Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygotowanie domowej sieci na potrzeby Internetu i telefonu

biegne 27 Kwi 2008 17:50 1497 1
 • #1 27 Kwi 2008 17:50
  biegne
  Poziom 1  

  Witam

  Chciałbym zwrócić się do Was o pomoc w przygotowaniu sieci w domku jednorodzinnym, której schemat docelowo miałby wyglądać tak:
  Przygotowanie domowej sieci na potrzeby Internetu i telefonu
  Obecnie sytuacja wygląda tak iż w każdym z 5 pokoi znajduje się gniazdko telefoniczne (rj11 chyba), natomiast tak jak to wynika z przedstawionego schematu chciałbym wykorzystać te gniazdka do rozdzielenia sieci w 4 pokojach jednocześnie na telefon i komputer.
  W chwili obecnej jedynie dwa kable (oprócz kabla tel. z zewnątrz) są wykorzystywane do przesyłu sygnału telefonicznego. Jak to wygląda przedstawione jest na zdjęciach poniżej:
  Przygotowanie domowej sieci na potrzeby Internetu i telefonu Przygotowanie domowej sieci na potrzeby Internetu i telefonu
  Jak widać fachowcy działający na zlecenie TP nie przyłożyli się zanadto do tego by ich instalacja wygladała przynajmniej schludnie. Jednak to nie jest oczywiście najistotniejsze.
  Pytanie brzmi jak najlepiej/najefektywniej wykorzystać taką strukturę, oraz za pomocą jakiego sprzętu i oprogramowania "rozprowadzić" dostęp do Internetu i sygnał tel.?
  Kabel telekomunikacyjny został podciągniety na zlecenie TP, tak więc pozostaje jeszcze kwestia z usług jakiego dostawcy skorzystać?

  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam

  0 1
 • Pomocny post
  #2 27 Kwi 2008 18:14
  Alana
  Poziom 37  

  Jezeli to jest skretka cat5 to raczej tak wyglada to no prob.
  Pary pomaranczowa i zielona zaciskasz normalnie w wtyczkach RJ45 i do swicza/routera a niebieska i brazowa zostawisz na potrzeby telefonu.
  W pokojach wymiana gniazdek na takie ze w jednej obudowie masz RJ11 telefoniczne i RJ45 komputerowe - bez problemu do kupienia jako podtynkowe, natynkowe nie spodkalam sie ale zawsze mozesz dac 2 gniazda obok siebie.

  Net skad? Jak ADSL z tepsy albo neti to poprostu tam gdzie ci sie zbiegaja te kable wsadzasz router z wejsciem ADSL, podpinasz go do lini TLF i rownolegle z nim filtr a za filtrem wpinasz te polaczone kable par niebieskich.
  Ok godzinki roboty i musi dzialac.

  0