Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak przerobić konwerter FM?

Pantomas 25 Apr 2008 10:21 2035 2
    Pantomas
    Level 10  
    Mam problem z ustaleniem wartości kwarców do konwertera. Konwerter ma służyć do "przestrojenia" radia FM z zakresem japońskim tj. 76-90MHz na zakres 87,5-108MHz z podziałem na dwa pasma 94-108MHz i 87,5-101,5MHz. Przeglądając forum wyczytałem, że najlepiej jest kupić konwerter UKF CCIR-OIRT o symbolu K8S z MJMu i podmienić jeden z kwarców np 20MHz na 12MHz i powinienem w ten sposób wejść w jeden z zakresów. Kupiłem więc takowy, z przełącznikiem kwarców o parametrach: 1-szy zakres 88,5-97MHz częstotliwość heterodyny 162,5MHz oraz 2-gi zakres 97MHz-105,5MHz i częstotliwość heterodyny 171MHz. Sęk w tym, że kwarce mają częstotliwość podstawową 18,05 i 19MHz i pracują na overtonie (?) Nie mam zatem pojęcia na co je podmienić bowiem teoria z podmianą sugerowana na forum ni jak mi nie pasuje. Konwerter jest zbudowany na rosyjskim K174ΠC1 (odpowiednik UL1042)
    Nawigator
    Level 33  
    Te kwarce mogą pracować na overtonie, zazwyczaj trzecim, ale to jest jakby ich sposób wzbudzania i wibracji kryształu. W układzie oscylatora pracują na podanych częstotliwościach. Natomiast mieszacz korzysta z 9-tej harmonicznej podanych częstotliwości i tak przelicz oba pasma jako mieszacz różnicowy.
    12MHz może było w starych konstrukcjach konwerterów, mieszacz był sumacyjny.
    Pzdr. N.
    User removed account
    Level 1