdy niepotrzebna, bo potem trzeba zap豉ci rachunek za wod, 軼ieki i energi elektryczn kt鏎 zu篡wa aparatura solarna. Mo瞠 po prostu doszli do wniosk闚 瞠 to najoptymalniejsze rozwi您anie: wystarczaj帷a ilo嗆 wody dla domownik闚 + darmowy pr康 z ogniw rekompensuj帷y inwestycj w solary + zu篡cie energii. Mo瞠 dzi瘯i temu bilansuje im si szybciej instalacja solarna z kolektorem rurowym kt鏎y ma mniejsz 篡wotno嗆.

to jakies dziwne t逝maczenie, ja pytam czy s takie kolektory 1 rurowy = 3p豉skie?? JAk narazie to widz odwrotn zale積o嗆p陰skich mo積a kupi mniej , rurowych trzeba wi璚ej, widze 瞠 np zamiast tych 3 hewalxa p豉skich musia豉bym kupi nie 3 a 4 rurowe hewalexa, tak瞠 tego nie rozumiem.
O ma造m zestawie fotowoltanicznym do zasilania pompy, te pomy郵elismy;)

Helpful message? + -

Back to top

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Post#329 03 Jan 2013 10:22   

Ale do kogo Ty masz pretensje - nie pytaj si mnie bo nie wiem. Ich pieni康ze ich wybory. Wiem 瞠 Niemcy maj bardzo du瞠 dofinansowania oraz ulgi na wszelkie eko-modernizacje i inwestycje ekologiczne i mo瞠 to jest g堯wnym motorem wszelkich dzia豉 - tam si nie liczy kalkulacji na lata bo z dofinansowaniem ta sp豉ca sie ju po kilku latach i trzeba zak豉da kolejn, inn, nowsz 瞠by nap璠za ruch w interesie i generowa prac dla firm zajmuj帷ych si produkcj, monta瞠m i sprzeda膨 tego typu urz康ze

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 03 Jan 2013 10:22   

Back to top

Darek_40
Poziom 6
Poziom 6

Post#330 03 Jan 2013 12:34   

Panowie mam pytanie, wlasnie bede za jakis czas montowal panele, zdecydowalem sie na plaskie, bede korzystal ze zbiornika 300l, ktory obecnie jest podlaczony pod kociol na ekogroszek i ma opcje dolaczenia solar闚 (mam jeszcze w zbiorniku na wszelki wypadek zwykla grzalke), ale do czego zmierzam.Latem (maj-wrzesien) po prostu chce wylaczyc piec, bo ekogoszek to jest eko tylko z nazwy i grzac CWU tylko solarami. Zaniepokoilem sie jedna rzecza - tym ze tak mocno nagrzewa sie woda w zbiorniku nawet zima, pisaliscie ze mozna miec 70 stopni w zimie, wiec latem, 70 stopni pewnie osiagne juz o 9 rano. No wlasnie i co dalej....to samo dotyczy okresu wiosna, jesien, gdzie slonce tez czesto ostro grzeje, a piec pewnie bede mial wlaczony. Co sie dzieje gdy temp cwu zostaje osiagnieta a caly dzien przed nami i slonce grzeje na maksa, nie chce takich rozwiazan ze na sile biore prysznic czy podlewam ogodek ciepla woda, no i zawsze sie moze zdarzyc w taki dzien wylaczenie pradu....czy to znaczy ze instalacja solarna sie przegrzeje, czy zagotuje mi wode w zbiorniku i zaw鏎 bezpieczenstwa wypusci czes wody ? Chce norlmalnie urzywac cwu i nie martwic sie ze dzis za mocno slonce swieci.

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  Reply to topic      Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Heating Systems utility -> Kolektory s這neczne - czy sie op豉ca?
Page 11 of 17 Go to page Previous  123 ... 101112 ... 151617  Next

Jump to page:
Similar topics
kolektory s這neczne - op豉ca si czy nie! (66)
Kolektory czy baterie s這neczne (3)
Kolektory s這neczne czy pompa ciep豉 powietrze - powietrze? (11)
Dotacja -kolektory s這neczne (21)
kolektory s這neczne KSR10 (2)
Kolektory s這neczne jakie do co (17)
Kolektory s這neczne -problem - (7)
P豉skie kolektory s這neczne TINOX 2,0 (9)
Kolektory s這neczne - jakiej firmy? (6)
Jakiej firmy kolektory s這neczne ??? (26)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.095 seconds

elektroda.pl topic RSS feed