Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Montaż pompy w układzie C.O

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Montaż pompy w układzie C.O
Autor
Wiadomość
darecki7429
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 21 Kwi 2008 20:06   

Witam panowie prosze o opinie i poradę.Mam zamiar zamontowac pompę CO na powrocie instalacji do pieca czy prawidłowo będzie zainstalowanie jej razem z zaworem zwrotnym?Czy będzie to samo działanie w przypadku zaniku napięcia elektrycznego jak zainstalowana tradycyjnie na wyjsciu?Czy w tym przypadku pominąc zawór zwrotny?Ma to byc tzw. baypass.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Rzeszów

Post#2 21 Kwi 2008 20:23   

Re: Montaż pompy w układzie C.O

Zakładam, że mówimy o kotle "węglowym" i o układzie który działał dotąd grawitacyjnie.
Może być na powrocie, nawet lepiej.
Działa tak samo.
Powrót do góry

darecki7429
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 22 Kwi 2008 09:35   

Witam,tak jest to kocioł węglowy do tej pory działało to w układzie zamknietym i raczej w obiegu wymuszonym ale ten temat dośc obszernie i wyczerpująco poruszony był w temacie"Instalacja CO do poprawy prosze o pomoc".Jestem na etapie przeróbki tzn.układ został otworzony zgodnie z radami i zaleceniami również Twoimi DonRomano.No i właśnie nie mam pewnosci czy moze to byc zamontowane w ten sposób i czy spelni to swoje zadanie i przeznaczenie na powrocie(zawór zwrotny)?Pompa zostanie zainstalowana na powrocie tylko nie mam pewnosci co do prawidlowego dzialania zaworu zwrotnego w przypadku braku zasilania pompy?Załaczam szkic mojego przyszłego podłączenia nitki powrotnej i zdjecie układu pompa -zawór zwrotny,który chciałbym zamontowac u siebie tylko jak wspomniałem na powrocie do kotła.Dziękuje za wszystkie porady bardzo serdecznie.

Taki układ chciałbym zamontowac na powrocie swojej instalacji czy bedzie to poprawne?

Posty scaliłem. Proszę przeczytać instrukcję wklejania zdjęć. [DR]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Kwi 2008 09:35   

Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 22 Kwi 2008 11:50   

To nie do końca jest zawór zwrotny, jest to zawór różnicowy.
Może być montowany zarówno na zasilaniu jak i na powrocie, istotne jest aby był w pionie, chodź widziałem również w poziomie i jakoś działały.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Kwi 2008 11:50   

Powrót do góry

darecki7429
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 22 Kwi 2008 19:43   

Dziekuję co prawda mam takie swoje odczucie czy jest on tam potrzebny? Ale jestem laikiem w tej sprawie.Jeszcze ostatnie pytanko- czy zamiast tego zaworu różnicowego po prostu gdybym wstawił w to miejsce rurkę czy było by to poprawne i do przyjęcia?Dziękuje DonRomano i pozdrawiam .

Dodano po 5 [minuty]:

Acha podziękowania za poprawienie oprawy moich załączników ,zawsze mam z tym problem ale cieszę sie że są i działają Moderatorzy...Podziekowania
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 23 Kwi 2008 21:31   

Rurki zamiast zaworu wstawić nie możesz, nie będzie to działało.
Powrót do góry

romsik
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: "-"

Post#7 24 Kwi 2008 10:31   

Proponowałbym dołożenie 2 zaworów tak aby była możliwość wyjęcia pompy lub( i )czyszczenia filtra bez konieczności wygaszania kotła i spuszczania wody.
Też kiedyś zrobiłem sobie coś takiego i wtedy dowiedziałem się, że nie każdy zawór różnicowy może pracować na powrocie- kup odpowiedni i koniecznie zlikwiduj przy przeróbce ten zawór różnicowy na zasilaniu.
Pozwolę sobie zadać w tym wątku pytanie do bardziej doświadczonych kolegów:
Jak często należy czyścić taki filtr w C.O. ( układ otwarty) czy tylko w razie potrzeby czy okresowo?
Czy normalne jest, że zawór kulowy, który przez 5 lat był otwarty(ten który służy do odcięcia pompy i filtra) ciężko "chodzi" i okazuje się nieszczelny?
pozdrawiam i zyczę powodzenia

rs
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Kwi 2008 10:31   

Powrót do góry

emus
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Kraków

Post#8 24 Kwi 2008 12:42   

romsik napisał:

Jak często należy czyścić taki filtr w C.O. ( układ otwarty) czy tylko w razie potrzeby czy okresowo?
Czy normalne jest, że zawór kulowy, który przez 5 lat był otwarty(ten który służy do odcięcia pompy i filtra) ciężko "chodzi" i okazuje się nieszczelny?
pozdrawiam i zyczę powodzenia
rs

Po zamontowaniu pompy i filtra do 15-o letniej instalacji w układzie otwartym czyściłem filtr co tydzień przez około 3 miesiące. Zbierała się na nim rdza jakieś drobne kawałki włosia końskiego a nawet drobne opiłki metalu.
W chwili obecnej raz na miesiąc zaglądam z ciekawości i mogę powiedzieć, że może raz na kwartał jakiś drobne zanieczyszczenie się na filtrze znajduje.

Z zaworami kulowymi nie mam żadnych problemów.

Na obiegu pompy mam zawór kulowy. Z doświadczenia w mojej instalacji wiem że przy zaniku energii elektrycznej (pompa stoi) w starej instalacji CO (duże średnice) i tak przez pompę jest przepływ grawitacyjny i nie ma potrzeby otwierania zaworu na obiegu pompy w obawie przed zagotowaniem wody w kotle. Kocioł ma regulator elektroniczny temperatury i jest przewymiarowany około 20%.
Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bieruń

Post#9 24 Kwi 2008 22:34   

zgodnie ze sztuką, grupa pompowa powinna wyglądać następująco,
zawór kulowy, filtr, pompa, zawór zwrotny, zawór kulowy,

filtr powinien być usytuowany poziomo lub na dół,
filtr zabudowany z kierunkiem przepływu do góry jest nieporozumieniem,

na drugiej gałązce zawór różnicowy, może pracować w poziomie,
kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w tek pozycji też działa

Proszę poprawić błędy w pisowni. Regulamin. [DR]
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#10 25 Kwi 2008 06:52   

1950 napisał:

kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w tek pozycji też działa

Zechciałbyś może narysować schemat?
Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bieruń

Post#11 25 Kwi 2008 14:11   

1950 napisał:

kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w (tek) tej pozycji też działa

Proszę poprawić błędy w pisowni. Regulamin. [DR]

sorry za literówkę
schemat wkleję póżniej

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

wedle życzenia schemat grupy pompowej w układzie otwartym
legenda, od góry:
filtr siatkowy,
zawór kulowy,
pompa obiegowa,
zawór zwrotny,
zawór różnicowy,
kierunek przepływu zaznaczony

Załączniki:
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 25 Kwi 2008 14:43   

W jakim celu zawór zwrotny za pompą?
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#13 28 Kwi 2008 21:42   

Fakt, zawór zwrotny za pompą, to tylko zbędny wydatek kasy. Zawór różnicowy, pracuje w każdej pozycji - według informacji od producentów, dlatego nie istotne jest miejsce jego zamontowania, jak i położenie. Ja preferuję pompę i ZR na zasilaniu, bo nie wytwarza się podciśnienie w układzie i nie zapowietrza się nic. Oczywiście zawory przed i za pompą, a przed pompą koniecznie filtr.
Powrót do góry

jaxsg
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: ruda sl

Post#14 21 Maj 2008 11:33   

Faktem jest że zawory różnicowe powinny działać tez w poziomie (jak podają producenci) ale miałem taka sytuacje ze w okolicach siodełka kulki zebrał sie brud i zawór już nie zamykał. ja polecał bym umieszczeni go w pionie.
Powrót do góry

dgolf
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: okolice Łodzi

Post#15 04 Lis 2008 18:01   

Proszę o poradę czy istnieje możliwość zamontowania pompy cyrkulacyjnej w poziomie? Bo u mnie tak było by najlepiej chyba. Ewentualnie proszę o porady, w którym miejscu i jaka wielkość pompy. 6 grzejników żeliwnych ok 20 żeberek każdy + jeden panel +boiler. Ogrzewanie działa grawitacyjnie bez problemu, jednak po zmianie pieca na nowy, trochę większy (2,6 na powierzchnię 90m²) osadza się smoła. Nie mogę jej wypalić, bo piec szybko osiąga 80 stopni i muszę zamykać. To samo przy pracy na dmuchawie, praktycznie w piecu nie ma płomieni tylko się "smrodzi". Myślę, że pompa obciąży bardziej piec i w końcu się wypali.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lis 2008 18:01   

Powrót do góry

pablo 40
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zwoleń

Post#16 04 Lis 2008 23:22   

dgolf napisał:
Proszę o poradę czy istnieje możliwość zamontowania pompy cyrkulacyjnej w poziomie? Bo u mnie tak było by najlepiej chyba. Ewentualnie proszę o porady, w którym miejscu i jaka wielkość pompy. 6 grzejników żeliwnych ok 20 żeberek każdy + jeden panel +boiler. Ogrzewanie działa grawitacyjnie bez problemu, jednak po zmianie pieca na nowy, trochę większy (2,6 na powierzchnię 90m²) osadza się smoła. Nie mogę jej wypalić, bo piec szybko osiąga 80 stopni i muszę zamykać. To samo przy pracy na dmuchawie, praktycznie w piecu nie ma płomieni tylko się "smrodzi". Myślę, że pompa obciąży bardziej piec i w końcu się wypali.

Pompa może być zamontowana w pionie i w poziomie, jedynie co jest ważne, to oś wirnika pompy musi być w poziomie. Sprawdź komin, sprawdź bieg wentylatora, może być za mały i dla tego osadza się maź. 2,6 to trochę za duży na 90 m².
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Montaż pompy w układzie C.O
Strona 1 z 1