Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak zwiekszyc moc radmora 5102 bez zmiany trafo..

zalusss 26 Kwi 2008 01:11 8815 50
  • #1 26 Kwi 2008 01:11
    zalusss
    Poziom 11  

mam radmorka 5102 wsadzilem do niego kilka bajerow ale chcialbym osiagnac z niego wiecej mocy myslalem nad tda7294 ale parametry zasilania mi nie pasuja jak mozecie to dajcie mi cos na 2X20v o wiekszej mocy niz standard a jak nie to co mam przerobic

0 29
  • #2 26 Kwi 2008 01:34
    oj
    Poziom 42  

Nic nie przerabiać.

mało mocy = kupić kolumny o większej skuteczności = dalej mało = kupić mocniejszy wzmacniacz

0
  • #3 26 Kwi 2008 08:00
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Moc się bierze z napięcia.. więc bez zmiany trafa sie nie da.. ale jak masz wersję T albo TE to możesz pokombinować z uzwojeniami i podbić napięcie o jakieś 6V.. (na forum jest opis co i jak) poza tym nie próbuj ładować tam żadnego TDA bo zniszczysz sprzęt, a jak twierdzisz, że masz mało mocy, to albo szlag ci głośniki trafił albo coś nie łączy we wzmacniaczu.

0
  • #4 26 Kwi 2008 09:25
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

I używać kolumn 4Ω w tym wypadku.

0
  • #5 26 Kwi 2008 09:36
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Jak wsadziłeś do niego trochę bajerów, to może pomyśl o zasilaniu tych bajerów z osobnego transformatora. A moc to się bierze z mocy, a nie tylko z napięcia. Niektórzy dostawiają równolegle drugie trafo dla lepszej wydajności prądowej.
    pozdrawiam

0
  • #6 28 Kwi 2008 15:29
    Radzio1234
    Poziom 13  

Jeśli można podłącze się pod wątek i zapytam:
    Opłaca się przesiadać z wieży Philips fwM390, na 100% sprawnego Radmora 5102? Czy będzie słyszalna poprawa jakości dźwięku? Ogólnie nie narzekam na jakość dźwięku wieży, ale myślę, że Radmor jest pod tym względem lepszy... prawda?

A tak nawiasem:
    Jakie kolumny do Radmora 5102 będą lepsze? Space'86 czy Tonsil ZG-40C? Może macie coś do polecenia w przedziale cenowym do 300zł?

Pozdrawiam ;)

PS Przepraszam, że nie założyłem swojego tematu, ale nie chcę robić śmietnika na elektrodzie (2 tematów o tym samym), więc proszę o zrozumienie.

EDIT:
    Żeby nie było off-topic'u to autorowi radzę moc Radmora zostawić w spokoju, a dopilnować, żeby kolumny miały dobrą efektywność, impedancję 4Ω. Również ważne jest, żeby te bajerki (mam nadzieje, że nie wprowadziłeś dewastujących zmian) były zasilane osobno. I nie tykaj toru audio, bo to profanacja, a Radmor ma dzięki niemu wyjątkowe brzmienie ;).

0
  • #7 28 Kwi 2008 15:56
    oj
    Poziom 42  

Radzio1234 napisał:
    Opłaca się przesiadać z wieży Philips fwM390, na 100% sprawnego Radmora 5102? Czy będzie słyszalna poprawa jakości dźwięku? Ogólnie nie narzekam na jakość dźwięku wieży, ale myślę, że Radmor jest pod tym względem lepszy... prawda?

Będzie gorzej w torze odbiornika FM przy 5102; barwę toru m.cz też ma inną niż ta wieża.

Gorzej czy Lepiej - posłuchać samemu i ocenić.

0
  • #8 28 Kwi 2008 16:12
    Radzio1234
    Poziom 13  

oj napisał:
    Radzio1234 napisał:

Będzie gorzej w torze odbiornika FM przy 5102; barwę toru m.cz też ma inną niż ta wieża.

Gorzej czy Lepiej - posłuchać samemu i ocenić.

Ale, może jakoś konkretniej co z tą barwą będzie gorzej?
    Najbardziej zależy mi na torze audio, aby jakość dźwięku była dobra. Będę go używał w szczególności jako wzmacniacza głośnikowego, a tor tunera to drugorzędna sprawa.

0
  • #9 28 Kwi 2008 18:22
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Radmor 5102 ma dramatycznie kiepski stereodekoder.. (można to przerobić) a poza tym to mam, używam, zadowolony jestem.

0
  • #10 28 Kwi 2008 18:22
    oj
    Poziom 42  

Trzeba osłuchać - to tak jak z audiofilami; jeden kabel "gra" lepiej inny gorzej.

Ta wieża jest napakowana w torze audio różnymi korektorami, procesorami, cudami - aby było wrażenie, że gra "lepiej"; szersza baza stereo, mocna korekcja toru - przystosowana do oryginalnych kolumn, itp.

Radmor tego nie ma - dla Ciebie może grać "gorzej".

0
  • #11 28 Kwi 2008 19:04
    Radzio1234
    Poziom 13  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Radmor 5102 ma dramatycznie kiepski stereodekoder.. (można to przerobić) a poza tym to mam, używam, zadowolony jestem.

O stereodekoderze już naczytałem się na forum i nie jest on najlepszej jakości :( Mam nadzieje, że odpowiednio zestrojony zagra lepiej. Na komputerze mam już opis przeróbki tego stereodekodera według użytkownika Trabi, więc w razie potrzeby zostanie on unowocześniony.

Wiadomo, że ta wieża, którą obecnie posiadam, jest nafaszerowana różnymi filtrami, automatycznymi korekcjami, konturami i Bóg wie jeszcze czym, ale szczerze mówiąc mało korzystam z tych bajerów. Do pewnego czasu korzystałem nawet z filtra Surround, ale doszedłem do wniosku, że lepiej gra bez niego, a efekt przestrzenności w ogóle nie jest odczuwalny. Normalnie korzystam tylko z regulacji bassu i podbicia "Max Sound" reszta bajerów nie jest przeze mnie wykorzystywana. Więc myślę, że to nie powinno stanowić problemu. Chyba, że są wbudowane jakieś filtry włączone na stałe.

Jedną z wad jaką zauważyłem dość nie dawno jest mało głęboki bass (jedynie na utworze MBrothers - Trebles bass jest dość dobry), a Radmor z tego co słyszałem jest w tym lepszy. Ogólnie Radmor ma wyjątkowe i ocieplone brzmienie, przez co od dłuższego czasu planuję go nabyć.

A wie ktoś co do tych głośników? Co do Radmora lepsze Space'86 czy Tonsil ZG-40C :?:

Pozdrawiam :)

PS Czy korektor Radmor 5470 podłączony do 5102 pozwoli w jakimś stopniu podregulować brzmienie, tak jak robią to filtry w obecnej wieży :?:

0
  • #12 28 Kwi 2008 19:39
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Do Radmora to Altus 110 :D
    A co do basów.. jest ich aż za dużo.. a "kontur" jest nie prawdopodobny! :D

0
  • #13 01 Maj 2008 12:14
    Radzio1234
    Poziom 13  

Wojtek(KeFir) napisał:

hmm... powiadasz, że Altus... ja tam wolałbym te Tonsil Zg-40c, bo to one były sprzedawane razem z Radmorem, ewentualnie mogłyby być Space'86. Chociaż nie wiem czy do mojego malutkiego pokoju odsłuchowego nie lepiej nadawałyby się jakieś monitory :?: Metraż to zaledwie 9,45m² :( Może jak dokupię korektor będzie się dało bardziej te kolumny przystosować do pomieszczenia odsłuchowego :?:

A co do tych filtrów korekcyjnych z wieży, to czy będzie się je dało zastąpić korekcją z korektora :?: Dużo dobrego czytałem o Radmorze 5102 i chciałbym, żeby zagościł również w moim domu. Na żywo, tylko raz w życiu słyszałem Radmora 5102 podłączonego do jakiegoś CD (chyba Onkyo, albo coś w tym stylu). Głośnikami była 1 kolumny z zestawu Tonsil ZGZ-20 i jedna samoróbka bez zwrotnic złożona z 5 głośników wymontowanych z telewizorów (do dzisiaj się zastanawiam jakie to musiało mieć parametry ;)). Dokładnie nie pamiętam, jaki charakter miał dźwięk, który się wydobywał z niego, bo po prostu nie przywiązałem do tego uwagi. Z tego co mi się nasuwa na myśl, to był w porównaniu do mojej wieży bardziej miękki, jakby ładniejszy, a bass głębszy ;). Tak ogólnie bardziej się (według mnie) nadawał również do głośnego słuchania, co w wieży przez dłuższy czas jest troszkę męczące.

Pozdrawiam i dziękuję wam wszystkim za odpowiedzi ;)

0
  • #14 01 Maj 2008 13:55
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Oczywiście! Zg-40c to bardzo dobre głośniki do Radmora, jednak ja niestety nie miałem okazji ich słychać.. a widziałem je tylko raz w życiu i to przez szybę.. Space86 są duuużo za małe, (mam je) i głośnik basowy naprawdę sobie nie radzi.. aktualnie korzystam z ZgC-50-8-44 i też basowy ma czasami problemy..

Ogólnie Radmor bardzo dobrze sprawda się podczas słuchania muzyki spokojnej.. rozrywkowej.. (ja słucham Hardystyle) i też sobie świetnie radzi..

Co do dopalaczy.. w samym radmorze jest fenomenalny Kontur... (działa mniej więcej jak guzik "M" w BMW m3) dodatkowo w korektorze jest funkcja "super stereo" poszerzająca bazę stereofoniczą, jednak ja jej nie używam, bo wprowadza przesterowanie.. jest też filtr szumów.. (mam 5102 i korektor 5471). Ogólnie sprzęcik polecam! bardzo trudno jest go popsuć! U mnie, żeby spalić końcówkę, musiałem grać prawie na zwarciu przez tydzień.. a i tak poleciał 1 tranzystorek za 2,50zł. :) ale należy robić remont prawie w każdym egzemplarzu.. z racji wieku czyścić styki i potencjometry.. i koniecznie wymienić kabelki głośnikowe między końcówkami a gniazdkami! mi to bardzo dużo dało.. i paradoksalnie wymiana mostka prostowniczego zmieniła brzmienie.!

0
  • #15 01 Maj 2008 13:56
    oj
    Poziom 42  

A tam Altusy z ich tubowym głośnikiem wysokotonowym, to było dobre 20 lat temu - do dyskoteki tak.

Zg-40c są z tej epoki, ale i tak głośniki niskotonowe nie przetrwały - jak wstawione oryginalne Tonsil - to tak.

Stereodekoder - to tylko wymiana całej płytki na co najmniej UL1621

Ten korektor, a kto to używa - w domu tylko służy do zniszczenia materiału dźwiękowego jak miał na "myśli" twórca nagrania.

Korektor można wpiąć - tak jak jest opisane dla Radmora przez dodatkowe gniazdo DIN5 wstawiane na tylną ściankę.

0
  • #16 01 Maj 2008 14:00
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tubka tubką.. fakt faktem.. sam wstawiłem GDWK

stereodekoder mam "od Trabiego" działa super!

0
  • #17 02 Maj 2008 10:13
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Gdzieś już o tym pisałem, że do tego Radmora tylko 4Ω by uzyskać to 25W. Altusów 4Ω jeszcze nie widziałem. ZG-40 jak najbardziej z membraną bierną basik to miało nie ziemski na Radmorze 5102. Wojtek żałuj, że nie słyszałeś.

0
  • #18 10 Maj 2008 14:16
    Radzio1234
    Poziom 13  

Witam ponownie ;)

Radmora 5102 już zakupiłem. Niestety nie mam jeszcze do niego kolumn. Tymczasowo podłączyłem te malutkie głośniki od wieży. Jakość dźwięku jest zadowalająca, aczkolwiek mam nadzieje, że poprawi się gdy zastosuję Tonsil ZG-40C.

Radmor jest po regulacji napięć i prądów spoczynkowych. Ma też wymienioną część kondensatorów. Oryginalne są tylko w trafie, płytce zasilacza, w bloku automatyki, wzmacniaczu p.cz., głowicy (tam jest jeden), wzmacniaczu gramofonowym, tunerze fal długich oraz dwa duże w stereodekoderze. Według sprzedającego nie wymagały wymiany.

Mam jednak do niego kilka zastrzeżeń:
    - Do 300Ω złącza antenowego wpiąłem kawałek przewodu. Stacje są dobrze wyłapywane i nie uciekają, ale wskaźnik sygnału jest na bardzo niskim poziomie, przez co nie działa stereo. Co to może znaczyć :?: Tuner jest przestrojony.

- Wskaźnik lewy i prawy nie działają równo. Według wstępnych oględzin, prawdopodobnie powodem jest pokrętło balansu, które lekko trzeszczy między 3, a 5. Co może być powodem nierównej pracy wskaźników :?:

- Po przełączeniu radia na inne źródło dźwięku programator nadal świeci. Można przełączać w nim stacje, co powoduje odpowiednie przesunięcie, w tym przypadku nie podświetlonych wskaźników. Dioda stereo świeci zależnie od wybranej stacji radiowej. Czy to tak ma być :?:

- Przy podłączeniu komputera, lub telefonu do źródła dźwiękowego i włączenia muzyki, potencjonometr głośności trzeba ustawić na lekko wyższy poziom, niż przy odsłuchu z radia, żeby dźwięk był tak samo głośny. Czy da się to jakoś poprawić, czy tak jest we wszystkich Radmorach :?:

Z tego co mi wiadomo w Radmorze 5102 przy przełączaniu stacji radiowych dźwięk jest na chwilę wyciszany. U mnie tego nie ma, a przy przełączaniu słychać lekkie stuknięcie (pierd). Przy przełączaniu stacji wystarczy dotknąć górnej blaszki, przy dotknięciu tylko dolnej stacje nie są przełączane (chyba to atrapy). Tak jest w każdym Radmorze :?:

Pozdrawiam :). Jeśli ktoś wie co może być przyczyną tych usterek proszę pisać.

PS Tak poza tym to zadowolony jestem, mimo 28lat i 25watt na kanał potrafi bardzo dużo :).

0
  • #19 10 Maj 2008 14:37
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

A więc, lecąc od końca..

-dolna blaszka to "masa" na wypadek, jakbyś miał suche palce.
    -Dźwięk podczas przełączania nie będzie wyciszany, o ile nie jest włączony przełącznik "wyciszanie" . Co jednak znacznie zmniejsza czułość odbioru.

-Tak, u mnie też radio gra głośniej niż inne wejścia
    -przy przejściu na np. magnetofon, radio cały czas jest zasilane, i można zmieniać stacje, (wskazówki będą sie wychylać, ale diody nie powinny świecić, przyczyną jest uszkodzony przełącznik wejść.
    - wskaźnik to inna bajka, jak kolumny grają równo, a wskaźniki wychylają się nieadekwatnie, to należy je wyregulować, ale na płytkach wzmacniaczy.. tam są specjalne potencjometry od tego.
    -No widać nie dokońca dobrze przestrojony, skoro nie reaguje wskaźnik mocy sygnału.. (po przestrojeniu, bez wymiany rdzeni w ceweczkach znacząco spada czułość głowicy. (odpowiednie rdzenie są praktycznie nie dostępne). ale pamiętam, że trzeba było wtedy gdzieś kondensatorek sprzęgający dostawić, i to załatwiało sprawę..

0
  • #20 10 Maj 2008 15:09
    Radzio1234
    Poziom 13  

W takim razie część wad została wyjaśniona. Pozostaje przylutowanie kondensatorka sprzęgającego (tylko gdzie :?:). Może jest jakaś instrukcja :?:
    To, że programator świeci, osobiście mi nie przeszkadza, ale jeśli miałoby to wpływ na dźwięk, gdzie dostać nowy przełącznik wejść :?: Może lepiej używany oryginalny :?:

Co do równej pracy kolumn i wskaźników to jeszcze nie jestem pewien czy jest to wada regulacji wskaźników, czy jest to rzeczywista nierówna praca głośników. Chociaż według mnie grają równo, ale ręki nie dam sobie uciąć.
    Objawy są takie, że gdy słucham dość cicho (2) to bardziej wychyla się wskaźnik lewy, a słabiej prawy. Sytuacja zmienia się po zwiększeniu głośności. Na 5 bardziej wychyla się prawy wskaźnik i działa jakby płynniej. Wskaźnik lewy jest o połowę luki między kreskami w tyle (takie nie profesjonalnie określone, ale mam nadzieję, że wiadomo o co chodzi :)). Przy jeszcze większym zwiększeniu głośności na ok. 7 wskaźnik lewy nie przekracza tej grubej plamki, natomiast prawy sięga za nią.

Pozdrawiam :) Jeśli znacie odpowiedzi na pytania proszę pisać.

PS Przepraszam, że nie mam jak podziękować, ponieważ nie jestem autorem tematu i nie mam dostępnego przycisku pomógł, ale jestem na prawdę wdzięczny wszystkim, którzy pomagają. ;)

0
  • #21 10 Maj 2008 15:18
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, przełącznika nie musisz wymieniać, pewno coś tam się wygięło.. albo coś, spokojnie to idzie naprawić!

Zaś co do "równości brania" kanałów to bez sprzętu pomiarowego ani rusz..!

0
  • #22 10 Maj 2008 15:33
    Radzio1234
    Poziom 13  

Ok. Przełącznik na razie zostawię, to drugorzędna sprawa. Ważny jest teraz dla mnie ten kondensator sprzęgający i to gdzie go dolutować. A co do sprzętu pomiarowego, to wystarczy zwykły miernik, czy trzeba jakiś oscyloskop załatwić, czy coś? Obecnie nie posiadam sprzętu pomiarowego, ale wujek ma dużo tego ustrojstwa, więc jakby co to można pożyczyć.

Mam jeszcze jedno pytanie. Regulacja głośności między 3, a 5 jest nieznaczna, natomiast między 5, a 6 jest duży skok głośności. Czy tak jest oryginalnie i czy potencjonometr w tym przypadku działa prawidłowo :?:

0
  • #23 10 Maj 2008 15:42
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nie, masz wstawiony zły potencjometr.. konkretnie ktoś wstawił tam liniowy, a powinien być logarytmiczny. Co do kondensatorka.. były opisy na elektrodzie.. trzeba poszukać..

0
  • #24 10 Maj 2008 22:49
    Radzio1234
    Poziom 13  

hmm... szczerze mówiąc zajrzałem dzisiaj do środka i zobaczyłem, że kondensatory są jednak wymienione w torze FM. Jedynie oryginalne Elwy zostały w zasilaczu (i działają bardzo sprawnie (Radmor gra jeszcze przez ponad 8 sek po wyłączeniu), w przedwzmacniaczu gramofonowym, tunerze AM i głowicy UKF (tam jest jeden).

Obejrzałem również przełącznik, ale bez wyjęcia tunera FM to nic złego tam nie zauważyłem. Tam jest bardzo dużo blaszek i nie idzie zobaczyć tak normalnie co się "wygięło". Także ten problem nie jest rozwiązany, ale świecenie programatora to na razie drobiazg. Mam dwa inne problemiki:

- Czy to tak ma być, że wskaźniki poziomu mają być uzależnione od głośności :?: To trochę dziwne, bo jak słucham cicho radia, wskazówki lekko drżą nieopodal minimum, gdy zwiększę głośność wychylają się dalej. To tak ma być :?: Może to wina potencjonometru liniowego :?:

- Sygnał jest słabiutki. Stereo złapać się przez to nie da :( Co do tego kondensatorka sprzęgającego to szukałem i nie znalazłem :( (sprawdzę jeszcze w mądrości na temat radmorów, chociaż przegrzebywać 63 strony to trochę ciężkie zadanie...)
    A jest możliwość, że coś się w głowicy naruszyło podczas transportu :?: Radmor był zapakowany bardzo, bardzo dobrze! Chociaż na poczcie potrafią jak widać wiele. Przed wysyłką na zdjęciach Radmora sygnał był na max. Udało mi się jedynie na Polskiej III złapać stereo przy sygnale do połowy wskaźnika.

PS Zauważyłem jeszcze jedno, że jak przygrzałem Radmorem do ok. 8/10 potencjonometru liniowego, to podświetlenie wskaźników zaczęło lekko, bardzo, bardzo lekko i na ułamki sekundy przygasać. To normalne :?:

0
  • #25 10 Maj 2008 23:47
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tak, wychylanie się wskaźników ma być uzależnione od głośności.. one mierzą to co jest na wyjściu.. jak grasz cicho, to i wskaźnik ledwo lata.. Co do stereo.. HYHY.. no to jest główna wada tego radia.. stereodekoder jest okropny.. i to normalne, że są cuda z nim.. żeby było dobrze, nalezy wykonać modyfikację Trabiego, czyli zastąpić go innym..

0
  • #26 11 Maj 2008 14:04
    Radzio1234
    Poziom 13  

Trochę szkoda, że mierzą według głośności, a nie niezależnie. Może da się to jakoś przerobić :?:

Co do kondensatora sprzęgającego to jest on już wstawiony w głowicę (moja to niestety ta dwupłytkowa, trudniejsza do przestrojenia). Zauważyłem jednak, że coś nie tak jest z kondensatorem (tym niebieskim). Jest taki brudny od spodu, zbrązowiały i jakby dziurawy! Czy to on może być powodem tego słabego sygnału :?:

PS Wstawiam kilka fotek:

0
  • #27 11 Maj 2008 14:25
    DamianRTV
    Poziom 27  

Radzio1234 napisał:

Jakie kolumny do Radmora 5102 będą lepsze? Space'86 czy Tonsil ZG-40C?

A moje zdanie jest że Space'86 - bo jest 3 drożny. Jak kto woli - ja nie widziałem i słyszałem na własne ucho tych ZG więc się wypowiadam :P Ja tam ma altusy 140 i właśnie kiedyś te space miałem podłączone i naprawdę jeżeli chodzi o basy to jest ich za dużo, a kontur jak "dop..łączę" to jest co posłuchać - ale to gra naprawdę wystarczająco - co kolega zalusss chce ?

Wojtek(KeFir) napisał:

Racja kolego - sam go mam i słucham właśnie w tym momencie - ja tam na stereo dekoder nie narzekam - ma dość słyszalne na P i na L różnicę :)

Można by było 2 trafo dołożyć i 4 takie końcówki czyli 2 byłyby w mostku na kanał i wywalić część radiową by zrobić z niego tylko wzmacniacz - i zależy jakie masz wskaźniki analogowe czy diodowe to można je potem przerobić na wskaźniki np. mocy a przełącznik stacji radiowych przerobić - z głową - na przełącznik wejść sygnałowych - to taka mała sugestia od mnie - pozdrawiam Damino

dodano:

Cytat:
    A ZG40C nie jest trzy drożny? Jest nawet cztero.

Dlatego pisałem że nie wiem jak wygląda :) he he

0
  • #28 11 Maj 2008 14:54
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

DamianRTV napisał:

A moje zdanie jest że Space'86 - bo jest 3 drożny.
    A ZG40C nie jest trzy drożny? Jest nawet cztero.

0
  • #29 11 Maj 2008 16:55
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Hehe.. spejs jest MAŁY.. to taka regałóweczka.. natomiast ZG40C jest dokładnie 3,5 drożny :)

0
  • #30 11 Maj 2008 17:32
    Radzio1234
    Poziom 13  

Odpowiecie na mój poprzedni post :?: Bardzo was o to proszę. Ten słaby sygnał to wina tego dziurawego kondensatora :?:

PS Wyżej są fotki.

0