Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie =do mostka getza na tyrystorach. do spawarki.

Wara_AA 25 Kwi 2008 19:18 2396 1
  • #1 25 Kwi 2008 19:18
    Wara_AA
    Poziom 9  

Witam,
    Mam w planie super sterownik do spawarki transformatorowej.
    Początkowo miał być po stronie pierwotnej ale dostałem za darmo 4 tyrystory 80A Więc można by zrobić je na stronie wtórnej. Pomysł jest taki by był to sterowany mostek gretza.
    PROBLEM - czym go sterować, jakim układem,żeby był prosty i. I najlepiej żeby zasilał się z napięcia 25-30V, które jest na wyjściu spawarki. To bardzo by pomogło bo nie musiałbym montować żadnego dodatkowego zasilacza.
    (Idea takiego prostownika ze sterowanym prądem dołączonego do transformatora jako osobny moduł).

Myślałem czy da się to zrobić na tanim kicie AVT-1007 bo tam jest jakiś mały triak i w opisie jest, że można go zastąpić przypinanym poza płytką i na większym radiatorze. Pytanie czy dałoby się użyć tego układu w celu sterowania mostkiem o wytrzymałości 160A przez który prawdopodobnie będzie szło ok 80-100A w trakcie spawania.

Aha transformator jest zasilany z dwóch faz czyli 400v natomiast na wyjściu, na odczepie jaki zrobiłem ma 35V i na tym 35 V ma być zrealizowane sterowanie. A kit jest pod jednofazowe. (czy będzie działał na międzyfazowym?)
    Dodatkowo na schemacie prąd przechodzi chyba przez ten układ scalony. W przypadku kiedy będę chciał regulować taki durzy prąd to jest wykluczone żeby on wytrzymał tyle. Trzeba by wyprowadzić obwód główny z dużym prądem poza płytkę a sam sterownik umieścić osobno poza głównym tak żeby tylko pobierała impuls do sterowania i po przetwarzaniu podawała impulsy do sterowania tyrystorami.

TU JEST OPIS TEGO KITU I SCHEMATY! http://www.elektroda.net/dla_domu/regulator_avt_silnika.html

Jeśli nie to jaki inny układ można zastosować (jak najtańszy i jak najprostszy do zrobienia dla bardzo amatora).

pozdrawiam-Wara :)

1 1
  • #2 26 Kwi 2008 06:00
    Dioda52
    Poziom 27  

O wiele lepszym ukladem jest wykonanie sterowania na triaku w obwodzie wejsciowym .Prad jest bardzo stabilny i nie pulsuje przy spawaniu malymi pradami .Zastosowanie lepsze jest ukladu U209B i wykonanie na nim .Schemat mozna znalezc na elektodzie .

1