Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji alu na miedź

24 Apr 2008 11:59 5971 27
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  Narcyz2
  Level 15  
  Zastosuj przewody DY o odpowieniej średnicyPrzed wy-mianą sprawdż drożność rurek między puszkami
  poruszajac p rzewodami . Jest to konieczne, bo mogą aluminowe zwłaszcza po przegrzaniu być przyklejone do rurek

  Powodzenia w przeciągau Narcyz2
 • #3
  michcio
  Electrician specialist
  I tak jak wyżej napisano, pojedyncze przewody DY, a nie YDY. YDY to dobre są pod tynk, w rurkę mało kto je włoży - masakra.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Elmont
  Level 25  
  Przewody aluminiowe w izolacji polwinitowej wymienić nie jest problem,
  ale wymiana przewodów aluminiowych w izolacji gumowo-włóknistej
  stanowi zagadkę.Jeżeli instalacja jest ułożona w rurach Bergmana to
  dobrze jest przy wyciąganiu starych przewodów wciągać jednocześnie
  nowe .Dla ułatwienia użyć np;pasty BHP lub jakiegoś kremu/ja używam
  kremu do rąk/co ułatwia poślizg przewodów w rurach i na łukach.
 • #6
  1960 Piotr
  Level 2  
  wymiana przewodów na DY w rurkach jest proste,ale na prostych odcinkach.Na łukach czasami trzeba kuć sciany.
 • #7
  woqb13
  Level 12  
  Z mojej praktyki wynika że wymiana przewodów Al na Cu w istniejących trasach kablowych (rurach) to mrzonka logiczna. Są to w większości instalacje budowane 40-50 lat temu. Od tej pory nastąpiło tak wiele zmian w architekturze i przeznaczeniu pomieszczeń a także w wymaganiach użytkowników (chociażby wysokość gniazd i wyłączników) że stare instalacje wymienia się w całości na nowe z reguły podtynkowe w nowych trasach bo po przystosowaniu schematu do rosnących wymagań i obowiązujących norm nowe przewody po prostu fizycznie nie mieszczą się do starych rur. Po za tym kto dziś chce mieć dekielki od puszek na ścianie. Można je zagipsować na gładko ale to też jest nieprzyszłościowe i często trudno wykonalne.
  Pozdrawiam wszystkich remontujących stare mieszkania i życzę dużo silnej woli i dobrych pomysłów bo to o czym teraz dyskutujemy to tylko czubek góry lodowej (wiem z autopsji i radzę zawczasu zrobić sobie chociaż szkic projektu - wierzcie to zaprocentuje)
 • #8
  Audiomaker
  Level 13  
  Twierdzę także że wymiana instalacji aluminiowej na miedzianą powinna być kompletna tzn. pozbywamy się całej starej ponad 50 letniej instalacji aluminiowej, pozbywamy się rurek i puszek i montujemy nową miedzianą stosując puszkę rozgałęźną centralną
 • #9
  michcio
  Electrician specialist
  Puszek nie trzeba się pozbywać, jak ktoś chce to niech zostawi, potem ma łatwiejszy dostęp do połączeń. Chyba że źle mu wygląda dekielek puszki, ale to można ukryć pod tynkiem.
  Oczywiście rozdzielnica nowa, nigdzie połączeń miedzi z aluminium.
 • #10
  Audiomaker
  Level 13  
  Można stosować połączenia aluminium-miedź owszem są nawet w sprzedaży specjalne łączniki tylko nie pamiętam z czego są zrobione
 • #11
  michcio
  Electrician specialist
  Wiem, oczywiście chodziło o bezpośredni styk tych metali, np. w "skręcie".
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  HeSz
  Electrician specialist
  Na ostatnie pytanie nie mam jednoznacznej odpowiedzi. Musiałbyś dokładnie określić w jakich warunkach ma być zainstalowana puszka. Bo inne będę mią zdanie jeżeli będzie to budynek mieszkalny i puszka np nad podłogą, a inne jeżeli puszka będzie w zakładzie przemysłowym i w dodatku w przetrzeni zagrożonej wybuchem!
  Pozdrawiam.
 • #14
  Audiomaker
  Level 13  
  A to ciekawe opinie o metalowych puszkach według mnie lipa. Bo twierdzę że nawet jeśli metal byłby w jakiś sposób zaizolowany to i tak powstaje niebezpieczeństwo zwarcia.
 • #15
  HeSz
  Electrician specialist
  A ja nie wyobrażam sobie plastykowej puszki w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem!
  Pozdrawiam.
 • #16
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  HeSz wrote:
  A ja nie wyobrażam sobie plastykowej puszki w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem!
  Pozdrawiam.


  Ale są Koledzy którzy sobie niestety wyobrażają. I weź tu udzielaj porad na forum jak zawsze znajdą się "fachowcy" którzy Ciebie wyśmieją.
  Jeden z "fachowców" udzielających się w tym temacie niedawno chciał mierzyć ( w innym temacie) pętle zwarcia i nie tylko, miernikiem typu IMU.
  Po prostu ręce opadają.
 • #17
  Audiomaker
  Level 13  
  A czy ja powiedziałem że każdy z nas jest fachowcem chcesz fachowca to zapłać za niego a co do plastikowych puszek w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem to zgadzam się z poprzednikiem że sobie nie wyobraża gdyż nie ma tam takich np. kopalniane wyrobiska podziemne puszki rozgałęźne-odlewy żeliwne ciężkie okropnie jak na puszkę to prawie 4 kg potocznie mówi się na nie SOR-ki a w środku jeśli już następuje wymiana nic się nie grzebie tylko odcina dopływy i odpływy na zewnątrz. A jeśli koledze Lukasz - O coś nie pasuje to niech pisze uwagi a nie próbuje zrobić z siebie ofiary każdy ma przecież prawo do błędów co?? jeśli się wie trochę mniej od innych z danej dziedziny to nie jest to przestępstwo jeśli popełni się błąd. Jest to logiczne każdy uczy się do końca życia.

  P.S w poprzednim poście chodziło mi o instalacje w budynkach mieszkalnych, tak dla sprostowania odpowiedzi
 • #18
  grzecz
  Level 12  
  Quote:
  A ja nie wyobrażam sobie plastykowej puszki w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem!


  A ja sobie wyobrażam, ja i np. firma ELS Spelsberg

  A co do instalacji, rurki są fajną spuścizną po startch czasach.
  Niestety, jeśli biorąc pod uwagę wzrost zapotrzebowania na energię i zwiększenie się ilości obwodów czasami nowe przewody nie mieszczą się w starych rurkach. Moim zdaniem przy wyciąganiu starych przewodów najlepiej wciągnąć w rurkę jakiś drut stalowy, a potem przewody. Unikamy w razie pomyłki wielokrotnego przeciągania tych samych drutów przez rurki, mogłoby to uszkodzić ich izolację
  Puszki metalowe podtynkowem, takie wyściełane zaimpregnowanym papierem można by było wymienić, aczkolwiek jesli nie ma przebić to lepiej nie ruszać.
  W STARYCH ISTALACJACJACH PRZEDEWSZYSTKIM NIE NALEŻYT SZKODZIĆ
 • #19
  HeSz
  Electrician specialist
  A mają te puszku certyfikat ATEX?
  Jeżeli tak to proszę o bliższe namiary.
  Pozdrawiam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Oczywiście poza ATEX em dla obwodów iskrobezpiecznych !
 • #20
  Audiomaker
  Level 13  
  Koledze "HeSz" d chodziło o to czy na tego typu puszkach są symbole typu "Ex" bądź oznaczenie laboratorium kopalni doświadczalnej Barbara gdzie są przeprowadzane właśnie takie testy związne z wybuchowością i iskro bezpieczeństwem.
  A kolegę grzecz prosiłbym o przynajmniej kilka zdjęć związanych z wyglądem takich puszek

  To co mi się udało znaleźć:http://www.spelsberg.de/Polen/Kataloge/PL_022.asp

  Puszki tej firmy są oparte na duroplaście czyli mieszance plastyku i bakelitu.
  Ciekawa konstrukcja lecz się zastanawiam czy np. mogły by one spełnić normy w podziemnych wyrobiskach, kopalń silnie metanowych kat.II i III
 • #21
  HeSz
  Electrician specialist
  Dla dokładnego określenia przydatności puszek dla konkretnych warunków należałoby dokładnie przeczytać ATEX dla tych puszek.Bo :
  Sterfa 2
  jest to przestrzeń, w której w warunkach normalnej
  pracy pojawienie się gazowej atmosfery wybuchowej
  jest bardzo mało prawdopodobne. Jeżeli jednak
  gazowa atmosfera wybuchowa pojawi się, to tylko
  na krótki okres czasu.
  Strefa 20
  Przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa występuje
  w postaci chmury palnego pyłu stale lub często.
  A diabeł zwykle tkwi w szczegółach. W dalszej części doczytałem klasę temperaturową T6- to znaczy,że temperatura powierzchni puszki nie powinna przekroczyć 60°C. Czy w obwodzie np 230 VAC będzie to zapewnione? nie potrafię odpowiedzieć. A dla przemysłu wydobywczego nie można tych puszek stosować ( cecha II A podczas gdy wymagana I )

  Dodano po 1 [minuty]:

  Miała być strefa 22 - inna definicja!
 • #23
  Audiomaker
  Level 13  
  Spokojnie że można podać kontakt tylko czy to już do reklamę nie podchodzi?? a nawiasem mówiąc to wiedziałem że lekki duroplast nie wygra z żeliwnym ciężarem w kopalniach...
 • #24
  luk9753
  Level 24  
  Jeśli masz rurki to zastosuj przewodu DY i nie wyciągaj starych tylko podczep nowe do starycz dobrze przymocuj posmaruj jakimś mydłem w płynie i dopiero wyciągaj stare.....i masz ładnie przeciągnięte przewodu bez zadnych kombinacji
 • #25
  flaber007
  Level 13  
  Do instalacji przeciw wybuchowych:
  Nie można stosować puszek plastikowych ponieważ gaz który znajduje sie w pomieszczeniu może dostać sie do puszki a w puszce może ,,zaiskrzyć"
 • #26
  matii_speed
  Level 16  
  ja widziałem kiedyś do przeciągania przewodów taki linki z jakiegoś tworzywa tylko nie pamiętam z czego to było zrobione było to bardzo elastyczne i nie zginało sie :D fajna sprawa chętnie by sie dowiedział jak to sie nazywa bo czasem sie przydaje:) a tak szczerze to ja bym wymienił instalacje podczas remontu i skul trochę tynku..
 • #27
  Audiomaker
  Level 13  
  No i po sprawie a zastanawiali sie panowie nad tym czy rurki te zostają w murze czyli są podane korozji (oczywyście jesli nie są z tworzywa)
 • #28
  jorgkrab
  Level 20  
  Tak właśnie to robią jak napisał Narcyz. Stary sprawdzony sposób. Możesz dowiązywać do starych lub pozostaje stalka. Bardziej współczesna z tworzywa sztucznego. Powodzenia