Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega zawiesza się resetuje zakłócenia instalacji motocykl

tom1eczek 24 Apr 2008 09:20 9540 25
IGE-XAO
 • #1
  tom1eczek
  Level 20  
  Witam, mam problem z zakłóceniami procesora atmega8 w instalacji motocyklowej. Wszystkie problemy występują na włączonym silniku, po zgaszeniu atmega pracuje normalnie.

  Czasem pojawiają się krzaki na wyświetlaczu, pomaga reset. Do wyprowadzeń podłączone są przyciski do masy, wyprowadzenia podciągnięte rezystorami 10k wo vcc, kabelki od PCB do mikrowyłącznika mają 8cm. W trakcie pracy "przyciski naciskają się same", czyli na wejsciu pojawia się z nikąd stan niski...
  Odłączłem ładowanie z prądnicy - jako że może ona powodować zakłocenia, ale to nie to. Zapewne instalacja zapłonowa.
  Co z tym zrobić? Kondensator równolegle do mikrowyłącznika? Zmniejszyć rezystor podciągający?

  ADC (woltomierz instalacji, czujnik temperatury) pracuje poprawnie, nie pojawiają się śmieci. Również timer2 (zegar taktowany kwarcem 32kHz) pracuje poprawnie...

  Stabilizator napięcia to LP2950 (5V, niski pobór prądu) przed nim stoi dławik 630uH i kondensator low esr 470u/35V. Wydaje mi się, że zakłócenia idą poprzez nóżki sygnałowe. Napięcie +12V jest podawane przez dławik i kondensator jw. i rezystor na port uC, kondesator 100nF i zener 4V7 do masy. uC jest taktowany wewnętrznym oscylatorem RC 2MHz i niemam możliwości już zrobić kwarcu, bo wszystkie piny są zajęte.

  Niemam więcej pomysłów, może Wy coś wymyślicie.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  cranky
  Level 26  
  Zaekranować urządzenie, ekrany na kable, warystor na zasilanie, ew również w linie przyciskowe.
  Ciężka sprawa, kiepski motor potrafi zakłócić tv z 50 metrów. Może przeciwprzepięciówka w układ prądnicy?
 • #3
  Dr_DEAD
  Level 28  
  Co to za motocykl?? :-). Jeżeli to weteran to zadbaj o układ zapłonowy. Załóż dobre fajki (takie które mają oporniki w środku a nie jakieś wyprute) lub co byłoby jeszcze lepsze załóż silikonowe kable samochodowe wraz z fajkami, takie węglowe.
 • #4
  Ibuprom
  Level 26  
  Rezystorki podciągające daj mniejszej wartości tak aby przezącznik płynęło kilka mA kiedy jest wciśnięty. Do tego kondensatory na pinach podłączonych do przełączników. Powinno pomóc.
 • IGE-XAO
 • #5
  Zaquadnik
  Level 27  
  Na piny megi możesz dać diody włączone zaporowo do napięcia zasilania i masy. Będą działały przeciwprzepięciowo. Megi ogólnie są słabe jeśli idzie o odporność na pracę w złych warunkach (zakłócenia EMC). Lepiej wtedy używać PICów.
 • #7
  tom1eczek
  Level 20  
  motocykl suzuki rg80 niema klasycznego przerywacza tylko elektroniczny układ zapłonowy, więc ewentualny kondensator można wykluczyc. Fajkę przeciwzakłoceniową kupię.

  Problem nie tkwi w prądnicy, bo odłączałem kabel od regulatora napięcia i oprócz zaniku ładowania (oczywiste) nic się nie poprawiło.

  Do nóżek sygnałowych są podłączone diody zenera w kierunku przewodzenia od masy do pinu. W kierunku zaporowym (4V7) od pinu do masy.

  Dam jeszcze od stabilizatora grubszy kabel do ramy oprócz tego cienkiego do instalacji.

  Teraz przyciski. Dać ze 1kohm? Popłynie 5mA. Kondensatory z 10n?

  pozdrawiam, tomek
 • #8
  Dr_DEAD
  Level 28  
  tom1eczek wrote:

  Do nóżek sygnałowych są podłączone diody zenera w kierunku przewodzenia od masy do pinu. W kierunku zaporowym (4V7) od pinu do masy.

  Załącz schemat, przy okazji sprawdzi się inne rzeczy, bo z tego opisu trudno to sobie wyobrazić.
  tom1eczek wrote:

  Teraz przyciski. Dać ze 1kohm? Popłynie 5mA. Kondensatory z 10n?

  Spokojnie możesz dać nawet 100nF, stała RC takiego obwodu jest jak na klawiaturę znikomo mała.
 • #9
  asembler
  Level 32  
  Prawie nie do zrobienia. Zakłóca nie tylko uklad zapłonowy ale też układ ładowania. Ja w swoim juz wszystko zrobiłem nawet nie pomaga ekranowanie, oddzielne zasialniejak podejde na 100cm do motoru oczywiscie na chodzie to wszystko sie zawiesza.
  Będę próbowałe w ten weekend jeszcze raz bo mam nowy pomysł jak wypali to napisze

  Pozdrawiam
 • #10
  tom1eczek
  Level 20  
  Sorki, że nie narysowałem schematu ale niemam w czym, teraz zresztą dałem tam transoptor.

  Zakłócenia elektromagnetyczne nie są problemem, bo zabrałem zegary ze sobą, zasiliłem z baterii 7,2V i włączyłem silnik - pracowały poprawnie.

  Od zegarów (w pobliżu masy stabilizatora 5V) dałem osobny kabel do ramy (dodatkowa masa), ale niewiele dał.

  Rezystory podciągające dałem 1k, kondensatory 100n, jest trochę lepiej, ale nadal czasem przełączniki się "naciskają". Teraz dałem 200n i zobaczymy.

  Problemem jest wyświetlacz LCD na sterowniku HD44780 na którym od czasu do czasu wyświetlają się "krzaki" i znikają dopiero po powtórnej inicjalizacji wyswiatlacza w programie.
  Bywa, że wyświetlacz ciemnieje (zmienia sie kontrast) ale to może kwestia sterowania go z PWM. Dałem zener 6V2 i 100nF między plus 5V LCD, a masę zasilania, jak jeszcze mogę go zabezpieczyć??
 • #11
  bolek
  Level 35  
  jak prowadzone jest zasilanie?, daj mozaike płytki
 • #12
  curylop
  Level 16  
  a wyświetlacz pracuje w konfiguracji 4bitowej czy 8 bitowej jeśli 4 to masz resztę połączona do masy??
 • #13
  adamusx
  Level 27  
  Zamiast zenerek spróbuj zastosować szybkie transile dwukierunkowe na napięcie np 6V. Poza tym jeśli uC nie będzie się resetował, a tylko LCD zrób w programie timer któy będzie powiedzmy co 50ms ponownie inicjalizował LCD (generalnie LCD na HD44780 są skłanne to takich zachowań w zakłoconym środowisku).
 • #14
  tom1eczek
  Level 20  
  witam, w pdf sa 2 komplety płytek mniejsza i większa - mają tak dziwne wymiary, bo są przystosowane do obudowy zegarów. Mniejsza jest na górze, LCD jest wmontowany od strony druku, więc jego wyprowadzenia są lustrzanym odbiciem.

  Płytki sa skomplikowane, aktualnie jest jeszcze sporo dolutowanych elementów, ale +5V i masa płyną tj na rysunku.

  Zasilanie LCD jest przez mosfeta (na drugiej PCB), który w czasie spoczynku odcina zasilanie. Rezystancja otwartego tranzystora to 0,27ohm.
  Wyprowadzenia D0...3 są podpięte do masy

  Wczoraj sprawdzałem, nadal LCD się krzaczy, a przyciski przełączają się trochę rzadziej. Dodatkowy kabel masy od zegarów do ramy pomógł trochę. Skończą się święta to kupię świecę albo kabel z rezystorem, itak muszę bo coś z iskra mam problemy.

  Pomysł z inicjalizacją co jakiś czas niejest zły, ale napewno nie co 50ms, bo to daje "odświezanie" 20Hz. tylko raczej po naciśnięciu przycisku (w odsłudze przerwania przycisku), albo co 1s przy odświezaniu wyniku pomiaru. To dobry kierunek i że na to nie wpadłem:)

  Pozdrawiam, tomek
 • #15
  mreq
  Level 21  
  Robiłem zmienny zapłon do MZ 150 z impulsatorem i dopóki nie obłożyłem kompletnie płytki folią ekranującą coś się pieprzyło - nawet zbliżenie miernika cyfrowego do motocykla powoduje jego zawieszanie. Z tego co zauważyłem najbardziej sieje cewka WN. Także nie żałuj i ekranuj :D
 • #16
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Po pierwsze ustal co się wiesza - co sprawia problem. Jeśli procek to proponowałbym dać między wyprowadzenie reset mikrokontrolera a masą kondensatora powiedzmy 100nF. Robiłem sterownik do solarium i miałem podobny problem po zastosowaniu kondensatora problem ustąpił. Możesz między reset a plus zasilania dać rezystor o wartości kilku kiloomów (powiedzmy 4.7kΩ ÷ 10kΩ).

  --
  pozdrawiam
 • #17
  Balu
  Level 38  
  autor:
  Quote:

  Rezystory podciągające dałem 1k, kondensatory 100n, jest trochę lepiej, ale nadal czasem przełączniki się "naciskają". Teraz dałem 200n i zobaczymy.

  @Cyberdar czytałbyś chociaż jak już odpowiadasz;>
 • #18
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  :arrow: Balu faktycznie czytałem "po łebkach" ale mój post dotyczy tylko !!! wyprowadzenia resetu a nie pinów gdzie podpięte są klawisze.

  --
  pozdrawiam

  PS
  Szkoda, mimo wszystko, że nie ma tego schematu.
 • #19
  tom1eczek
  Level 20  
  dla resetu kondensator jest 4,7uF; a rezystor 4,7kohm. Dla przycisków j.w.

  Czy można dac rezystory podciągające wyprowadzenia LCD do +5V? RS, Enable, D4...7?

  Załączam obraz płytki (jedna duża i jedna mala to komplet)

  Z tą folią to niegłupi pomysł...
 • #20
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Można dać podciąg rezystorowy. Jeśli nie pomoże to nie zaszkodzi. Wskazane jest aby wartości tych rezystorów podciągających były stosunkowo małe z powodów o jakich pisano wcześniej.

  --
  pozdrawiam
 • #21
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Daj od każdego pinu LCD kondensatory 10n do masy, do wszystkich oprócz Enable mogą być lekko większe, trzeba dobrać eksperymentalnie.
  U mnie pomogło i to bardzo, co prawda nie w motocyklu ale w szybkozmiennym polu elektromagnetycznym. Bez kondensatorów co kilka załączeń urządzenia zakłócającego miałem krzaki na LCD.
  Nawet zdefiniowane znaki zmieniały się przypadkowo i do ręcznego resetu już takie zostawały....
  Daj znać czy w motocyklu coś się poprawiło.
 • #22
  Jacor
  Level 14  
  Pomijając fakt, że AVRy kiepsko sprawują się w środowiskach "przemysłowych" podstawą jest właściwa filtracja nap. zasilania. Diody zenera nic tu nie pomogą, bo są za wolne - zastosuj transil, tak jak radził adamusx, po za tym filtr LC z dławikiem ok 150-330uH - w moich aplikacjach samochodowych się sprawdza.

  Pozdrawiam
 • #23
  tom1eczek
  Level 20  
  Witam, wczoraj odebrałem świece zapłonową denso z rezystorem przeciwzakłóceniowym i problem całkowicie ustąpił. Przez kilkanaście kilometrów testu, nie pojawiły się żadne krzaki na wyświetlaczu, ani nic się nie przełączyło. Jednym słowem rewelka.

  Otrzymałem wiele sensownych odpowiedzi, część z nich wykorzystałem, część nie. Tematu nie zamykam i prosiłbym modów o nie zamykanie go.
 • #24
  voytasek
  Level 14  
  no dobra panowie. podpinam sie pod temat. W przypadku kolegi tom1eczek wymiana świecy z rezystorem pomogła. a co jak ktoś (np ja) ma 4 świece NGK w Yamaha xj600 i nie mam zegarów (ani obrotomierza ani licznika). Myśle nad zrobieniem owych mierników w wersji elektronicznej (wyświetlacz cyfrowy Led i linijka świetlna) Tu świec nie wymienie.
 • #25
  tom1eczek
  Level 20  
  voytasek - chcesz sam robić zegary do moto? jak tak to próbowałeś już wstawić dowolny procesor do tej instalacji? Może być tak, że nie będzie śmiecić, a może będzie...

  U mnie sprawę poprawiła trochę (zanim usterka całkiwicie ustapiła po wymanie świec) dobra masa licznika do ramy - gruby kabel w okolilice główki ramy. Jesli w liczniku mają być kontrolki np świateł czy kierunków, to ich masa niech będzie osobna od układów logicznych - przy projektowaniu PCB.

  A wymiana świec to prosta sprawa, musisz kupić takie same jak masz parametrami, tyle, że z rezystorem. W katalogu wszystko jest. Zwykłe świece to bedzie jakieś 40...60zł, chyba że chcesz irydowe to 200.

  Wymiana świec ma sens oczywiscie jak niemasz kabli albo fajek z rezystorami. Omomierzem można sprawdzić, mają zazwyczaj 5kΩ.

  W sumie to wszystko było tu już powiedziane, zobacz czy działa, jakie ma defekty i pisz.

  PS: taki licznik to spore dzieło programowe.