Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalona cewka - jaka przyczyna?

Marek E30 27 Kwi 2008 18:03 5138 13
  • #1 27 Kwi 2008 18:03
    Marek E30
    Poziom 13  

Cześć,

Spaliła mi się ostatnio cewka 24DC (spaliła dosłownie trochę dymu + smród spalenizny).

Cewka była na elektrozaworze, który odcinał dopływ sprężonego powietrza po wbiciu E-Stopa (tego e-stopa wbijam dosyć często, ale ogólnie przez większość czasu cewka jest zasilana).

Jak zaczęła dymić od razu odciąłem zasilanie i spróbowałem ją podłączyć osobno na zwykłym zasilaczu, tam spaliła się do końca.

W jej miejsce wstawiłem nową i chwilę potestowałem. Nic złego się nie działo.

Co więc było przyczyną spalenia się tej cewki? Przypadek losowy, chwilowo jakiś za duży prąd przyszedł?

Pozdrawiam

0 13
  • #2 27 Kwi 2008 18:34
    Quarz
    Poziom 43  

Skoro wartość napięcia zasilania nie została znacznie podwyższona, to jedynym rozsądnym wytłumaczeniem pozostaje zwarcie międzyzwojowe, a co za tym idzie zmniejszenie się rezystancji w niezwartej części.
    Rzecz do rozpoznania w "trakcie sekcji zwłok"... :D

0
  • #3 27 Kwi 2008 20:56
    Marek E30
    Poziom 13  

Dzięki za odpowiedź, ale nic mi to nie mówi :) Ja o cewce wiem tylko tyle, że jak dostanie napięcie to ma przełączyć zawór ;) Jak wkleję zdjęcie rozebranej cewki to będziesz mi w stanie powiedzieć co było przyczyną? Jeśli tak to jak ją rozmontować? Zdjąć tylko obudowę?

0
  • #4 27 Kwi 2008 20:59
    Quarz
    Poziom 43  

Marek E30 napisał:
    Dzięki za odpowiedź, ale nic mi to nie mówi :) Ja o cewce wiem tylko tyle, że jak dostanie napięcie to ma przełączyć zawór ;) Jak wkleję zdjęcie rozebranej cewki to będziesz mi w stanie powiedzieć co było przyczyną? Jeśli tak to jak ją rozmontować? Zdjąć tylko obudowę?
    Na odległość "lekarze" jeszcze 'sekcji zwłok' nie wykonują... :D ... więc na taki rodzaj pomocy z mojej strony możesz nie liczyć... 8-O :lol:

0
  • #5 27 Kwi 2008 21:11
    Marek E30
    Poziom 13  

Tu bym się nie zgodził, były już operacje na odległość ;) Tak jak napisałem wcześniej, rozbiorę tą cewkę i zrobię zdjęcia. Może coś da się z nich wyczytać na odległość, jak nie to trudno...

0
  • #6 27 Kwi 2008 21:36
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Cewki w urządzeniach typu stycznik/zawór palą się często w przypadku zacięcia ruchomego rdzenia. Jeśli obwód magnetyczny nie jest zamknięty (rdzenie przylegają) to w cewce płyną znacznie większe prądy niż znamionowo i efekt jest wiadomy. Może w Twoim przypadku było podobnie.

0
  • #7 27 Kwi 2008 21:49
    Quarz
    Poziom 43  

Los_sandalos napisał:
    Cewki w urządzeniach typu stycznik/zawór palą się często w przypadku zacięcia ruchomego rdzenia. Jeśli obwód magnetyczny nie jest zamknięty (rdzenie przylegają) to w cewce płyną znacznie większe prądy niż znamionowo i efekt jest wiadomy. Może w Twoim przypadku było podobnie.
    Autor tematu wyraźnie był napisał:
    Marek E30 napisał:

Spaliła mi się ostatnio cewka 24DC (spaliła dosłownie trochę dymu + smród spalenizny).
    Ja rozumiem; DC - jako prąd stały, więc Twoje przypuszczenia są nietrafne... :cry:

0
  • #8 27 Kwi 2008 21:57
    Los_sandalos
    Poziom 27  

Fakt, przeoczyłem tą informację. Oczywiście cewka DC nie spali się z tego powodu. Przyczyna tkwiła więc pewnie w samej cewce lub była spowodowana niedostatecznym chłodzeniem - przegrzaniem.

0
  • #9 27 Kwi 2008 22:08
    woqb13
    Poziom 11  

A może w tej konstrukcji ktoś przeoczył układ gaszenia samoindukcji w cewce i po kilku "stopach" piki napięcia uszkodziły izolację uzwojenia - proponuję sprawdzić czy do cewki podłączone są na stałe (równolegle) dioda i kondensator co jest szczególnie ważne przy dużych cewkach pracujących przy zasilaniu DC. W przeciwnym razie usterka może się okresowo powtarzać.

1
  • #10 27 Kwi 2008 22:35
    Marek E30
    Poziom 13  

Cewka nie ma żadnych zabezpieczeń tego typu. Ten elektrozawór ma dosyć nietypowy przełącznik do ręcznego przełączania stanu. Zwykle jest to przycisk, którego przypadkiem nie da się wcisnąć, tutaj jest to wystający na zewnątrz przełącznik.
    W momencie kiedy cewka się spaliła miała podawany prąd, ja natomiast poprawiałem przy niej przewody pneumatyczne bo gdzieś była drobna nieszczelność. Bardzo możliwe, że zahaczyłem ręką o ten przełącznik (jego umiejscowienie i budowa bardzo to ułatwiają) i w tym momencie prąd chciał w jedną stronę a przełącznik w drugą.

To może to być przyczyną czy nie, bo trochę sie pogubiłem.

Co do tych zabezpieczeń to na inne elektrozawory dałem takie zabezpieczenia:
    Spalona cewka - jaka przyczyna?
    Pytałem o to zresztą w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=950178&start=0&sid=e3d37ff216aede39b4086a32a8570d87
    Na ten nie dałem sam nie wiem czemu, ale chyba będę musiał to zrobić...

0
  • #11 27 Kwi 2008 23:01
    Quarz
    Poziom 43  

Te diody odwrotnie równoległe dołączone do cewek zasilanych z napięcia stałego są niezbędne :!: :!: :!:
    Służą one do ochrony przepięciowej przy wyłączaniu obwodu z indukcyjnością poprzez zapewnienie ciągłości prądu w induktorze.

0
  • #12 28 Kwi 2008 10:15
    Tuning Marek
    Poziom 20  

a ja bym się zgodził z Los_sandalos
    a wiecie dlaczego-- sprwdzić najpierw czy się rdzeń czyli w elektrosawarze w pełni otwiera lub domyka wiem to nie powoduje od razu spalenia sie cewki ale wpływa niekorzystnie na cewkę poprzez to sie grzeje a co dalej uszkadza sie izolacja ale przeciez nie zawsze mamy rdzeń jak od stycznika moze też być rdzeń okrągły,, tłoczek
    - cylinderek ,, i to często było przyczyną nagzrewania się uzwojeń czyli szukać przyczyny mechanicznej chodzi tu o pełne wychylenie rdzenia i nie ma tu wpływu czy zmienny czy stały poprostu rdzen tłok musi przejść pełna drogę a jeśli się zawiesi lub inna przyczyna mechaniczna lub nie ma siły poniewaz inny elektrozawór sie nie domknął i przepuszcza innaą funkcję to jest lipa i tak mozna sobie w nieskończoność wymieniać cewki ale zawsze mozna pomierzyć prąd cewki jałowo i podczas pracy pod ciśnieniem ale nie gdy załącza tylko jak juz złapie bo jesli sa oryginalne i dobrze dobrane nie powinien się różnić

0
  • #13 28 Kwi 2008 17:18
    gregor50+
    Poziom 19  

Witam .
    Popieram Kolegę Quarz-a który już tu powiedział na DC nie ma problemu z uszkodzeniem mechanicznym zaworu .Tylko przepięcia lub zwykłe zmęczenie
    materiału.

0
  • #14 28 Kwi 2008 17:33
    mrrudzin
    Poziom 39  

Moim zdaniem kolega Quarz ma racje i z dużym prawdopodobieństwem przyczyną "zejścia" cewki było zwarcie międzyzwojowe, a co za tym idzie popłynięcie większego prądu w niezwartej części uzwojenia.

Tak troche nie na temat - widziałem jak wygląda transformator energetyczny po takim właśnie zwarciu międzyzwojowym... Daje do myślenia.

0