Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia
Autor
Wiadomość
przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 27 Paź 2011 20:50   

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia

Witam.
Po liceum chcę montować alarmy w domkach jednorodzinnych.
Czy wystarczy do tego licencja 1 stopnia czy muszę mieć też 2-go?
Chcę zarejestrować własną DG.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Paź 2011 20:50   

Powrót do góry

tomjed
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdynia

Post#2 27 Paź 2011 20:56   

Re: licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia

A jakie liceum? Aby zdobyć licencję musisz mieć "wykształcenie kierunkowe".

A tak po za tym google nie gryzie...

http://wpa.policja.waw.pl/portal/wpa/122/870/t1.html

http://wpa.policja.waw.pl/portal/wpa/123/871/t2.html
Powrót do góry

przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 27 Paź 2011 21:01   

Kod:
posiada wykształcenie zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub ukończyła kurs pracownika zabezpieczenia technicznego albo została przyuczona do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów.

Można ukończyć kurs.

Pytałem w kontekście czy dotyczy to wszystkich obiektów czy np,tylko banków i urzędów.
Jeśli jest tak ,że muszę mieć licencję 2-go stopnia - pracować gdzieś wcześniej dwa lata to chyba zajmę się tv-sat,telefonami,internetem.Chociaż nikt nie będzie mię zrywał z urlopu ,że mu się alarm włącza.
Powrót do góry

tomjed
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdynia

Post#4 27 Paź 2011 21:20   

No ale do montażu wystarczy Ci I stopień. A tak w ogóle to montować możesz i bez licencji, nikt Ci nie zabroni...
Powrót do góry

przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 27 Paź 2011 21:25   

Przed montażem musisz wykonać projekt.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Gostyń

Post#6 27 Paź 2011 21:26   

przemo_slack napisał:
Witam.
Po liceum chcę montować alarmy w domkach jednorodzinnych.Czy wystarczy do tego licencja 1 stopnia czy muszę mieć też 2-go.Chcę zarejestrować własną DG.

Moim zdaniem najważniejsze jest doświadczenie, praca przy "majstrze", kimś co coś potrafi no i posiada jakąś wiedzę. Można mieć sporo papierków (liecncji), które w Polsce i tak nie sprawdzają kompetencji czy wiedzy. Powodzenia.
Powrót do góry

przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 27 Paź 2011 21:28   

Dlatego uważam ,że jeśli coś umiem to mogę to robić.Moją pracę i tak ocenią klienci nie urząd.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 27 Paź 2011 21:34   

przemo_slack napisał:
Po liceum chcę montować alarmy w domkach jednorodzinnyc

Oczywiście masz 100% prawa do tego, choć czego mogłeś nauczyć się w liceum? Montażu, konfiguracji systemów alarmowych? Raczej wątpię, więc polecam złapanie jakiegoś doświadczenia choć rok czy dwa, gdzieś w lokalnej firmie czy agencji ochrony, poznanie lokalnego rynku, zdobycie swoich klientów, zakup podstawowych narzędzi, potem możesz myśleć o własnej działalności gospodarczej bo wiem z doświadczenia że to nie jest łatwy kawałek chleba. Piszę to tylko żebyś dobrze się nad tym zastanowił bez obrazy.
Powrót do góry

przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 27 Paź 2011 21:39   

Nie mówię ,że nauczyłem się tego w liceum.Lubię elektronikę od wielu lat i interesuję się tym.Mam podstawową wiedzę np jak działają czujki.Jestem w mat-fizie i nie mam problemu z przeczytaniem instrukcji jak coś działa.Na początek wystarczą chyba podstawowe narzędzi + miernik +lutownica i samochód.Nie chcę pracować za niską kasę w agencjach ochrony i robić prostych tanich alarmów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Paź 2011 21:39   

Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 27 Paź 2011 21:51   

przemo_slack napisał:
robić prostych tanich alarmów

Tylko skąd złapiesz od razu duże kontrakty? Musisz mieć jakieś zabezpieczenie finansowe no i jeszcze ludzi do tego, którzy będą coś potrafili sami zrobić (z doświadczeniem).
przemo_slack napisał:
Nie chcę pracować za niską kasę w agencjach ochrony

Moim zdaniem możesz jeszcze podnieść swoje kwalifikacje, odczuć na własnej skórze kontakt z klientem, który zwykle nie jest łatwy i przyjemny :(
Jeszcze raz powodzenia choć nie polecam w tak młodym wieku i z brakiem doświadczenia.
Powrót do góry

przemo_slack
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 Post autora tematu 27 Paź 2011 21:53   

Może rzeczywiście warto zdobyć kilka miesięcy praktyki,muszę rozejrzeć się za taką pracą żeby nauczyć się zawodu nie zamiatania.Może uda mi się coś złapać w wakacje.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 27 Paź 2011 22:05pomocny post - solucja   

Naprawdę polecam takie rozwiązanie, jesteś jeszcze młody i będziesz miał czas na własne działalności. Zapraszam w wakacje na staż do firmy w której pracuje, wezmę cię na jedną czy drugą budowę i wtedy sam ocenisz co umiesz, czy to ci się podoba czy nie, jeździmy po całej Polsce więc zapraszam.
Powrót do góry

Miwhoo
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#13 27 Paź 2011 22:20   

9 lat w branży siedzę, a i tak czasem trzeba do instrukcji zajrzeć, żeby sobie niektóre rzeczy przypomnieć. Na początek i tak kokosów nie będzie z własnej działalności. Licencja, owszem, ale na obowiązkowe obiekty potrzebna jest koncesja MSWiA, do wojskowych - dopuszczenia do dokumentów niejawnych, poświadczenia bezpieczeństwa, tajna kancelaria.... i jeszcze kilka by się znalazło :)

Doświadczenia nikt Ci nie zabierze, a ono jest ważniejsze niż licencje...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Paź 2011 22:20   

Powrót do góry

humek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#14 28 Paź 2011 09:35   

I tu koledzy powyżej piszą prawdę!! Najważniejsze jest doświadczenie i wiedza fachowa oraz PRAKTYKA nabyta w bezpośredniej pracy "na froncie".W dzisiejszych czasach różne "papierki" świadczące ze "kimś jesteś' można kupić natomiast wiedzy ,umiejętności nie kupisz a masz pracować u ludzi instalując im zabezpieczenie strzegące ich mienia.To oni ufają Tobie i liczą ze swoja pracę wykonasz należycie!!.To że się "interesujesz elektroniką" to fajne ale tu w dziedzinie zabezpieczeń nie wystarcza.koledzy radzą byś popracował z kimś co ma doświadczenie kilka lat po to byś został prawdziwych fachowcem nie takim z papierkiem.Działka jest trudna ! Czasem klient -inwestor nie ma pojęcia co byłoby dobre w jego obiekcie a cena konkurencji przebija Ciebie wielokrotnie cóż są i tacy ale sa i tacy co się interesują co będą mieć zainstalowane za własne wyłożone pieniądze.Zgadzam sie tez z kolega który napisał ze pracuje 9 lat w branży a często zagląda do instrukcji - to nie ujma tu widać ze dobry instalator nie pamięta szczegółów zagląda do opisu ,w tym fachu trzeba sie cały czas uczyć. to tyle w tym temacie.
Powrót do góry

DrHause
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: woj. wielkopolskie

Post#15 29 Paź 2011 11:21   

przemo_slack napisał:
Witam.
Po liceum chcę montować alarmy w domkach jednorodzinnych.Czy wystarczy do tego licencja 1 stopnia czy muszę mieć też 2-go.Chcę zarejestrować własną DG.

Temat dotyczy obowiązku posiadania licencji pracownika zabezpieczeń technicznych, a nie doświadczeń zawodowych w branży systemów alarmowych.
Do montażu systemów sygnalizacji włamania i napadu w domkach jednorodzinnych nie jest wymagana licencja. Temat był już kilka krotnie omawiany na tym forum.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Post#16 29 Paź 2011 21:58   

DrHause napisał:

Kolega przemo_slack sam popchnął dyskusję w tym kierunku, więc moim zdaniem nie ma co się denerwować. Mówimy o tym że to ciężki kawałek chleba.
Powrót do góry

scandaliks
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: "-"

Post#17 30 Paź 2011 11:36   

W Polsce powinno być uregulowane to papierami,a tak każdy może robić co chce.
Zdecydowanie uzyskanie "papierów" powinno być poprzedzone egzaminem i chociaż dwuletnim okresem pracy w firmie się tym zajmującej.
Ale że Polska to dziwny kraj ,to hydraulik Ci też zrobi alarm :) i nie powinieneś martwić się żadnymi papierami,bo to BZDURA.
Powrót do góry

humek
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#18 30 Paź 2011 11:44   

Tylko często ten hydraulik wykona alarm lepiej niż "ludek z papierami " po stażu w jednej z agencji ochrony gdzie dostał je z "automatu" by móc tam pracować .I to dopiero jest bzdura !!!!
Powrót do góry

scandaliks
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: "-"

Post#19 30 Paź 2011 11:48   

Licencja to bzdura i nie ma co ukrywać :) Papiery też.Trzeba być świadomy co się robi.
humek napisał:
po stażu w jednej z agencji ochrony gdzie dostał je z "automatu" by móc tam pracować

O takich ludziach mi nie mów,oszukują jak mogą "te kamerki za 150" to Szefowa zobaczy rejestracje i twarze w egipskich ciemnościach ;)
Powrót do góry

DrHause
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 30 Paź 2011 18:18   

jimasek napisał:
DrHause napisał:

Ja tego nie napisałem.
Powrót do góry

MAR44ko
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Poznań

Post#21 13 Gru 2011 01:22   

Przepisy uregulowały wszystko już parę lat temu. PKD określa przy jakich pracach wymagana jest licencja a przy jakich nie. Przy działalności (PKD 43.21.Z) podklasa ta obejmuje wykonywanie instalacji elektrycznych we wszelkiego rodzaju budynkach i budowlach, takich jak: instalacje alarmowe: przeciwpożarowe, przeciwwłamaniowe itp. Podklasa ta nie obejmuje natomiast: monitorowania i zdalnego monitorowania elektronicznych systemów ochrony, takich jak: alarmy przeciwwłamaniowe oraz przeciwpożarowe (włącznie z ich instalowaniem i konserwacją), sklasyfikowanego w 80.20.Z. Jeżeli natomiast wykonywane przez Ciebie prace polegały będą na podłączaniu systemów zabezpieczeń technicznych (klientów) do Alarmowego Centrum Odbiorczego to zgodnie z 80.20.Z jest to tzw. działalnośc ochroniarska. Podklasa ta obejmuje: działalność w zakresie obsługi i monitorowania elektronicznych systemów bezpieczeństwa, takich jak: alarmy przeciwwłamaniowe czy przeciwpożarowe, włączając ich instalację i konserwację. Zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia jeżeli wykonujesz usługi na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, to wymagana jest licencja. Licencja nie stanowi kwalifikacji, to nie tylko kwit, to w zasadzie potwierdzenie dla inwestora (pracodawcy), że nie jesteś karany, że jesteś zarejestrowany w Policji i okresowo przez ten organ opinionowany (sprawdzany), itp. co daje w pewnym sensie gwarancję że nie jesteś osobą która zapozna się z dobrami inwestora w celu np. ich bezpośrdniego lub pośredniego zagarnięcia. Nie wspomnę, bo napewno wszyscy którzy Ci odpowiadali wiedzą (napewno wiedzą), że zgodnie z KLASYFIKACJĄ ZAWODÓW I SPECJALNOŚCI - Pracownik zabezpieczenia technicznego od roku 2007 TO ZAWÓD - kod zawodu 541310 (I stopień) oraz 541311 (drugi stopień). A wykonywanie zawodu bez uprawnień to ....? może się żle skończyć. W 2007 roku przepisy uregulowały bardzo dużo ale mało kto je czyta. Nie wspomnę że wiele osób posiada licencję mając np. wykształcenie mechaniczne, elektromechaniczne itp. Proponuję żeby sprawdzić w opisie zawodów i specjalności do jakich czynności uprawnia dotychczasowy zawód wyuczony. Licencja nie daje kwalifikacji pracownika zabezpieczenia technicznego. Kwalifikacje daje wykształcenie nabyte w formach szkolnych lub pozaszkolnych. Może okazać się że ktoś legitymuje się licencją PZT wydaną na podstawie wykształcenia zawodowego o profilu mechanicznym (np. mechanik samochodowy), a wykształcenie to umożliwia mu jedynie zakładanie blokad skrzyni biegów (jako zabezpieczenie mechaniczne np. pojazdów konwojowych) - on natomiast instaluje systemy alarmowe uważając żę skoro mu wydano licencję to może wszystko. Znam przypadek że licencję wydano osobie z wykształceniem mechanicznych kierunek: zegarmistrz i osoba ta zakłada systemy zabezpieczeń technicznych. Inwestor może rościć prawo do odszkodowania ... jak go np. okradną lub się spali jego mienie, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania wskazując na błąd instalatora. Skarżony instalator niewinność swoją będzie udowodnić musiał, a jeżeli nie ma kwalifikacji zawodowych to nie będzie mu łatwo. Trudno też się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody w ramach wykonywania zawodu pracownika zabezpieczenia technicznego (np. od błędu) jeżeli nie posiada się takiego zawodu w myśl obowiązujących przepisów. Dlatego też jeżeli zamierzasz instalować systemy zabezpieczeń technicznych i będzie to źródłem Twojego dochodu to niezależnie gdzie i jakie nabędziesz umiejętności zadbaj o potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie. Jak nabędziesz kwalifikacje to w zależności od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy wystąpisz lub nie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania komendanta wojewódzkiego Policji o wydanie właściwej licencji. Właściwej tzn. pierwszego lub drugiego stopnia. Drugiego wymagana jest przy opracowywaniu projektów zabezpieczenia technicznego oraz przy organizowaniu i kierowaniu zespołami pracowników zabezpieczenia technicznego. Należy tu podkreślić że pracownicy zabezpieczenia technicznego występują jedynie w działalności ochroniarskiej. Zapoznaj się też z innymi zawodami tej branży, które umożliwiają Ci prowadzić dzialalność gospodarczą w tej branży. (Podaję Ci kod zawodu i zawód): (311402) Instalator systemów alarmowych; (311403) Instalator systemów alarmowych przeciw kradzieżowych; (311404) Instalator systemów telewizji dozorowej; (311406) Projektant systemów alarmowych; (311920) Technik systemów zabezpieczeń technicznych osób i mienia; (742106) Monter elektronik – elektroniczny sprzęt sygnalizacyjny i systemy sygnalizacyjne; (742113 ) Monter/konserwator urządzeń zabezpieczeń technicznych osób i mienia. Każdy z tych kierunków możesz ukończyć w ramach szkoły lub kursu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (pamiętaj nie "kursu" tylko "kursu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie"). Między pierwszym, a drugim jest ogromna różnica. Jeżeli wybierzesz kształcenie w formie kursu, niezależnie jakiego, to polecam ośrodki posiadające akredytację na dany kurs. Będziesz miał pewność i gwarancję że czegoś Cię nauczą, a nawet praktykę odbędziesz. Reszta zależy od Ciebie. Pozdrawiam
Powrót do góry

DrHause
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 13 Gru 2011 11:06   

Bardzo ciekawy artykuł.
Polemizował bym tylko, czy włączenie systemu sygnalizacji włamania do stacji monitorującej, jest jednoznaczne z działalnością ochroniarską w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa sklasyfikowane w 80.20.Z
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mszczonów

Post#23 13 Gru 2011 11:43   

humek napisał:
Tylko często ten hydraulik wykona alarm lepiej niż "ludek z papierami
.
Z wykształcenia jestem mechanikiem , elektronikiem,+ duże doswiadczenie w przemyśle w dziale UR. Montuje instalacje elektryczne, alarmowe, centralnego ogrzewania, automatyke bramowa, domofony, kamery itd. I w zasadzie nic nie jest mnie w stanie zaskoczyć jeśli chodzi o oczekiwania klientów. Robiać np instalacje alarmową często poprawiałem (lub sugerowałem poprawę)spapranych innych instalacji- a jak sie okazało miałem racje i przez to zyskujesz zaufanie u klienta. I właśnie dlatego na razie nie narzekam na brak zajacia, bo wiem co trzeba zrobić w odpowiedniej kolejności, jak połaczyć rózne instalacje w jeden przemyślany sprawnie działający system bez zwalanie na innego fachowca i uszkadzania/psucia róznych instalacji. Oczywiście sa ludzie , co twierdzą, że jak ktoś jest do wszystkiego to i do niczego, ale to wina tylko ich ograniczonego postrzegania świata w ogóle... I jeśli tu przemawiają czyny , doswiadczenie i przewidywanie co zaraz sie stanie. I czesto tacy ludzie zmieniają zdanie.
Zamontowane alarmy w domach to w 90% urzadzenia , które pełnią tylko jedną funkcję, a 90% ludzi umie je tylko właczyc i wyłączyć, nawet zegara nie potrafia przestawić . Mądrze przemyślany, nowoczesny system alarmowy może zabezpieczać przed zalaniem wodą, zadymieniem, wyciekiem gazu, sterować pompami CWU, oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją itd. Ale żeby to poprawnie zbudować licencja nic nie da. Trzeba mieć doświadczenie także z hydrauliki... Sam nie mam żadnej licencji i nie zamierzam jej robić , gdyż nie jest wymagana w instalacjach , które wykonuje i nie jest to mój jedyny profil działalności- w mojej miejscowości z samych alarmów bym nie wyżył.

Instalacje alarmowe, to dla wchodzącego na rynek młodego człowieka to żaden kokos. Pomyśl raczej o poszerzeniu przyszłego profilu działania.
Pewny klient to klient z polecenia, a więc gdzieś trzeba sie "zahaczyć" jak Koledzi wcześniej pisali. Brak doświadczenia, kilka wpadek, czasem pech może Cie na trwałe wyrzucić z obiegu- niektórzy klienci są od jasnej cholery. Im bardziej nowobogacki tym bardziej buraczany.
Powrót do góry

Miwhoo
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#24 13 Gru 2011 13:24   

Moi klienci w przeważającej większości to ludzie szukający jednej firmy od wszystkich instalacji kablowych w obiekcie, które będą potem zintegrowane ze sobą, żeby potem nie było zwalania jeden na drugiego, jak cos nie zagra :) Chodzi dokłoadnie o to samo, o czym pisał kol. andrzej lukaszewicz.
Projekt, który teraz mam na tapecie, to nowo budowany dom z automatyką, ppoż, czujnikami zalania, sterowaniem, na integrze 128, ustalenia szczegółów z klientem trwały cały dzień na zasadzie rozmowy na temat tego, co by chciał mieć w domu...

Licencja dla przykładu pomogła mi w tamtym roku uzyskać zlecenia od "budżetówki" gdzie na wykonanie jakiejkolwiek instalacji SSWiN, CCTV, KD jest wymagana licencja przynajmniej I stopnia.
W tym roku dla tego samego klienta będę robił system alarmowy i kamery na innym obiekcie...

Patrząc od strony posiadacza licencji, to jest to dodatek, który na samym początku na pewno nie będzie potrzebny. Najpierw wiedza i doświadczenie, a potem dodatkowe kursy i kwalifikacje...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Gru 2011 13:24   

Powrót do góry

MAR44ko
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Poznań

Post#25 13 Gru 2011 19:31   

DrHause napisał:
Bardzo ciekawy artykuł.
Polemizował bym tylko, czy włączenie systemu sygnalizacji włamania do stacji monitorującej, jest jednoznaczne z działalnością ochroniarską w zakresie obsługi systemów bezpieczeństwa sklasyfikowane w 80.20.Z

Zwróciłem tylko na to uwagę nie rozwijając daleko idącego tematu. Ale jeżeli trzeba to mogę wyjaśnić. Napisałem: cyt "Zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia jeżeli wykonujesz usługi na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, to wymagana jest do tego licencja". Tak mówi przepis. Jak jest w rzeczywistości - tego nie pisałem. Każda firma za prowadzoną przez siebie działalność odpowiada sama. I tu nie wnikajmy w szczegóły. Nie chcę polemizować na ten temat. ALE W SKRÓCIE: Firma posiadająca Alarmowe Centrum Odbiorcze prowadzi działalność ochroniarską i posiada na to koncesję. Swoje zadania wykonuje na podstawie ustawy o ochronie osób i mienia i przepisów wykonawczych do tej ustawy. Jeżeli współpracuje np. z instalatorem który konfiguruje system alarmowy z przeznaczeniem do późniejszego monitorowania, po czym podłącza go do ACO, to instalator ten jako podwykonawca (może być też pracownik - bez różnicy jak go nazwiemy) wykonuje na jej rzecz usługę lub pracę. Skoro usługa związana jest z ochroną osób i mienia (np. system SSWiN) to w procesie tym udział biorą pracownicy ochrony (pracownik ochrony w rozumieniu art. 2 pkt.6 - ze wskazaniem na pracownika zabezpieczenia technicznego). A żeby nazywać się pracownikiem zabezpieczenia technicznego to trzeba okazać licencję. Zgodnie z Art. 3. Ochrona osób i mienia realizowana jest w formie zabezpieczenia technicznego, polegającego na montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych, sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji, konserwacji i naprawach w miejscach ich zainstalowania, jak również polega na stałym dozorze sygnałów przesyłanych, gromadzonych i przetwarzanych w elektronicznych urządzeniach i systemach alarmowych. Ochronę osób i mienia realizują przedsiębiorcy posiadający koncesję na działalność ochroniarską (PKD), a ich pracownicy to pracownicy ochrony. Żaden z przepisów prawa nie nazywa inaczej tej grupy zawodowej. To ona sama sobie takie określenia przyznaje jak np. Instalator, monter, serwisant itp. Nadmieniam, że oprócz ustawy o ochronie osób i mienia istnieją przepisy oświatowe (np. Ustawa o systemie oświaty i akty wykonawcze) itp.... Żeby było szybciej odsyłam do przepisów określających zawody regulowane. Przepis stanowią (czego nie ma w ustawie o ochronie osób i mienia) że zawód pracownika zabezpieczenia technicznego należy do tzw. zawodów regulowanych. Wskazują one m.in. wymagania i zakres zadań zawodowych dla tej grupy zawodowej. Proponuję przynajmniej zerknąć jaki zawód się wykonuje instalując systemy zabezpieczeń technicznych. Nawet jeżeli będziemy tak pisać i pisać to do niczego nie dojdziemy, jeżeli nie położymy przed sobą wszystkich przepisów regulujących zakres działalności tej branży i ich wspólnie nie wyjaśnimy. Jeżeli chodzi o przepisy to nie ukrywam, że dość dobrze je znam, bo to moja praca od ponad 20 lat. Jest ponad 30 aktów prawnych które należało by zebrać i wtedy wszystko będzie jasne. Tylko kto ma na to czas? Dlatego też korzystamy z forum. Tak jest szybciej. Jak komuś w czymś nasza debata pomogła to super, jak ktoś się nie zgadza to też super że ma swoje zdanie. Aby tylko jego zdanie było zgodne z literą prawa. Nieważne jakie jest - prawo to prawo. Dlatego temat zamykam. wskazuję link: http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=143&Itemid=195
Powrót do góry

irkor
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wielkopolska

Post#26 13 Gru 2011 20:46   

Re: Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1096582&postdays=0&postorder=asc&highlight=koncesja&start=30

Wydaje mi się, że powyższy temat powinien w jakiś sposób być wyróżnić przez moderatora gdyż ciągle ktoś myli pewne pojęcia.
Więc raz jeszcze:
Wykonywanie czynności polegających na zabezpieczeniu technicznym w obiektach nie wymagających obowiązkowej ochrony, nie wymaga licencji pracownika zabezpieczenia technicznego.
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mszczonów

Post#27 31 Sty 2012 00:04   

przemo_slack napisał:
Lubię elektronikę od wielu lat i interesuję się tym.Mam podstawową wiedzę np jak działają czujki.Jestem w mat-fizie i nie mam problemu z przeczytaniem instrukcji jak coś działa.Na początek wystarczą chyba podstawowe narzędzi + miernik +lutownica i samochód.

Niestety to typowa obiegowa opinia młodych ludzi ( i nie tylko) o instalatorach ( i instalacjach) alarmowych. Łatwa, szybka kasa i praca przy laptopie...
W praktyce jest to często brudna "budowlanka" w stanie surowym, zblizona do instalatora elektryki. Kucia, przebicia, bruzdy, czepianie na drabinach często powyżej 4 m nad ziemią i to nie raz w ryzykownych pozycjach. Miernik i lutownica prawie nie potrzebne, a czysta robota , czyli podłaczanie przy centralce , czy programowanie to tylko 10% całości.
Powrót do góry

suworow
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wołomin, Warszawa

Post#28 31 Sty 2012 01:36   

Zdecydowanie mam te same odczucia .Dodam tylko że elektryk zazwyczaj wykonuje swoja pracę na budynku przez wiele dni ( czajniczek, herbatka itp) a w naszym wypadku czasami są nawet godziny. Wieczna partyzantka. Przygodę z alarmami zaczynałem po pracy na etacie w biurze (centrale telefoniczne , biurko, kawa, excell itp) i podobnie jak tu kolega inaczej to sobie wyobrażałem,
A odnośnie pozostałych.
1. Przyłączam się do prośby odnośnie wydzielenia tematu dot licencji. Sam kiedyś naczytałem się bzdur wypisywanych niestety i tu na tym forum przez różnych nawiedzonych i jak głupi poleciałem robić zupełnie niepotrzebne mi jak dotąd szkolenie w Techomie aby mieć nikomu do niczego niepotrzebną licencje 1 stopnia ( te pieniądze można spokojnie lepiej ulokować np w kilkudniowe szkolenie satela- które rzeczywiście się przydaje)
2. Stawianie głownie na systemy alarmowe jest dość ryzykowne. Lwia część rynku należy do firm ochroniarskich. Do nas trafiają tak naprawdę nieliczni : najczęściej dostaję zapytania od poszukiwaczy niższej ceny niż w solidzie ( jak potrafisz zrobić coś znacznie taniej np od solidu zachowując jednocześnie wysoka jakość to rynek jest Twój ) oraz czasami od tych którzy poszukują czegoś nietypowego, rozbudowanego o czym nie bardzo dało sie pogadać z przedstawicielem z firmy ochroniarskiej.
Pozdrawiam
Powrót do góry

dijej
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: warszawa

Post#29 03 Mar 2012 21:45   

Lista zawodów przeznaczonych do deregulacji w pierwszej transzy:
20. Pracownik ochrony fizycznej I stopnia
21. Pracownik ochrony fizycznej II stopnia
22. Pracownik zabezpieczenia technicznego I stopnia
23. Pracownik zabezpieczenia technicznego II stopnia

Dla pracowników zabezpieczenia technicznego obecne wymagania:
Obecnie wymagane jest wykształcenie zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub ukończenie kursu pracowników zabezpieczenia technicznego albo przyuczenie do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów.

Przyszłe wymagania:
Zniesienie kursu i licencji. Zamiast kursu wprowadzone zostanie szkolenie obejmujące niezbędne zagadnienia, a zamiast licencji -­‐ wpis na listę kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w tym zakresie będzie obowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej
za szkody wyrządzone podczas działalności.

Na razie jest to propozycja ministerstwa sprawiedliwości, nie ma do tego przepisów wykonawczych, dlatego to tylko moje teoretyczne rozważania :)
O ile nie jestem jakimś zagorzałym zwolennikiem licencji to w/w propozycja to jakaś śmieszna mi się wydaje. Zdobycie licencji II stopnia nie jest szczególnie ciężkie:
- przy odpowiednim wykształceniu (wydanie licencji przez Policję 400zł)
- przy braku wykształcenia w danym kierunku 2500zł szkolenie + 400zł za licencje
w zamian klient ma przynajmniej teoretyczną pewność że osoba mająca licencję coś potrafi zrobić i jest osobą nie karaną.
W/g nowych przepisów wystarczy że się zapłaci ubezpieczenie które będzie obowiązkowe dla prowadzących DG. Ma to zwiększyć konkurencje - lekka kpina zważywszy że i tak systemy robią wszyscy i nikt nad tym nie panuje.
Wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń chyba bardziej rozwinie szarą strefę niż dostęp do pracy większej rzeszy "instalatorów" a "uwolnienie" niektórych zawodów z regulacji prawnych to tylko dla otarcia łez dla wyborców :)
Powrót do góry

ponury70
Poziom 3
Poziom 3

Post#30 02 Kwi 2012 18:40   

Odczytaj proszę moją wiadomość wsyłaną na Chomikuj. Pzdr.

jimasek napisał:
Naprawdę polecam takie rozwiązanie, jesteś jeszcze młody i będziesz miał czas na własne działalności. Zapraszam w wakacje na staż do firmy w której pracuje, wezmę cię na jedną czy drugą budowę i wtedy sam ocenisz co umiesz, czy to ci się podoba czy nie, jeździmy po całej Polsce więc zapraszam.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego 2 stopnia
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny