Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diamond X-510n, zwarta czy nie ?

26 Kwi 2008 13:26 4613 11
  • Poziom 10  
    Witam !
    Właśnie zszedłem z dachu i zaskoczyła mnie jedna rzecz i stąd moje pytanie do posiadaczy anten x-510N firmy DIAMOND (posiadaczy a nie czytaczy portali i informacji na stronach sklepów internetowych!)
    Czy oryginalna antena DIAMONDA x510n (nie klony innych firm) jest anteną typu zwartego ?
    Pytam o to bo kupiłem takową już jakiś czas temu i dzisiaj przyszła pora na jej montaż i okazało się przy pomiarze omomierzem że nie jest zwarta natomiast na stronie inRadio jak wół stoi że jest.
    A może ja coś źle interpretuje z tego opisu bo spodziewałem sie zwarcia tak w okolicach 0Ω (jak w popularnych antenach CB) a np powinno być 1k albo jakoś tak.
    Sprawdźcie proszę swoje anteny i dajcie znać bo albo moja jest uszkodzona albo mam podróbkę albo tak jak pisałem wcześniej coś źle interpretuje. No chyba że nastąpiła zmiana konstrukcji tej anteny

Pozdr
    Krzych SQ3DVP

Moderowany przez c2h5oh:

Post poprawiłem. Proszę pamiętać o punkcie 11.2 regulaminu.

• Poziom 27  
    W tej antenie trzpień "gorący" jest połączony z cewką poprzez pojemność.Sama cewka niejako zaczyna się od masy gniazda i łączy się z promiennikiem,czyli antena (promiennik) jest zwarty z masą .Więc sprawdzając zwarcie na gnieździe między masą ,a gorącym,ohmomierz nie pokazuje zwarcia.
  • Poziom 10  
    @c2h5oh
    sorki moderator tak jakoś mi sie te pytajniki same pociągnęły :)

@SITO79
    no czyli jak tam jest pojemność to jasne że nie może być zwarcia. Ale trudno to wtedy nazwać żeby była zwarta dla prądu stałego - tak mi sie przynajmniej wydaje.
    Zawsze jak czytałem gdzieś o antenach zwartych to biorąc omomierz po prostu miałem zwarcie bo był odczep na którymś tam zwoju cewki i szedł do gorącego styku w gnieździe. eee... jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
    Ma ktoś może rozrysowane lub sfotografowane jak to wygląda ?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jest to wycinek fotki zapożyczony tu z forum, chyba z anteny x50. żasilanie anteny x510 jest zrealizowane na identycznej zasadzie.

PS. promiennik tej anteny jest galwanicznie zwarty do masy,dla mnie to oczywiste,że ta antena jest zwarta.Wszystko co nieporządane i zaindukuje się na promienniku,popłynie do masy-uchwytu-masztu-prawidłowej instalacji odgromowej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

xares
    Cytat:
    no czyli jak tam jest pojemność to jasne że nie może być zwarcia. Ale trudno to wtedy nazwać żeby była zwarta dla prądu stałego - tak mi sie przynajmniej wydaje.

Zwarta czy nieZwarta to innaczej Odprowadza lub nieOdprowacza ładunki elektryczne i elektrostatyczne do masy-uziomu.

Tu promiennik jest zwarty z masą (oplotem wtyku N) a ona (ta masa) powinna być podłączona do uziomu linii odgromowej.
    TERAZ jest już jasne ?

Cytat:
    Zawsze jak czytałem gdzieś o antenach zwartych to biorąc omomierz po prostu miałem zwarcie bo był odczep na którymś tam zwoju cewki i szedł do gorącego styku w gnieździe. eee... jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.

Oczywiście takie rozwiązania też istnieją.

Pamietać należy , że firma Diamont jest firmą z wyższej półki i ma zdecydowanie lepsze rozwiązania techniczne niż jakiś producent anten na np. CB. Jeżeli anteny CB (np. te skracane) można jeszcze nazywać antenami. :D . Lepszą nazwę dla takich anten to - tłumiki rezonansowe około 30dB. :cry:

Pozdrawiam. SP5ANJ
  • Poziom 10  
    ano teraz to już wszystko jasne.
    Myślałem zawsze że zwarta oznacza dosłowne zwarcie - właśnie tak jak w rzeczonych antenach np do CB.
    Dzięki za wyjaśnienia i fotki.
    Antena już działa. Na razie nie wiem jaki ma SWR bo mój reflektometr nie ma wtyków typu N i muszę kupić przelotkę zobaczymy jak to będzie z jej skutecznością. Na 70 cm podczas przelotu RS 51 (chyba) słyszałem dwie ruskie stacje. Dopieszczę jeszcze wszystko i sam też spróbuję via satelity.

pozdr
    Krzych
  • Poziom 36  
    Było https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic985205.html
    xares napisał:
    Na razie nie wiem jaki ma SWR bo mój reflektometr nie ma wtyków typu N
    i muszę kupić przelotkę zobaczymy jak to będzie z jej skutecznością.
    Na 70 cm podczas przelotu RS 51 (chyba) słyszałem dwie ruskie stacje.
    Dopieszczę jeszcze wszystko i sam też spróbuję via satelity.
    1. Reflektometr o małej kierunkowości + gorsze złącza +
    + przejściówki + pomiar anteny z przewodem zamiast samej anteny =
    = co co pokaze wskaźnik będzie dość odległe od prawdy...
    Polecam lekturę np. "Poradnik Ultrakrótkofalowca"
    2. Antena dookólna z polaryzacją pionową i dużym zyskiem ma (powinna mieć)
    charakterystykę promieniowania wąską i pod niewielkim kątem do ziemi.
    Odbiór pod wyższym kątem elewacji (oprócz specjalnych anten do
    łączności przez satelity, najlepiej z polaryzacją kołową) zapewnią anteny
    dookólne z polaryzacją V ale o mniejszym zysku: 5/8 fali , 1/2 fali,
    a nawet 1/4 fali (dla bezpieczeństwa zewrzeć dla DC)
  • Poziom 10  
    Co fakt to fakt taki pomiar SWR-a nie wielki ma sens ale chociaż pokaże czy z anteną wszystko w miarę OK. Książkę "Poradnik ultrakrótkofalowca" mam i czytam dość często.
    Napisz proszę jakieś przykłady takowych anten o których piszesz. Ten temat bardzo mnie interesuje bo technicznie jeszcze "niedomagam" ale planuję to zmienić z Waszą pomocą i wiedzą.
    W pamiętnych czasach zrobiłem QSO na antenie bigstar ze stacją MIR na PR.
    Przed kilkoma minutami słyszałem na VO-52 kilkanaście stacji z Europy głownie HA. Sygnał był słabiutki na poziomie S3 ale czytelny.

Krzych
    SQ3DVP
  • Poziom 19  
    Witam Kolegów

szukałem czegoś na temat X-510n a tu proszę :D

widzę ciekawe odpowiedzi więc nie zakładam nowego tematu i sie tu na "2" posty podepnę, (jeśli autor pozwoli oczywiście) mianowicie zastanawiam się nad kupnem antenki i mam dylemat miedzy X300 a X510 doradźcie proszę którą wybrać, wiadomo osiągi w tabelce opisowej widać ale jak się życie ma do tego?

mieszkam w domku i planuje ja zamontować na szczycie, teren otwarty ale ostro pagórkowaty,

zainteresowało mnie to "Dłuższych od X-300 nie polecam, nawet za darmo." by "kondensator"

ponadto co do lektury czy to jest dobra pozycja?

http://allegro.pl/ixxxxxxxxx

Pozdrawiam

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 10.11. Link do aukcji usunięty.
    Błędy poprawiłem.

• Poziom 10  
    tqmeh napisał:
    Witam Kolegów

szukałem czegoś na temat X-510n a tu proszę :D

widzę ciekawe odpowiedzi więc nie zakładam nowego tematu i sie tu na "2" posty podepnę, (jeśli autor pozwoli oczywiście) mianowicie zastanawiam się nad kupnem antenki i mam dylemat miedzy X300 a X510 doradźcie proszę którą wybrać, wiadomo osiągi w tabelce opisowej widać ale jak się życie ma do tego?

mieszkam w domku i planuje ja zamontować na szczycie, teren otwarty ale ostro pagórkowaty,

zainteresowało mnie to "Dłuższych od X-300 nie polecam, nawet za darmo." by "kondensator"

ponadto co do lektury czy to jest dobra pozycja?

http://allegro.pl/ixxxxxxxxx

Pozdrawiam

Witam
    może być dołączone do tematu nie ma sprawy ja też niedawno szukałem czegoś o antenach serii X .
    Różnica w cenie pomiędzy obydwoma antenami jest niewielka. Ja też się zastanawiałem co wybrać no i w końcu wybrałem X510. Ostatnie dni dość ostro wiało w Poznaniu a antena sie kiwała ale nie tak jak piszą koledzy że kiwa sie z prawej na lewą jak w wahadle, poprostu nawet jak mocno dmuchało to antena wygięła sie w płynny łuk i tyle. Materiał i jego grubości są tak dobrane że nawet przy nagłych podmuchach są to płynne i powolne pochylenia. Wczoraj w czasie takiego wiatru słuchałem satelit i sygnał nie pływał nawet w najmniejszym stopniu . Mam jeszcze dwóch kolegów z podobnymi antenami Jeden kolega ma GP9 a drugi bliźniaczą do x510 antene Alan UV300 i nie stwierdzili podobnych skoków sygnału.
    Nie twierdze że to nie może mieć miejsca ale przy umiarkowanym wietrze, nawet dość porwistym powinna być OK.
    Ja ją wybrałem bo znam siebie i wiem że gdybym wybrał x300 to za miesiąc plułbym sobie w brode że nie kupiłem tej "lepszej" :) bo może usłyszałbym coś więcej.
    Nie baw sie w zakupy takich rzeczy na Allegro bo można sie wkopać.
    Te anteny maja w InRadio. Przesyłka błyskawiczna.

Pozd
    Krzych
    SQ3DVP
  • Poziom 19  
    hm.. nie czytam (jak reszta) regulaminu na bieżąco ale będę pamiętał, chodzi mi o tą pozycje:

Jacek Matuszczyk
    Poradnik antenowy dla krótkofalowców amatorów i służb profesjonalnych

dzieki za dobre słowo...

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ja bardzo lubię tą książkę - dobrze się czyta bo niewiele w niej skomplikowanych obliczeń i wzorów - jest tam tego tyle ile potrzeba.
    Co do konstrukcji anten opisanych w tej książce zrobiłem na jej podstawie tylko dipola na 80 i GR5V (to też antena kf-owa) no i działają kolega zrobił z tej książki Slim Jima i ćwiartkę na 2m i też jest zadowolony. No ale te anteny są znane od dawna a w tej książce zostały tylko opisane i zebrane w przystępnej formie . Moim skromnym zdaniem warto ją mieć w swojej biblioteczce - na początek to dobra propozycja.

Pozdrawiam
    Krzych