Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • #1
  anek
  Level 11  
  Witam,
  proszę o pomoc w ustaleniu i zdiagnozowaniu usterki. Po remoncie w domu na pewno od nadmiaru pyłu padł mi odkurzacz. Po rozkręceniu obudowy na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ok. Po podłączeniu zasilania słychać, że silnik chce ale nie może pracować. Po odkręceniu szczotek wirnik leciutko kręci się z delikatnym szumem. Dł. szczotek ok. 28mm. Co może być przyczyną? Wirnik stojan komutator czy jakaś część na płytce? Zapomniałem dodać, że przy uszkodzeniu zaczął bardzo głośno hałasować i zaczął dymić. Jeśli jest to usterka elektryczna a nie mechaniczna to jak się upewnić. Dzięki za ew. odpowiedzi.
 • #2
  jogi1966
  Level 19  
  podłącz go bez płytki na krótko czyli do 2 przewodów wychodzących z silnika jeśli nie ruszy to na 99% masz uszkodzony wirnik
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  To jest stosunkowo nowy odkurzacz, czy on nie ma już gwarancji ?? Do sprawdzenia na krótko silnik, który raczej jest ok, bo by z niego śmierdziło lub szedłby dym. Na płytce do sprawdzenia regulator obrotów (o ile jest) ora zimne luty.
  pozdrawiam
 • #4
  anek
  Level 11  
  Nie mogłem wyjąć silnika z obudowy bo jest zapuszkowany- będę musiał pobawić się śrubokrętem i małym młotkiem żeby dobrać się do wirnika. Co zauważyłem a raczej wyczułem pod palcem- jedna płytka na komutatorze wystaje?! W odpowiednim ułożeniu wirnika silnik kręci ale strasznie hałasuje i iskrzy. I teraz pytanie - czy tą płytkę wyrwało, czy reszta się tak starła? Czy bardziej opłaca się przetoczyć/przeszlifować komutator czy wymienić wirnik (na Allegro widziałem za 45,00zł) i czy jak otworzę puszkę i zdemontuję wirnik to wymienić na wszelki wypadek łożyska?

  Na razie do odkurzacza wmontowałem z nieużywanej chińszczyzny silnik (pasuje!!) ale długo nie pochodzi bo wirnik trzeba popychać palcem zeby kręcił. Łożysk to chyba nie ma tylko tuleje plastikowe. Dlatego zelmerowski silnik trzeba zrobić albo kupić, zobaczę co tańsze
 • #5
  jogi1966
  Level 19  
  jeżeli płytka komutatora wystaje to na 100% jest wirnik przy wymianie wirnika lepiej wymień łożyska ale chyba lepiej kupić nowy odkurzacz niewielka różnica cenowa
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Zelmerowski jest podobnej jakości co chiński !! Firma ta część produkcji przeniosła za granicę, co pozwoliło na zwiększenie gamy dostępnych produktów, ale odbiło się na ich jakości. Te zelmery produkowane 15-20 lat temu to warto było naprawiać, a zelmer teraz tylko już ceną się wyróżnia. Ostatnio miałem przyjemność naprawiać odkurzacz alfa z 1957r. ciężkie bydle, ale solidne że srubokręt rozwalić a silnik nie ruszony. Wracając do naprawy najprawdopodobniej uszkodzony wirnik, z powodu nagrzania jedna z lamelek mogła się rozszerzyć, jeżeli wirnik nie ma zwarcia, być może wystarczy przetoczyć. Wymieniając wirnik z reguły wymienia się komplet - wirnik-łożyska-szczotki, ale jeżeli lożyska nie mają luzów a szczotki 3 cm, to możesz je sobie odpuscić.
  Ps. O co chodzi z tym ustawieniem wirnika, aby się kręcił ??
 • #7
  anek
  Level 11  
  Jeśli wystająca lamelka jest przy szczotce, to silnik nie ma siły przekręcić wirnikiem. Trzeba wirnik ustawić lamelką możliwie najdalej od szczotki żeby zaczął się kręcić siłą rozpędu.

  Będę musiał pokombinować co mi się bardziej opłaca ale czuję, że bez nowego odkurzacza się nie obejdzie. Chyba kupię taki warsztatowy, żeby nie był taki delikatny.

  Dzięki wszystkim za cenne uwagi.
 • #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Do pułu powinien być pożądny odkurzacz, bo on dostaje się wszędzie, a nie takie małe .... coś. Polecam bosh, electrolux
 • #9
  samsu100
  Level 23  
  O jakim porządnym odkurzaczu tu mówimy? Do pyłu budowlanego czy po remontowego nie nadaje się odkurzacz przeznaczony do użytku domowego chyba że chcemy go zniszczyć (gwarancje nie obejmują usterek powstałych po odkurzaniu po remontach). Firmy profesjonalnie zajmujące się remontami posiadają odkurzacze o zupełnie innej budowie i systemie filtracji niż zelmer. bosch czy electrolux domowy.