Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz DMF6104-FW jak załadować do niego dane?[C]

gbr3 02 Lis 2009 06:17 46767 275
  • #241 02 Lis 2009 06:17
    wdogli
    Poziom 18  

Ja zasilanie Vee zrobiłem na ICL7662 jednak do takiego rozwiązania niezbędne jest dostarczenie 12V zasilania. A ty z USB będziesz miał jedynie 5V. Poza tym zastanów się nad podświetleniem wyświetlacza. Wydaje mi się że USB ma zdecydowanie za mała wydajność prądowa aby to wszystko uciągnąć. Ale może się mylę.
    Pozdrawiam

• Sklep HeluKabel
  • #242 02 Lis 2009 06:24
    ElektroTME
    Poziom 14  

czyli dać poprostu zasilacz na 12v, dzięki temu ICL7662 zrobić -12 na Vee i dodatkowo sobie odciągnąć przez stabilizator te 5V.
    Dobra, a z tą bramką NOT? Czy któryś scalaczek na płytce kasy ją ma?

• Sklep HeluKabel
  • #243 02 Lis 2009 09:27
    gbr3
    Poziom 15  

Poszukaj 74HC14D spotkałem jeszcze 64A345F w 2 wierszu jest na nim napisane HC14 oba scalaki to po kilka bramek NOT nieużywane bramki zwierasz do masy dokładne info w datasheecie.

• #244 02 Lis 2009 11:54
    wdogli
    Poziom 18  

Dokładnie. Bramki not mają takie oznaczenie. Poza tym proponuje ci poczytać sobie w sieci karty katalogowe poszczególnych kostek na płycie z kasy bo sa tam inne interesujące elementy.
    Pozdrawiam

• #245 02 Lis 2009 18:57
    ElektroTME
    Poziom 14  

OK, dzięki, znalazłem 2 takie układy, zanim zacznę szukać, może wiecie czy na płytce był jakiś dokładny układ czasowy w stylu PCF'a?
    Czyżby to był ten RCT72423? On ma wbudowany kwarc zegarkowy?
    Czy ktoś może ogarnął dla niego komunikację (albo zna bibliotekę dla C), bo chcę podpiąć go do atmegi32

• #246 02 Lis 2009 19:50
    wdogli
    Poziom 18  

Kurcze stary włożył byś w to trochę własnej inwencji. Jest taka super wyszukiwarka która nazywa się www.google.pl..
    Wiesz??
    Wklejasz symbol układu i czytasz nic więcej nie trzeba robić. Tylko tyle.
    Tutaj masz linka z googli Link

• #247 04 Lis 2009 19:08
    rpal
    Poziom 27  

Na tej płycie nie znajdziesz niczego co komunikuje się po I2C bo wszelka komunikacja jest na szynie równoległej. Ten RTC jest takze równoległy więc trud daremny w podłaczaniu jak zwykly PCF. Plyta istotnie ma dużo elementów jednak mozna powiedzieć że są one "niemodne" i dość zapomniane jak na obecne czasy. Przykładem są układy pamięciowe mimo że obwitują w MB jednak ich zastosowanie jest wyjątkowo pracochłonne oraz przy obecnych cenach pamięci statycznych nieopłacalne. te z płyty to PRAM czyli DRAM który "udaje" SRAM. Wymaga odświeżania co wielce komplikuje obsługe dla przeciętnego ATMELA.

• #248 06 Lis 2009 11:16
    ElektroTME
    Poziom 14  

Czy schemat umieszczony poniżej jest poprawny, pytam się bo wiem że mogłem coś przeoczyć.
    Chyba narazie zrezygnuję z "wszystkiego na jednej płytce" bo to za dużo zabawy a niezdecydowałem sie jeszcze jakie będzie przeznaczenie wyświetlacza.

Oto chemat:

Czy mógłbym podłączyć zasilacz 12V 1,2A (lub 9V 500mA) plusem do masy a minusem do Vee aby uzyskać te ujemne zasilanie matrycy?

edit: oczywiście na schemacie zapomniałem nieużywanych bramek podłączyć do gnd ;)

• #249 06 Lis 2009 13:25
    gbr3
    Poziom 15  

Schemat wydaje się ok, dodaj parę kondensatorów na liniach zasilania żeby uniknąć jakiś niespodzianek, no i te dodatkowe połączenia GND i VCC do matrycy w jakim celu? Z tego co wiem to powinno tam być połączone yscl i xecl. Co do pomysłu z zasilaczem to wydaje mi się dosyć szalony o_O

• #250 06 Lis 2009 13:34
    ElektroTME
    Poziom 14  

Nigdzie więcej nietrzeba bramki NOT? (oprócz lini do uC)
    Te dodatkowe Vcc i GND do LCD'ka to te niby dwa nieużywane piny (7 i 10) a podłączone do nich zostało podświetlenie matrycy 6 super jasnymi diodkami smd z motorolki V3 ;)
    Kondensatorki racja, wystarczą 100n i 100u?
    Co do zasilania Vee, to zaraz to jeszcze rozkminie.

Edit:
    A tu wzór płytki, będzie ok?
    (coś miniaturka się popsuła ;p)

• #251 06 Lis 2009 13:56
    rpal
    Poziom 27  

Pamiętaj kolego że jeśli decydujesz się na tylko jedną pamięć 32KB to jeśli wydasz polecenia do SED-a odwołujace się do wyższego obszaru pamięci, dane będą brane z kosmosu czyli "wiszących" w powietrzu linii danych oraz nieistniejących adresów. Generalnie w niczym to nie przeszkadza pod warunkiem że weźmiesz to pod uwagę.

• #252 06 Lis 2009 14:06
    ElektroTME
    Poziom 14  

Czyli w kodzie programu musze unikać takich poleceń.
    Jakie funkcję sed'a tracę umieszczając tylko jedną pamięć 32kb, bo powiem szczerze kod chciałem badać kod dopiero po zrobieniu steroownika.

• #253 06 Lis 2009 15:59
    rpal
    Poziom 27  

W zasadzie to niczego nie tracisz może z wyjatkiem przechowywania np. obrazków i nakładania ich kolejnych warstw na siebie. Dane tekstowe zajmują mało miejsca więc to żadne ograniczenie. SED ma swoje komedy w których definiuje się obszary danych i wtedy kiedy masz tylko 32KB trzeba unikać nieistniejących adresów. To tyle. Jakby się uprzeć to SED powinien pracować z 8KB pamięcą i też wszystko by było OK tylko gdzie teraz można kupić taką pamięć ?

• #254 06 Lis 2009 18:54
    ElektroTME
    Poziom 14  

Fotki z pracy i krótkie opisy możecie podejrzeć na Pokazywarce. Odświerzam zawartość w miarę postępów pracy ;] Zapraszam również do komentowania :P

• #255 30 Lis 2009 20:47
    ElektroTME
    Poziom 14  

Dobra, wyświetlacz podłączony, płytka gotowa. Dodatkowe napięcie -11.5 jest.
    Pozostało zaprogramować i sprawdzić czy działa.
    Lecz tu mały problem, raz że nie mam dużo czasu na zabawę z kodem, dwa że nie jestem aż tak dobry w C żeby to ogarnąć tak jak się powinno to zrobić.
    I tu prośba do was, czy była by możliwość przesłania mi kompletnego kodu w C?
    Bo nie mogę się doczekać aż ujrzę na nim coś sensownego.

• #256 04 Gru 2009 13:10
    rpal
    Poziom 27  

chciałem jeszcze wtrącić swoje 3 grosze do tego tematu. Nikt nie pisał jak dotąd o wadach SED-a i LCD. Jest to stosunkowo wolny wyświetlacz bo np. chcąc zrobić jakąkolwiek animację trzeba zastosować opoźnienia w kolejnych ekranach min 200 ms czyli 5 obrazów na 1 minutę. Warto to brać pod uwagę i np. sprawdzić co będzie się działo podczas przesuwania np. 8 pikseli po ekranie i jakie tego będą efekty. Dalej każdy zapis lub odczyt do sterownika aktywowany linią CS będzie powodował wygaszenie obrazu. Czyli kolejne zapisy/ odczyty do pamięci sterownika będa powodować ewidntne migotanie. Stosowanie AVR-ów i obsługa poprzez porty nie wydaje mi się jakoś wyjątkowo szybka i wg mnie najlesze by było uzycie procków z wyprowadzonymi sygnałami całej magistrali równoległej (mniej operacji związanych z zapisem / odczytem bo generowane sa sprzętowo. Zrobiłem testy na AVR i ARM-ie dla tego samego algorytmu sterowania SED-em i róznicę widać gołym okiem. Żałuję że któryś z kolegów który użył ARM-a do sterowania LCD nic więcej o zdecydowanie o tym nie napisał bo to zdecydowanie lepsze rozwiązanie no i eliminuje SED-a.

• #257 04 Gru 2009 13:19
    ElektroTME
    Poziom 14  

Posiadam wyświetlacz od jakiegoś czasu, gdy nie miałem jeszcze zasilania -11V to nic specjalnego się z nim nie działo, kiedy już podłączyłem to -11, ustawiłem kontrast, pobawiłem się z nim trochę, zauważyłem w jednym miejscu białą(przeźroczystą) kropkę, jakby zabrakło tej niebieskiej powłoki, kilka dni później ta kropka (mimo niepodłączania do prądu) zaczęła się powiększać, i stworzyła kształt o nieregularnych brzegach.
    Czy przepaliłem wyświetlacz?
    czy ktoś z was miał z nim podobny problem?

• #258 04 Gru 2009 14:15
    rpal
    Poziom 27  

ja swoje lcd torturowalem na wiele sposobow i jak dotad nie uwalilem zadnego

• #259 05 Gru 2009 15:23
    gbr3
    Poziom 15  

Też to miałem ,musiałeś w jakiś sposób uszkodzić mechanicznie wyświetlacz. Niestety plama będzie się powiększała nawet jeżeli wyświetlacz nie będzie podłączony do prądu.

• #260 05 Gru 2009 15:49
    rpal
    Poziom 27  

kolega nie bawil się ostatnio może antymaterią ? bo może będzie to pierwszy przypadek na otrzymanie czarnej dziury w warunkach domowych? jak się dziura powiekszy to jeszcze wciągnie całe to forum wraz ze Światem i opłotkami :)

• #261 06 Gru 2009 14:37
    saper_2
    Poziom 17  

rpal, jak napisałeś sed jest chol**** wolny, jak chce się zrobić szybkie animacje to trzeba użyć coś szybszego niż AVR+SED1330 ,czyli ARM'a (bo jest tani :) ) i bezpośrednio sterować DMFem. ARMów nie znam (nie mam na tyle czasu nawet żeby usiąść do tego dobrze) więc jak na razie robię na AVR'kach.
    Nie wiem jak inni ale dla mnie to jest oczywiste iż na AVRrze nie da się zrobić płynnej animacji i jeszcze z sed'em tak żeby wyświetlacz nie przygasał.

Teraz pisząc ten post zacząłem się zastanawiać, czy może taktowanie procesora i seda z tego samego źródła (np. generator) czy to by coś zmieniło...

• #262 06 Gru 2009 15:17
    rpal
    Poziom 27  

No właśnie zaczynam poznawać STM32 licząc że uda mi sie pogonić bezpośrednio wyświetlacz tym bardziej że mam kilka wyświetlaczy od jakiejś kopiarki Minolty bez sterowników. Wcześniej kombinowałem aby dokonywac bezpośrednio zapisu do pamięci obrazu, samego SED-a. Uwzględniłem stopień pracochlonności takiego rozwiązania, koszt i wyszło mi jak wół że szkoda na to czasu. Ale jakby zaprząc do tego kilka multiplekserów i trochę innych TTL-i to wg mnie można by było używając narastającego zbocza sygnału zegarowego od taktowania wyświetlacza pokusić się o przepisywanie danych w czasie odświeżania obrazu przez sterownik. Jednak szkoda na to czasu bo zalezności czasowe byłyby bardzo ostre no i komplikacja układu olbrzymia. W zasadzie trzeba by było sobie zrobić kontroler DMA :)
    Ganiam sed-a maksymalną częstotliwością 10MHz i niestety nijak to nei wpływa na jakośc obrazu. Jeśli się odpala AVR-a np. z JTAG-a mozna przy pracy krokowej zauważyć co się dzieje w chwili podania sygnału CS,WR,OE. Wóczas następuje ewidentne zatrzymanie wyświetlania obrazu. Stąd miganie kiedy następuje dostępu do jego pamięci. Im szybsza procedura zapisu/odczytu miganie mniejsze. Oczywiście widać do tylko przy ciągłym zapisywaniu danych obrazu np. zmienne wykresy. Dlatego pośrednio prędkość AVR-a ma na to wpływ i ew. procedury zapisu danych. W kasie nie miało to żadnego znaczenia bo co tam takiego szybkiego się niby miało wyświetlać?
    Jakby do RAMU od seda zapisać kilka kolejnych ekranów to można by było przełączać banki pamięci i w ten sposób coś niecoś przyśpieszyć ale pamięci w wydaniu maksymalnym 64 kB starczy na 15 ekranów. Pozostaje ew. wszadzenie większej pamięci i sterowanie jej z AVR-a w zakresie górnych linii adresowych i w ten sposób można by było jeszcze dodać 16 może 32 dodatkowe ekrany. Jednak sam zapis do pamięci byłby wąskim gardłem bo dane przechodzą i tak przez SED-a. Chcąc nie chcąc trzeba odpuścić sobie SED-a i pognać LCD z szybszego procesora. AVR niestety jest za wolny albo robić sobie jakiś quasi kontroler DMA :(

• #263 07 Gru 2009 15:16
    rpal
    Poziom 27  

mała prośba do kolegów którym tak jak mi nie popsuł się oscyloskop :) Jakie są przebiegi na linii M(5 pin LCD) i FLM (8 pin LCD). Podejżewam że nocie jest błędny wykres i prawiłowo powinno być inaczej niż w nim. Tam wsytępuje tylko jedna zmiana poziomu z 0/1 a mi się zdaje że pownno być tak że na dwa okresy FLM przypada jeden M.

• #264 15 Gru 2009 21:31
    rpal
    Poziom 27  

Pochwalę się kolegom, udało mi się odpalić sam wyświetlacz bez SED-a, niestety poganiając go z pomocą ARM-a. Jak dopracuję nieco program to ew. chętnym go prześlę. Mam tylko wątpliwości czy przypadkiem praca uP nie będzie sprowadzała się jedynie do obsługi samego wyświetlacza. Mimo wszystko pierwsze próby są obiecujące. Niestety nikt z kolegów nie napisał jak ważne są zależności czasowe między poszczególnymi przebiegami :( bo są. Linia M o którą wcześniej pytałem jest także nie bez znaczenia. Stan jej zmienia się na przeciwny, po narysowaniu każdych 64 linii poziomych ekranu, dolnej i górnej połówki.

• #265 15 Gru 2009 21:47
    ElektroTME
    Poziom 14  

Brawo, jeżeli ARM się nie wyrobi z niczym innym, można zawsze dołożyć drugi uC a ARM przystosować do reakcji na polecenia :)
    Niestety muszę powiedzieć że chyba miałem pecha z zakupem tego wyświetlacza, plamka się rozlewa coraz bardziej, teraz jest wielkości ok 1x1cm, nie za bardzo mnie to cieszy.

• #266 15 Gru 2009 23:25
    rpal
    Poziom 27  

Po to podłaczałem pod ARM-a aby miec dostęp do pamięci ekranu sterowanej przez uP w przeciwnym przypadku jaki jest sens stosowania tego procka w układzie skoro załatwia to SED ? Inna sprawa ze SED-a można już tak łatwo nie kupić bo wycofany z produkcji.

• #267 28 Gru 2009 18:16
    rpal
    Poziom 27  

Niestety żaden z kolegów nie rozjaśnił mi w głowie roli linii M, sam zatem musiałem nad tym się pogłowić. Więc dla innych będących w przyszłości zainteresowanych tym zagadnieniem. Z każdym wyświetlanym obrazem czyli co 128 linii poziomych poziom na M zmienia się na przeciwny. Może robić to częściej czym podobno wydatnei zwiększy się trwałość samego LCD czy nap. co 16 kolejnych linii. Jednak zmiana co 128 jest niezbędna aby cokolwiek tam można było zobaczyć. Niestety sama nota od wyświetlacza czy też SED-a niewiele o tym wspomina nie mówiąc już o przebiegach poucinanych gdzieś w połowie poziomów. PZDR

• #268 23 Sty 2010 15:46
    rpal
    Poziom 27  

polecam zainteresowanym kolegom podłączenie SED-a wprost do magistrali równoległej uP czyli dla procków w których można go aktywować. Procek bierze na siebie sprzętową obsługę zapisu/odczytu danych, dwa rejestry Sed-a (ckemd i danych) są widziane jako zwykłe zmienne programu przez co sam obsługa jest iście banalna a sam kontroler dostaje niesamowitego kopa jesli chodzi o prędkość wyświetlania zapisywanych danych. PZRD

• #269 27 Mar 2010 15:08
    aleexander
    Poziom 14  

Witam!
    Nie ma ktoś może na zbyciu SEDa? Wylutowanego z kasy, wyciętego z kawałkiem laminatu albo coś? Oczywiście sprawny.

Dwa dni temu wytrawiłem ostatnią płytkę do urządzenia, miał w nim być wyświetlacz z kasy i sterownik do niego na bazie SEDa, zacząłem składać wszystko razem i okazało się, że mój SED wcześniej sprawny uległ w jakiś dziwny sposób uszkodzeniu. Nie generuje mi przebiegu na linii FLM wyświetlacza. Dziwne jest to, że poza tym wszystko jest sprawne, ponieważ sprawdziłem, że podczas zapisu do pamięci obrazu dane są przepisywane oraz prawidłowo podawane na linie D0-D3 wyświetlacza.

Kod programu miałem opracowany, wszystko działało, a teraz padł sam SED i jestem w kropce. Dlatego, jeśli ktoś ma a nie potrzebuje, to chętnie odkupię.

Pomóżcie koledzy dokończyć moje urządzenie :)

Pozdrawiam serdecznie, aleexander

• #270 27 Mar 2010 16:19
    ElektroTME
    Poziom 14  

Witaj, mam sterownik z sedem, i wyświetlacz, lecz zaraz po zabawie z wyświetlaczem coś się mu wylało, i tak wyświetlacz jest już nieużyteczny(dla mnie przynajmniej bo plamka na wyświetlaczu ma 1x1 cm)
    zdjęcia tego co zbudowałem są tu: Link
    za chwilkę wrzucę 3 świeże fotki z obecnym wyglądem.
    Jeżeli jesteś zainteresowany całym kompletem pisz na priv.

Edit, zdjęcia dodane
    Podświetlenie wyświetlacza na 5 ledach z telefonu
    dodatkowo kwarc 8mhz, pamięc z originalnej kasy i scalak z negatorami.
    Sed jest raczej sprawny, ponieważ kiedyś udało mi się uruchomić wyświetlacz i rysować linie, kółka itd. Lecz po tym "wylewie" na wyświetlaczu straciłem zapał.