Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

HDDClock - zegar z dysku twardego

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> HDDClock - zegar z dysku twardego
Autor
Wiadomość
mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 05 Wrz 2009 22:49   

Witam wszystkich.
Nietypowo zacznę post od podziękowań. Przede wszystkim chciałbym podziękować przyjaciółce Natalii, która za pomocą żelowego długopisu tchnęła życie w ten kawałek elektroniki :). Podziękowania należą się także koledze Radkowi, który służył dobrą radą w czasie projektowania układu. Dziękuję również mojej mamie, która wynegocjowała dobre ceny u dostawców ;). Wspomnieć należy także kolegę Piotrka, który jeszcze w bardzo wczesnej fazie projektowania przeznaczył jeden ze swoich dysków na przemiał :).

A teraz o projekcie. Inspiracją do wykonania tego urządzenia było to wideo. Postanowiłem odtworzyć taki zegar we własnym warsztacie, wprowadzając kilka ulepszeń oraz kładąc szczególny nacisk na estetykę całości.

:arrow: Zasada działania
W skrócie, zasada działania jest prosta - obracający się talerz posiada wyciętą szczelinę. Pod talerzem znajdują się diody RGB, spełniające rolę równomiernego podświetlenia. Odpowiednio modulowane światło diod daje efekt przedstawiony na fotografii.

:arrow: Płytka główna
Sterownik oparty został na mikrokontrolerze ATMEGA128. Od razu uprzedzę pytania forumowych malkontentów, mówiąc, że program nie zajmuje nawet 10% objętości pamięci flash. Jednak potrzebowałem dość dużej liczby peryferii by nie gimnastykować się zbytnio z aplikacją (całość napisana w C). Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowałem układ DS1307. Silnik sterowany jest za pomocą dedykowanego sterownika TDA5140A pracujący w standardowej konfiguracji z datasheeta. Urządzenie wyposażone zostało w interfejs RS232, przez który już po złożeniu wszystkiego w całość można ładować nowe oprogramowanie, wykorzystując bootloader MegaLoad. Sterowanie obywa się za pomocą małego uniwersalnego pilota pracującego w standardzie RC5. Samo PCB wykonane metodą fotochemiczną, naświetlane sposobem "na kopertę".
HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

:arrow: Podświetlenie
Jako podświetlenia użyłem względnie jasnych trójkolorowych diod SMD. Diody umieściłem na małych płyteczkach, które połączyłem w łańcuch. Dodatkowo pod talerzem umieściłem wykonany z białego papieru pierścień, który dobrze odbija światło.
HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

:arrow: Synchronizacja
Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.

:arrow: Obudowa
Obudowa została oczywiście oryginalna z dysku. Jednak musiałem dorobić kilka elementów maskujących. Wykonałem je z tworzywa, którego handlowa nazwa to reynobond. Wszystko pomalowane zostało czarnym sprayem. Czołówka wykonana z dwumilimetrowej plexi. Pod plexą została umieszczona grafika wykonana przez wspomnianą we wstępie Natalię :). Gniazdo zasilające oraz programujące zostało umieszczone z tyłu obudowy. Otwór od odbiornika podczerwieni wywierciłem natomiast z boku by nie psuć przedniego panelu, jednak układ reaguje bez problemu na komendy pilota. Poniżej zamieszczam kilka dodatkowych zdjęć zegara.
HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego
HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego HDDClock - zegar z dysku twardego

Link

Jestem otwarty na wszelkie pytania i zachęcam do dyskusji :).

You can find an article about your clock here: http://hackaday.com/2009/09/07/hard-drive-rgb-clock/

Załączniki:
Powrót do góry

mggarbi
Poziom 14
Poziom 14

Post#2 06 Wrz 2009 02:27   

Re: HDDClock - zegar z dysku twardego

Świetny pomysł podziwiam :)
-jakie koszty projektu ?
-ile czasu poświęciłeś na realizacje ?
-rowek w talerzu wycięty został czym???
Pozdrawiam ((((((((((MG))))))))))

Dodano po 1 [minuty]:

a i jeszcze jedno czy Twój zegarek jest głośny w swojej pracy ???
Powrót do góry

markovip
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Valencia, Hiszpania

Post#3 06 Wrz 2009 02:49   

Projekt krąży gdzieś w Internecie, podaj stronę z której korzystałeś.
Nie widzę przeciw wagi na talerzu, pewnie są duże wibracje i hałas.
Powrót do góry

mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 06 Wrz 2009 10:02   

@ mggarbi
Nie licząc dysku, ale wliczając inne elementy, plexę, zasilacz impulsowy oraz przesyłki, budowa wyniosła ponad 150zł. Urządzenie projektowałem ponad półtora miesiąca, ale to z uwagi na inne obowiązki, którymi byłem obarczony w domu. Rowek w talerzu wycięty zwykłą szlifierką kątową z założoną cienką, 1mm tarczą. Szybka, pewna ręka się przydaje :).

@ markovip
Jak już wspomniałem, projekt wykonałem jedynie na podstawie zamieszczonego na youtube wideo. Nie kontaktowałem się z autorem, nie korzystałem z innej strony. Stosowna przeciwwaga, wykonana z kawałeczka płyty CD, oczywiście na talerzu jest, ale ponieważ ma on dwie strony chyba nic dziwnego, że umieściłem ją na tej stronie, której nie widać :P. Wibracji prawie brak, hałas na poziomie coolera w laptopie (słyszalny, ale bardzo słabo).
Powrót do góry

SzymonHK
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Grójec

Post#5 06 Wrz 2009 10:33   

Kawał dobrej roboty, a efekt niesamowity, zapewne widzom opada szczęka. Jedene co moge zasugerować to wymianę talerza na inny z poprawnie wykonaną szczeliną, ta niestety nie jest promieniem i trochę psuje efekt, zwłaszcza na sekundniku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Wrz 2009 10:33   

Powrót do góry

daniell4
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Przemyśl

Post#6 06 Wrz 2009 10:40   

Coś pięknego. Właśnie na to czekałem :)
Jakieś 2 miesiące temu projekt z filmikiem na którym się wzorowałeś był w DIY Zagranica. Od razu chciałem zrobić taki zegareczek ale ze względu na źródło które się okazało chińską stroną byłem zmuszony czekać na "polskiego gotowca" :D
Schematy, wsady.... wszystko udostępniłeś (za co wielkie Ci dzięki) więc w tym tygodniu zabieram się do pracy :p
Powrót do góry

leonow32
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Poznań

Post#7 06 Wrz 2009 12:19   

Efekt naprawdę pierwszorzędny!!! Cud, miód :) Wielki szacun!

Ile prądu to ciągnie?
Powrót do góry

mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 Post autora tematu 06 Wrz 2009 12:37   

Najwięcej prądu ciągną diody i silnik i w sumie jest to około 1A przy 5V.
Powrót do góry

knivre
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Wroclaw

Post#9 06 Wrz 2009 12:43   

mb1988 napisał:

:arrow: Synchronizacja
Synchronizację zapewnia układowi czujnik odbiciowy. W przeciwieństwie do czujnika szczelinowego, ustawiony może być na przeciwko krawędzi talerza, dzięki czemu w całości chowa się w obudowie. Impulsy z czujnika nie były zbytnio wyraźne, dlatego przed podaniem ich na uC są kształtowane komparatorem z histerezą.

A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
Powrót do góry

organista
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Nowe Skalmierzyce

Post#10 06 Wrz 2009 13:06   

Aż dech zapiera :D

Pytanie moje jest następujące, w jaki sposób zrealizowałeś wyświetlanie godziny, chodzi mi o to, na jakiej zasadzie to działa z tą szczelinką w talerzu? Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
Powrót do góry

mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 Post autora tematu 06 Wrz 2009 13:18   

knivre napisał:

A czy ten TDA1540 z którego skorzystałeś niema przypadkiem wyjścia tacho ?
Owszem ma. Ale ze specyfikacji wynika, że nie da mi ono pożądanej przeze mnie informacji. W tym, że projekcie potrzebne jest dokładnie jedno przerwanie na jeden obrót. Poza tym datasheet też mówi o jakimś indukcyjnym dodatkowym czujniku umieszczonym w pobliżu magneśnicy.

organista napisał:
Ile tych diod tam jest pod tym talerzem, no i czy są ułożone wokół talerza, czy na płaszczyźnie pod talerzem?
Hmmm, lepiej niż jest to pokazane na zdjęciach opisać nie umiem :P. Diody umieszczone są wokół i są zapalane w odpowiednim momencie. Światło przedostaje się przez poruszającą się szczelinę. Wszystko wykonywane jest cyklicznie dlatego mamy wrażenie stałego obrazu.
Powrót do góry

Marcin_PS
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Świnoujscie/Szczecin

Post#12 06 Wrz 2009 14:45   

czyżby biedny dysk WD Caviar?Fajna konstrukcja,ale nie dla mnie do robienia,możliwości jest wiele,kreatywność popłaca.150zl koszt jak sie ma dysk moim zdaniem to nie dużo,a efekt powala...jestem godny podziwu.
Powrót do góry

hubartes
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Maciejowice

Post#13 06 Wrz 2009 15:08   

Wygląda niesamowicie ale trochę nie rozumiem zasady działania.
Powrót do góry

chicken123
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Nowy Sącz

Post#14 06 Wrz 2009 15:21   

Dech w piersiach zapiera. Moim zdanie jest świetnie wykonany i bardzo estetycznie. Sam chyba się nawet pokuszę o taki zegarek o ile znajdę jakiś dysk twardy....
Powrót do góry

tank_driver
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Katowice

Post#15 06 Wrz 2009 17:54   

Gratulacje. Niesamowicie przypadł mi do gustu Twój projekt. Myślę, że gdybyś zajął się w wolnych chwilach wytwarzaniem takich cudaków, byłoby na to sporo klientów.
A co do szumów - gdyby udało się zrobić uszczelnioną obudowę, można by się pokusić o wytworzenie próżni wewnątrz, co powinno spowodować zmniejszenie się hałasu. Oczywiście jeśli łożyska dysku są sprawne.
Pozdrawiam !
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Wrz 2009 17:54   

Powrót do góry

MG550
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: bielsko-biała

Post#16 06 Wrz 2009 18:30   

:D Jak dla mnie projekt bombowy, efekt piorunujący. Gratuluję.
Zastanawiam się sam nad zrobieniem takiego cacka :D ale mam z pozoru dwa dla niektórych pewnie głupie pytania :D
1. Czy na takie cacko nadaje się każdy dysk twardy chodzi mi tutaj raczej o to że widziałem dyski których nie dało się rozkręcić bo nie miały śrubek tylko nity chyba :D.
2. Zastanawiam się skąd wziołeś takie malutkie diody i inne elementy, jakoś nie widziałem nigdzie takich :cry:.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Wrz 2009 18:30   

Powrót do góry

creator
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Gdańsk

Post#17 06 Wrz 2009 18:56   

Witajcie, jestem nowy tutaj. Chciałbym zrobic taki zegarek sobie bo mam zepsuty dysk lecz mam problem podobny jak kolega wyzej... skad wzsiąść tą plyte glowna...
Powrót do góry

Ptolek
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kraków

Post#18 06 Wrz 2009 19:09   

To ja może powiem, bo nie do wszystkich to dotarło, że jak widać płytka główna została przez autora zaprojektowana i wykonana własnoręcznie, w dodatku jest zaprojektowana specjalnie do tej konkretnej obudowy dysku twardego, co robi bardzo dobre wrażenie :) W związku z tym nasuwa się odpowiedź na pytanie, czy każdy dysk się nadaje. Tak, ale trzeba sobie zaprojektować płytkę drukowaną.
Powrót do góry

maly.borkowo
Poziom 14
Poziom 14

Post#19 06 Wrz 2009 19:22   

Odpowiem na pytania kolegów MG550 oraz creator - Na taką konstrukcję nada się każdy dysk, o ile ma sprawny silnik jak sądzę to prędkość obrotowa nie robi różnicy. A jeżeli są nitowane (chociaż chyba nie widziałem takich) to zawsze można rozwiercić, góra i tak zostanie zdjęta, a śrubki można dopasować później inne lub wcale nie używać (klej lub silikon?)
Te małe diody to tak jak autor napisał diody SMD RGB do montażu powierzchniowego. A ta cała "płyta główna"... trzeba zrobić samemu, lub zamówić płytkę i wlutować elementy :)

Co do samego projektu - wrażenie jest naprawdę powalające. Chętnie bym wykonał coś takiego, ale to chyba wykracza poza moje możliwości ;/
Jeszcze zapytam dla pewności co do zasady działania, to jest podświetlony dół talerza i w odpowiednim momencie zapala się odpowiedni kolor, czyli na zasadzie popularnych wyświetlaczy widmowych (tak to się chyba nazywa?) z tym, że nie diody się kręcą, a sam talerz ze szczeliną tak?

Pozdrawiam i gratuluję świetnego projektu!
Powrót do góry

creator
Poziom 3
Poziom 3

Post#20 06 Wrz 2009 19:23   

1. gdzie takie plytki robą?
2. mb1988 moglbys wrzucic projekt tej plytki? w tym projekcie do sciagnięcia masz tylko projekt pleksi ..
Powrót do góry

Brutus_gsm
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#21 06 Wrz 2009 20:29   

W pierwszym poście jest projekt płytki w formacie protel'a.
Powrót do góry

mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 Post autora tematu 06 Wrz 2009 20:53   

Witam,
Elementy zostały zakupione w TME, diody natomiast w MARITEXIE. Dysk który widzicie to Seagate 160GB i płytka została zaprojektowana dokładnie pod taką obudowę. Oczywiście sama elektronika na płytce, jest w stanie wysterować każdy dysk, niemniej jednak w przypadku użycia innego modelu najprawdopodobniej trzeba będzie samemu przeprojektować PCB.

Co do zasady działania to napiszę jeszcze raz: jedyną rzeczą która porusza się w urządzeniu jest talerz ze szczeliną. Pod talerzem znajdują się diody, które równomiernie oświetlają papierowy pierścień. W dowolnej chwili wszystkie diody świecą na jednakowy kolor, ale światło może wydostać się jedynie przez szczelinę. Dlatego zmieniając kolor podświetlenia w rytm zmian położenia szczeliny możemy uzyskiwać wrażenie różnokolorowej tarczy.
Powrót do góry

misiupan
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: GDAŃSK

Post#23 06 Wrz 2009 23:33   

Czym odczytać pliki zawarte w katalogach do pobrania?, ewentualnie czy możesz to przekonwertować na hex czy bin dla wsadu, a schematy na pdf.
Powrót do góry

mb1988
Poziom 12
Poziom 12

Post#24 Post autora tematu 07 Wrz 2009 00:25   

misiupan napisał:
Czym odczytać pliki zawarte w katalogach do pobrania?, ewentualnie czy możesz to przekonwertować na hex czy bin dla wsadu, a schematy na pdf.
PCB i schemat stworzone za pomocą PROTEL 99 SE. Kod napisany w środowisku WinAVR, skompilowany przy użyciu arv-gcc.

----------

Dziękuję wszystkim za słowa uznania. Dorzuciłem w pierwszym poście załącznik ze schematem w pdfie dla tych którzy nie posiadają protela.
Powrót do góry

bassior
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Sincity

Post#25 07 Wrz 2009 11:36   

HAha 10/10 projekt super ale mam tylko 1 pytanie

Co to za muza w tym filmiku? :D
Powrót do góry

raca3
Poziom 9
Poziom 9

Post#26 07 Wrz 2009 12:17   

Fajny projekt. Oglądałem podobne na http://perf.modder.ru/ .Niestety nie opisane tak szczegółowo (zresztą prawie wszystkie wykorzystywały zwykłe zegarki a nie elektronikę "dedykowaną") , poza tym opisy po rosyjsku :).

Dobre bo polskie 10/10 za pomysł i wykonanie
A szanownej koleżance Natalii 11/10 za artwork ;)
Powrót do góry

uhyt
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: -

Post#27 07 Wrz 2009 12:18   

Przyglądałem się trochę kodowi, przydałoby się odrobinę więcej komentarzy.
Powrót do góry

Kosmit
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Mieścisko

Post#28 07 Wrz 2009 13:06   

Kolego bassior z tego co ja kojarzę to jest Harry Gregson - Williams - Spies (Ryebot RMX)

Oczywiście za projekt i wykonanie zegarka 10/10 :)
Powrót do góry

morswin89
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Legnica

Post#29 07 Wrz 2009 14:40   

Czy ta widoczna "smuga" kręcąca sie wokół na filmie jest widoczna w rzeczywistości czy tylko to uwidocznione jest na filmie?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Wrz 2009 14:40   

Powrót do góry

maras2003
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Międzychód

Post#30 07 Wrz 2009 14:56   

Wydaje mi się że to wina aparatu / kamery i nagrywania z prędkością 24 klatek na sekundę ;) Tak samo jakbyś nagrywał monitor czy telewizor podczas pracy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> HDDClock - zegar z dysku twardego
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 8 Idź do strony 12345678  Następny