Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bezpieczniki ciekawostka i problem

24 Apr 2008 16:44 6842 22
 • Level 27  
  Witam kolegów ,bardzo proszę o poradę i dyskusję na temat opisanego problemu.W mieszkaniu są tak zwane ESKI -B10A,B16A słabsze zasilają gniazda w pokoju oraz oświetlenie ,natomiast B16 zasilanie kuchni i łazienki.Dwa razy trafiło sie zwarcie ,1- fachowiec od mebli miał w wiertarce uszkodzony kabel oraz przedłużacz został przyciśnięty , I tu problem zabezpieczenie w mieszkaniu na którym było zwarcie to B10A który nie zadziałał ,natomiast wyłączył ten klatkowy B25A .Nie rozumiem ,powinien zadziałać ten B10A w mieszkaniu a nie odwrotnie , instalacje były zmieniane na klatce i w mieszkaniu .Proszę mi pomóc.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 23  
  Powinien być zasotosowany wyłącznik nadprądowy selektywny.

  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  Level 11  
  witam. ten wyłącznik "klatkowy" B25A to zabezpieczenie główne mieszkania tak?
 • LegrandLegrand
 • Helpful post
  Level 22  
  Poczytaj sobie czołgisto o selektywności w zabezpieczeniach typu S, pisze tam, że nie ma selektywności w tych zabezpieczeniach i eski działają losowo, rozwiązanie które podał kolega dj-stopa jest najlepsze ale drogie, tańszym rozwiązaniem jest wymiana S25 na bezpieczniki topikowe i nie szukaj innych rozwiązań bo ich nie ma albo pogódź się z tym, w końcu zwarcia zdarzają się raczej rzadko.
 • Level 27  
  Już nie ma takiej możliwości ,proszę powiedzieć jak tą selektywnośc rozdzielić .przecież za każdym razem nie będę chodził na klatkę schodową to wtedy bezpieczniki w mieszkaniu są niepotrzebne....
 • Helpful post
  Level 22  
  Jeszcze jedna porada-rób tak aby wyeliminować możliwość zwarć bo na przeciążenia będzie zachowana selektywność.
 • Helpful post
  Level 23  
  zastosuj wyłącznik nadprądowy selektywny i nie bedziesz miał problemu z selektywnością zabezpieczen, ze zwykłymi esami nic nie zdziałasz, jezeli nie masz możliwości "wciśniecia" tam topika to zaloz rozłącznik bezpiecznikowy na szyne TH 35 z wkładką 25A
 • Helpful post
  Level 11  
  dokładnie jak napisał dj_stopa
 • Level 27  
  Witam ,przecież jak podłącze kilka odbiorników do gniazda B10A linia zostanie obciążna i co wtedy ten w mieszkaniu zadziała ? raczej ten B25A na klatce,W kogo kompetencji jest to bo mam ochotę iść do administratora budynku że żle wykonał instalację.
 • Helpful post
  User removed account  
 • Helpful post
  moderator of Robotics
  Możesz spróbować wymienić B25 na C25, który działa trochę wolniej od B i jest szansa, że będzie "leciała" najpierw eska B10. To rozwiązanie najmniej pracochłonne.
 • Helpful post
  Level 22  
  Madrik wrote:
  Możesz spróbować wymienić B25 na C25, który działa trochę wolniej od B i jest szansa, że będzie "leciała" najpierw eska B10. To rozwiązanie najmniej pracochłonne.


  Nie ma takiej szansy, charakterystyki BCD odnoszą sie do przeciążeń, przy zwarciach pełnych (galwanicznych) działają losowo.
  Trzeba zmusić administrację do wymiany tych B25 jeśli jest to takie kłopotliwe, bo u siebie w mieszkaniu tego nie rozwiążesz.
 • Helpful post
  Level 11  
  Z Twojego opisu wynika że ta instalacja jest wykonana niezgodnie z obowiązującymi normami w zakresie podziału obwodów ale to nie jest meritum dyskusji. Wyłączniki nadmiarowoprądowe automatyczne mają wbudowane dwa elementy zabezpieczenia :pierwsze zabezpieczające przed przeciążeniami długotrwałymi (na bimetalu) , drugie odpowiedzialne za pełne zwarcia (elektromagnetyczne) mające obowiązek rozłączyć obwód w czasie nie dłuższym niż 0,2s. Opis typu "B,C lub D" oznaczają wyłącznie krotność zadziałania elektromagnesu w stosunku do prądu nominalnego a nie czas reakcji. Pełne zwarcie to zasadniczo prąd nieskończoność - w związku z tym zastosowanie kolejno po sobie dowolnych typowych zabezpieczeń automatycznych nie ma sensu w przypadku pełnych zwarć bo rozłączą się wszystkie. Jedynym parametrem który może to zmienić jest czas reakcji. Istnieją zabezpieczenia selektywne (z wydłużonym czasem reakcji) automatyczne ale ich koszt i dostępność w większości przypadków jest nie do zaakceptowania. Dlatego w tym przypadku najkorzystniej byłoby wymienić automat na topik np. WTZ00 w obudowie rozłącznika np. Legrand R300 lub wyeliminować wadliwe urządzenia.
 • Level 27  
  Witaj, instalacja na klatce schodowej należy do administratora budynku i wątpię aby chciał wymienić tylko dla mnie ten bezpiecznik na topik.Możesz napisać na którym odcinku jest żle wykonana bo moim zdaniem elektryk kładący instalację w mieszkaniu przy zakupie bezpieczników i wypytaniu u fachowców z rejonu energetycznego nie wziął pod uwagę selektywności i nie sprawdził zabezpieczenia na klatce schodowej.Teraz jest po fakcie a lokator chce aby było bezpiecznie i bez wychodzenia na klatkę schodową ,bo jaki sens ma wtedy instalowanie bezpieczników w mieszkaniu .
 • Helpful post
  Level 11  
  czolgista wrote:
  jak podłącze kilka odbiorników do gniazda B10A linia zostanie obciążna i co wtedy ten w mieszkaniu zadziała ?.


  zadziała tylko ten w mieszkaniu (jeśli moc urządzeń które jednocześnie pracują przekroczy moc około 2,3kW (na jednym obwodzie) ) bo w tym cytacie mowa o przeciążeniu a nie o zwarciu.
  No ale myślę że ciężko bedzie o takie przeciążenie na tym obwodzie (10A) gdyż największa moc jest w obwodach zasilających kuchnie i łazienkę.
  a czy wywali bezpieczniki zasilające kuchnie lub łazienke to zależy oczywiscie od urządzenia podgrzewającego wode (łazienka), i od czajników, kuchenek elektrycznych (kuchnia). - jeśli chodzi o przecieżenia.

  Co do problemu przy zwarciach to wina jest projektanta instalacji który nie rozumie pojęcia selektywności zabezpieczeń.
  Moim zdaniem w całym budynku jest ten sam problem.

  jedynym wyjściem jest wymiana na rozłącznik bezpiecznikowy.
  http://www.elektroinstalator.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=492

  jak widać są to bezpieczniki w obudowie i montuje się je na szyne 35mm, a więc jeśli chodzi o sam montaż to z tym nie bedzie problemu. Trzeba się tylko dogadać z administratorem.
 • Helpful post
  Level 14  
  Po co Ci bezpieczniki w mieszkaniu? A kolego po to że jak obciążysz obwód w mieszkaniu to wybije Ci bezpiecznik w mieszkaniu. Mój blok jest z roku 91 - 92 . Tutaj w całej instalacji zarówno gniazdek jak i oświetlenia są przewody 2 x 1,5mm . Max obciążenie dla przewodu 1,5mm to około 14,5A (będzie się już grzał przy tym ) Pomyśl że nie masz zabezpieczenia tego obwodu tylko jest jeden bezpiecznik główny od mieszkania... Żeby on zadziałał musisz przekroczyć 25A lub wywołać zwarcie...

  Pomyśl... co mogłoby się dziać z Twoją instalacją...

  Po to właśnie są bezpieczniki w mieszkaniu :) 25A na klatce zabezpiecza całe mieszkanie, a reszta poszczególne obwody.


  Pozdrawiam
  Bartek
 • Helpful post
  Level 16  
  czolgista wrote:
  Witam kolegów ,bardzo proszę o poradę i dyskusję na temat opisanego problemu.W mieszkaniu są tak zwane ESKI -B10A,B16A słabsze zasilają gniazda w pokoju oraz oświetlenie ,natomiast B16 zasilanie kuchni i łazienki.Dwa razy trafiło sie zwarcie ,1- fachowiec od mebli miał w wiertarce uszkodzony kabel oraz przedłużacz został przyciśnięty , I tu problem zabezpieczenie w mieszkaniu na którym było zwarcie to B10A który nie zadziałał ,natomiast wyłączył ten klatkowy B25A .Nie rozumiem ,powinien zadziałać ten B10A w mieszkaniu a nie odwrotnie , instalacje były zmieniane na klatce i w mieszkaniu .Proszę mi pomóc.  Mogło się tak zdarzyć, że eska u Ciebie w mieszkaniu nie była w stanie wyłączyć tego zwarcia. Dlatego zadziałał bezpiecznik na klatce. Każda eska ma tzw. wytrzymałość zwarciową. Takie eski w domu zwykle mają 6kA. Jeśli zwarcie było większe, to działa ta na klatce jako nadrzędna. Ja bym tu raczej nie obwiniał selektywności.
 • Helpful post
  User removed account  
 • Helpful post
  User removed account