Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczace, sterowania pilotem.

wojtus2000 26 Kwi 2008 14:31 2065 8
  • #1 26 Kwi 2008 14:31
    wojtus2000
    Poziom 11  

Po pierwsze nie wiem czy w dobrej kategorii piszę ten temat, ale w co drugiej chce napisać nowy temat i wyskakuje taki komunikat "Przepraszamy, ale tylko moderatorzy mogą zakładać tematy na tym forum".

Mam takie pytanie do was, drodzy forumowicze. Posiadam pilot od alarmu samochodowego, można go obejrzeć na fotce w załączniku. Pilot jest na baterie 9V posiada 2 przyciski. Posiadam również odbiornik IrDA, czy mógłbym np. zrobić jakiś układ albo coś w tym stylu, że np. włączałbym przycisk pilota, i jakiś element np. żarówka włączałaby się?

Jeśli da się coś takiego zrobić przy użyciu takiego pilota to prosiłbym o jakieś mało skomplikowane schematy lub coś w tym stylu.

[Zmieniłem sposób wstawienia zdjęcia. Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY,...". Mariusz Ch.]

0 8
  • #2 26 Kwi 2008 14:53
    Quarz
    Poziom 43  

wojtus2000 napisał:
    Po pierwsze nie wiem czy w dobrej kategorii piszę ten temat, ale w co drugiej chce napisać nowy temat i wyskakuje taki komunikat "Przepraszamy, ale tylko moderatorzy mogą zakładać tematy na tym forum".

Mam takie pytanie do was, drodzy forumowicze. Posiadam pilot od alarmu samochodowego, można go obejrzeć na fotce w załączniku. Pilot jest na baterie 9V posiada 2 przyciski. Posiadam również odbiornik IrDA, czy mógłbym np. zrobić jakiś układ albo coś w tym stylu, że np. włączałbym przycisk pilota, i jakiś element np. żarówka włączałaby się?

Jeśli da się coś takiego zrobić przy użyciu takiego pilota to prosiłbym o jakieś mało skomplikowane schematy lub coś w tym stylu.

Ale to jest przecież kodowany nadajnik zdalnego sterowania - pilot - na fale radiowe... :idea:
    Wobec powyższego, potrzebujesz do kompletu stosownego (i sparowanego) odbiornika radiowego.
    Odbiornik IrDa tu nie nada się... :cry:

0
  • #3 26 Kwi 2008 18:26
    wojtus2000
    Poziom 11  

Aha, ten odbiornik IrDA pokazałem ze mam, bo nie wiedziałem dokładnie czy może sie przydać, czyli jak ten pilot jest kodowany, to nie będzie można go używać, bez tej drugiej części (odbierającej) co znajduje sie w samochodzie?? czy jest jakiś inny sposób?

0
  • #4 26 Kwi 2008 21:48
    Quarz
    Poziom 43  

wojtus2000 napisał:
    Aha, ten odbiornik IrDA pokazałem ze mam, bo nie wiedziałem dokładnie czy może sie przydać, czyli jak ten pilot jest kodowany, to nie będzie można go używać, bez tej drugiej części (odbierającej) co znajduje sie w samochodzie?? czy jest jakiś inny sposób?
    Niestety, konieczny jest układ odbiornika - dekodera pasowny do tego w nadajniku.
    Zbudować można, wiedząc co tam jest w nadajniku (oznaczenie układu scalonego) i dobrać do pary, układ odbiornika - dekodera.
    Ale to nie wszystko; trzeba zbudować jeszcze odpowiedni odbiornik radiowy, a to już nie jest proste. W instalacji samochodowej ów odbiornik radiowy razem z odbiornikiem - dekoderem znajduje się najczęściej w jednej obudowie centralki alarmowej, która pełni tam kilka funkcji...

0
  • #5 27 Kwi 2008 19:56
    wojtus2000
    Poziom 11  

A, dało by się zrobić jakiś prosty pilot na podczerwień, (posiadam diodę(nadajnik) i odbiornik ten co pokazałem na zdjęciu) czy trzeba mieć wiele elementów żeby skonstruować taki podstawowy pilot, z jedna lub dwoma funkcjami (włącz - wyłącz).

0
  • #7 27 Kwi 2008 20:22
    wojtus2000
    Poziom 11  

Dzięki, wygląda na dość prosty. Kliknąłem "pomógł"

Edit:
    Heh na tych obrazkach

wyglądało dość prosto, ale gdy spojrzałem do schematu to trochę zaniemówiłem.

schemat odbiornika wygląda tak:
    trochę dużo części, chyba zostawię to sobie na jakieś dłuższe wolne.
    Umiał by ktoś z takiego schematu zrobić schemat płytki drukowanej??

0
  • #8 27 Kwi 2008 20:50
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    to może podaj dokładne oznaczenie tego odbiornik IrDA :idea:
    Pałętają mi się po szufladzie jakieś układy nadajnika/odbiornika (z kodowaniem. które mogą być Tx-em, lub Rx-em) na podczerwień których pozbędę się po kosztach przesyłki, ale muszę sprawdzić czy ten odbiornik będzie do nich odpowiednim, a koszt zakupu stosownego wzmacniacza na podczerwień, wraz PORTO, to może okazać się dla Ciebie zbyt dużym... :cry:
    Dioda nadawcza na podczerwień nie stanowi takiego problemu i kosztuje grosze, ale odbiornik musi być dopasowany... :!:

Pozdrawiam

0
  • #9 29 Kwi 2008 21:34
    wojtus2000
    Poziom 11  

Jeśli dobrze myślę i widzę to mam odbiornik SFH 5110-36, diodę nadawcza również mam.

"Odbiornik podczerwieni SFH5110-36 zintegrowany ze wzmacniaczem"

Mówisz ze odbiornik musi być dopasowany, a np. ściemniacz do światła, można "włączać i wyłączać" jakim kol wiek pilotem, a nawet komórka która ma IrDE.

Na allegro znalazłem takie coś, jest to sterowanie pilotem, jak na pierwszy rzut oka, wiele elementów nie potrzeba do zbudowania tej płytki.
    A części takie jak np. PRZEKAŹNIK JZC-6F/012 12VDC/2A sa za ok. 2 zł.
    Może umiał by ktoś zrobić shemat takiej płytki?

0