Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów grilla. Można zastosować ten?

25 Kwi 2008 13:19 2897 12
 • Poziom 14  
  Mam pytanie do znawców w tej dziedzinie, potrzebuje regulować obrotami silnika jednofazowego z uzwojeniem rozruchowym, znalazłem taki kit http://www.cyfronika.com.pl/s/product_info.php?products_id=10013 i moje pytanie czy mogę go zastosować, nie chce kombinować samemu ani kupować drogich falowników , regulacja nie musi być płynna morze są jakieś inne rozwiązanie, czekam na odpowiedzi

  Dodano po 34 [minuty]:

  Zapomniałem,
  parametry silnika spisane z tabliczki
  silnik - 0,06 KW
  TYP - SEF / 564A
  1410 obr/min
  220 V
  0,53 A
  50 Hz/PRACA S1 / IP44
 • Poziom 29  
  Tak, możesz zastosować ten regulator.
  Problem może wystąpić tylko z powodu samego silnika, ale to zjawisko wystąpiłoby również przy zastosowaniu falowników.
 • Poziom 14  
  Ok ale jaki problem miałby wystąpić nie bardzo rozumiem, silnik jest sprawny podłączałem go i chodzi tylko ja potrzebuje regulować jego obrotami niekoniecznie płynnie a przełożenie na kołach pasowych nie wchodzi w grę bo po prostu tam gdzie chce go zamontować nie ma miejsca
 • Poziom 19  
  Rozumiem że jest to silnik z kondensatorem rozruchowym. Wymieniona przez autora regulacja obrotów, jest przeznaczona do silników komutatorowych (wiertarka, odkurzacz, mikser itp). Ewentualnie mógły regulować obroty wetylatora na silniku indukcyjnym. Z treści postu zrozumiałem że silnik ma pracować w urządzeniu o charakterze obrabiarki, gdzie obciążenie jego może się zmieniać. Do tego typu regulacji obrotów, stosuje się bardziej rozbudowane układy oparte na sprzężeniu zwrotnym. Regulacja tego typu musi zawierać oprócz samego regulatora, czujnik obrotów sprzężony z tym regulatorem. Tego typu rozwiązania, oparte na specjalizowanym układzie scalonym, są stosowane w niektórych typach pralek automatycznych (układ TDA1085).
 • Poziom 14  
  Tak jest to silnik z kondensatorem rozruchowym, i chce go zamontować do grila jako napęd obracający szaszłykami, wiadomo że zbliża się okres grilowania więc kolega poprosił mnie o zbudowanie właśnie czegoś takiego, myśle że silnik nie będzie pracował pod dużym obciążeniem, bo przez koła pasowe będzie napędzał oś ślimaka a ten zaś obracał szaszłykami, a wstępne próby wykazały zbyt durze obroty i właśnie dlatego potrzebuje je jakoś zmniejszyć, taki silnik dostałem po za tym jest mały i pasuje idealnie no tylko te obroty, a morze jest coś takiego co by zmniejszyło choć by o te 40% obroty ?
 • Poziom 13  
  Po co tak kombinować i to jeszcze do grila. Zastosuj jakiś silnik komutatorowy i obroty będziesz sobie zmieniał napięciem. Przecież wystarczy ci tam jakiś mały silniczek,no chyba że chcesz kręcić na nim kilka świń i parę krów :D
 • Poziom 19  
  Po podaniu do czego ma służyć, można zaryzykować że jednak prosta regulacja może się sprawdzić. Obroty być może będą się nieco zmieniać, ale przy równomiernym (w miarę) rozłożeniu masy towarowej, regulacja powinna działać. Znaczny wpływ na obroty będzie miał naciąg paska klinowego - powinna być jakaś regulacja naciągu.
 • Poziom 14  
  Może to trochę przekombinowałem, a może nie tak czy inaczej widziałem takie coś nad morzem i całkiem nie zile to chodziło, nie chce stosować silników szczotkowych bo hałasują po za tym taki silnik dostałem a ciężko jest znaleźć taki mały silniczek na bazarze zwłaszcza że jest on z czegoś wymontowany.
  Czyli mogę zaryzykować z tym sterownikiem z pierwszego postu ?
 • Poziom 19  
  Można zaryzykować. Koszty nie są znaczne - myślę że jednak zda to egzamin. Jednak możliwość zmiany naciągu paska, pozwoli dobrać właściwe obciążenie dla stabilniejszej regulacji obrotów.
 • Poziom 22  
  Przerabiałem kiedyś gilla.Zastosowałem silnik od Poloneza (napęd wentylatora chłodnicy) moc max 80W obroty 2300.Regulacja bardzo prosta 555+ tranzystor irfz 44.Podstawowa zaleta - można zasilać z akumulatora samochodowego w dowolnym miejscu. Cena silnika na szrocie ok 20zł. Pomyśl o tym.
 • Moderator
  Zastosowałem podobny układ do sterowania silnikiem indukcyjnym (z pralki). Wszystko działało tylko że rozruch następował dopiero przy dość daleko przesuniętym potencjometrze i silnik wchodził na spore obroty. Dopiero później można było zmniejszyć obroty. Weź to pod uwagę że, na grillu potrzebujesz jednak małe obroty.

  Przy okazji poprawiłem tytuł postu.
 • Poziom 14  
  Chyba posłucham waszej rady zastosowania silnika DC bo dzisiaj znalazłem w swoich rupieciach siłownik z napędem elektrycznym i wyjąłem silnik, napięcie 24V więc niema problemu bo na 12V też chodzi tylko z ośką problem bo jest na niej ślimak ale coś się wymyśli
  dzięki za podpowiedzi

  :D

  ps. będę musiał wytoczyć nowe koła pasowe bardziej delikatne bo te co mam są za durze i toporne i pytanie czy mogą być z ebonitu bo akurat mam płytę o grubości 25 mm ?
 • Poziom 22  
  Spokojne. Siły jakie są przenoszone -są niewielkie.