Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk Seagate ST330621A

oa5599 24 Kwi 2008 22:26 1391 2
  • #1 24 Kwi 2008 22:26
    oa5599
    Poziom 2  

Witam Forumowiczów!
    W wyniku awarii zasilacza uszkodzeniu uległ dysk Seagate model ST330621A gdzie znajdują się dane, które chcę odzyskać. Z uzyskanych na tym zacnym forum informacji wynikało, że uszkodzeniu uległa tylko elektronika dysku. Objawy wskazywały, że to dioda zabezpieczająca elektronikę, tzw. transil. Zgodnie z zaleceniami doświadczonych kolegów odlutowałem ją i po podłączeniu do komputera na moich oczach spłonął układ scalony oznaczony jako SMOOTH (chyba sterownik silnika?).
    Zakupiłem na Allegro trzy dyski tego samego modelu, z tym samym firmware 3.39 oraz tzw. rewizją (REV. A), jednak po podłączeniu ich pcb do mojego dysku nie można odczytać danych (a może to różnica w informacji o strukturze dysku zapisanej w rom'ie na nowej i oryginalnej pcb?). Słychać, że dysk pracuje, głowice "szczękają", bios widzi dysk jednak przy starcie windows wyświetlany jest błąd odczytu. Próbowałem wykonać obraz z użyciem Symantec Ghost: przy pierwszych próbach z nową elektroniką program widział nazwy partycji i strukturę katalogów dysku. Obecnie, po kilku próbach z pozostałymi pcb, pojawiają się komunikaty w stylu "bad block encoutered", co nie wróży pomyślności.
    Obawiam się, że kolejne moje próby z inną elektroniką spowodowały uszkodzenia dysku (np. tablicy partycji?) i nie chcę odzyskiwać danych we własnym zakresie, gdyż dalsze działania mogą pogorszyć sytuację. Proszę o poradę, co zrobić? Czy ktoś może polecić kogoś lub firmę, która wykona to za rozsądne pieniądze?

Z góry dziękuję za pomoc

• #2 24 Kwi 2008 22:59
    Usunięty
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME