Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Diora ARIA - cichy głos

23 Kwi 2008 23:13 2727 20
  • Poziom 15  
    Witam i od razu przepraszam za zakładanie tylu tematów ale mam dwa takie radia i jedno działa normalnie a drugie udało mi się naprawić czyli radio odbiera jedynkę ale bardzo bardzo cichutko, głośniki są spalone ale chodzi to na zew. kolumnie. ]
    Zastanawiam się nad wymianą elektrolitów, czy moje podejrzenia kierowane są w odpowiednim kierunku? Czyściłem potencjometry specjalnym płynem do potencjometrów to przestało trzeszczeć i strzelać ale jest bardzo cicho.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    - Zmierz napięcie zasilania układu (chodzi mi o napięcie anodowe)
    - Zmierz prąd anodowy lampy końcowej
    Potem się coś pomyśli...

Ps. Czy ten spalony głośnik odłączyłeś od reszty układu?
  • Poziom 15  
    W nim są dwa głośniki, oba trafione, może spalone to źle się wyraziłem ale ze starości membrany spruchniały i nie grały. Odłączyłem je i podłączyłem podobne mocą ale inne impedancją.
  • Poziom 22  
    Może jakiś kondensator sprzęgający. Jeśli elektrolit i wysechł to może tak być.
  • Poziom 15  
    Te kondensatory owinięte folią szczerze mówiąc to wyglądają fatalnie ale tak sobie myślę, że jak zacznę je zmieniać to w ogóle przestanie mi grać.

Dodano po 41 [minuty]:

Do tego może da się jeszcze rozbić ukf na dwa zakresy na tym, żeby ukf obierał tzn górny zakres fm. Są do tego konwentery ale radia na lampach mają mniejszą selektywność niż na tranzystorach, ale może komuś się udało takie coś zrobić? Bo ładny mebelek z tego to raz a dwa że tylko pr1 odbiera, jakby grało z fm to by był piękny zabytek.
  • Specjalista-oldradio
    Perech napisał:
    te kondensatory owinięte folią szczerze mówiąc to wyglądają fatalnie ale tak sobie myślę, że jak zacznę je zmieniać to wogóle przestanie mi grać.

Nie, nie przestanie, aczkolwiek wymiana wszystkich kondensatorów w ciemno to zły pomysł. Zapewne radio jest rozstrojone, jest to jedna z najczęstszych przyczyn, mogą być słabe (wyeksploatowane) lampy, ewentualnie uszkodzenie gdzieś w obwodach wejściowych. Zobacz, czy na wejściu gramofonowym dźwięk jest głośny i czysty, jeżeli tak to przyczyna leży w radiowej części toru. Podłączenie głośnika o innej impedancji też może być przyczyną, choc raczej powinny (przy większych głosnościach) towarzyszyć temu zniekształcenia. .

Dodano po 41 [minuty]:

Perech napisał:
    do tego może da się jeszcze rozbić ukf na dwa zakresy na tym, żeby ukf obierał tzn górny zakres fm. Są do tego konwentery ale radia na lampach mają mniejszą selektywność niż na tranzystorach, ale może komuś sięudało takie coś zrobić? Bo ładny mebelek z tego to raz a dwa że tylko pr1 odbiera, jakby grało z fm to by był piękny zabytek

Radia lampowe są tak samo selektywne jak tranzystorowe, selektywność nie zalezy od rodzaju użytych elementów aktywnych. Da się to radio przestroić, ale i tak nie pokryje całości zakresu (dolny UKF jest węższy od górnego), do tego nie jest to prosta operacja. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyzwoity dwuzakresowy konwerter.
  • Admin Grupy Retro
    :arrow: Kontynuując post tszczesn'a :)
    Jeśli jednak sam wzmacniacz grać będzie, możesz do wejścia gramofonowego podłączyć co Ci się podoba - tuner UKF (nie mylić z FM), odtwarzacz CD czy komputer. Zachowasz oryginalność i wygląd radia, a przy okazji nie będzie martwym meblem :D
  • Poziom 15  
    lampy wyeksploatowane raczej nie są poniewaz radio nie było praktycznie używane, a co do FM to można prosić o jakiś sposób żeby wyciągnąć z niego zakres np od 92-98 Mhz ? proszę o pomoc
  • Admin Grupy Retro
    Perech napisał:
    lampy wyeksploatowane raczej nie są poniewaz radio nie było praktycznie używane, a co do FM to można prosić o jakiś sposób żeby wyciągnąć z niego zakres np od 92-98 Mhz ? proszę o pomoc

tszczesn napisał:
    Da się to radio przestroić, ale i tak nie pokryje całości zakresu (dolny UKF jest węższy od górnego), do tego nie jest to prosta operacja. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest przyzwoity dwuzakresowy konwerter.

Konwerter to metoda relatywnie tania, prosta i bezinwazyjna. Koszty - od 20zł wzwyż.

Ps. Skąd wzięła się moda na "FM"?
  • Poziom 15  
    Jednak chciałbym postawić sobie taki mebelek na szafkę i żeby to grało na fm
  • Specjalista-oldradio
    Perech napisał:
    Jednak chciałbym postawić sobie taki mebelek na szafkę i żeby to grało na fm

No to kup konwerter - jest to i proste i tanie, każde inne rozwiązanie będzie gorsze. Po drugie znacznie fajniejsze rzeczy są na falach średnich i krótkich.
  • Poziom 15  
    U mnie na średnich i krótkich jest cisza. Można prosic o nazwę jakiegoś konwentera godnego zachodu?
  • Specjalista-oldradio
    Perech napisał:
    u mnie na średnich i krótkich jest cisza. Można prosic o nazwę jakiegoś konwentera godnego zachodu?

Nazw konkretnych modeli nie znam, swego czasu mnóstwo firm je robiło. Generalnie poszukaj (np. na Allegro) czegoś co jest całe w metalowej ekranującej puszce, z przełącznikiem zakresu - wtedy na jednej pozycji przełącznika będziesz miał dolną część zakresu UKF, na drugiej górną.

A fale średnie i krótkie powinno się dać bez problemu uruchomić, o ile tylko cewki są dobre.
  • Poziom 15  
    doszedłem, że wina musi leżeć w zestrojeniu lub czymś koło tego, podłączając zewnętrzne źródło dźwięku radio gra głośno jak szalone, czy to może być za słaba moc wzmacniacza w. cz? Prosze o podpowiedzi i poprawienie wrazie co
  • Specjalista-oldradio
    Perech napisał:
    doszedłem, że wina musi leżeć w zestrojeniu lub czymś koło tego, podłączając zewnętrzne źródło dźwięku radio gra głośno jak szalone, czy to może być za słaba moc wzmacniacza w. cz? Prosze o podpowiedzi i poprawienie wrazie co

Nie. Winne może być rozstrojenie obwodów p.cz., bardzo słaba lampa wzmacniacza p.cz., rozstrojenie heterodyny, czy przerwa w obwodach wejściowych. Dobrym pomysłem na początek jest przeczyszczenie przełącznika zakresów i dokładne obejrzenie cewek, czy przypadkiem nie są porwane.
  • Poziom 15  
    Cewki nie są porwane a przełączniki zakresów są już po wstępnym czyszczeniu ponieważ nie działały w ogóle, a teraz żeby w ogóle złapać cos na długich trzeba mocno wcisnąć przełącznik.
  • Admin Grupy Retro
    Może któryś z kondensatorów w filtrze p.cz. stracił - nawet częściowo - pojemność? Choć najpierw radziłbym pobawić się w podmianę lamp, do tego nie trzeba mieć przyrządów :)
  • Poziom 15  
    blisko samego transformatora sieciowego i na stronie wtórnej są elektrolity i są one pokryte białym osadem i chyba warto je wymienić prawda?
  • Admin Grupy Retro
    Perech napisał:
    blisko samego transformatora sieciowego i na stronie wtórnej są elektrolity i są one pokryte białym osadem i chyba warto je wymienić prawda?
    Jesteś pewny, że to elektrolity są? Jeśli przyłożone jest do nich napięcie przemienne, to na pewno nie. W każdym razie, jeśli uważasz, że są trafione, to wymień. Tylko nie wyrzucaj tych starych części, odkładaj gdzieś do puszki, może kiedyś się przydadzą.
  • Specjalista-oldradio
    Perech napisał:

To, że są pokryte białym osadem nic nie musi znaczyć. Naprawdę - poszukaj jakiegoś starego warsztatu RTV (w nowym pewnie nie będą umieli takiego radia naprawić :) i tam im je zanieś. Zysk będze podwójny - dobrze działające radio i jedna szansa zrobienia sobie krzywdy mniej :)
  • Poziom 15  
    Lampy ok, kondensatory sprawdzone i sprawne, osad powstał w wyniku zakurzenia. Powodem była antena ferrytowa. Doszedłem do tego przypadkiem, dotknąłem pola lutowniczego anteny i mnie ogłuszyło. Przylutowałem porządnie antene i gra ładnie, na długich i średnich można coś ruskiego złapać i jestem dobrej myśli.
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi i szereg rad, które wiele mnie nauczyły. Pozdrawiam perech