Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak przejąć kontrolę nad kontrolerem ? :-)

27 Kwi 2008 21:31 995 4
 • Poziom 17  
  Witam,
  Sorki za dość ogólne stwierdzenia które tu padną, ale jestem na etapie koncepcji, więc nie wszystko jeszcze sam wiem...

  Mam problem następujący: chciałbym 'dobrać się' do pewnego sterownika z 8 bitową magistralą danych (i 16 bitową adresową).
  Układ jest stary, zbudowany w oparciu o jakieś uPD78xx z 1 MHz zegarem, i steruje radiostacją amatorską. Założenie jet takie, żeby zachowując całą dotychczasową funkcjonalność (wyświetlacz, klawiaturka, gałeczki...) w określonych przypadkach 'przejmować kontrolę nad peryferiami', a następnie znów zwalniać ją do funkcjonalności podstawowej.
  W tym celu chciałbym postawić 'nad' oryginalnym prockiem Atmegę 16, żeby czytała co się dzieje na magistrali i odpowiednio 'działała' w odpowiednim momencie.
  - czy ktoś z kolegów robił może coś podobnego ? - poproszę o doświadczenia...
  - czy może jest jakiś soft/hardware którym można by się podpiąć pod taki układ i na kompie prześledzić co się na tej magistrali dzieje (bo mam tylko dokumentację producenta radia... a tam jest mało)

  Z góry dzięki za podpowiedzi.
  Pozdrawiam
  Paweł.
 • Poziom 32  
  Prościej chyba będzie zrobić to od nowa na tej ATmedze a ten stary procek wywalić.
 • Poziom 24  
  Analizator stanów logicznych. Względnie manualne rozpatrywanie magistrali po określonych zdarzeniach.
 • Poziom 42  
  Możesz próbować włączać się w magistralę przez jakiś multiplexer. Pozostaje jednak problem co w przypadku jeśli "oddajesz" sterowanie oryginalnemu procesorowi, musiałby on odświeżyć dane na wyświetlaczu. Napisz co to jest za wyświetlacz i jak jest on podłączony.
 • Poziom 17  
  Przełączanie magistral sterujących peryferiami to nie jest problem... można zrobić prosty przełącznik np. na 2x ACT245 i już...
  Sterowanie wyświetlaczem, czytanie enkodera i programowanie PLL'i też już zrobiłem... wyświetlacz się odświeża po przełączeniu na oryginalny procek, więc i tu nie ma problemu...
  (Urządzenie to IC-751A - service manual dostępny w sieci.)

  Ostatecznie zrobię układ do czytania magistrali w nast. sposób: podłączę Atmegę do magistrali danych i adresowej (3 porty) i w programie w pętli będę sprawdzał ich stan. W momencie zmiany, wywołam procedurkę która przez COM wyśle mi wszystkie 3x8 bitów (jako 2 zmienne ADRES i DATA) do kompa, a na Hyperterminalu sobie je przeczytam. W ten sposób dostanę listę możliwych zmian (nie ma ich aż tak dużo - góra 50...) dla operacji które mnie interesują - trochę będzie zabawy ale chyba zadziała.
  Oczywiście można by sprawę załatwić po prostu osobnum przyciskiem, który przełączał by urządzenie w 'odmienny' stan, ale chciałbym zrobić to bardziej 'elegancko' :-)