Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop C1-99 - gaśnie ekran

notoniewiemjaki 24 Kwi 2008 23:39 4448 18
  • #1 24 Kwi 2008 23:39
    notoniewiemjaki
    Poziom 9  

Witam
    Niedawno nabyłem oscyloskop C1-99. Przyrząd jest praktycznie nie używany, a ma chyba z 15 lat. Po włączeniu zasilania pracuje normalnie, ale po pewnym czasie gaśnie ekran.
    W czasie normalnej pracy napięcia zasilacza są nieznacznie podwyższone, potem następuje spadek napięcia (stopniowo) 27V do ok. 20V. Inne napięcia też spadają ale nie tak znacznie.
    Po otwarciu obudowy zauważyłem, że tranzystor 2T808A w zasilaniu WN jest bardzo gorący. Po ostygnięciu napięcia wracają do normy i urządzenie działa poprawnie, do ponownego wyłączenia. Taki cykl trwa około godziny.
    Proszę o pomoc i podpowiedzi gdzie szukać usterki. Zamierzałem podmienić 2T808 ale nie znam zamiennika (nie ruskiego). Nie ukrywam że otwarcie obudowy i"rzut oka" na to "cudo" nie zachęca do naprawiania, więc będę wdzięczny kolegom za pomoc.
    Pozdrawiam

0 18
  • #2 25 Kwi 2008 12:03
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Spadek napięcia +27V jest wynikiem przeciążenia gałęzi, która zasila przetwornicę WN. Konsekwencją jest nadmierne nagrzewanie się tranzystora 2T808. Obciążeniem przetwornicy WN jest powielacz napiecia 12.5kV (A4) oraz prostownik 1,5kV (A3) w których można upatrywać usterki. Nie można także wykluczyć uszkodzenia samego transformatora WN.

0
  • #3 27 Kwi 2008 23:22
    notoniewiemjaki
    Poziom 9  

Dzięki oldboy za zainteresowanie tematem.
    Nie przewiduję, żeby w jakiś cudowny sposób był możliwy zakup powielacza, więc może ktoś próbował go zastąpić jakimś innym - proszę o podpowiedź.
    Druga sprawa - nie mogę znaleźć parametrów albo zamiennika diody 2Ц106Б. Ta dioda też się dość mocno grzeje w prostowniku 1.5kV (w powielaczu też są) i nie wiem czym je zamienić. Jutro kupię kondensatory na wys.napięcie i do dzieła.
    pozdrawiam

0
  • #4 28 Kwi 2008 08:16
    oldboy

Dioda 2Ц106Б - URSM=6kV, Io=10mA
    Takie same KЦ106Б(B) były stosowane w powielaczu Elektroniki Ц432. Pewnie jeszcze niektórzy koledzy mają je w zapasach.
    Uszkodzona bądź przegrzana dioda wysokonapięciowa zwykle ma widoczne przebarwienie na obudowie.

Ps. Zapomniałem o prostowniku napięcia ujemnego -2,5kV (A2) który też jest obciążeniem przetwornicy WN.

0
  • #5 28 Kwi 2008 10:01
    serwis
    Poziom 37  

Możesz z powodzeniem zastosować diody z serii BYP350.
    Występują na napięcia 4kV, 8kV, 12kV, 16kV.
    Są to podzespoły, które występują w powielaczach z serii TPN...

W Twoim przypadku BYP350-8k

Wiele firm oferuje te diody za niewielkie pieniądze.

0
  • #6 10 Maj 2008 14:13
    przemekkk24
    Poziom 12  

Miałem 2 takie oscyloskopy.
    Po zdjęciu obudowy wszystko gaśnie, jest mikroprzełącznik, który odłącza napięcie.
    Co do 2T808A to tranzystor npn mocy ze specyficzną ruską obudową.
    Mam kilka takich tranzystorów ale raczej to nie jego wina.
    Trzeba sprawdzić zasilacz. Schemat oscyloskpu jest dostępny w necie na ruskich stronach, mogę podać. Kiedyś szukałem i znalazłem.
    Pozdr
    Przemek

0
  • #7 13 Cze 2008 09:37
    been1
    Poziom 14  

Jeśli można-podłączę się pod temat.Sprzęt taki sam,objawy identyczne.
    Pobór prądu przez przetwornicę wn zaczyna się od 300mA i powoli rośnie.
    Po przekroczeniu 1A obraz zanika.Po odłączeniu WSZYSTKICH powielaczy od trafa,sytuacja się nie zmienia, przetwornica zaczyna pracę od 300mA i prąd rośnie.Nawet gdy prąd przekracza 1A przetwornica cały czas pracuje,a amplituda drgań niewiele sie zmniejsza(sprawdzane drugim oscyloskopem)Wymiana WSZYSTKICH tranzystorów łącznie z 2T808A nic nie zmienia.Może któryś z kolegów uporał się z tą usterką i zechce się podzielić ta wiedzą,bo mnie brak już pomysłów.
    Pozdrawiam

0
  • #8 13 Cze 2008 10:43
    rubens

Nie pamiętam czy przetwornica W.N. i zasilacz niskich napięć są na tym samym trafie.
    Z tego co pamiętam to większość tego typu uszkodzeń w C1-99 to trafo.

0
  • #9 13 Cze 2008 11:15
    been1
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie.Przetwornica jest zasilana z zasilacza głównego z gałęzi 27V.Jest to generator samowzbudny na 2T808A z dość rozbudowaną kontrolą napięć.Sama przetwornica zasila powielacze, które odłączałem.Trafo jest wykonane dość solidnie i zalane żywicą.Przypuszczam że gdyby było zwarte trafo,prąd zasilania byłby duży zaraz po włączeniu,i trafo by się nagrzewało,a tak się nie dzieje.

0
  • #10 13 Cze 2008 23:13
    rubens

Niestety co do trafa to niekoniecznie.
    Wystarczy że zwoje wewnątrz są lekko nadpalone, pod wpływem ciepła uzwojenia się rozszerzają i przetwornica zaczyna 'ciągnąć" więcej prądu.

Nie mogę znaleźć u siebie wersji papierowej a elektroniczne w sieci są kiepskiej jakości więc będę pisał w oparciu o Twoje informacje.

Przetwornica zasilana jest z 27V.
    Każda przetwornica ma wejście i wyjście.
    W tym przypadku wejście to 27V + strona pierwotna.
    Wyjście to strona wtórna i obciążenie.

Zajmijmy się stroną pierwotną.
    Jeśli zasilanie 27V jest stabilne i wydajne prądowo to do sprawdzenia pozostałe elementy.

Strona wtórna - jeśli po odpięciu obciążenia nic to nie zmienia a elementy na wyjściu ( diody itp.) są sprawne to wniosek jest jeden leży trafo.

Zakładam ( nie widząc schematu) że przetwornica ma własny transformator.

Jak pisałem - kilka lat temu rozmawiając ze znajomym który siedział w rosyjskich przyrządach twierdził że największym problemem C1-99 były trafa.
    Nawet kiedyś ktoś oferował mi trafa które zostały współcześnie na nowo policzone i wykonane inaczej niż rosyjskie ale zapodziałem te dane.

Poza tematem - na allegro ktoś właśnie pozbywa się C1-99 z identycznym felerem.
    Czyli jest to ich "przypadłość"

0
  • #11 15 Cze 2008 19:43
    serwis
    Poziom 37  

been1 napisał:
    Dzięki za zainteresowanie.Przetwornica jest zasilana z zasilacza głównego z gałęzi 27V.(...)

Nie tak do końca jak piszesz. Przetwornica jest zasilana również i innymi napięciami.Popatrz na schemat, może dojdziesz do jakiegoś wniosku ?

Oscyloskop C1-99 - gaśnie ekran Oscyloskop C1-99 - gaśnie ekran

A transformator zostaw na sam koniec. A tak na marginesie- jest to bardzo proste trafo do wykonania (przewinięcia )
    Jego częstotliwość pracy zawiera sie w przedziale od 18÷40kHz.

0
  • #12 17 Cze 2008 10:14
    been1
    Poziom 14  

Owszem SERWIS ale +27V siada najbardziej,tak że nawet obroty wentylatora mocno spadają.Pozostałe napięcia(+80,+12,-10V) nie ulegają obniżeniu.Sprawdzałem zwłaszcza +12V.Regulacja pot R1 działa cały czas,nawet gdy prąd w gałęzi 27V przekroczy 1A można go zmniejszyć do nominalnej wartości,ale wtedy napięcia wyjściowe znacznie maleją.
    Trafo sprawdzałem rezonansowym testerem uzwojeń,wygląda na sprawne.Niestety brak mi więcej pomysłów.Może jakies sugestie?

0
  • #13 17 Cze 2008 19:03
    rubens

Co do testera rezonansowego to nie daje on jednoznacznej odpowiedzi - sam się kilka razy naciąłem.
    Skoro stawiasz na +27v to może warto podciągnąc je z zewnętrznego zasilacza?

0
  • #14 17 Cze 2008 22:08
    serwis
    Poziom 37  

Ewentualnie sprawdź istniejącą gałąź zasilania 27V ( tranzystor V10, diody V20, V21, elektrolity C48, C49 ).

Może ten zasilacz po prostu ma kiepską filtrację.

Możliwe też jest uszkodzenie diod na stronie wtórnej przetwornicy; pod wpływem temperatury złącze dostaje zbyt duży prąd wsteczny i zbytnio obciąża powielacz- czyli diody V1÷V7.
    Ale w związku z tym , że odłączałeś powielacz, więc możemy wykluczyć jego usterkę.

Co do samego transformatora; ruskie w instrukcji nic się nie wypowiadają na temat ewentualnego jego uszkodzania się.

0
  • #15 18 Cze 2008 07:48
    been1
    Poziom 14  

Z powodu wyjazdu nie mogę podziałać przy sprzęcie.Po powrocie podłączę
    zewnętrzny zasilacz w gałąz 27V i poinformuję o efektach.Powielacze są raczej sprawne.Odłączałem je z p.7,8, i 9 trafa(pojedynczo i wszystkie razem)Żadnych zmian,prąd rośnie powoli i V2 zaczyna się mocno grzać. Dzięki za rady.
    Mam pytanie do "notoniewiemjaki" Jak twoja walka z usterką?

0
  • #16 02 Lip 2008 01:08
    notoniewiemjaki
    Poziom 9  

Długo mnie nie było... a "walczących z Iwanem" grupa spora.
    Mój oscyloskop ciągle na warsztacie. Trochę go zaniedbałem po małych niepowodzeniach. W odpowiedzi na pyt. been1 :
    -próbowałem odłączać elementy obciążające przetwornicę podmieniałem powielacz ,wymieniałem diody i tranzystor -efekt d...a wielka.
    Dość dokładnie przyglądałem się dyskusji Kolegów w tym temacie i biorąc pod uwagę objawy uszkodzenia mojego C1-99 myślę , sugestie rubens'a są trafne. Zasadną byłaby podmiana transformatora.
    Próby z półprzewodnikami nie dały efektu tak u mnie , jak i u Was.
    Mój C1-99 po ok. 1godz. gaśnie i koniec , można rozjaśnić ekran ale pracuje niestabilnie a i wyniki są pewnie nie miarodajne ,prąd rośnie i ustrojstwo może zdechnąć na dobre.
    Moim zdaniem winny takiego stanu jest transformator w zasilaczu (na 80%). Wnioskuję tak bo: w czasie naprawy gdy urządzenie było otwarte cykl zał-wył trwał krócej niż z zamkniętą obudową. Idąc "za ciosem" wymieniłem wentylator na wydajniejszy czas pracy się wydłużył. Wentylator jest tuż przy transformatorze i studzi go dość intensywnie.
    Stop mojego oscyloskopu wygląda tak : spadek nap 27V , zwolnienie obr. wentylatora, podwyższenie temp. tranz. 2T808 i transform. przetwornicy , rozgrzanie trafa zasilacza . Być może przyczyna jest inna ,a moje wnioski nie trafne , ale w obecnej chwili uważam , że właściwa byłaby wymiana transformatora w zasilaczu. Spróbuję kupić ,albo przewinę .
    Może ktoś ma dane tego trafa (liczba zwojów średnica drutu) ?
    Opiszę wynik walki...

0
  • #17 02 Lip 2008 20:55
    darczar
    Poziom 24  

Tu są dane tego transformatora:
    Oscyloskop C1-99 - gaśnie ekran

0
  • #18 08 Lip 2008 08:24
    been1
    Poziom 14  

Moja walka wyglądała podobnie.Dzięki "notoniewiemjaki "za odpowiedz.Podłączyłem przetwornicę do zewnętrznego zasilacza regulowanego.Efekt jest taki że nie grzeje się trafo zasilacza głównego i nie siada nap 27V.Sugeruje to że uszkodzenie jest w przetwornicy a nie w zasilaczu głównym.Ponieważ tranzystory były podstawiane,pozostaje trafo.
    Mój Iwan tak mnie zdenerwował że się go pozbyłem,a zakupiłem Hameg-a.Jednak bedę z zainteresowaniem śledził postępy innych w naprawie.

0
  • #19 14 Maj 2009 20:48
    lnx_electronic
    Poziom 9  

Witajcie. Też mam problem z tym sprzętem i wydaje mi się że jest on bardzo podobny do wyżej opisanego, chciałbym się jednak upewnić co do tego.
    Dzisiaj postanowiłem uruchomić próbnie swoją świeżą zdobycz, tak więc po przetłumaczeniu pierwszych stron instrukcji (czyli tego czego niewolno robić ze sprzętem) ustawiłem wszystkie przyciski i pokrętła tak jak na zdjęciu:

+ te ustawienia jakie zaleca instrukcja przy rozruchu.

Od pierwszych chwil po włączeniu lampa zachowywała się dziwnie. Przy przyciemnionej (wygaszonej?) maksymalnie plamce przez ok. trzy minuty lampa migała nieregularnie słabą poświatą po czym nastąpił krótki, nieco silniejszy błysk, pyknięcie jak przy wyładowaniu elektrostatycznym i lampa zgasła. Wentylator np. chodził przez cały czas normalnie- również po zgaśnięciu lampy. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu lampa już się w ogóle nie zaświeciła.
    Instrukcja przewiduję że C1-99 nagrzewa się do pracy w 2 minuty, lampa działała przez 3...

I tu moje pytanie. Czy za to co się stało należy również obwiniać przetwornicę WN? Czy może to coś więcej? W końcu oscyloskop chodził 3 minuty a nie 0,5godz... :|

Uprzedzam, że jest (czy w zasadzie miał to być) mój pierwszy oscyloskop i ogólnie rzecz biorąc jest on za skomplikowany jak na sprzęt dla nowicjusza pomiarów oscyloskopowych ale jak dawali darmo to wziąłem.
    Stąd też te zapożyczane ze zdjęć nastawy. ;-]
    PS. Sprzęt pochodzi z Liceum gdzie stał nie używany przez 12 lat w odpowiednim do tego miejscu i wygląda jak przykurzona nówka, nie jest to więc jakiś wrak.

Moderowany przez rubens:

Link do allegro usunięty. Wykopaliska zamykam. Załóż nowy temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów