Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser IR z nagrywarki CD-RW

sypek 26 Kwi 2008 21:41 24809 33
  • Laser IR z nagrywarki CD-RW

Witam,
    chciałbym przedstawić mój pierwszy projekt DIY który zamieszczam na
    elektrodzie, a jest nim kieszonkowy laser IR mocy ok. 100mW.
    Takim laserem można już pociąć taśmę izolacyjną, wygrawerować coś w czarnym plastiku, jak również pokazowo zapalić zapałkę.
    Do budowy użyłem diody laserowej z nagrywarki CD-RW 52X, kolimator (soczewka) został także wyjęty z tegoż napędu.
    Diodę IR zamknąłem w mosiężnej tulejce, następnie przytwierdziłem do nakrętki która pełni rolę dystansu pomiędzy diodą a soczewką, dioda o dziwo nie wydziela dużo ciepła podczas pracy, więc kleiłem wszystko z pomocą pistoletu hotglue.
    Całość zamknąłem w rurce PCV do prowadzenia instalacji elektrycznych FI 10mm, a następnie poowijałem laser taśmą izolacyjną. Zatyczkę do baterii wykonałem podgrzewając rurkę hot-airem i rozpychając jej średnicę, tak aby z trudem nachodziła na pierwotną rurkę.]

Prąd pobierany przez diodę to 160mA, długość fali 780nM,
    tak więc światło podczerwone niewidzialne dla ludzkiego oka, choć pewna jego część rozchodząca się z krótszą długością fali pozostaje widoczna, dzięki czemu możliwe jest w miarę bezpieczne operowanie laserem.
    Należy dodać że światło podczerwone dużo lepiej odbija się od różnorakich
    powierzchni od światła w zakresie widzialnym, co stwarza spore niebezpieczeństwo dla wzroku, szczególnie że nie ma w tym przypadku odruchu zamknięcia spojówek - tak jak dla światła widzialnego.
    Mój laser ma ogniskową odległą jakieś 3cm, dalej wiązka dość szybko się rozchodzi, więc mogę śmiało powiedzieć że jest bezpieczniejszy niż np. fabryczne lasery zielone sprzedawane w sklepach internetowych.
    Poniżej zdjęcia - okiem kamery podczerwień dużo lepiej jest widoczna.

Laser IR z nagrywarki CD-RW Laser IR z nagrywarki CD-RW

Fajne!
  • #3 26 Kwi 2008 23:45
    neo_dc
    Poziom 32  

chyba odruch zamkniecia powiek :)

• #4 27 Kwi 2008 09:53
    vertim
    Poziom 23  

Jakiej użyłeś soczewki?Wypukłej?Bo widze rozproszone promienie.A i skąd wiesz jaka jest długość fali z jakiego wzoru korzystałeś?Może z tego λ=Vt , czy λ=V/f

• #5 27 Kwi 2008 10:01
    Snikers
    Poziom 24  

vertim napisał:
    Jakiej użyłeś soczewki?Wypukłej?Bo widze rozproszone promienie.A i skąd wiesz jaka jest długość fali z jakiego wzoru korzystałeś?Może z tego λ=Vt , czy λ=V/f

a moze zna dlugosc fali ze znajomosci napedu CD? radze poczytac http://en.wikipedia.org/wiki/CD

• #6 27 Kwi 2008 11:23
    Bastek206p
    Poziom 11  

Da się tym coś zapalić konkretnego??

• #7 27 Kwi 2008 11:41
    ctk24
    Poziom 16  

A czy jest w tym projekcie jakaś możliwość zmiany ogniskowej?

• #8 27 Kwi 2008 12:50
    thomasle
    Poziom 10  

Drodzy " laserowicze" nie radzę bawić się takimi zabawkami w większym gronie.leczenie w najlepszym wypadku poparzonej siatkówki jakieś 3tyś zł albo trwała utrata wzroku .jeśli ryzykujesz ryzykuj sobie sam.
    ALBO ZACHOWUJCIE ZASADY.przedewszystkim okulary takie jak np używają stomatolodzy.lub w gabinetach laseroterapii medycznej.
    Przeczytajcie sobie to forum i plik o bezpieczeństwie!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3953760#3953760

• #9 27 Kwi 2008 13:26
    sypek
    Poziom 10  

W moim laserze nie ma możliwości zmiany ogniskowej (soczewka jest trwale przyklejona), a to tylko ze względów bezpieczeństwa - uszkodzenie wzroku jest możliwe tylko w przypadku bezpośredniego przyłożenia lasera do oka na odległość mniejszą niż ok 10cm (dalej wiązka jest zbyt rozbieżna).

Czy tym laserem można zapalić coś "konkretnego" ??? Nie, 100mW zapala tylko zapałkę. Można za to wykonać sobie mały ploter CNC i wypalać sobie różne wzorki na plastiku.

• #10 27 Kwi 2008 13:40
    drak
    Poziom 19  

Co do tych okularów stomatologicznych to nie ochronią wzroku przed dvd 650nm i kosztują najtaniej 500 zł.

• #11 27 Kwi 2008 13:51
    vertim
    Poziom 23  

to lepiej dać 500 zł niż 3 tyś. i tak nie wiadomo co bedzie z tą siatkówka

• #12 27 Kwi 2008 13:53
    lechoo
    Poziom 39  

drak napisał:
    Co do tych okularów stomatologicznych to nie ochronią wzroku przed dvd 650nm i kosztują najtaniej 500 zł.

Zgadza się, chronią natomiast przed UV.

• #13 27 Kwi 2008 16:42
    thomasle
    Poziom 10  

lechoo napisał:
    drak napisał:

Zgadza się, chronią natomiast przed UV.

fakt mój błąd stomatologia to faktycznie tylko naświetlanie UV.sorki za pomyłkę.

• #14 27 Kwi 2008 17:41
    dreki.eldheitur
    Poziom 10  

Światło jakich laserów jest całkowicie niewidoczne? Tzn. chodzi mi o to, żeby nie było widać w ciemności, że laser coś oświetla, nawet jak się na niego bezpośrednio spojrzy. Żeby nie przyciągał wzroku w nocy, bo nie mam ochoty, żeby ktoś zaczął oglągać mały żarzący się punkt i zniszczył sobie wzrok.

• #15 27 Kwi 2008 19:40
    mskojon
    Poziom 31  

Moja świeci lekko na czerwono. Ja mam wyciągniętą z DVD-rw (oczywiście tą podczerwoną) i przy 250mA świeci słabo na czerwono. Tylko że w jednych nagrywarkach/czytnikach przy 250mA diody się palą albo działają wyśmienicie. To chyba zależy od napędu.

• #16 27 Kwi 2008 20:26
    MADevil
    Poziom 18  

dreki.eldheitur napisał:
    Światło jakich laserów jest całkowicie niewidoczne? Tzn. chodzi mi o to, żeby nie było widać w ciemności, że laser coś oświetla, nawet jak się na niego bezpośrednio spojrzy. Żeby nie przyciągał wzroku w nocy, bo nie mam ochoty, żeby ktoś zaczął oglągać mały żarzący się punkt i zniszczył sobie wzrok.

Ale wiesz, że "nie widać" nie równa się: "nie niszczy wzroku"?

• #17 27 Kwi 2008 22:33
    Paprykarz
    Poziom 10  

Zabawy z laserami IR (i nie tylko) mogą się zakończyć powstaniem martwych plam na siatkówce. Jak mawiał mój wykładowca: technik laserowy myli się tylko 2 razy ;)

Jeśli chodzi o okulary chroniące przed IR, są takowe (takie zielone) ale nie mam pojęcia ile mogą kosztować. Proponuje poszukać u dostawców przemysłowych laserów na kryształach YAG takich jak:
    - TRUMPH /HAAS
    - rofin-sinar , itp
    Powinny być dostępne jako akcesoria BHP.

• #18 28 Kwi 2008 11:18
    k.marcin
    Poziom 18  

moim zdaniem zabawa z laserami tej mocy jest niebezpieczna, ilu dzieciakow zmontuje to w domu a w szkole da po oczach innemu ?? temat tylko dla rozsadnych ludzi . Młodzi zanim to zrobicie pomyślcie dwa razy stracić wzrok jest łatwo przez nieuwagę.

• #19 28 Kwi 2008 15:18
    kar98k
    Poziom 10  

Mi tak kiedyś powiedziano
    Laser zobaczysz tylko dwa razy, raz na jedno oko raz na drugie.
    Ale prawdę mówiąc od odbicia się nic nie stanie, tylko bezpośrednie spojrzenie może uszkodzić oko.

• #20 28 Kwi 2008 16:56
    sypek
    Poziom 10  

Oj, co do tego mylisz się kolego.
    Każdy laser większej mocy (jego wiązka jest skupiona) odbijając się od błyszczących powierzchni np. lustra możne uszkodzić wzrok.
    Lasery IR klasy 3B i 4 mogą uszkodzić wzrok odbijając się od nawet MATOWYCH powierzchni.

• #21 28 Kwi 2008 20:13
    kar98k
    Poziom 10  

No tak, nie miałem na myśli lustra (to wiadomo) ale jeśli skupienie wiązki jest blisko a potem się rozchodzi to nic nie zaszkodzi.Jeśli ogniskowa będzie z 10cm a potem rozchodzi się.

• #22 29 Kwi 2008 14:42
    .3lite
    Poziom 17  

Dziwne, wymontowałem około 10+ diód laserowych podczerwonych z nagrywarek dvd i nagrywarek cd, i poprostu dla testu czy działa podłączyłem pod 2 baterie AA.

Dioda czerwona działa spokojnie i troszkę się grzeje, a dioda podczerwona grzeje się straszliwie (z tych 2 paluszków) : / i to wszystkie 10 się tak grzeją...

Czy ja trafiłem na 10 uszkodzonych diód podczerwonych? bo jakoś w to nie mogę uwierzyć, jak wszystkie czerwone działają!

• #23 29 Kwi 2008 16:54
    AMD_Athlon
    Poziom 12  

z Tego co sie orjentuje diody laserowe jak LED-y maja spadki napiec na zlaczu odwrotnie proporcjonalne do dlugosci fali - tak wiec laser IR wymaga mniejszego napiecia. Reszte sobie dopowiesz.

• #24 29 Kwi 2008 23:45
    MADevil
    Poziom 18  

chyba, że wszystkie podpinasz z odwrotna polaryzacją ;) zwykłe LEDki strasznie sie od tego grzeją, jak mi sie wydaje.. ;)

Pamiętaj, że zawsze możesz użyć aparatu cyfrowego, żeby zobaczyć czy i jak dioda IR świeci, może to być pomocne przy ustawianiu pradu diody oraz innych parametrów pracy czy ogniskowaniu.

• #25 30 Kwi 2008 07:34
    otp2
    Poziom 14  

Jest dokładnie tak jak napisał Athlon te pracujące w podczerwieni mają niższe napięcie przewodzenia.

• #26 30 Kwi 2008 18:40
    wie8
    Poziom 16  

Cytat:
    uszkodzenie wzroku jest możliwe tylko w przypadku bezpośredniego przyłożenia lasera do oka na odległość mniejszą niż ok 10cm

A czy kolega słyszał o tzw promieniowaniu laserowym ?
    I kolega myśli, że takie zabawy są bezpieczne dopóki nie przystawi sobie lasera do oka ?

Widziałem co się stało z płytą plexy, która była górną pokrywą odtwarzacza cd... oddaloną o większą odległość niż 10cm

Niech kolega złoży i spróbuje, a następnie dojdzie sam do wniosków co się dzieje w środku i dlaczego tak płyta wygląda.
    Oczywiście to tylko kwestia czasu
    i jeszcze:
    Cytat:
    Oznacza to, że natężenie napromienienia wiązki wchodzącej do oka o wartości 1 mW/cm2 jest efektywnie zwiększone do wartości 100 W/cm2 na siatkówce oka. W rezultacie docierające do siatkówki promieniowanie jest wystarczająco duże aby spowodować uszkodzenie siatkówki. W zależności od miejsca na siatkówce, gdzie skupiane jest promieniowanie laserowe stopień uszkodzenia jest różny. Uszkodzenie w obrębie dołka środkowego może spowodować w rezultacie stałą ślepotę. Skóra jest największym organem ciała człowieka, a ryzyko jej uszkodzenia przez wiązkę laserową jest bardzo duże. Najbardziej zagrożona jest skóra rąk, głowy i ramion. Jednak do wywołania uszkodzeń skóry promieniowaniem laserowym potrzebne są znacznie większe dawki niż w przypadku oka. Promieniowanie laserów pracujących w zakresie widzialnym oraz podczerwonym może wywołać łagodną postać rumienia, jak również przy odpowiednio dużej dawce, być przyczyną poparzeń. Krótkotrwałe impulsy laserowe o dużej mocy szczytowej mogą powodować zwęglenie tkanek.

Jak widzę takie prowizoryczne układy to aż mnie telepie ;)
    Pozdrawiam.

• #27 02 Maj 2008 11:04
    .3lite
    Poziom 17  

To mógłby ktoś napisać jakim napięciem i prądem max moge operować podczerwoną diodę?

• #28 02 Maj 2008 12:52
    wiceq
    Poziom 13  

fajna "zabawka", ale przydal by sie jakis wylacznik bezpieczenstwa, zeby jakies niepowolane osoby nie zaczely sie tym bawic. Pierwsze co mi przyszlo do glowy to stacyjka od samochodu troche duza ale spelnia zadanie, bez klucza nie odpali 8)

• #29 04 Maj 2008 10:48
    pavel0910
    Poziom 15  

Czytałem kiedyś o takich laserach, tyle że z nagrywarek DVD. Czy do tego lasera z CD nie potrzeba jakiegoś układu do zasilania tak jak w laserach z nagrywarek DVD?

• #30 08 Maj 2008 13:35
    Diesel.Benz
    Poziom 12  

SSSuuupppeeerrr widziałem też taki laser na stronie takiego pana www.c4r0.pl