Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3A

markosik20 01 Cze 2008 23:38 92673 162
 • #61
  markosik20
  Poziom 33  
  Witam.

  W końcu udało mi się zakończyć inny projekt i zabrałem się za zasilacz.
  A więc tak, moduł wykonawczy został zaopatrzony w dwa przetworniki C/A 12bit (~6zł netto na TME) oraz źródło napięcia. Po wstępnym próbach będzie można uzyskać 20V i 3A na kanał z rozdzielczością 10mV i 20mA. Niestety wartości mierzone przez Atmegę są dosyć niestabilne więc nastawy bedą trochę większe.
  W tym tygodniu będę zamawiał kpl. płytek, będę do odbioru za jakieś 3 tygodnie. Zamówię 2kpl więcej jak chętnych, koszt wychodzi około 120zł (z wstępnych uzgodnień z firmą), do tego enkoder już z przyciskiem 6zł. W skład kpl. wchodzą cztery płytki wykonawcze oraz 1szt. płytki sterującej (oczywiście wszystkie z solder maską, metalizacją i opisami). W tym tygodniu postaram się również umieścić cały upgrade dt. schematu i spisu elementów. Program na PC będzie gotowy do czasu wykonania płytek. Wszyscy chętni którzy będą wykonywać zasialacz prosiłbym o zaopatrzenie się w konwerter RS232(PC) na RS485 (dwuprzewodowy). Będzie on potrzebny do podłączenia do PC. Dodatkowo proponuję zaopatrzyć się w 2szt. radiatorów od DDTRONIK z allegro.

  Co do obudowy jest ona wykonana z białej pleksi 4mm i gięta przy pomocy mikropalnika. Dodatkowo kontsrukcja jest wzmocniona kątowanikami alu 10x10mm, kawałek płaskowanika alu oraz pręt fi6mm z którego wykonałem śruby dystansowe. Nie posiadam w sumie żadnych rysunków dt. obudowy ale zdjęcia dużo mówią jak jest wykonana.

  GlobiGal napisał:
  Witam,
  Jak podłączyłeś wyświetlacz? ............
  Czy trafo 4x17V(4x2,5A) 8V(1x0,4A) nie będzie za duże?
  Czy wykonałeś obudowę od początku do końca? Czy możesz ją z wymiarować i opisać np. z jakich materiałów ją wykonałeś itp.
  Jakiej wartości bezpiecznik dodałeś do zasilacza?


  Przepraszam że tak późno odpisuję.
  Wyświetlacz jest połączony zwykłą taśmą.
  Trafo jakie tam zmieściłem ma 150W więc może się nie zmieścić 170W.
  Obudowę wykonałem od początku do końca, jak znajdę trochę wolnego czasu to ją zwymiaruję :wink:.
  A bezpiecznik....wiesz że nie pamiętam :(.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #62
  hedo77
  Poziom 10  
  Witam,

  Nie wiem czy wysłałeś już płytki do wykonania jeśli nie, miałbym małą sugestie która umożliwiłaby rozbudowę zasilacza w przyszłość. Chodzi o port PA w module wykonawczym proponował bym wyprowadzić go na jakieś złącze wraz z zasilaniem na przykład goldpin .

  Pozdrawiam
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #63
  markosik20
  Poziom 33  
  Witam.

  W końcu udało mi się zakończyć prace rozruchowe nad zasilaczem z przetwornikami A/C.
  Płytki zostały oddane do zrobienia w tym tygodniu w środę i pozostało tylko dobranie elementów. Poniżej zamieszczam całą dokumentację dt. płytek drukowanych. Wsady oraz program na PC zamieszczę w późniejszym czasie bo jeszcze je dopracowywuje.
  Udało mi się pożyczyć oscyloskop i z pierwszych pomiarów wyszły takie wyniki:
  Przy regulacji napięcia tętnienia są na poziomie ~2mV
  Przy regulacji prądu wynoszą ~15mV
  Pracujący wiatrak powoduje że tętnienia wzrastają do około 50mV zarówno dla regulacji prądu jak i napięcia.
  Jeszcze pozostało sprawdzenie jak zachowuje się zasilacz w stanach przejściowych (nagłe obciążenie i odciążenie). Wszystkie oscylogramy (zdjęcia) postaram się również zamieścić.
  Regulacja jest wykonana na 12bitowym A/C z napięciem referencyjnym na TL431. Taki układ pozwala na bardzo precyzyjne dostrojenie nastaw w bardzo szerokim zakresie regulacji (przetwornik A/C może wystawić dwa poziomy napięć).
  Minimalny prąd regulacji to ~20mA, minimalne napięcie 0V. Regulacja prądu ma ścisły związek ze wzmacniaczem operacyjnym (zasilanie +24V, -3,5V). Spróbuję wlutować trochę lepszy i się zobaczy.
  Co do max prądu to 3A na BD245 przy 20V jest max.
  Bardzo ważne jest żeby przykręcić go przez silikonową podkładkę (inne nie zdały egzaminu).
  Jak prace nad oprogramowaniem dobiegną końca umieszczę też dokładną instrukcję do programu na PC oraz uruchomienia , kalibracji i użytkowania samego zasilacza.
  Do podłączenie zasilacza do PC potrzebny będzie konwerter RS232<->RS485. Taki układzik można samemu "zmajstrować" na np: SN75176 (schematów jest dużo w sieci). Zasialcze mogą pracować bez modułu sterującego (są sterowane z programu PC) ale wtedy konwerter musi wystawić napięcie 5V na moduły.


  PROŚBA DO OSÓB KTÓRE ZAMAWIAŁY KPL. PŁYTEK.
  W związku z tym że miałem mała awarię twardego dysku i pogubiłem maile proszę o kontakt.

  W razie pytań proszę śmiało pytać :wink:, postaram się odpowiedzieć na wszystkie (w miarę możliwości).

  PS. Co do obudowy, będę wykonywał ją jeszcze raz więc postaram się zrobić jakiś mały "projekto-opis". :wink:.

  Pliki mają trochę pojemności więc dodatkowo umieszczone są TUTAJ
 • #64
  kamil22011
  Poziom 18  
  Witam,

  Trafo się zmieni? Będzie potrzebne o U wtórnym 24V?
  Cena płytek dalej taka sama? Jakie płytki są w komplecie? Czy płytka sterowania ma w sobie miejsca na zaciski bo na zdjęciach są dwa rodzaje (z zaciskami i bez).
  W opisie elementów jest różnica między rezystorami a dokładnie ich obudowami w SMD i powiem szczerze że nie rozróżniam R0805 od M0805 i jak znaleźć to np. w TME?
  Jakie są zastosowane kondensatory filtrujące?
  Jaki opór mają mieć dławiki L1 i L2 czy może jest on bez znaczenia?
 • #65
  markosik20
  Poziom 33  
  Zasilacz z przetwornikami A/C może regulować napięcia do 20V (więc mniejsze tym bardziej). 20V to wartość skuteczna napięcia na uzwojeniu wtórnym i takie trzeba dołączyć żeby uzyskać 20V/3A. Żeby zapewnić prawidłowe działanie należy podpiąć kondensatory filtrujące min. 2x4700u/35V. Obudowa R0805 i M0805 to obudowa... 0805 (praktycznie żadnej róźnicy nie ma) :wink:.
  W TME wpisać 0805. Dławik to dławik osiowy (wielkości rezystora 1/4W np: DLA220-N).
  Co do płytek w cenie (która sięnie zmieniła) są 4szt. płytek modułów wykonawczych + 1szt. modułu sterującego. Płytka modułu sterującego jest odłączona od płytki z zaciskami (na pdf jest jako jedna a fizyczne odzielenie to poprostu przecięcie) i ledami tak żeby obniżyć koszt. Jest ona bardzo prosta do wykonania (może wykonam kilka we własnym zakresie i dorzucę do kpl. płytek).
 • #66
  Madman07
  Poziom 19  
  Witam. Projekt godny podziwu. Ja zacząłem również robić zasilacz na procku (2xPWM), tylko że PIC'u i właśnie brakuje mi części wykonawczej (tzn sam koniec ;p ). Czy ta część u Ciebie jest idioto odporna (tzn. celowe zwarcia itp.) ? Jak tak to sprzetowo czy programowo (nie znam się aż tak, żeby to wywnioskować)?
 • #67
  markosik20
  Poziom 33  
  Madman07 napisał:
  Czy ta część u Ciebie jest idioto odporna (tzn. celowe zwarcia itp.) ? Jak tak to sprzetowo czy programowo (nie znam się aż tak, żeby to wywnioskować)?


  Część wykonawcza oparta jest na przetwornikach A/C (druga wersja bo pierwsza była na drabince R-2R) oraz wzmacniaczach operacyjnych. To powoduje że regulacja napięcia i prądu odbywa się bez udziału mikrokontrolera który ma za zadanie wysłać dane do przetworników i sprawdzać temp radiatora, napięcie wyjściowe, wejściowe, prąd, moce oddawane i tracone. Dodatkowa szeregowa dioda na wyjściu trochę komplikuje stabilizację (trzeba zapisać charakterystykę diody U/I w pamięci) ale zabezpiecza zasilacz przed podaniem napięcia zewnętrznego i innych "dziwnych rzeczy". Taka dioda pozwala także na samokalibrację zasilacza w przypadku pracy równoległej (dostosowanie się do napięcia zewnętrznego). Odpowiednie oprogramowanie pozwala wykryć takie napięcie i w zależności od ustawień odpowiednio zareagować. Zwarcie wyjścia w żadnym razie nie uszkadza zasilacza (ograniczenie prądowe). Nawet gdyby "padł" główny tranzystor to na podstawie przyrostu temperatury w czasie oraz płynącego prądu program "wie" że coś jest nie tak i odpowiednio reaguje (wiadomo że taka sytuacja może uszkodzić zewnętrzne urządzenie ale zakładam że taki przypadek się nie wydarzy jak tranzystor ma odpowiednie chłodzenie). Aplikacja na PC jest po pierwszych testach, poniżej zamieszczam screen modułu kalibracji ( w sumie jeszcze graficznie niedopracowany :wink: ).
 • #68
  Patyk
  Poziom 15  
  Czy byłaby możliwość udostępnienia płytek w formacie GERBER. Chciałbym zlecić wykonanie płytek na www.prototypy.com tam również jest instrukcja jak wyeksportować płytkę do formatu Gerbera.
 • #69
  markosik20
  Poziom 33  
  W końcu udało mi się odebrać płytki :wink:. Chętnych zapraszam na PW celem uzgodnienia sposobu przesyłki.

  Zasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3A
 • #70
  hedo77
  Poziom 10  
  Witam,

  Dziękuje za płytki. Mam pytanie czy przewidziałeś jakąś funkcjonalność w menu która umożliwia jednym przyciskiem (wyborem z menu) odłączenie zasilacza od urządzenia zasilanego? Jeśli nie, to zastanawiam się nad wbudowaniem 4 przekaźników odłączających układ, dobrym miejscem na nie będzie płytka z gniazdami bananowymi. W związku z tym ma pytanie czy istniej możliwość poszerzenia programu o obsługę mikro przełącznika i czterech tranzystorów wykonawczych?
  Funkcjonalność tego przełącznika widzę tak :

  1 długi klik (przytrzymanie przycisku) wyłącz wszystkie wyjścia
  1 krótki klik po wyłączeniu, włącz pierwsze wyjście
  1 krótki klik włącz kolejne i tak do czwartego

  Myślę że dodatkowy przełącznik będzie bardziej funkcjonalny niż brnięcie przez menu żeby uzyskać ten efekt. Chyba że uda się to zaadoptować w przełącznik impulsatora.

  Pozdrawiam
 • #71
  markosik20
  Poziom 33  
  Zakładanie dodatkowych przekaźników (czy kluczy wyłączających) jest bezcelowe gdyż zasilacze (moduły) można poprostu programowo wyłączyć.
  Wyłączenie wszystkich wyjść to po prostu wyłączenie całego zasilacza :wink:. Spróbuję zaimplementować szybszy dostęp do funkcji wyłączającej, natomiast opogramowanie na PC pozwala na wykonanie takiego zabiegu jednym klawiszem. Dodatkowo nie widzę sensu takiego wyłączania , bo jest ograniczenie prądowe które można tak skonfigurować żeby nie ograniczało prądu a poprostu wyłączało moduł.
 • #72
  hedo77
  Poziom 10  
  Super głównie chodzi mi o to żeby nie odpinać kabli i nie wyłączać z sieci zasilacza, a móc coś pozmieniać w układzie nad którym pracuje. Funkcja moim zdaniem powinna być szybko dostępną z poziomu enkodera.

  Jeszcze jedno pytanie DS18B20 muszą być 4 czy starczą 2 po jednym na radiator?

  Pozdrawiam
 • #73
  markosik20
  Poziom 33  
  hedo77 napisał:

  Jeszcze jedno pytanie DS18B20 muszą być 4 czy starczą 2 po jednym na radiator?


  Wystarczy 1szt. na jeden radiator, to samo się tyczy układu wykonawczego (tranzystor kluczujący + złącze) do wentylatora. Do odizolowania tranzystora głównego po przykręceniu go do radiatora najlepiej użyć podkładek silikonowych (mikowe niestety się nie sprawdzają).
 • #74
  markosik20
  Poziom 33  
  Witam.

  W końcu udało mi się dokończyć projekt do stanu którego można używać.
  W linku poniżej znajdują się wszystkie materiały potrzebne do uruchomienia zasilacza (modułów) .
  Kalibracja modułów wykonywana jest TYLKO przez program PC więc trzeba się zaopatrzyć (lub wykonać :wink: ) w konwerter RS485<->RS232 bądź kto woli RS485<->USB.
  Wszystkie wsady do uC zostały przetestowane i nie powinno być niespodzianek (gdyby się pojawiały proszę o kontakt).
  Oczywiście w ramach "zdobywania" wolnego czasu będę się starał dodawać coraz to nowsze funkcje do zasilacza które zwiększą jego możliwości (narazie jest to podstawowa wersja :wink:). Na wszelkie sugestie i pomysły jestem otwarty więc proszę zgłaszać jaka tam komu funkcja by się przydała :wink:.
  Postaram się też niebawem umieścić dokładną instrukcję kalibracji zasilacza, wykonania obudowy i jego użytkowania.
  Jak to zwykle bywa nieobyło się bez małych korekt (w module wykonawczym trzeba wykonać malutką 10mm zworkę oraz w płytce zaciskowej dolutować dwa tranzystory sterujące ledami).
  Poniżej parę zdjęć oraz link do materiałów: LINK

  Zasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3AZasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3AZasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3A
  Zasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3AZasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3AZasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3A
 • #76
  markosik20
  Poziom 33  
  Ryski napisał:
  No więc, czy jest możliwość zwiększenia zakresu do 20V/3A?


  Już to jest zrobione :wink:.
 • #78
  markosik20
  Poziom 33  
  Ryski napisał:
  Czy IC8,C24-25 są płytce sterownika jest potrzebne?

  Nie są konieczne :wink:.

  Ryski napisał:
  Do czego służą TP1-8?


  Do wykorzystania w przyszłości.

  Ryski napisał:
  Programowanie procesora sterownika odbywa się za pomocą pinów z oznaczeniem 1 i +?


  Służy do tego złącze ISP SV3.
 • #79
  dzu
  Poziom 11  
  Witam,

  wczoraj znajomy podesłał mi zasilacz i jestem pod wielkim wrażeniem zarówno pod względem jakości wykonania projektu jak i funkcjonalności zasilacza.
  Przeczytałem cały temat i mam kilka pytań większość kierowana do autora projektu:
  1. o ile dobrze zrozumiałem piszesz że zamówiłeś więcej płytek niż było zamawiających, czy są one jeszcze dostępne i w jakiej cenie.
  2. jak należy użyć transformator, gdyż w opisie jest kilka i nie dokładnie wiem który powinien być użyty - zwłaszcza że parametry zostały podniesione do 20V/3A
  (tak mi się przynajmniej wydaje z opisu).
  3. interesuje mnie technologia wykonania panelu czołowego, dokładnie chodzi o oznaczenia/opisy na panelu.
  4. czy możesz napisać jakiej technologii używasz przy wykonaniu płytek, sam robiłem kilka i staram się jak mogę ale zawsze coś jest nie tak.

  pozdrawiam  -------------------------------------------------------------------

  Żeby nie pisać kolejnego posta pod postem edytuje wiadomość.

  Dostałem informację od markosik20, że najodpowiedniejszy byłby transformator 4x20V/3A + 10V/0,5A.
  Jako, że kilku z was robiło ten zasilacz (oraz inni którzy mają większe doświadczenie) mogli by mnie
  naprowadzić skąd wziąć ww transformator (ja szukałem i nie mogę znaleźć nic co by pasowało).
  - jeżeli trzeba kupić to gdzie najlepiej.
  - jeżeli zamówić to również informacje o sprawdzonych producentach, jak się kształtuje cena.
  Ewentualnie jakie rozwiązania zastosowali w swoich konstrukcjach.

  z góry dziękuje
  pozdrawiam
 • #80
  CMS
  Administator HydePark
  O trafo zapytaj tutaj, jak nie mają to zrobią.
  Ja zawsze u nich kupuję i jeszcze się nie zawiodłem.
  Kiedyś kupiłem 2x28V 150VA, ale okazało się że będzie na granicy obciążalności pracował i dla bezpieczeństwa potrzeba 200VA, wymienili bez problemu za dopłatą różnicy, mimo że końcówki były już lutowane.
 • #81
  kamil22011
  Poziom 18  
  Ja do tego projektu zamawiałem w TELTO.
  Trafo jest 4x20V 3A oraz 8V 1A.
  Całość policzyli mi w cenie normalnego trafa 250W. Chyba coś koło 125zł. Według mnie firma dobra tylko czekałem trochę na ten transformatorek.
 • #82
  dzu
  Poziom 11  
  kamil22011 napisał:
  Ja do tego projektu zamawiałem w TELTO.
  Trafo jest 4x20V 3A oraz 8V 1A.
  Całość policzyli mi w cenie normalnego trafa 250W. Chyba coś koło 125zł. Według mnie firma dobra tylko czekałem trochę na ten transformatorek.


  kamil22011: powiedz mi jeszcze proszę czy transformator który zamówiłeś jest toroidalny czy taki z rdzeniem składanym z kształtek wyglądających jak litera "E".

  pozdrawiam
 • #83
  kamil22011
  Poziom 18  
  Jest to transformator troidalny.
 • #84
  hedo77
  Poziom 10  
  Witam,

  W końcu znalazłem czas i fundusze na montaż tego "przepięknego" zasilacza :D . Na razie uruchomiłem moduł sterujący, brakuje mi kilku części do wykonawczych ale na dniach będą. Moja pierwsza uwaga dziwne zachowanie pizzo element BPT-14 gdy jest wpięty dławik jak na schemacie nie piszczy, tranzystor T8 grzej się bardzo mocno bez dławika piszczy cały czas tranzystor w normie tylko nie wiem czy go już szlak nie trafił. Co do reszty modułu sterującego ruszył od razu po w graniu wsadu. Za tydzień odpalanie modułów wykonawczych podzielę się uwagami dla potomnych :D

  Pozdrawiam
 • #85
  ratajroman
  Poziom 14  
  Miałem ten sam problem z buzerem.
  Po analizie przebiegów okazało się że zamiast paczki krótkich impulsów "1"czasami pojawia się paczka "0".
  "1" otwiera tranzystor i prąd jest ograniczany opornością dławika
  Dzieje się to nieregularnie tzn raz jest prawidłowo a innym razem nie.
  Tranzystor padł po kilkunastu minutach testów.
  Wstawiłem zamiast dławika opornik 1k i sygnał jest słabszy ale mniej denerwujący szczególnie wieczorem i tranzystor nie pada.
 • #86
  markosik20
  Poziom 33  
  Problemy z buzzerem mogą wystąpić w sumie tylko z jednego powodu, jeżeli założony buzzer jest z wewnętrznym generatorem (swego czasu w TME mieli małe zamieszanie z tym) a ma być to zwykła wkładka piezzo. Łatwo to sprawdzić podłączając buzzer do stałego napięcia (jeżeli jest z generatorem to będzie piszczał).
  Przyznam się że złożyłem juz kilka takich zasilaczy i nigdy nie miałem problemów z tranzystorem sterującym buzzerem.
  Poniżej przedstawiam nieco zmodyfikowany układ sterowania. Cewka jest w wersji przewlekanej więc nie będzie problemów żeby połączyć ją szeregowo z resytorem. A swoją drogą podłącze oscyloskop i sprawdzę dokładnie co tam Atmega generuje :wink:.
  Zasilacz regulowany sterowany cyfrowo 4x 20V/3A
 • #87
  Wars
  Poziom 11  
  witam
  czy będą jeszcze dostępne płytki do tego projektu?
 • #88
  markosik20
  Poziom 33  
  Wars napisał:
  witam
  czy będą jeszcze dostępne płytki do tego projektu?


  Widzę że jest kilku zainteresowanych.
  Wobec tego w poniedziałek zamówię 10kpl, prosiłbym chętnych o potwierdzenie na PW.

  Płytki zamówione (będą do odbioru gdzieś za 3tygodnie). Cena za kpl. (1szt. sterująca + 4szt. wykonawcze + 1szt. zaciskowa) wychodzi około 98zł + koszt przesyłki.


  Dodano 04.03.2008r.
  Dostałem dzisiaj w końcu indywidualną wycenę :wink:. Kpl. płytek będzie kosztował 85zł + koszt wysyłki (~5zł)....a więc mniej (maska zielona).
 • #89
  FastProject
  Poziom 28  
  Witam, potwierdzam doskonałość wykonanego zasilacza.
  Mam pytanie w jaki sposób łączysz moduły aby uzyskiwać większe napięcia i prądy.Łączysz wyjścia modułów przekaźnikami,szeregowo, równolegle?
 • #90
  markosik20
  Poziom 33  
  Daro_Elektronik napisał:

  Mam pytanie w jaki sposób łączysz moduły aby uzyskiwać większe napięcia i prądy.


  Po prostu kabelkami na zaciskach wyjściowych, jak potrzebuję większy prąd to łącze równolegle, jak większe napięcie to szeregowo, jak to i to, to szeregowo-równolegle.