X

Montaż pompy w układzie C.O

darecki7429 21 Apr 2008 20:06
  • #1 21 Apr 2008 20:06
    darecki7429
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Witam panowie prosze o opinie i poradę.Mam zamiar zamontowac pompę CO na powrocie instalacji do pieca czy prawidłowo będzie zainstalowanie jej razem z zaworem zwrotnym?Czy będzie to samo działanie w przypadku zaniku napięcia elektrycznego jak zainstalowana tradycyjnie na wyjsciu?Czy w tym przypadku pominąc zawór zwrotny?Ma to byc tzw. baypass.
  • #2 21 Apr 2008 20:23
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (+2)
    Zakładam, że mówimy o kotle "węglowym" i o układzie który działał dotąd grawitacyjnie.
    Może być na powrocie, nawet lepiej.
    Działa tak samo.
  • #3 22 Apr 2008 09:35
    darecki7429
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam,tak jest to kocioł węglowy do tej pory działało to w układzie zamknietym i raczej w obiegu wymuszonym ale ten temat dośc obszernie i wyczerpująco poruszony był w temacie"Instalacja CO do poprawy prosze o pomoc".Jestem na etapie przeróbki tzn.układ został otworzony zgodnie z radami i zaleceniami również Twoimi DonRomano.No i właśnie nie mam pewnosci czy moze to byc zamontowane w ten sposób i czy spelni to swoje zadanie i przeznaczenie na powrocie(zawór zwrotny)?Pompa zostanie zainstalowana na powrocie tylko nie mam pewnosci co do prawidlowego dzialania zaworu zwrotnego w przypadku braku zasilania pompy?Załaczam szkic mojego przyszłego podłączenia nitki powrotnej i zdjecie układu pompa -zawór zwrotny,który chciałbym zamontowac u siebie tylko jak wspomniałem na powrocie do kotła.Dziękuje za wszystkie porady bardzo serdecznie.

Taki układ chciałbym zamontowac na powrocie swojej instalacji czy bedzie to poprawne?

Posty scaliłem. Proszę przeczytać instrukcję wklejania zdjęć. [DR]
  • #4 22 Apr 2008 11:50
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    To nie do końca jest zawór zwrotny, jest to zawór różnicowy.
    Może być montowany zarówno na zasilaniu jak i na powrocie, istotne jest aby był w pionie, chodź widziałem również w poziomie i jakoś działały.
  • #5 22 Apr 2008 19:43
    darecki7429
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziekuję co prawda mam takie swoje odczucie czy jest on tam potrzebny? Ale jestem laikiem w tej sprawie.Jeszcze ostatnie pytanko- czy zamiast tego zaworu różnicowego po prostu gdybym wstawił w to miejsce rurkę czy było by to poprawne i do przyjęcia?Dziękuje DonRomano i pozdrawiam .

Dodano po 5 [minuty]:

Acha podziękowania za poprawienie oprawy moich załączników ,zawsze mam z tym problem ale cieszę sie że są i działają Moderatorzy...Podziekowania
  • #6 23 Apr 2008 21:31
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Rurki zamiast zaworu wstawić nie możesz, nie będzie to działało.
  • #7 24 Apr 2008 10:31
    romsik
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Proponowałbym dołożenie 2 zaworów tak aby była możliwość wyjęcia pompy lub( i )czyszczenia filtra bez konieczności wygaszania kotła i spuszczania wody.
    Też kiedyś zrobiłem sobie coś takiego i wtedy dowiedziałem się, że nie każdy zawór różnicowy może pracować na powrocie- kup odpowiedni i koniecznie zlikwiduj przy przeróbce ten zawór różnicowy na zasilaniu.
    Pozwolę sobie zadać w tym wątku pytanie do bardziej doświadczonych kolegów:
    Jak często należy czyścić taki filtr w C.O. ( układ otwarty) czy tylko w razie potrzeby czy okresowo?
    Czy normalne jest, że zawór kulowy, który przez 5 lat był otwarty(ten który służy do odcięcia pompy i filtra) ciężko "chodzi" i okazuje się nieszczelny?
    pozdrawiam i zyczę powodzenia

rs
  • #8 24 Apr 2008 12:42
    emus
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    romsik wrote:

Jak często należy czyścić taki filtr w C.O. ( układ otwarty) czy tylko w razie potrzeby czy okresowo?
    Czy normalne jest, że zawór kulowy, który przez 5 lat był otwarty(ten który służy do odcięcia pompy i filtra) ciężko "chodzi" i okazuje się nieszczelny?
    pozdrawiam i zyczę powodzenia
    rs

Po zamontowaniu pompy i filtra do 15-o letniej instalacji w układzie otwartym czyściłem filtr co tydzień przez około 3 miesiące. Zbierała się na nim rdza jakieś drobne kawałki włosia końskiego a nawet drobne opiłki metalu.
    W chwili obecnej raz na miesiąc zaglądam z ciekawości i mogę powiedzieć, że może raz na kwartał jakiś drobne zanieczyszczenie się na filtrze znajduje.

Z zaworami kulowymi nie mam żadnych problemów.

Na obiegu pompy mam zawór kulowy. Z doświadczenia w mojej instalacji wiem że przy zaniku energii elektrycznej (pompa stoi) w starej instalacji CO (duże średnice) i tak przez pompę jest przepływ grawitacyjny i nie ma potrzeby otwierania zaworu na obiegu pompy w obawie przed zagotowaniem wody w kotle. Kocioł ma regulator elektroniczny temperatury i jest przewymiarowany około 20%.
  • #9 24 Apr 2008 22:34
    1950
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    zgodnie ze sztuką, grupa pompowa powinna wyglądać następująco,
    zawór kulowy, filtr, pompa, zawór zwrotny, zawór kulowy,

filtr powinien być usytuowany poziomo lub na dół,
    filtr zabudowany z kierunkiem przepływu do góry jest nieporozumieniem,

na drugiej gałązce zawór różnicowy, może pracować w poziomie,
    kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w tek pozycji też działa

Proszę poprawić błędy w pisowni. Regulamin. [DR]
  • #10 25 Apr 2008 06:52
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    1950 wrote:

kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w tek pozycji też działa

Zechciałbyś może narysować schemat?
  • #11 25 Apr 2008 14:11
    1950
    Level 13  
    Helpful post? (+1)
    1950 wrote:

kulka znajdująca się w środku jest tak zrównoważona hydraulicznie że w (tek) tej pozycji też działa

Proszę poprawić błędy w pisowni. Regulamin. [DR]

sorry za literówkę
    schemat wkleję póżniej

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

wedle życzenia schemat grupy pompowej w układzie otwartym
    legenda, od góry:
    filtr siatkowy,
    zawór kulowy,
    pompa obiegowa,
    zawór zwrotny,
    zawór różnicowy,
    kierunek przepływu zaznaczony
  • #12 25 Apr 2008 14:43
    DonRomano
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    W jakim celu zawór zwrotny za pompą?
  • #13 28 Apr 2008 21:42
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze
    Helpful post? (0)
    Fakt, zawór zwrotny za pompą, to tylko zbędny wydatek kasy. Zawór różnicowy, pracuje w każdej pozycji - według informacji od producentów, dlatego nie istotne jest miejsce jego zamontowania, jak i położenie. Ja preferuję pompę i ZR na zasilaniu, bo nie wytwarza się podciśnienie w układzie i nie zapowietrza się nic. Oczywiście zawory przed i za pompą, a przed pompą koniecznie filtr.
  • #14 21 May 2008 11:33
    jaxsg
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Faktem jest że zawory różnicowe powinny działać tez w poziomie (jak podają producenci) ale miałem taka sytuacje ze w okolicach siodełka kulki zebrał sie brud i zawór już nie zamykał. ja polecał bym umieszczeni go w pionie.
  • #15 04 Nov 2008 17:01
    dgolf
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Proszę o poradę czy istnieje możliwość zamontowania pompy cyrkulacyjnej w poziomie? Bo u mnie tak było by najlepiej chyba. Ewentualnie proszę o porady, w którym miejscu i jaka wielkość pompy. 6 grzejników żeliwnych ok 20 żeberek każdy + jeden panel +boiler. Ogrzewanie działa grawitacyjnie bez problemu, jednak po zmianie pieca na nowy, trochę większy (2,6 na powierzchnię 90m²) osadza się smoła. Nie mogę jej wypalić, bo piec szybko osiąga 80 stopni i muszę zamykać. To samo przy pracy na dmuchawie, praktycznie w piecu nie ma płomieni tylko się "smrodzi". Myślę, że pompa obciąży bardziej piec i w końcu się wypali.
  • #16 04 Nov 2008 22:22
    pablo 40
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    dgolf wrote:
    Proszę o poradę czy istnieje możliwość zamontowania pompy cyrkulacyjnej w poziomie? Bo u mnie tak było by najlepiej chyba. Ewentualnie proszę o porady, w którym miejscu i jaka wielkość pompy. 6 grzejników żeliwnych ok 20 żeberek każdy + jeden panel +boiler. Ogrzewanie działa grawitacyjnie bez problemu, jednak po zmianie pieca na nowy, trochę większy (2,6 na powierzchnię 90m²) osadza się smoła. Nie mogę jej wypalić, bo piec szybko osiąga 80 stopni i muszę zamykać. To samo przy pracy na dmuchawie, praktycznie w piecu nie ma płomieni tylko się "smrodzi". Myślę, że pompa obciąży bardziej piec i w końcu się wypali.

Pompa może być zamontowana w pionie i w poziomie, jedynie co jest ważne, to oś wirnika pompy musi być w poziomie. Sprawdź komin, sprawdź bieg wentylatora, może być za mały i dla tego osadza się maź. 2,6 to trochę za duży na 90 m².
  • #17 23 Sep 2015 10:43
    darek1958
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Witam. Koledzy mam wielka prośbę, czy możecie mi podpowiedzieć czy pompa c.o umieszczona w pinie może tłoczyć wodę w dół czy koniecznie w górę? Proszę o pilną odpowiedż.
  • #18 23 Sep 2015 13:28
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze
    Helpful post? (0)
    Dlaczego aż takie wykopaliska? Ostatni post nie wyjaśnia wszystkiego?
    Quote:
    Pompa może być zamontowana w pionie i w poziomie, jedynie co jest ważne, to oś wirnika pompy musi być w poziomie

Przepływ wody w instalacji zgodnie ze strzałką na Pompie i tyle w temacie.
    W porównaniu z windą może też tłoczyć w bok....
  • #19 23 Sep 2015 23:45
    darek1958
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Dzięki za odpowiedz. Dlatego zapytałem czy może tłoczyć w dół gdyż kocioł olejowy mam nie co wyżej niż rozdzielacze do kaloryferów i akurat tak mi pasuje zamontować pompę w pionie , ale żeby tłoczyła na dół do rozdzielacza i nie byłem pewien czy tak można.
  Search 4 million + Products
Browse Products