Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówki z Unitry AT 9100 do suba

25 Kwi 2008 20:19 1367 21
  • Poziom 16  
    Mam pytanie ,posiadam amplituner Unitra AT 9100 i w zasadzie leży odłogiem a mam subwoofer z uwaloną końcówką.
    Czy mogę wymontować te końcówki z tej Unitry i zasilać tym Głośnik STX 27-150-8 jako suba
    Prośbe mam taką ,jaki filtr do tego musze zastosować i czy da sie może zmostkować te stereo na mono?aby była większa moc.
    Dzięki za pomoc i
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Dzieki za odpowiedź ,ale mógłby ktoś wytłumaczyć mi to tak bardziej łopatologicznie?
    dzięki i
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    elek555 napisał:
    skoro chcesz prosto i łatwo zrobić mostek -to załóż odwracacz fazy https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=216812
    i na jego wejściu zetnij pasmo kondensatorem 220nF+100Ω do masy.

NIE MOZNA MOSTKOWAC TEGO WZMACNIACZA ponieważ przeznaczony jest do obsługi zestawów o impedancji 8Ω
    Wzmacniacz mam taki sam i używałem go do suba i sprawował się świetnie co do filtra do jest sporo schematów poszukaj pod hasłem "filtr dolnoprzepustowy"
    to tyle
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    A czy wiesz jakiej mocy jest ten wzmacniacz i wogóle jest sens wyrywać go z obudowy aby wykorzystać jeden kanał do tego STX-a
    Ja mam fitr aktywny do subwoofera z kitu NE 125 czy on by się nadał?
    Dzieki za pomoc.
  • Poziom 28  
    2x27W sin przy 8Ω , zasilalem nim sub tez stx i jak dla mnie wystarczal, jezeli poprzednia koncowka byla na tda7294 to smialo montuj ten wzmak i bedziesz zadowolony, mimo malej mocy wzmacniacz sprawuje sie naprawde swietnie, co do filtra to nada sie, podlacz sobie na probe wszystko razem i zobaczysz i jak sie spodoba to zamontujesz go w subie.
    pozdro
  • Użytkownik obserwowany
    Jak juz byś sie zdecydował na tą operację chętnie sie z Tobą dgadam na temat płytki tunera co ty na to?
  • Poziom 37  
    puszak napisał:
    NIE MOZNA MOSTKOWAC TEGO WZMACNIACZA ponieważ przeznaczony jest do obsługi zestawów o impedancji 8Ω

...a co to za teoria?? -bo uzasadnienie o jakiejś "obsłudze" pasuje do knajpy ale z elektroniką nie ma nic wspólnego! tak samo nie rozumiem czemu 8Ω miałoby coś zmienić w możliwości pracy mostkowej?? Jest ona jak najbardziej możliwa tylko puszak najwyraźniej nie pojmuje do czego ma słuzyć odwracacz fazy- ale to juz jego problem :( Nasz kolega napisał że chce te końcówki wymontować "z tej unitry" i użyć w zupełnie innym układzie.

NE125 jak najbardziej się nadaje jako wejściowy filtr aktywny.
  • Poziom 16  
    Elek 555 dzięki za odpowiedź tylko jet tak, że odwracacz fazy to nie problem, ale połączenie tego wszystkiego w jedną całość to już tak.
    Większość to robiłem z kitów. Tam jest opisane co i jak ze sobą zlutować . Dlatego prosiłem o w miarę łopatologiczne wskazówki
    Dzięki i
    Pozdrawiam

[]
  • Poziom 28  
    elek555 napisał:
    puszak napisał:

...a co to za teoria?? -bo uzasadnienie o jakiejś "obsłudze" pasuje do knajpy ale z elektroniką nie ma nic wspólnego! tak samo nie rozumiem czemu 8Ω miałoby coś zmienić w możliwości pracy mostkowej?? Jest ona jak najbardziej możliwa tylko puszak najwyraźniej nie pojmuje do czego ma słuzyć odwracacz fazy- ale to juz jego problem :( Nasz kolega napisał że chce te końcówki wymontować "z tej unitry" i użyć w zupełnie innym układzie.

NE125 jak najbardziej się nadaje jako wejściowy filtr aktywny.

Faktycznie źle to ująem owszem da sie tylko nie z tym glosnikiem! chlopak ma glosnik 8om wiec gdy zmostkujemy 2 kanaly i podlaczymy glosnik pod gorace wyjscia to kazdy kanal bedzie obciazony 4ohmami, tranzystory sie zagotuja.
    kolego mialem juz 2 takie koncowki a nawet teraz 1 mam i dam reke uciac ze jezeli kolega poslucha twoich rad pozegna sie z koncowka o ile slucha dosc glosno
    i do wiadmosci Twojej wiem po co sie odwraca faze.
    pozdrawiam :):)
  • Poziom 16  
    No to żeście mi namieszali ,ale czekam na wasze dalsze opinie i pomoc
    Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Puszak mam wrażenie, że nie zwróciłeś uwagi, że ufomak zabiera to z unitry i chce wsadzić gdzieś tam, gdzie o zasilaniu nie wiemy jeszcze nic, ale możemy założyć, że zrobi bezpieczne dla końcówek i siebie. Choć wymaga to trochę zachodu -to jest jak najbardziej możliwe. Same z siebie się nie zagotują :). Wbrew pozorom BD911/912 nie mają zakazu pracy w mostkach, tylko powyżej pewnej mocy(temperatury), a ta zależy od zasilania i chłodzenia. Tę nieznajomość celu odwracania -zapomnij.
  • Poziom 28  
    Czy ja mówię, że tranzystory mają jakiś zakaz? Jeżeli się przegrzeją to się spalą - proste, a przy 4 ohm na kanał pewne jest, że się przegrzeją na zasilaniu z AT.
    Powiedz nam jakie masz zasilanie tam? Ja to z góry założyłem, że wsadzi trafo od AT.

[]
  • Poziom 16  
    Oczywiście, że zamierzam wsadzić zasilanie z tego amplitunera, przecież to nie wpędza mnie w koszty.
    A co byście poradzili innego?
    Dzięki i
    Pozdrawiam

[]
  • Poziom 28  
    więc tak,
    :arrow: albo dasz po 4 tranzystory na kanał i sobie zmostkujesz 2 kanały. Do tego jakiś wentylator na radiator lub wymienić te,które są na mogące oddać więcej ciepła.
    :arrow: albo zastosujesz głośnik 16Ω i zmostkujesz bez przeróbek
    :arrow: albo podłącz głośnik normalnie pod jeden kanał i myślę, że będziesz zadowolony [ ja tak miałem i byłem :) ]. Podaj jaki miałeś wcześniej wzmacniacz do tego głośnika.

[]
  • Poziom 16  
    Do tego głośnika miałem wcześniej tda 2*100 W w mostku oczywiście z Kitu NE
    Wybiorę na razie tzn dzisiaj twoją trzecią wersję, żeby sprawdzić, ale byłbym zainteresowany wersją pierwszą jakbyś mi pomógł
    1 pytanie czy po dodaniu tranzystorów transformator z AT uciągnie?
    Dzięki
  • Poziom 26  
    Po co dawać 4 tranzystory na kanał, a nie lepiej dać parę komplementarną BD249/250. Powinny starczyć -mają one prąd kolektora 25A. Zapewne trzeba byłoby ustawić prąd spoczynkowy.
  • Poziom 16  
    Witam ponownie ,uruchomiłem suba na razie na jednym kanale i gra, ale fatalnie tzn. pierwsza sprawa to przydźwięk w głośniku nawet po wyciszeniu,a druga sprawa to są jeszcze zniekształcenia głosu (takie cienkie "pierdzenie").
    Jak wcześniej podałem, filtr to Kit NE 125, może na nim trzeba coś zmienić
    W opisie są podane potencjometry z oznaczeniem A a w kicie były B.
    Czy to jakaś istotna różnica?
    Poradźcie coś.
    Dzięki
  • Poziom 28  
    wiec tak podlacz koncowke bezposrednio pod sygnal i zobacz czy wystepuja te same objawy jezeli nie to znaczy to cos z filrem, przdzwiek moze byc spowodowany bliskoscia trafa i koncowki, złymi przewodami sygnałowymi powinny byc ekranowane jezeli ich dlugosc przekracza 2cm, i kabel zasilajacy nie powinien isc kolo kabla sygnalowego
    wiec tak,
    oddal trafo od koncowki wymien przewody na ekranowane i pusc je z dala od trafa i kabla zasilajacego
  • Poziom 16  
    Tym to zajme się jutro bo to troche czasu trzeba ,a kable sygnałowe są ekranowane
    Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie udalo mi się reanimować jedną końcówke tego TDA i na stole grało ,lecz po włożeniu do budy wywala mi bezpiecznik na pierwotnym transformatora nawet 2,5A
    gdzie poszukac usterki i wogóle co to może może być ?
    Dzięki za pomoc.
  • Poziom 28  
    nie woiem no podejzewam ze cos robi zwarcie poszukaj czegos tam co moglo by dotykac do plytki czy radiatora.
  • Poziom 16  
    Dzięki,na dzisiaj już mam dosyć ,jutro wieczorem dam znać co bylo
    Pozdrawiam