Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

74HC595 i sterowanie diodami LED

26 Kwi 2008 20:22 4219 4
  • Poziom 15  
    Witam

Chciałbym wykorzystać rejestr 74HC595 do sterowania pracą 8 diod LED. Z dokumentacji dołączonej do układu wynika, że przez każde z 8 wyjść może popłynąć max prąd 20mA jednak sumaryczny prąd nie może przekroczyć 70mA. I tutaj zaczyna się problem. Gdy będę chciał zapalić wszystkie 8 diod jednocześnie to prąd wyniesie 160mA czyli przekroczy max dopuszczalną wartość. Problem ten można rozwiązać np. poprzez zastosowanie układu ULN2803 pomiędzy rejestrem a diodami. Jednak chciałbym obejść się bez tego układu. W związku z czym rozwiązanie jest tylko jedno, ograniczyć prąd płynący przez diody poprzez zastosowanie rezystorów o odpowiedniej wartości tak żeby nie przekroczyć tych 70mA. Co daje 70/8 = 8,75mA na diodę. I moje pytania są takie.

Jak zmniejszenie do 8,75mA prądu płynącego przez diodę LED przełoży się na jej jasność ?
    Jaką min. jasność powinna mieć dioda LED, żeby była widoczna z dość dużej odległości ?
    Czy układ 74HC595 wytrzyma stałe obciążenie prądem 70mA ?
  • Poziom 35  
    Witam.
    Co do jasności świecenia diod, przy prądach 8,75 mA i 20 mA, najlepiej chyba było by się przekonać, robiąc próbę z takimi prądami, (oczywiście, na razie bez podłączania do 74HC595, tylko pod zasilanie z zastosowaniem odpowiednich rezystorów).
    R = napięcie zasilania - napięcie przewodzenia diody : prąd przewodzenia diody.
  • Poziom 11  
    Na jasność się na pewno przełoży ale oko widzi jasność logarytmicznie więc dwa razy mniejsza moc oświetlenia to tylko trochę ciemniej.

Ja robiłem "biegające" diody na 74HC164, scalak ma parametry prądowe identyczne z HC595, całość zasilana była z zasilacza impulsowego 5V, a prąd ledów dobrany rezystorami na 5-7 mA (np 330 Om na niebieskie, 560 Om na czerwone) i działało bez zarzutów.
  • Poziom 15  
    Chyba najlepiej będzie jak zbuduje sobie mały układzik testowy, który rozwieje moje wątpliwości. Zastosuje jakiś potencjometr ograniczający prąd diody i zobaczę jak zmiana tego prądu wpłynie na jasność świecenia diody. Spróbuje też na stałe zapalić 8 diod LED i sprawdzić czy układ 74HC595 wytrzyma przepływ prądu około 70mA.
  • Poziom 15  
    Zależność jasności świecenia diody LED od prądu płynącego przez diodę prezentuje załączone zdjęcie. Rzeczywiście zmniejszenie wartości prądu płynącego przez diodę o połowę nie przekłada się na proporcjonalne zmniejszenie jej jasności. Co do samego scalak to zakładam, że wytrzyma obciążenie prądem około 60mA więc tak dobiorę wartości poszczególnych rezystancji ograniczających prądy diod LED, aby tej wartości nie przekroczyć.