Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa elektronowa UY1N - fioletowe światło

24 Kwi 2008 23:00 3642 7
  • Poziom 9  
    Lampa normalnie się żarzy ale widać w niej fioletowe światło, miejsce to z którego się wydobywa zaznaczyłem na zdjęciu ale innej lampy UY1N bo na razie nie robiłem tej zdjęcia bo się boje o to światło. Przyjrzałem się jej i zauważyłem że w tym miejscu jest obkruszone to coś białego na żarniku. I mam pytanie czy tej lampy nic nie rozsadzi i czy ona jest dobra?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1. Lampy nic nie rozsadzi, bo w środku jest PRÓŻNIA (albo bardzo nikłe ciśnienie).
    2. Fioletowe światło pochodzi z obecności resztek gazów (powietrza?), które "przechowały się" wewnątrz elektrod.
    3. "To biale" to jest warstwa tlenkowa z katody - kompozycja materiałów, które mają odpowiednie własności emisyjne elektronów, czasem zdarza się, że troche tego materiału odpadnie od rurki (katody), wewnatrz której jest grzejnik (wolframowy), też zreszta pokryty białym proszkiem - izolacją ceramiczną. To nie jest groźne.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam.
    1. Fioletowe światło widzisz w realu czy tylko na foto, jeżeli na foto to normalne zjawisko, Aparat cyfrowy rejestruje promieniowanie UV i podczerwone
    2. Sprawdź w jakich warunkach pracuje lampa, czy nie są za wysokie napięcia. Nie jest to raczej normalne że przy normalnych warunkach odpada

Rzuuf napisał:
    1.
    2. Fioletowe światło pochodzi z obecności resztek gazów (powietrza?), które "przechowały się" wewnątrz elektrod.

Chodzi dokładnie o znaczne pogorszenie próżni w lampie.

Rzuuf napisał:

3. "To biale" to jest warstwa tlenkowa z katody - kompozycja materiałów, które mają odpowiednie własności emisyjne elektronów, czasem zdarza się, że troche tego materiału odpadnie od rurki (katody), wewnatrz której jest grzejnik (wolframowy), też zreszta pokryty białym proszkiem - izolacją ceramiczną. To nie jest groźne.

Nie jest to groźne, owszem ale chyba tylko dla człowieka, niestety oznacza to że lampa kończy swój żywot.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Rzuuf napisał:
    wewnatrz której jest grzejnik (wolframowy), też zreszta pokryty białym proszkiem - izolacją ceramiczną. To nie jest groźne.

Eee tam, grzejnik pokryty jest warstwą tlenku glinu (choć obecnie ceramiką nazywa się wszystko co jest spiekane/prażone). Izolację typowo ceramiczną (ceramiczne rurki) stosowano we wczesnych lampach pośrednio żarzonych (w końcu lat dwudziestych). Katoda tych lamp miała sporą pojemność cieplną i nagrzewała się dość długo.

Dodano po 5 [minuty]:

Deiwid napisał:

Chodzi dokładnie o znaczne pogorszenie próżni w lampie.

Niekoniecznie. Fioletowa poświata będzie też widoczna w przeciążonej lampie, np. gdy mamy rozformowane kondensatory elektrolityczne.

Deiwid napisał:

niestety oznacza to że lampa kończy swój żywot.

W zasadzie nie. Braki w warstwie emisyjnej mogą świadczyć albo o nieprzestrzeganiu czystości przy jej nakładaniu, albo też o tym, że lampa uległa dość znacznym przeciążeniom, często chwilowym*. Lampa z tymi ubytkami może pracować całkiem normalnie (o ile nie nastąpiło pogorszenie próżni w wyniku ww przeciążenia).

*czasem zdarza się to nawet w katalogowych warunkach pracy, głównie w lampach prostowniczych. Podczas ładowania kondensatorów elektrolitycznych (przy rozgrzewaniu katody) dochodzi w niektórych typach do chwilowego iskrzenia katody. Najprawdopodobniej przyczyną jest nierównomierna emisja. Dość często zdarza się to w lampach Telefunkena z rodzaju RGN1064.
  • Poziom 9  
    W radiu mam zepsuty ten duży kondensator elektrolityczny, mam go zamiar zmienić.

Dodano po 2 [minuty]:

Jak się kręci potencjometrem to fioletowe swiatlo sie przyciemnia albo rozjasnia.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    mikimikus1 napisał:
    W radiu mam zepsuty ten duży kondensator elektrolityczny mam go zamiar zmienić.

I jeszcze jak się krenci potenciometrem to fioletowe swiatlo sie przyciemnia albo rozjasnia.

Więc wymień go czym prędzej :!: Bo ta lampa może umrzeć, jeśli faktycznie jest przeciążona.
    Zmiana jasności tego fioletowego obłoczka spowodowana jest zmianą poboru prądu przez układ, zwłaszcza przez UBL21.
  • Poziom 9  
    Właśnie kupiłem kondensator, dostałem dwa które kazali mi połączyć minusami pisze na nich 47uf 400 i po włączeniu lampa robi się fioletowa a głośnik nadal buczy czy coś jeszcze trzeba wymienić?