Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zwiększenie prędkośći wentylatora w laptopie (jak)

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Tuning PC -> Komputery Chłodzenie -> Zwiększenie prędkośći wentylatora w laptopie (jak)
Autor
Wiadomość
Jack48
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zabrze

Post#1 Post autora tematu 22 Kwi 2008 19:28   

Zwiększenie prędkośći wentylatora w laptopie (jak)

Witam mam troszkę odmienny problem niż inni użytkownicy laptopów .
Mój laptop często osiąga wysokie temperatury a wiatrak mimo to nie zawsze zwiększy swoją prędkość ...
Chciałbym się dowiedzieć czy da się w jakiś sposób ustawić żeby wentylator kręcił się cały czas na najwyższych obrotach ?
Próbowałem już programu Speedfan ale na nic , większość programów podaje błędną temperaturę (np. temperatura 37* a procesor jest tak gorący ze nie da się go dotknąć...)
A może jest jakiś sposób zmiany chłodzenia ? Jestem dość odważny i nie boję sie zajrzeć pod klawiaturę ;P
Potrzebuję tylko trochę pomocy :(
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Kwi 2008 19:28   

Powrót do góry

mico1
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Kraków

Post#2 22 Kwi 2008 20:55   

Re: Zwiększenie prędkośći wentylatora w laptopie (jak)

A probowales zmienic paste na procesorze? u mnie po takim manewrze temperatura spadla o okolo 3-4 stopnie :)
Powrót do góry

Jack48
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 22 Kwi 2008 22:37   

tak tak , wielokrotnie czyściłem radiator wraz z wiatraczkiem , nałożyłem świeżą pastę i faktycznie była różnica mogłem to wyczuć tylko dotykając radiatora bo coś mis ie wydaje że szwankuje czujnik temperatury ... każdy program pokazuje coś innego jednak żaden z nich prawdę ... dlatego też wiatraczek nie zawsze wtedy kiedy powinien kręci się na najwyższych obrotach .
Czy ktoś coś poradzi?
Powrót do góry

arktik1
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Piaseczno

Post#4 23 Kwi 2008 19:59   

Podłącz po prostu wentylator bezpośrednio do zasilania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Kwi 2008 19:59   

Powrót do góry

Jack48
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 Post autora tematu 25 Kwi 2008 18:56   

upss :( ściągnąłem wiatrak i nasmarowałem go ale chciałem także sprawdzić jak chodzi na zasilaczu , sprawdziłem wiec jeszcze woltomierzem ile V pokazuje w gnieździe płyty głównej i było 5V coś jednak musiałem tym zrobić i gdy podłączyłem wiatraczek z powrotem to nie chce on już w ogóle kręcić :( sprawdziłem więc jeszcze raz wiatrak na zasilaczu i działa a wiec coś chyba sie stało z płyta :(

Czy ktoś wie co nabroiłem i jak to naprawić ???...
Proszę o pomoc
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Kwi 2008 18:56   

Powrót do góry

arktik1
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Piaseczno

Post#6 25 Kwi 2008 23:01   

Może po prostu zbiegiem okoliczności padł do końca czujnik temperatury.
Moim zdaniem kup wiatraczek 12V i podłącz pod zasilanie USB ,będzie chodził nie zależnie od zasilacza.
Możesz też podłączyć ten 5V np pod zasilanie dysku lub cdrom lub USB.
Pogrzeb też w BIOSie może da sie ustawić stałe obroty wentyla na oryginalnym wyjściu.
Powrót do góry

Jack48
Poziom 14
Poziom 14

Post#7 Post autora tematu 25 Kwi 2008 23:19   

Czujnik temperatury nadal działa jednak zauważyłem że do 54*C do tej temperatury chodzi płynnie czyli topień po stopniu powyżej tej temperatury robi przeskok na 64* i tak stoi więcej już nie pokazuje mimo że procesor jest gorętszy

Z tym wiatraczkiem pod USB to dobry pomysł tak chyba zrobię

Co do biosu to nic tam na temat chłodzenia niema zresztą to chyba już bez znaczenia bo nie działają mi gniazda wentylatorów na płycie głównej :( chyba padły całkowicie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Kwi 2008 23:19   

Powrót do góry

Jack48
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 Post autora tematu 27 Kwi 2008 11:20   

Niestety podłączenie tego wentylatorka do portu USB nie jest możliwe ponieważ ten wiatraczek potrzebuje 18v a nie tylko 5v tak jak przy USB muszę podłączyć go pod gniazdo zasilania tylko że chyba nie będzie się kręcić gdy będzie załączony na baterii a z kolei bateria ma dziwne gniazdo i nie wiem jak sie pod nią podłączyć :(
Powrót do góry

mkpl
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Mysłowice

Post#9 05 Maj 2008 14:34   

To trochu dziwne ze wiatrak na 18V :| z baterii nie osiagniesz więcej jak 12V w moim jest 10,8V. Co do nagrzewania to przyczyny moga być 2
Pierwsza to to ze masz coś na plycie padnietego i wtedy oddal bym do naprawy)
Druga to to ze przytykasz otwory wentylacyjne (np u mnie w toshibie umieszczone sa od spodu przez co lapek musi stac na czyms idelanie plaskim)
Teraz z innej beczki w biosie powinienieś miec kilka trybów procesora: pelna moc , trym ze zmiennym mnoznikiem tryb niskiego poboru energii ( grzeje sie najmniej i wentyl jest wyłaczony) i tryby wiatraka czyli: pelne obroty obroty zalezne od temperatury i wyłaczony (tylko w trybie oszczednosciowym) To napiecie zasilania (18V) nie podoba mi sie :| powinno byc 5V lub max 12V
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Tuning PC -> Komputery Chłodzenie -> Zwiększenie prędkośći wentylatora w laptopie (jak)
Strona 1 z 1