Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik wybrać do sterowania 5 silnikami ?

Macias2002 28 Kwi 2008 01:40 2030 9
 • #1 28 Kwi 2008 01:40
  Macias2002
  Poziom 9  

  Witam.
  Kolega chciałby wykonać układ sterowania 5 silnikami (wentylatory) i zastanawiamy się jak to ugryźć. Czy wybrać jakiś sterownik (jeśli tak to jaki) czy wykonać sterowanie na stycznikach, przekaźnikach itp.
  Układ miałby dawać pełną możliwość kontroli pracy silnikami czyli wgląd który silnik pracuje, dowolną możliwość włączenia silnika ręcznie i w automacie, podstawowe zabezpieczenia silnika (od przeciążenia, zaniku jednej z faz itp.). Ma posiadać również dodatkową funkcję (o której muszę z nim porozmawiać) jeśli jeden silnik zostanie wyłączony awaryjnie to reszta też się odstawia.
  Jakiego typu sterownik powinniśmy wybrać do tego typu prac i jak w ogóle rozpatrywać wybór sterownika do tego zadania i jakie napięcia zasilania są generalnie w sterownikach ?
  Z Poważaniem: Macias

  0 9
 • Relpol
 • #2 28 Kwi 2008 08:21
  arek.m
  Poziom 21  

  Witam
  Do takiego sterowania prawdopodobnie wystarczy Easy, jeśli sygnalizacja i sterowanie będzie na lampkach i przyciskach to może być Easy 719 + ewentualnie rozszerzenie wejść wyjść. Jeśli chcesz zrobić to na jakimś panelu to proponuje Easy MFD. Osobiście preferuje zasilanie 24VDC. Jest bezpieczne dla obsługi, i w razie jakichś przepięć do wymiany jest tylko zasilacz a nie cały sterownik.

  0
 • #3 28 Kwi 2008 11:24
  krzychol66
  Poziom 24  

  Co do sterownika: trzeba wstępnie policzyć potrzebne wejścia i wyjścia i dobrać sterownik, który najniższym kosztem je dostarczy. Marka nie ma znaczenia - chyba, że jest preferowana z powodów pozatechnicznych (np. jest software do danego typu sterowników, w danym zakładzie jest preferowana jakaś marka itd.)
  Wyjścia załączające silnik to jedno. Drugie: pulpit sterowniczy. Jakieś lampki sygnalizacyjne? ze styków pomocniczych styczników napędów czy ze sterownika?
  Wejścia: jakieś przyciski włącz/wyłącz? Kontrola zabezpieczeń? wszystkich? czy niektórych? Indywidualna, czy zbiorcza? Jakieś załączanie nadrzędne? jakaś automatyka załączeń? sprzężenia zwrotne?

  0
 • Relpol
 • #4 28 Kwi 2008 16:51
  gregor50+
  Poziom 19  

  Wydaje mi się że musicie "spuścić" się na kogoś kompetentnego co Wam doradzi gdyż tyle napędów nie robi się na tanich sterownikach ,a poza tym może łatwiej wizualizacja, wszystko kosztuje najwięcej SIEMENS (tak mówią)
  po zrobieniu wstępnego projektu można negocjować ceny .
  Może Schneider-Modicon, Allan-Bradley może G-E Fanuc. Wszystkie są dobre
  oprogramowanie kosztuje bardzo dużo i pytanie kto za nie płaci dla sztuki jednostkowej może wyjść bardzo drogo.Zwykle nikt nie zadaje pytania o oprogramowanie a jest to podstawowe pytanie.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 28 Kwi 2008 17:23
  mrrudzin
  Poziom 39  

  No oprogramowanie to poważna inwestycja (AB). W firmie w której pracuje używamy AB, bo taka jest tendencja całego koncernu.

  Odnośnie samego przebiegu procesu:
  Włączanie za pomocą stycznika. Jako zabezpieczenie może PKZMO. Zapewnia Ci zarówno zabezpieczenie termiczne, jest czuły na zanik fazy i istnieje możliwość wyłączenia napędu (ręcznie z jakichś przyczyn).
  Potwierdzenie załączenia możesz uzyskać wykorzystując styk pomocniczy NO stycznika.
  Zadziałanie zabezpieczenia możesz wykryć dokładając styk NO (jeśli nie ma) do PKZMO.
  No i idąc dalej - silnik działa jeśli załączysz stycznik i jednocześnie będzie załączony PKZMO. W sumie możnaby uprościć sprawę i na jeden silnik możnaby wykorzystać jedno wejście (w sumie interesuje Cie czy wentylator działa gdy jest włączony stycznik.

  Jeśli chodzi o wizualizacje - polecam panele Weinteka. Soft jest za darmo, a panele mają naprawde duże możliwości jak za te pieniądze. No i współpracują z ogromną ilością nawet tych egzotycznych sterowników :)

  Jaki wybierzesz sterownik - to już Twoja sprawa (jak piszą koledzy). Ważna jest cena, niezawodność i to jak Ty znasz dany sprzęt.
  Dla mnie skonfigurowanie sterownika, napisanie takiego programu i ewentualna diagnostyka na sterowniku AB zajęłaby chwile. W przypadku Siemensa musiałbym najpierw dowiedzieć się jak go ugryźć, bo nie miałem jeszcze przyjemności...

  0
 • #6 29 Kwi 2008 00:10
  Zibio
  Poziom 12  

  Proponuję przekaźnik NEED rodzimej firmy Relpol s.a. Raz że tańszy, dwa że polski, a u mnie jak narazie chodzi super. Oprogramowanie darmowe i bardzo proste.

  0
 • #7 29 Kwi 2008 19:01
  mmacura
  Poziom 17  

  A może coś ze sterowniczków firmy Unitronics - np. Jazz
  - darmowe oprogramowanie
  - wbudowana klawiatura i panel operatorski
  - przyzwoita cena (model z 20 we / 20 wy - 701 zł netto)

  Marek

  0
 • #8 03 Maj 2008 13:09
  królik1
  Poziom 10  

  Ja bym Ci kolego zaproponował sterownik firm FATEK .Zakupić go można w firmie MULTIPROJEKT w Krakowie.Są niedrogie ,otrzymasz darmwy soft,i szkolenie gdzie można się łatwo zapoznać z możliwościami tych sterowników.
  Chyba mają jeszcze na promocji STARTERKITY to mógłbyś tanio zaopatrzyć się w sterowniczek i kabelek .
  Pozdrawiam i polecam.

  0
 • #9 03 Maj 2008 17:00
  gogo4
  Poziom 15  

  Generalnie jeżeli chodzi o sterownik to możesz wykorzystać każdy sterownik PLC z odpowiednią liczbą wejść i wyjść.

  Cytat:
  dowolną możliwość włączenia silnika ręcznie i w automacie


  To znaczy, że ma być jakaś automatyka sterująca?.

  Bo jeżeli chodzi o samo sterowanie typu włącz/wyłącz to może taniej będzie zastosować styczniki/przekaźniki. Kontrola załączenia a pomocą kontrolki i styków pomocniczych, przyciski załącz/wyłącz itp. Automatyczne wyłączanie wszystkich silników w momencie zadziałania zabezpieczenia jednego z nich możesz zrealizoważć łącząc szeregowo styki NC wszystkich zabezpieczeń i z tego łańcuszka podając napięcie sterujące na styczniki silników.

  Pozdr.

  0
 • #10 18 Maj 2008 12:32
  multiprojekt_kg
  Poziom 12  

  witam,

  tak jak królik1 polecam FATEKa.

  - szkolenia i support albo w Warszawie albo w Krakowie bezpłatne.
  - Starter Kitów na obecną chwilę nie ma ale myślę że cenowo (jak i jakościowo) będziesz zadowolony
  - aplikacja ze sterowaniem jakie jest opisana na pewno nie jest skomplikowana dla FATEKa i spokojnie sobie z tym poradzi. Jeśli nie ma dodatkowych wymagań tylko to co jest opisane w poście to sterownik z serii MA sobie poradzi. dodatkowo go będzie trzeba rozszerzyć o moduły analogowe pod silniki lub komunikacja np. MODBUS (do falowników) - no chyba że to tylko styczniki więc kwestia oprogramowania we / wy.
  - soft bezpłatny
  - istnieje też możliwość wypozyczenia sterownika do testów (zasady i to co idzie na wypożyczenie jest zawsze uzgadniane indywidualnie)
  - lista wybranych aplikacji zrobionych na FATEKu dostępna po kontakcie telefonicznym lub mailowym ze mną.


  w razie czego proszę o kontakt.

  Krzysztof Gołąb
  501 519 616
  kgolab(małpa)multiprojekt.com.pl

  0