Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krokowiec lasera, silnik do napędu talerza - BLDC.

ilonan 24 Kwi 2008 13:54 1638 2
  • #1 24 Kwi 2008 13:54
    ilonan
    Poziom 11  

Cześć,

Od razu przyznam się że poszukiwania na forum przerwałem po przeglądnięciu pierwszych z kilkuset stron wyników wyszukiwania, więc być może temat jest banalny, za co z góry przepraszam.

Wczoraj rozebrałem mój stary napęd CD i oprócz standardowego silnika wysuwu tacki do przeszczepów wytypowałem silnik napędu krążka i krokowiec bipolarny z przesuwu lasera. Właśnie odnośnie tego krokowca jest pytanie. Można do niego zastosować zwykłego ULN2003 czy muszę po PCB poszukać do niego sterownik i wylutować? A może moge go podłączyć wprost do portu PICa (to chyba nie jest dobry pomysł). Jak ilość kabli ma sie do tego rysunku, gdzie jest pokazane 4+1 zasilający?

Krokowiec lasera, silnik do napędu talerza - BLDC.

Przy okazji, czy ktoś ma jakieś doświadczenia w silnikiem napędu krążka?

ilonan

0 2
  • #2 24 Kwi 2008 14:18
    bogdan_p
    Poziom 39  

temat powtarza się co pewien czas ..... silnik do napędu talerza to silnik BLDC zasada sterownia jest zupełnie inna niż silnika krokowego , natomiast silnik do przesuwu głowicy to najczęściej silnik krokowy bipolarny , słabo szukałeś bo temat masz przyklejony na 1 stronie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic594106.html tam znajdziesz wszystko na temat ich sterownia , żaden port uC nie nadaje się do bezpośredniego sterowania silnikiem w Twoim przypadku potrzebujesz 2 mostków H np L293D i odpowiedniego programu sterującego

0
  • #3 24 Kwi 2008 14:30
    ilonan
    Poziom 11  

Tak mi się własnie wydawało że gdzies było ogłoszenie o krokach. Zamykam kram. THX za linka

0