Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C]

gbr3 30 Jan 2009 14:04 49605 275
Computer Controls
  • Computer Controls
    karol0987
    Level 11  
    witam
    mam z tym wyswietlaczem jakis problem, z programem mastermariusza po jakichs niewielkich przerobkach zaczal cos wyswietlac, ale sie okazalo ze tylko niektore zestawy bitow, dla innych robil jakies cuda(sumy,iloczy diabli wiedza, ten program generuje calkowicie zly przebieg). Odpalilem kolejny program od kabuto15 to na nim nic sie nie wyswietlalo (oczywiscie definicje portow dopasowalem do siebie), kabelki sprawdzilem 10 razy, ruszylo dopiero jak odlaczylem kabel ktorym idzie flm, z tym zaczelo wyswietlac, dostalem ta szachownice co jest na ktoryms zdjeciu, niestety okazuje sie ze albo ten program tez generuje cos zle, albo sie uwalil wyswietlacz, bo w petli wypluwajacej dane z zegarem po zmianie ifa z data_cnt na row_cnt i dostosowaniu warunku do mniejszej ilosci w tym wypadku wierszy, program teoretycznie powinien wyswietlic rozne linie, wyswietla calkowita sieczke :-( Oczywiscie to jest bez tego flm, z nim jak poprzednio nic na ekranie nie ma. Ma ktos jakis pomysl?
  • Helpful post
    rpal
    Level 27  
    Zastosowac sterownik SED i nie bawic się tym czym nie warto się bawić. Szkoda mocy procesora na sterowanie wyświetlaczem. Masz kilka gotowych płytek. Wystarczy tylko wytrawić i zmontować.
    karol0987
    Level 11  
    ten procek nie ma wiecej nic do roboty poza odebraniem 200 paru bajtow z drugiego procka i wyswietlaniem tego na lcd, a biorac pod uwage ze komunikacja z tym sedem wymaga fafnastu przewodow ( w porownainu do 2 czy 3 miedzy 2*uP), to jeszcze kod od obslugi tego seda jest jakies 40 razy wiekszy niz obsuga bezposrednia lcd, to jest roznica, i warto to zrobic w ten sposob.
    rpal
    Level 27  
    Przyznam że nie będę się wymądrzał jednak po coś ten sterownik zrobiono. Tak np. aby zamienić kod znaku na konkretną maskę bitową i wypchnąć ją na matrycę i zrobić to jeszcze w dodatku dla całej pamięci danych. Nie ukrywam nie liczyłem zależności czasowych ale z pewnością musi się nieco sprężać. Poza tym ten procek nie jest tylko do tego ale ma jeszcze obrabiac jakiś kod, czyli pozostaje działanie w przerwaniach. Jak kolega coś wykombinuje proszę się pochwalić, chętnie się przyjrzę :)
    Popatrzyłem jeszcze na note od wyświetlacza i proponuje aby kolega przyjrzał się szerokości impulsu zegarowego CP oraz impulsowi LP a następnie zastanowił się ile ns zajmuje jedna instrukcja assemblera oraz ciąg tych instrukcji przesyłających dane do LCD. W tych zależnościach czasowych procek ma się zmieścić, na mój gust to atmega nie da rady tak szybko zasuwać robiąc to w przerwaniach, no chyba że ma się zająć jedynie obsługą wyświetlacza. Z drugiej strony zmniejszenie częstotliwości musi odbić się na parametrach obrazu, zatem jak nic wychodzi że jesteś skazany na SED-a chyba że zmienisz procesor na bardziej wydajny.
    Arusek
    Level 14  
    Czy udało się komuś z kolegów uruchomić w pełni LCDka-DMF6104-FW w opcji LCD<>mikrokontroler?
  • Computer Controls
    karol0987
    Level 11  
    wersja kabuto u mnie dziala tylko z odlaczonym flm i kontrastem podlaczonym do masy, dziala tzn wyswietla jakies piksele nie koniecznie takie jak powinny byc, czasem robi jakies AND a czasem OR albo Xor miedzy poszczegolnymi pikselami. Program kabuto zle generuje przebiegi wzgledem tego co jest zamieszczone na 4 stronie -to ac characteristics. Zplodzilem swoj program ktory generuje przebieg wg tych dokumentacji zgodnej z tym co jest na stronach 4 i 5 to ac characteristics i timing chart to przynajmniej zaczelo wyswietlac z podlaczonym flm i kontrastem na ~ -8V, niestety dalej krzywo, kolega robi plytke pod tego seda(jedna nie 10 kanapek) to jak podlacze to zobacze co ten sed dokladnie wypluwa i w jakiej kolejnosci i poprawie co tam jest zle w tej chwili.
    mastermariusz
    Level 11  
    Witam po dłuższej nieobecności.

Też mam już dylemat po co robić to z uC skoro jest już gotowy kontroler do tego LCD. Ale jeszcze powalczę z tym LCD.
    Wersja do tej pory wykorzystuje 127 lini wyświetlacza, ponieważ tablica w uC utwrzona została w Ramie. Atmega 128 posiada 4Kb więc jak byśmy wykorzystali dostępną pamięę na tablice graficzna to nie zostało by na nic innego(operacje, przeniesień itd) Dlatego zrobiłem tablice 32x8bitx127 lini co daje 4064 bajtów ramu na 4096 maksymalnie. Zostaje troszkę na operacje kosztem jednej lini na wyświetlaczu.
    Napisałem także procedury umożliwiające rysowanie prostych figur, obrazków, oraz pisanie tekstu o dwóch rozmiarach. Niestety zbyt częste wykorzystanie tych procedur powoduje cząstkowe przekłamania tablicy graficznej(nie starcza już ramu i wykorzystuje ten użyty do tablicy)
    Do tego jeśli byśmy zrobili jakąś komunikacje z Atmegą(np: sprzętowe SPI) to spokojnie mogła by robić jako kontroler LCD, oczywiście kosztem jednej lini na LCD.
    Jednak są plusy i minusy zastosowania uC:
    minusy:
    - Cena atmegi: około 20PLN,
    - brak jednej lini na LCD,
    - nie wiem jak by sie to komunikowało z inną, czy nie było by przerwań w wyświetlanym obrazie.(brak DMA) Trzeba by było pokąbinować jeszcze z tym.
    plusy:
    stosunkowo mało plątania z ścieżkami:)
    A wykorzystanie kontrolera przeznaczonego do tego LCD wiąże sie już z wykorzystanie kilku elementów dodatkowych oprócz samego SED-a+ jak koledzy mówią, dość obszerny program do obsługi. Ale napewno da to stabilny obraz...
    A oto dwie fotki obrazujące postęp prac :)
    konfiguracja: Atmega 128/16MHz, 5V, ujemne napięcie utorzeone na NE555 -8V względem GND oczywiście:), Podświetlanie 5X WHITE LED

Pozdrawiam
    Mariusz W.
    Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C] Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C] Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C]
    rpal
    Level 27  
    Podziwiam trud kolegi Mariusza choć przyznam że moim zdaniem to daremny trud a to z niniejszych powodów:
    - potrzeba jest trochę RAM-u, niestety największy ATmega nie ma więcej niż 4KB no chyba że dołoży mu się dodatkową kość a to pociąga za sobą kolejne kości np LATCH-a więc cały zysk włożony w ograniczanie ilości elementów bierze w łeb.
    - kuszący jest zapis wprost do pamięci wyświetlacza, jednak to nie ten procesor, trzeba jakiś "mądrzejszy".
    - większość mocy procesora idzie w LCD więc na wiele nie starczy już obsługując inne fragmenty programu, no i trzeba liczyć się z zależnościami czasowym.
    Reasumując wg. mnie na żadnym ATMEGA nie da się zrobić wydajnego kontrolera do tego LCD-a. SED jest lepszy bo do tego dedykowany. Minusem jest to że już nie produkowany, jednak allegro jest jeszcze dobrze zaopatrzone w kasy :)
    A koledze karol0987 napomknę że kilka postów wcześniej jest projekt kontrolera pozbawiony struktury "kanapki" ostatnio udoskonaliłem procedury obsługi więc nie są az tak pamięciożerne :)
    PZDR
    Arusek
    Level 14  
    a co w takim razie powiesz o zastosowaniu ARMa?
    LPC2106FBD48 Układ scalony ARM7 128kB Flash, 64kB RAM,60 MHz.
    rpal
    Level 27  
    Nie wydaje mi sie abym był jakąś wyrocznią w tym zakresie ale możliwości tego procka mówią same za siebie bo to jak PENTIUM 4 przy zwykłym PC XT. Na marginesie tylko przypomnę że o ile w naszych "domowych" zastosowaniach dostępność tego czy owego scalaka nie ma specjalnego znaczenia ale jeśli komuś przyjdzie taka fantazja aby zrobić sobie "coś" w większej serii :) nalezy mieć na uwadze to czy jakiś scalak jest produkowany czy też nie. Niestety dla SED-a i jego towarzystwa w postaci LCD układy te przeszły do lamusa. Przy tym założeniu nasze tutejsze dywagacje sa w zasadzie gadaniem dla samego gadania i strach pomyśleć kiedy skończą się kasy w Goleniowie :)
    Tutaj któryś z kolegów machnął sterownik na ARM-ie wyglądało dość fajnie ale szczegółami nie chciał sie podzielić.
    Father
    Level 26  
    Generalnie każdy mikrokontroler wyposażony w DMA nadaje się do bezpośredniego sterowania LCD, ponieważ DMA pozwala odciążyć jednostkę główną od wysyłania dużej ilości danych do LCD...
    rpal
    Level 27  
    Temat przygasa więc może go nieco rozbudzę, powoli dochodze do wniosku że cała ta "przygoda" z SED-em to ślepa uliczka. Byłem dziś na wolumenie i i w jednej z bud koles sprzedawał kolorowe ciekłokrystaliczne wyświetlacze graficzne. Na oko wyglądał na jakieś 3". Cena zwróciła moją uwagę bo aż 50 PLN. Jeden tylko wynikł problem połaczenia za pomocą taśm o dość małym rastrze no i sterowanie zabierające więcej pinów z portu. Ale może już nadszedł zcas aby przejść z 8 bitów na przynajmniej 16. PZDR
    djkomprez
    Level 21  
    haha temat nie przygasa tylko wszyscy zajebiście dużo pracują :D:D:D:D

a tak btw ja sie pochwale ostatnim projektem :

http://www.youtube.com/watch?v=K8hJeQ9E9dc

Będzie to jeden z dodatków do komputera samochodowego
    oczywiście lcd wbudowany w konsole.
    CO do funkcji jakie tam będą to oprócz tej ... ciągle myślę :D
    rpal
    Level 27  
    Kol. djkomprez na pewno nie wie dla czego nie cierpię komórek? Głównie z tego powodu że albo brak mi odpowiedniej długości ręki albo okularów bo wzrok mi się sypie w zawrotnym tempie (cóż starość). Pomysły kolegi jednak natchnęły mnie jednak nadzieją że nie jestem osamotniony i inni mają jeszcze gorzej :) bo muszą wyświetlać godzinę w dużym formacie graficznym. Sorry kolego ale to pierwsze co mi przyszło do głowy :)
    A jeśłi chodzi o bude na wolumenie to pierwszy na lewo od wejścia niestety sam nie wie co sprzedaje bo wpuścił mnie w kanał sprzedając 1x16 znaków jako 2x16, zatem nie polecam.
    djkomprez
    Level 21  
    hehe :) ja to nawet nie wiem gdzie to ... części zawsze
    zamawiam na allegro albo MS Elektronik z Gdańska ..
    najtaniej maja ...

A co do lcd to co za problem wyświetlić godzinę w dużym
    formacie ? :) pakujesz odpowiednia czcionkę i jedziesz
    w trybie graficznym :)
    Ostatnio właśnie odpaliłem RTC dallasa DS1307 właśnie z SED-em .. czcionka 12x24 (taka jak na filmie powyżej)

BTW co do lcd graficznych - tutaj zabawa z atmegą się niestety zakańcza ..
    tam potrzeba co najmniej ARM jak nie CPLD żeby to dziadostwo odpalić
    Mój kumpel odpalał właśnie TFT 3,5'' od palma ... herezje ....
    Jimi Hendrix
    Level 19  
    Słuchajcie, jak odpalić tą płytę główną z tej kasy by sprawdzić wyświetlacz? Jakich napięć potrzeba i gdzie je podłączyć?
    Pozdrawiam
    alusek
    Level 2  
    No i ja witam. Zacząłem się bawić kasą. Odlutowanie kilku układów nie było rzeczą banalną. Najłatwiej poszło z pamięciami i SED-em. Ostry grot i długa cieniutka pęseta do podważania nóżek. Potem zostały te cholerne układy z obudową TPFQ. Z nimi jest najciężej Opalarka najlepsza - nie żadne hotairy czy skomplikowane lutownice. Najlepiej od spodu płyty. Same odchodzą.

Chciałbym wykorzystać te układy co były na kasie. Teraz zastanawiam czy by nie wystarczył najprostszy układ złożony z SED1330, pamięci RAM z płytki i oscylatora (tylko mnie zastanawia dlaczego na płycie kasy był oscylator 12MHz skoro dokumentacja do SEDa mówi, że 10MHz to max. Wyciągnie 12MHz?). Coś takiego to nawet sprzedają na zachodzie za grube pieniądze ;)

http://www.shopeio.com/inventory/enlargeimage.asp?id=773

Ciekawy angielski wątek poświęcony tematowi:
    http://www.lcdstudio.com/forum/viewtopic.php?p=17678&sid=e1601f0d03c15c6a0d597d51a12d31aa
    djkomprez
    Level 21  
    Dokumentacja mówi ze 10 Mhz .. ja jade na 8 i jest ok :) niechce upalić scalaka ale może się pokusze na odpalenie przy 12Mhz ... z tym że już pewnie będą większe problemy ze smużeniem ... pozatym tem lcd maja ciulowe odświeżanie w granicach 25-30ms .. jak nie więcej ...

Z resztą układów daj sobie spokój .. nic tam nie wymodzisz .. najlepiej zrób swój własny sterownik , płytkę .. ja tak zrobiłem a cała reszta siedzi i czeka aż coś będzie potrzebne :)
    wdogli
    Level 18  
    Hej.
    alusek
    Schemat oraz biblioteka którą tutaj zamieściłeś jest częścią większego projektu.
    Cały projekt jest tutaj.
    Link
    rpal
    Level 27  
    Jest zła wiadomość bo kasy podrożały o 100 % w związku z wyczerpującym się ich zapasem. Wzrósł popyt więc cenę podnieśli. niedługo kasa będzie jak biały kruk. Widze że kolega kilka postó wcześniej także użył opalarki :). Za pomoca tego narzędzia niedano rozmontowałem cały server HP. Przyznam że skutecznie radzi sobie z smd :)
    kubiaczek1982
    Level 12  
    rpal, jeśli możesz to wsadź swój schemat do pdfa. z góry wielkie dzięki
    kubiaczek1982
    Level 12  
    Masz zamieszczone tam dwie pamiątki CY62256LL-PC. Zastanawiam sie czy nie lepiej by było użyć tych z terminala 658512ALFP-10. Troszkę inna organizacja przy sygnale zapisu i odczytu, ale z jakimś nandem powinno chyba śmigać. Jak sądzisz?
    rpal
    Level 27  
    Za nim opublikowałem to PCB zrobiłem ich kilka na kościach z kasy i okazuje się że używając tych pozyskanych z kasy rozmiar płytki oraz sam kształt oraz przebieg ścieżek jest zdecydowanie większy niż stosując w obudowach DIL. Zatem zastosowanie tych a ni nie innych pamięci jest podyktowane tylko względami praktycznymi i rozmiarami samej płytki. koszt niewiele większy bo kości sa po 5 PLN zatem można na nie machnąć ręką i kupić.
    kubiaczek1982
    Level 12  
    Czy ja wiem czy tak więcej miejsca zajmuje?? Moje ma ok 5x9 cm. Zamieszczam schemacik przygotowany do termotransferu:
    Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C]
    rpal
    Level 27  
    Kolego, liczy się efekt i zadowolenie a droga do tego to moim zdaniem, nieistotny szczegół :)