Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW 242/2-5. kod F.23

lukaszpado 27 Kwi 2008 13:00 9343 8
  • #1 27 Kwi 2008 13:00
    lukaszpado
    Poziom 1  

Witam. Mam pytanie: Czy ktoś wie może co oznacza kod błędu F.23 ???

0 8
  • #2 27 Kwi 2008 13:10
    DonRomano
    Poziom 33  

F. 23 oznacza:
    Brak wody, zbyt duża różnica między zasilaniem i powrotem.
    Możliwe usterki to:
    Zapowietrzony kocioł (zakręcony lub niesprawny odpowietrznik na pompie), uszkodzona pompa, zapchany filtr na powrocie z instalacji i wiele innych.

0
  • #3 06 Gru 2008 16:55
    xyz123
    Poziom 10  

walczę z tym samym od 2 tyg. co zrobiłem do tej pory i co stwierdziłem kocioł jedno funkcyjny:

- wyczyściłem i rozruszałem baypass który jest przy zaworze trójdrogowym przy piecu bo był zastany (serwisant twierdził że on jest odpowiedzialny za to żeby piec się nie zalewał)
    - piec rozebrany na czynniki pierwsze każda rurka wyczyszczona
    - wymiennik/ nagrzewnica czy jak to się tam zwie zdemontowana wyczyszczona na zewnątrz i w środku
    - filtr czysty na powrocie i zamontowany prawidłowo
    - pompa na powrocie w piecu kręci, odpowietrznik sprawny
    - z tyłu na piecu w płaszczu 1 bar powietrza (na spuszczonej wodzie)
    - założyłem dodatkowy odpowietrznik na powrocie przed pompą żeby wspomóc odpowietrznik na pompie w piecu
    - zawór trój drogowy który służy do przestawiania się na grzanie CW (ale w moim przypadku to nie dotyczy ) aczkolwiek jest tam wkręcona końcówka i jest sterowana przy każdym uruchomieniu pieca tzn otwiera się na grzanie wody na ogrzewanie i jest sprawna, nawet jak zdemontowałem ten sterownik i sam kombinerkami sterowałem tym zaworem żeby mieć pewność że jest otwarty to również nie przyniosło efektu
    - ten kociał nie ma odpowietrznika na górze gdzieś na nagrzewnicy ?? bo nic takiego nie znalazłem, a wg mnie to poważna wada konstrukcyjna

Za każdym razem scenariusz jest ten sam piec po 3 próbach wystartowania wywala F 23 raz na 10 razy zdarzy się że trochę pogrzeje ale za chwilę i tak jest F 23. Temperatura na kotle rośnie równomiernie zazwyczaj dochodzi do przedziału 37-40st i kocioł staje. jak przekroczy 40st to potem już trochę pogrzeje. Instalacja sprawna i drożna, coprawda trochę zanieczyszczona ale na bierząco czyszczony filtr itd w piecu było czysto po demontażu rurek.

Z tej walki nadal wychodzę przegrany może ktoś coś jeszcze zasugeruje?? na 99,9% przyczyna leży w kotle, choć z drugiej strony wydaje mi się że znam już go na wylot.
    Może jakieś ustawienia w piecu jeszcze pozmieniać te co są opisane w instrukcji instalacji...
    HELP
    Jak wygram tą wojnę to chyba nie będzie lepszego specjalisty od tego kotła w polsce :D ale musicie mi pomóc.

0
  • #4 06 Gru 2008 19:44
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

zacznijmy od tego ze podajecie dwa kody 23 i 22 są one całkowicie inne i inne mogą być powody tych usterek, proszę o podanie dokładnych kodów błędów.
    F22 brak wody . czasem mylnie interpretowane przez elektronike jesli sa złe warunki zasilania.
    rozwiązanie - inna faza zasilania najlepiej jak najbliżej 240 V,210 jest już błędem, stabilizator napięcia sieciowego, zestaw Vaillanta przewód masujący,
    polepszenie uziemienia , lub czego nie polecam odłączenie całkowite uziemienia od kotła
    F23 -uszkodzenie czujnika? o ile się nie mylę

jeśli są te kody na przemian - najlepszą metodą diagnozy będzie wymiana czujnika(ów) , podmiana płyty głównej, polepszenie warunków zasilania elektrycznego, sprawdzenie obiegu wody-pompa filtr zawory kamień kotłowy.

0
  • #5 06 Gru 2008 20:52
    xyz123
    Poziom 10  

F23 i żaden inny
    Ciekawostka przestawiłem pompę na piecu na z 3 na 2 i piec ruszył, ale wróciłem po 3 godz i pali się F23 :|

1
  • #7 07 Gru 2008 22:43
    dziubek102

może być grafit albo kamień , ale powiedzmy sobie szczerze f23 jest raczej spowodowany błędem działania elektroniki lub czujników . w tym akurat przypadku dobrze by było podłączyć vrdialog i zobaczyć co się dzieje na czujnikach.

-1
  • #8 08 Gru 2008 16:38
    xyz123
    Poziom 10  

poddałem się po wyciągnięciu pompy i stwierdzeniu że jest czyściutka :(
    w ramach sprostowania mój kocioł to 240 VU czy jakoś tak jedno funkcyjny co do zabrudzeń to w środku jest czyściutki na 100% bo był rozbierany na czynniki pierwsze
    No cóż od 13 czekam na fachowca... zobaczymy czy będzie dysponował większą wiedzą odemnie :D

Dodano po 46 [minuty]:

po sprawie... wymiana czujnika temp. na zasilaniu. Pytanie ile taki czujnik może kosztować? bo zastanawiam się czy zapłaciłem 200 czy 300% marży :D jak ktoś ma wiedzę na ten temat ile może ten czujnik kosztować to proszę o info :)

0
  • #9 08 Gru 2008 21:43
    mauri_b

chyba coś koło 70 zł
    + wymiana
    + dojazd
    + koszt magazynowania ;)

0