Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

działalność gospodarcza-wykonywanie instalacji elektrycznych

24 Kwi 2008 12:35 3246 11
  • Poziom 14  
    Witam, chciałbym założyć działalność gospodarczą o charakterze wykonywanie instalacji elektrycznych uprawnienia posiadam zakładowe a więc czy bez przeszkód mogę to uczynić za odpowiedz serdeczne dzięki.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 33  
    A jakie to są "zakładowe" ?
  • Spec od Falowników
    Jest wolność gospodarcza i nie musisz mieć żadnych kwalifikacji, aby założyć firmę elektryczną. To samo w innych branżach - gorzelnictwo, transport, produkcja żywności. Wyjątki: koncesjonowany jest obrót bronią, materiałam jądrowymi też chyba, aby założyć aptekę musisz być aptekarzem lub mieć takiego w rodzinie, aby mieć kancelarię prawniczą musisz być z korporacji, żeby mieć agencję detektywistyczną powinieneś być detektywem albo jeszcze lepiej emerytowanym SB-kiem (czego nie życzę). :D
  • Poziom 38  
    Założenie nie jest trudne ani kosztowne. Jak będziesz pracował na etacie to do ZUS płacisz tylko zdrowotny (aktualnie ok210zł/mc). Możesz zdrowotny odliczyć od podatku zapłaconego w zakładzie (jak z działalności zabraknie dochodu). Nie załozysz nie zobaczysz jak to jest. Powodzenia
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 14  
    Witam, a jak najlepiej rozliczać się z podatku na razie malutka firma zajmująca się naprawą tv , instalacje elektryczne, instalacje sygnalizacyjna. Bo ja w papierach to nie bardzo. Pozdrawiam . Karta podatkowa była by dobra.
  • Poziom 38  
    Zależy od tego co Ci pasuje.
    Ja mam książkę przychodów i rozchodów oraz jestem vatowcem. Jak pracujesz dla firm to faktury vat są koniecznością bo inaczej nie jesteś konkurencyjny (chyba że faktura jest na samą robotę bez materiałów ale wtedy dobrowolnie zrzekasz się upustów).
  • Spec od Falowników
    Karta to idealne rozwiązanie - 0 biurowej roboty i nie martwisz się, czy tak można zaksięgować, czy ścierka do szyb samochodu jest kosztem i czy nie zapomniałeś jakiegoś kwitu itp. Możesz oczywiście założyć książkę i jechać na "zero" dochodu, ale prościej zapłacić i mieć z głowy niż liczyć po nocach koszty i przychody. Dodatkowo możesz zarabiać dużo forsy i nie masz obowiązku wiedzieć, ile - do rodzinnego, obiadów w szkole czy zakładowego funduszu socjalnego żony (wczasy pod gruszą) deklarujesz 750 zł/mc i nikomu nic do tego.
    Karta nie wyklucza VATu. Poprzednik pisze dobrze, jeśli robisz telewizory dla osób prywatnych, to VAT=stracone pieniądze i wyższe twoje ceny. Dla firm nie będąc VATowcem możesz kupować materiał na ich rachunek (odzyskują wtedy VAT), za robotę wystawiasz jakby "netto" i też nie są stratni. Tak się robi i upust też możesz negocjować, jeśli dużo kupujesz dla danego odbiorcy. No chyba, że chodzi o "odsyp" w rodzaju, że kabel na hurtowni jest po 3 złote za metr (oficjalnie), ty kupujesz po znajomości za 2,60, a refakturujesz odbiorcy po 3 zł. Na upartego i to dałoby się przeprowadzić, ale oczywiście szachraić klientów to bardzo nieładnie.
  • Poziom 13  
    Z tym wykonywaniem instalacji radzę uważać. Posiadane uprawnienia tzw. SEP-owskie nie upoważniaja do wykonywania instalacji - jedynie uprawniają do tego uprawnienia budowlane w zakresie wykonawstwa. Nikt nie odbierze instalacji wykonanej z uprawnieniami tzw SEP , a już napewno Energetyka.
  • Spec od GSM
    Wysokość podadku w przypadku karty podatkowej ustala Urząd Skarbowy a on nie lubi jak 'podopieczni ' za dużo zarabiają. Najczęsciej przysolą takie stawki podatku że lepiej przejść na inne metody. Karta podatkowa ładnie wygląda w podręcznikach do administracji.
  • Poziom 14  
    Wysokość podatku opłacanego w formie karty podatkowej ustala ministerstwo finansów w postaci rozporządzenia obejmującego całe kraj, a kwota podatku zależy od rodzaju prowadzonej działalności, miejsca prowadzenia ( są 3 grupy - czym mniejsza miejscowość, tym niższa kwota) oraz od liczby zatrudnionych pracowników. Urząd skarbowy nie ma możliwości wpływania na wysokość podatku ( teoretycznie na wniosek podatnika może zmniejszyć, ale pokażcie mi w Polsce taki urząd, który szarakowi pójdzie na rękę). Ograniczeniem jest to, że nie każdy rodzaj działalności może być w ten sposób opodatkowany, a także limit zatrudnienia przypisany do każdej branży. Zaletą karty jest uproszczony maksymalnie sposób rozliczania; wadą - to, że podatek trzeba zapłacić nawet wtedy, kiedy nie osiągnęło się żadnego przychodu.
  • Poziom 15  
    Fyszo napisał:
    Wysokość podadku w przypadku karty podatkowej ustala Urząd Skarbowy a on nie lubi jak 'podopieczni ' za dużo zarabiają. Najczęsciej przysolą takie stawki podatku że lepiej przejść na inne metody. Karta podatkowa ładnie wygląda w podręcznikach do administracji.

A widzisz sam się tym kiedyś interesowałem. Podatek opłacany w formie karty podatkowej dla działalności w zakresie elektromechaniki wyniósł by u mnie w zeszłym roku 370zł/miesiąc i nic więcej.

Płacisz 370zł i nic cię więcej nie interesuje, nie musisz dokumentowac przychodów, kosztów itp. W przypadku innych form opodatkowanie musisz mieć faktury/rachunki a tu możesz kupić części/materiały nawet od rusa na targu, czy na allegro za grosze. Skarbówka nie interesuje sie ile zarobiłeś, ile wydałeś, co kupiłeś itp. Nie musisz wystawiać rachunków (tylko na życzenie klienta). Płatnikiem VAT rozliczając się na zasadzie karty podatkowej też możesz być. Tak więc w praktyce karta podatkopwa również ładnie wygląda.

Pozdr.