Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy na el34 - zasilanie beztransformatorowe,

27 Kwi 2008 14:25 2031 3
  • Poziom 15  
    Witam.

Na wstępie chciałbym poinformować że nie mam żadnej praktycznej wiedzy zakresu techniki lampowej a zagadnienia tutaj poruszane przeze mnie bazują na własnych przemyśleniach w wolnych chwilach.

Pragnę złożyć wzmacniacz Lampowy w oparciu o EL34 do nagłośnienia pokoju ok 17m2, oto jego założenia:

Ma bazować na zasilaczu bez transformatorowym wiem ze tego typu rozwiązania mimo posiadających wad były stosowane.

Cały wzmacniacz będzie posiadał sterowanie z uC odpowiedzialnego za zdalne włączanie napięć anodowych, zrażenia, oraz opóźnionego załączania kolumn(do tego zapewne zaimplementuje dodatkowe wodotryski).

Co do samego bezpieczeństwa to chciałbym ten uC zaprzęgnąć również w układ który badał by czy napięcia/prądy w newralgicznych punkach układu są w porządku, czyli np w sytuacji gdy nastąpiło by przebicie na lampie wejściowej to automatycznie następowało by odłączenie zasilania, elektrolitów oraz zwarcie gałęzi anodowej do masy.

Co do napięć zasilających jestem świadom że mogą one być niewystarczające, czy w takim przypadku można stosować jakiegoś rodzaju podwajacze napięcia ?

Zażenie wszystkich lamp planuje mięć stabilizowane lub przynajmniej po mostku prostowniczym z odpowiednim kondensatorkiem.

Posiadam w swoich zapasach 5 lamp EL 34 więc jest możliwość bym wykorzystał po 2 na kanał. Co do transformatorów głośnikowych to proszę o podanie gdzie mogę takowe zakupić (pewnie układ ten bazował by na trafie w konfiguracji ultralinear).

w EP nr 4/2008 jest opis wzmacniacza lampowego który ma ciekawie zrobiony stopień wejściowy z odwracaczem fazy. Coś w tym stylu chciałbym zawrzeć w swojej aplikacji.

Wzmacniacz ten w przypadku poprawnego działania chciałbym z czasem rozbudować o kolejne 2 kanały tym razem już o mniejszej mocy i mniejszych lamp jako driver do tylnych głośników (docelowo zestaw 5.1 do kina domowego).

Jeżeli ktoś ma pomysł jak wykonać dobry zasilacz do takowego wzmacniacza beż pośrednictwa transformatorów anodowych to będę wdzięczny za wszelkie uwagi. Oczywiście jeżeli ktoś posiada w swej bazie sprawdzone kompletne schematy wzmacniaczy lampowych w oparciu o EL34 to też będę wdzięczny.

Posiadam też dość spory transformator głośnikowy z licznymi odczepami, myślę ze do jakiegoś wzmacniacza gitarowego byłby idealny(podejrzewam ze minimum 100 W można z niego wyciągnąć).

Nie mam niestety obecnie żadnego zdjęcia ale jak tylko zrobię i ktoś by chciał sie wymienić na 2 trafa mniejsze nadające się do mojego zastosowania to była by taka możliwość.

Puki co czekam na opinie alternatywnego zasilania.

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    I żarzenie lamp też bezpośrednio z sieci??????
  • Poziom 42  
    A masę analogową (wejścia), to jak podłączysz.

Takie zasilanie to bardzo duże ryzyko porażenia przy obsłudze wzmacniacza.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat zamykam gdyż został wyczerpany odpowiedziami Kolegów mxs i oj. Wszelkie odpowiedzi dopuszczające taką konstrukcję naruszałyby regulamin, punkt 12.