Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

[AVR] Żywotność pamięci eeprom w praktyce - ciekawostka taka

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> Mikrokontrolery AVR -> [AVR] Żywotność pamięci eeprom w praktyce - ciekawostka taka
Autor
Wiadomość
manekinen
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kętrzyn

Post#1 Post autora tematu 06 Lut 2010 13:30   

Hej,

Nie znalazłem nigdzie takiego tematu, ani takich testów, może kogoś zaciekawią.

Jako że miałem jeden częściowo ubity procek na którym bardziej skomplikowane programy po prostu nie działały, postanowiłem że nie tak łatwo będzie mu odejść na tamten świat i go jeszcze pomęczę :)

Napisałem prosty programik który miał przetestować 100 komórek pamięci eeprom. Zapisywał w jedną komórkę liczby (pseudo)losowe tyle razy, aż w końcu nie przechodziła weryfikacji - i męczył kolejną :)

Miałem testować komórki z zakresu 410-509, czyli te których na pewno nie używałem nigdy wcześniej w tym procesorze. Wyniki zapisywałem w pierwszych 400 bajtach eepromu (4 bajtowy wynik dla każdej ze 100 komórek), Dodatkowo pod adresami 405,406 i 407,408 przechowuje numer aktualnie badanej komórki i adres dla jej wyniku. Program zapisuje wyniki profilaktycznie co 100 cykli zapisu, więc gdy nastąpi przerwa w zasilaniu możemy testowanie wznowić. Co 100 cykli zmienia także stan diody na portb.1 abyśmy wiedzieli że jeszcze działa. Dokładne wyniki zapisuje zaraz po "ubiciu" danej komórki, a po pokonaniu ostatniej zapala diodę na portb.0. Dołączam zrzut ekranu z symulatora, może trochę zobrazuje sytuację.

Pomiary: procek wyciągał jakieś 106 operacji zapisu i odczytu na sekundę, więc jak nie trudno policzyć, 100tyś gwarantowanych zapisań * 100 komórek daje 10mln zapisań, czyli pamięć w najgorszym wypadku powinna paść już po około 26 godzinach ciągłej pracy, a program zapalić czerwonego LED. Chodziło to bez przerwy ponad tydzień, jakieś 175 godzin, i nic. Nie wytrzymałem, pomyślałem że program poszedł w krzaki... odłączyłem, sczytałem eeprom, pozbierałem szczękę z podłogi.

Program w ciągu tygodnia zdążył sprawdzić tylko 15 komórek, za to średnia ilości operacji zapisu wynosi

7,201,376

Tak, grubo ponad 7 milionów.

6,699,687
6,139,211
10,018,912
7,856,714

4,771,325
6,241,237
6,384,940
7,718,299

8,963,816
6,665,912
7,006,497
7,347,356

7,987,588
7,868,301
6,350,857
2,890,701 - niedokończona

Gdyby ktoś zastanawiał się co zrobić z uszkodzonym procesorem to załączam listing, można pozmieniać adresy i testować inne komórki. Jeśli ktoś jest cierpliwy i wytrzyma 7 tygodni :) Dołączam też zrzut swojego eepromu.

Załączniki:
Powrót do góry

_Robak_
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bytom

Post#2 06 Lut 2010 13:40   

Re: [AVR] Żywotność pamięci eeprom w praktyce - ciekawostka

Dobre ;] Można by jeszcze zrobić bootloader sprawdzający komórki flash, w sumie bardziej by mnie taki wynik interesował ;]
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Miasto: Katowice

Post#3 06 Lut 2010 13:48   

W twoim teście jest poważny błąd w założeniach. Uszkodzenie komórki FLASH nie polega tylko na tym, że zapisujesz i chwile po tym nie możesz odczytać. Tam dochodzi do uszkodzenia bariery, w efekcie wycieku ładunków, który powoduje, ze skraca się okres retencji danych. W efekcie np. świeży FLASH trzyma dane w 20 stopniach przez np. 100 lat, taki po 100tys. zapisów np. przez 10 lat, a po milionie przez np. 100 dni itd. W efekcie testowanie jest upierdliwe i czasochłonne.
Powrót do góry

manekinen
Poziom 22
Poziom 22

Post#4 Post autora tematu 06 Lut 2010 15:12   

Ok, może słowo "żywotność" źle dobrałem bo wygląda to jak bym testował czas przez jaki dane są utrzymywane. Sprawdziłem po prostu ile cykli zapisu wytrzyma - po prostu porównanie z "Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles". Ale to co piszesz to prawda, bo po milionie zapisów komórka na pewno nie będzie tak trwała jak świeża. Teraz można sprawdzić ile razy jeszcze można zapisać w takie zajeżdżone komórki, o ile w ogóle można i dane nie zamarzły tam na stałe.

_Robak_, jeśli jesteś w stanie coś takiego zrobić, ja mogę porobić testy. Tylko nie wiem gdzie wyniki chciałbyś zapisywać?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2010 15:12   

Powrót do góry

_Robak_
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bytom

Post#5 06 Lut 2010 15:15   

Zrobienie to nie problem, ale gorzej z czasem, bootloader jeszcze nie pisałem więc zajęło by mi pewnie dłużej ;] Ale za jakiś czas i tak będę pisać więc wtedy jak by co to mogę takie coś napisać :)
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#6 06 Lut 2010 16:55   

manekinen: sprawdz jak wyglada trwalosc zapisu w roznych temp. Podgrzej chip i zapusc swoj test jeszcze raz, ciekawe co wyjdzie.
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 07 Lut 2010 13:43   

Chyba lepiej byłoby zamiast wartości pseudolosowych zapisywać takie bajty którego bity byłyby zmienne w każdym cyklu zapisu np. $55 i $AA.
Zapisywanie np samych 00 lub $FF spowoduje ze tych operacji można wykonać miliony. Jak jeszcze możesz to spróbuj puścić program jeszcze raz ale nie na pseudolosowych bo to niewiarygodny wynik wychodzi.
Mnie tez bardziej interesuje Flash.
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#8 07 Lut 2010 19:29   

Nie do konca, jesli wywolujesz erase na komorce EEPROM to jej poprzednia wartosc nie ma znaczenia. Erase komorki o zawartosci 0xFF tak samo ja zuzywa jak komorki o zawartosc 0x00. Co innego jesli komorki przez zapisem nie kasujesz, ale niesadze, zeby BASCOM pozwalal na taka rzecz przy korzystaniu ze standardowego dostepu do EEPROM.
Powrót do góry

manekinen
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 Post autora tematu 07 Lut 2010 20:24   

Panowie wczoraj około godziny 15 wymazałem eeprom i puściłem ten sam program jeszcze raz tyle że teraz tylko na tych 15 zużytych komórkach, dzisiaj godzina 19 i nadal chodzi :)

Zastanawiam się jak to jest z tym eeprom, to czy procek będzie używany czy też leżał odłączony nie wpływa chyba na czas retencji danych? Mam zamiar wrzucić jakieś dane w te 15 komórek i jeszcze coś w 15 następne, wrzucić megę8 na dno szuflady, sprawdzić po roku a może nawet po dwóch :)

Flasha też jestem ciekawy ale ja z bootloaderami nie miałem jeszcze praktycznie do czynienia, może ktoś znajdzie chwilkę i coś nabazgrze. Tak sobie myślę że flash można sprawdzić bezpośrednio z poziomu PC, nie będzie to takie czasochłonne jak przy eeprom no i łatwiej gromadzić wyniki. Program który będzie poprzez avrdude zapisywał jakieś losowe (lub inne) dane i od razu je weryfikował.

Co do temperatury, dobry pomysł, sprawdzę w ujemnych na 15 świerzych komórkach. Skorzystam z wszechobecnego mrozu i wystawię układ za okno, tylko szkoda ze jest to wersja PU, pomęczył bym taką zwykłą 0-70*
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#10 07 Lut 2010 20:56   

Mroz to akurat spodziewam sie, ze wydluzy zywotnosc. Raczej w wyzszych temp. spodziewalbym sie problemow z przeciekaniem ladunku i w efekcie kasowaniem bitow. A testowac to mozna jako ciekawostke, nie sadze, zeby z tego plynely jakies praktyczne informacje. Zauwaz, ze producent z pewnoscia robi takie testy i jesli by mu wyszlo, ze moze zagwarantowac np. milion odczytow dla kazdej komorki i kazdego scalaka to z pewnoscia by sie tym pochwalil. Niestety projektujac niezawodne urzadzenie musisz brac pod uwage najgorszy przypadek, a nie najlepszy.
Powrót do góry

ktrot
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: -

Post#11 07 Lut 2010 22:10   

Bardzo ciekawe te Twoje doświadczenia i mają dużą wartość praktyczną. Kiedyś robiłem licznik przedmiotów na taśmie produkcyjnej i chodziło o to, aby uc po przypadkowym resecie (lub wyłączeniu) nie gubił stanu licznika więc zapisywałem stan licznika po każdej zmianie, z tym, że założyłem trwałość każdej komórki na 100tys. 500 komórek eepromu wystarczało w tym układzie na 3 lata nieprzerwanej pracy (przedmioty schodziły co ok. 2s). Jak wynika z Twojego doświadczenia możliwości uc są znacznie większe.
Zupełnie nieciekawi mnie natomiast trwałość pamięci flash (w sensie ilości cykli zapisu). W czasie programowania potrzebuję 60-80 cykli zapisu i wiedza o tym czy flash wytrzymuje 10tys czy 30tys cykli jest bezwartościowa.
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#12 07 Lut 2010 23:27   

ktrot - wiec dlaczego nie zastosowales pamieci FRAM, albo chociaz podtrzymywanego bateryjnie SRAM?
Powrót do góry

ktrot
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: -

Post#13 08 Lut 2010 00:41   

To było jakieś 6 lat temu - nie znałem wtedy FRAM. Myślałem nad nvSRAM ale to duże kości z niewygodnym równoległym interfejsem. Dzisiaj użyłbym jakiś prosty 8 nóżkowy FRAM, niemniej zastosowanie eepromu w avr dalej uważam za atrakcyjne do takich zastosowań.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lut 2010 00:41   

Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 08 Lut 2010 14:27   

ktrot napisał:

Zupełnie nieciekawi mnie natomiast trwałość pamięci flash (w sensie ilości cykli zapisu). W czasie programowania potrzebuję 60-80 cykli zapisu i wiedza o tym czy flash wytrzymuje 10tys czy 30tys cykli jest bezwartościowa.

Natomiast mnie interesuje a to z takiego powodu ze chcę w jednym AVR wykonywac kilka programów na życzenie (nie zeby sie same mieliły) Programy są zgromadzone na karcie MMC a we flashu mam wgrany tylko system cos ala DOS. WYbieram z karty program do wykonania on sie ładuje do flasha i robi swoje az do załadowania nowego programu. Z tym ze niektore proc. maja zywotnosc 1000 a niektóre pewnie te nowsze maja 10000 co juz by zdawało egzamin.
Ciekawi mnie czy zapis do EEPRM $FF wielokrotny spowoduje uszkodzenie komórki?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lut 2010 14:27   

Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#15 08 Lut 2010 17:34   

Ale my mowimy o EEPROM, a nie FLASH, wiec twoje wgrywanie programow ma sie nijak do tematu. Co do uszkadzania EEPROM przez zapisy FF to owszem, uszkadza, jesli zapis jest poprzedzany kasowaniem komorki. Same zapisy bez kasowania EEPROMu nie uszkadzaja.
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 08 Lut 2010 17:35   

A czy AVR nie kasuje komórki przed zapisem automatycznie? bo wtedy ma dwie operacje kasowanie komórki czyli osiagniecie stanu $FF i zapis powtórny do komórki wartosci $FF.
I czy nie jest tak opierajac sie na budowie komórki i zasadzie kasowania, ze jezeli wczeniej było w komórce $FF to przy kasowaniu w efekcie tunelowania nie ma elektronów które mogłyby sie przeciska przez warstwę izolacji powodując zuzycie czy tez uszkodzenia.
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#17 08 Lut 2010 18:53   

Stare AVRy automatycznie wykonuja cykl kasowania i nie da sie ich rozdzielic. Natomiast nowsze pozwalaja na wybor, czy tylko kasujemy, czy tylko zapisujemy, lub laczymy obie operacje. Daje to czasami wydluzenie trwalosci EEPROM, a glownie skrocenie o 50% czasu programowania - zobacz note AVR103: Using the EEPROM programming modes.
Zuzycie komorki podczas kasowania wynika z koniecznosci przylozenia wysokiego napiecia dla przeniesienia ladunkow. Tak wiec poprzedni stan komorki jest bez znaczenia.
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 09 Lut 2010 16:02   

W takim razie czym sie rózni stan '1' od stanu '0'?
Czy w stanie '0' ładunek jest zgromadzony a w stanie '1' go tam nie ma. Tak rozumując "koniecznosci przylozenia wysokiego napiecia dla przeniesienia ladunkow" występuuje tylko przy stanie '0' bo przy stanie '1' nie ma ładunku wiec nie wystepuje koniecznosc jego przeniesienia.

Czy tak?
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#19 09 Lut 2010 19:15   

Teoretycznie tak, ale uklad odpowiedzialny za programowanie komorki nie sprawdza jej stanu i po prostu ja kasuje - stad uszkodzenie. Z drugiej strony stosowny uklad trudno by bylo zrealizowac bo czesto dla uproszczenia komorki sa grupowane i zapis do jednej tak naprawde powoduje sekwencje zdarzen:
1. Zapis w tymczasowym buforze 4 sasiednich komorek
2. Updatowanie odpowiedniej komorki bufora nowa wartoscia
3. Skasowanie wszystkich 4 komorek EEPROM
4. Zapis wszystkich 4 komorek nowa zawartoscia bufora (efektywnie zmienia sie tylko jedna).
Oczywiscie czy to beda 4 czy wiecej komorek to kwestia budowy konkretnego EEPROM. W AVR komorki w EEPROM sa czesto grupowane po 4, wiec warto rozdzielic komorki wymagajacego czestego reprogramowania tak, aby nie byly w jednym clustrze. Tu niestety nie odesle cie po konkrety do konkretnej noty, bo to sa dane od inzynierow Atmela. Kiedys byla o tym dyskusja na AVR Freaks, jesli cie to interesuje to mozesz to odszukac.
BTW, na bicie w stanie 1 odpowiedni tranzystor ma na bramce ladunek, w stanie 0 go nie ma. Programowanie polega na wstrzyknieciu ladunku w obszar izolowanej bramki dzieki zjawisku tunelowania, ktore z kolei wymaga napiecia ok. 15V. Takze uszkodzenie komorki objawia sie albo niemoznoscia jej skasowania (ustawienia w stanie 1) albo ucieczka ladunku (w efekcie po czasie bity 1 zamieniaja sie na 0).
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#20 09 Lut 2010 19:34   

No to trzeba bedzie napisac prosty program na zapisywanie do eeprom w jednej komórce $00 w drugiej $FF i sprawdzanie po kazdym tysiacu operacji czy jest mozliwosc zmaiany bitów w komórce. Ciekawe która komórka wytrzyma dłuzej. Teoretycznie mówisz ze obie padną w podobnym czasie?
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#21 09 Lut 2010 21:06   

Tak sie wydaje. Kto to sprawdzi? Jak znajde jakas stara plytke to sprobuje.
Powrót do góry

PO.
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: mazury / Warszawa

Post#22 10 Lut 2010 12:26   

asembler napisał:
ktrot napisał:

Natomiast mnie interesuje a to z takiego powodu ze chcę w jednym AVR wykonywac kilka programów na życzenie (nie zeby sie same mieliły) Programy są zgromadzone na karcie MMC a we flashu mam wgrany tylko system cos ala DOS. WYbieram z karty program do wykonania on sie ładuje do flasha i robi swoje az do załadowania nowego programu. Z tym ze niektore proc. maja zywotnosc 1000 a niektóre pewnie te nowsze maja 10000 co juz by zdawało egzamin.
Ciekawi mnie czy zapis do EEPRM $FF wielokrotny spowoduje uszkodzenie komórki?

MNie też by intersowała żywotność FLASH. Jak pracuję to testuję wszystko na sprzęcie i nagminne jest poprawianie jednej linijki i wgrywanie wsadu, bywa że częściej niż co minutę :) . Ciężko mi oszacować na ile już skatowałem posiadane procki ale ostatnio mam coś dziwnego i nie wiem co jest, mianowicie:
poniżej około +10*C procek "zamarza" - nie wiem jak to nazwać inaczej, odkryłem przypadkiem, sprawdzone po na płytce chodzi już tylko ds18b20 i lcd. Objawia się to krzakami na wyświetlaczu, brakiem odpowiedzi po resecie i brakiem odpowiedzi do programatora. Po podgrzaniu nagrzewnicą (bez odłączania) jest ładny reset i wszystko startuje od nowa . :)
Luty ołowiowe, przelutowane wszystkie kilka razy, procki wymienione, wyświetlacze wymienione. Kondensatory filtrujące wszędzie są.
Przychodzi mi do głowy tylko walnięty flash który źle podaje kod - ale wszyscy mówią, że pamięć "ucieka" od wysokich a nie niskich temperatur, i to na trwałe... A atmel podaje że do -20*C działa.
Możliwe to, czy zakładać osobny temat z tą zagadką :D ?
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#23 10 Lut 2010 13:39   

Ja bym raczej obstawial problemy z oscylatorem - uzywasz wewnetrznego RC, czy zewnetrznego? Jesli zewnetrznego to sprawdz kondensatory.
Powrót do góry

PO.
Poziom 18
Poziom 18

Post#24 10 Lut 2010 17:45   

Hmm, zewnętrznego ale na nim i na kondensatorach też kilka razy poprawiałem luty.
Jaka jest minimalna temp. różnych typów kondensatorów bo chyba nie zamarzają przy +10*C? Jaki jest temperaturowy dryf pojemności i w którą stronę - jak spada, to może faktycznie oscylator...?

Przełączę potem na wewnętrzny i sprawdzę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lut 2010 17:45   

Powrót do góry

krzemowy
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Skoczów

Post#25 10 Lut 2010 17:52   

Korzystając z mrozów dopracowywałem oprogramowanie na świeżym powietrzu w aucie, nawet przy -18 żadnych takich problemów nie stwierdziłem, wszystko pracowało poprawnie(łącznie z driverem MOSFEta który to driver ma zakres 0-70*).
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#26 10 Lut 2010 17:54   

No raczej +10 to nie zaskodzi zadnemu oscylatorowi kupujac dobry to do -30 chodzi ale to i tak bez sensu ba przy -15 LCD wysiada:-)
Powrót do góry

tmf
Moderator
Moderator

Post#27 10 Lut 2010 18:30   

Oscylator nie, ale kondensatory moga byc uszkodzone. Wymienilbym je na inne, tak dla pewnosci.
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#28 10 Lut 2010 18:52   

To nie dawc kondensatorow w 99% przypadkach nie są potrzebne
Powrót do góry

PO.
Poziom 18
Poziom 18

Post#29 10 Lut 2010 19:06   

asembler napisał:
No raczej +10 to nie zaskodzi zadnemu oscylatorowi kupujac dobry to do -30 chodzi ale to i tak bez sensu ba przy -15 LCD wysiada:-)

No więc właśnie... Dlatego mam zgryza i przyszedł mi do głowy flash - znaczy złe czytanie kodu z powodu temp, bo może być zajeżdżony.

Cytat:
Oscylator nie, ale kondensatory moga byc uszkodzone. Wymienilbym je na inne, tak dla pewnosci.

Od oscylatora? Czy filtrujące/zasilające "gdzieś" indziej? A może są za małe?

asembler napisał:
To nie dawc kondensatorow w 99% przypadkach nie są potrzebne

Na oscylatorze? SĄ potrzebne, one nie fitrują tylko stanowią obciążenie kwarca. Jeśli komuś działa bez to znaczy tyle że ma więcej szczęścia do projektu płytki i zakupu elementów a i tak całość będzie bardziej niestabilna...
Powrót do góry

asembler
Poziom 22
Poziom 22

Post#30 10 Lut 2010 19:34   

Moze i są potrzebne ale jeszcze anirazu ich nie dawałem:-)
A FLASH'a to bym podejrzewal na koncu najpierw to program bym sprawdzil :-)

Dodano po 4 [minuty]:

No raz bo snie chcial sie wzbudzic kwarz małoherzowy
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> Mikrokontrolery AVR -> [AVR] Żywotność pamięci eeprom w praktyce - ciekawostka taka
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny