Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerzutnik typu D - czas propagacji sygnału

m_elektro 26 Kwi 2008 19:04 5167 4
  • #1 26 Kwi 2008 19:04
    m_elektro
    Poziom 11  

Witam,

Piszę sprawozdanie na laboratoria z elektroniki i nie mogę sobie poradzić z interpretacją wykresu na oscyloskopie.

W programie Multisim wykorzystując model przerzutnika tpy D (7474N) zbudowałem układ pomiarowy z wykorzystaniem generatora słów i oscyloskopu. Przy jego pomocy mam zmierzyć czas propagacji sygnałów od wejścia synchronizującego do wyjść Q i ~Q.

Oto układ pomiarowy:

Parametry pracy generatora słów:

Ustawienia oscyloskopu:

Wykres:

Czy dobrze czytam, że czas propagacji tych sygnałów to ok 3 ms, czyli czas pomiędzy jednym, a drugim grzbietem fali prostokątnej na wykresie? Jeśli tak, to co ciekawego doradzalibyście napisać we wnioskach? :-)

Z gory dzięki za pomoc.

0 4
  • #2 26 Kwi 2008 20:18
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Niestety, jest źle!
    Nie widzę nigdzie tych 3ms, a katalogowy czas propagacji dla 7474 to kilkanaście NANOsekund, czyli przy Twojej podstawie czasu jest to opóźnienie niewidoczne na wykresie (100 000 razy za mała skala!).

0
  • #3 26 Kwi 2008 20:24
    m_elektro
    Poziom 11  

Witam,

Niestety po zmianie podstawy czasu wykres ulega tak ogromnemu powiększeniu, że w polu widoczności jest tylko linia prosta (oczywiście zależnie od fragmentu wykresu). Układ pomiarowy został narzucony przez autora ćwiczenia. Co w takim razie jest źle? Może wystepują zakłamania symulatora? Pomiajając, że czas propagacji jest dużo za duży, to czy dobrze interpretuję otrzymany wykres?

0
  • #4 27 Kwi 2008 10:46
    Rzuuf
    Poziom 43  

Czas propagacji to jest opóźnienie, po jakim pojawia się ZMIANA sygnału na wyjściu, pod wpływem zmiany na wejściu.
    To, co masz obserwować to jest ZBOCZE, a nie POZIOM!
    Na wspólnym wykresie mają być zestawione 2 fragmenty przebiegu, jeden fragment obejmujący zbocze NARASTAJĄCE sygnału zegarowego (wejście Clock) - bo właśnie to zbocze jest aktywne, a drugi fragment jest sygnałem na wyjściu przerzutnika.
    Ponieważ chcemy, aby KAŻDY sygnał zegarowy powodował zmianę na wyjsciu przerzutnika, więc trzeba "zapętlić" wyjście "nie Q" na wejście "D".
    Przesunięcie między tymi zboczami jest czasem propagacji.

0
  • #5 27 Kwi 2008 15:03
    m_elektro
    Poziom 11  

Dziękuję za wyjaśnienie. Po pierwsze okazało się, iż wogóle źle złożyłem układ pomiarowy. Wszystko poprawiłem i zastosowałem się do Twoich wskazówek. Tym razem wyszło mi, że czas propagacji wynosi ok 25 ns. Poniżej zamieszczam układ pomiarowy i dwa wykresy o różnych podstawach czasu. Kolor czerowny to sygnał zegarowy, a niebieski to sygnał na wyjściu.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jest ok.

P.S Nie robiłem sprzężenia wejść ~Q z D gdyż mam z góry narzucony schemat pomiarowy, a tam nie jest to zastosowane.

0