Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bauknecht pralka nie wiruje

Sebastain 21 Sty 2004 09:26 8497 11
  • #1 21 Sty 2004 09:26
    Sebastain
    Poziom 20  

Mam pralkę bauknecht WA590. Jest używana, przyjechała do mnie tylko nie wiem czy w czasie transporu czy co, coś się zepsuło. działa do wypompowywania wody. I na tym staje. Jest pusta ale dalej pompuje. Czujnik od ilości wody działa prawidłowo. Czy programtorek do wymiany czy też można go naprawić??

0 11
  • #2 21 Sty 2004 13:46
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Zanim wymienisz programator sprawdz dokładnie inne podzespoły.
    Czujnik ilości wody - hydrostat działa (co to znaczy?)
    Aby być pewnym czy "działa" należy sprawdzić w pierwszej kolejności jego styki czy się zwierają i rozwierają:
    - w stanie 0 bez ciśnienia,
    - -w stanie ciśnienia (dmuchnąć w króciec)
    Nastepnie elektrozawory(czy mają obwody cewki).
    Jeżeli obwody sa to nastepnie nalezy sprawdzic czy po podaniu napięcia na nie płynie woda.
    Ponadto należy przeglądnąć obwód zasilania:
    - blokadę drzwi,
    - wyłącznik główny zasilania.
    Sprawdz to dokładnie i napisz o efektach.

0
  • #3 21 Sty 2004 14:14
    Sebastain
    Poziom 20  

1. hydrostat działa. dmuchałem i chuchałem. Nawet rozebrałem i sprawdzałem i uszczelniłem.. styki działają poprawnie.
    2. Elektrozawór dolotowy działa poprawnie.. wylotowy nie sprawdzałem.
    3.Blokada drzwi i styki działają 100%
    4. Wyłacznik też. :)
    Powiem tak. Wymieniłem grzałkę. Oryginalan miała 3000W założyłem dostępną 2200W. Nie załączała. Pod bębnem był chyba wyłacznik bezpieczeństwa połżczony szeregowo z gałką (potencjometrem) temperatury. Zwarłem go i zaczęła grzać.
    No to ok. Pierwsza przepierka. Wrzuciłem coś tam, wspyałem proszku.. Nabrał troszkę wody, przemieliła, i ruszył cykl prania. Wypłukała i włączyła się pompka od wyrzucenia wody. I tak już zostało. Wtedy zaczłąem walczyć, sprawdzać hydrostat.
    i nic.
    cały czas to samo.
    Wypompowuje, wypompowuje i nic.
    Jak popchnę programator, to jakby omijała wirowanie i przechodzi czasem do następnych cykli.
    Chyba, że poza programatorem coś jeszcze mogę sprawdzić.
    Acha. Dzięki za zainteresowanie. :)

0
  • #4 21 Sty 2004 15:22
    POL02

Witam.
    Jeżeli uruchomiłeś ją i zatrzymała się na odpompowaniu wody to sprawdzenie należy wykonac jeszcze raz bo uszkodzenie mogło powstac w elemencie już sprawdzanym.
    Proponuję sprawdzić jeszcze raz:
    - hydrostat,
    - połączenia przy programatorze,
    - silniczek napędzający programator.
    Niezależnie od tego sprawdz szczotki przy silniku, (myslę,że jest to silnik komutatorowy) mogą być wytarte i dlatego jest brak pracy silnika.

0
  • #5 21 Sty 2004 15:56
    Sebastain
    Poziom 20  

Silnik byuł pierwszy. Szczotki były zaśniedziałe. Wyczyściłem podszlifowałem, komutator też.
    Do programatorka przylutowna jest płytka drukowana ze stykami a połączenia są kostkami na wcisk. Styki przeczyściłem drobnym papierem ściernym,że blasku dostały. Styki kabelków podoginałem, że wchodzą z oporem.
    Silniczek programatorka jest niedostępny. Jest w środku.
    Hydrostat sprawdzę, chociaż sprawdzałem w czasie pracy, czy odpowiednio napięcia się włączają/wyłączają.
    Odpowiem co wyszło po sprawdzeniu hydrostatu.
    --------------------------------------------------------
    Już wiem praiw wszystko. Przed rozpoczęciem pobierania wody na 3 przewodach wchodzących do hydrostatu jest napięcie 220V. Na trzech pozostałych 0V. Przy nabieraniu wody włączają się wszystkie trzy styki i pojawia się napięcie. Jeden kabelek idzie do potencjomatru grzałki, pozostałe do programatorka. Po przerobieniu wszystkiego, zaczyna wypompowywać wodę i się wyłączają styki. Nie wszystkie naraz, jeden za drugim ale napięcia znikają. I w tym stanie pralka zostaje do momentu np. popchnięcia programatora. Po popchnięciu coś tam się w nim dzieje coś mieli, po kilku minutach coś załącza, znów nabiera wody i pierze dalej. Jak wchodzi w program wirowania to stoi bardzo długo (czekałem godzinę aż coś się wydarzy ale nic się nie działo do momentu pochnięcia programatorka). W tym czasie wypompowywała wodę.
    Da się coś z tym zrobić??
    Posty poączyłem POL02

0
  • #6 22 Sty 2004 15:08
    POL02

Witam.
    Z tym hydrostatem i jego stykami to niejaso piszesz.
    Zbiornik pusty,zbiornik pełny napięcie przez hydrostat jest przełączane.
    A to co napisałes to nie wynika z tego,że tak jest.Może pomyliłeś pezewody przy wyjmowaniu hydrostatu do sprawdzenia.
    Najczęściej zasilanie z sieci (jeden przewód) przyłączony jest na styk wspólny hydrostatu.Gdy brak jest wody napięcie przez styki podawane jest na układ połączeń wirowania.Jeżeli jest woda w zbiorniku napięcie podawane jest (hydrostat przełącza styki) przez styki na układ połącaeń prania.Niestety musisz to dokładnie przeanalizować.

0
  • #7 28 Sty 2004 09:29
    Sebastain
    Poziom 20  

miałem troszkę innych prac i pralka musiała poczekać.
    Jeszcze pytanko.
    Co jest odpowiedzialne za wyłaczenie pompki od wypompowania wody i przejście w tryb wirowania?? Czy to hydrostat podaje napięcie do programatora który dalej przełącza??

0
  • #8 28 Sty 2004 09:45
    POL02

Witam.
    Hydrostat przełącza zasilanie na programator
    tak jak pisałem a dalej przejmuje funkcje programator.

0
  • #9 28 Sty 2004 13:41
    39006
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 13 Lut 2004 11:12
    Sebastain
    Poziom 20  

Wracam z tematem. Doszedłem co jest przyczyną tego, że pralka staje w pewnym momencie i nie idzie dalej. Czy to normalne, że znika napięcie zasilania silniczka programatora?? Programatorek jest dosyć głośny ale w momencie jak wypompowuje wodę nie słychć go.. jak pochnę ręcznie prodgrmator, to pralka bez zmian wykonuje to co ma i nie przełącza dalej.
    Ile by kosztowała naprawa albo wymiana programatora??

1
  • #11 13 Lut 2004 18:19
    zayzayer
    Specjalista AGD

Tak samo jak Rycho T - Programator.
    W pralkach sterowanych programatorem mechanicznym, hydrostat nie ma nic do pompki. Regeneracja zależy od typu (70,- do 200,-).

0
  • #12 14 Lut 2004 09:13
    Sebastain
    Poziom 20  

A kto z Elektrodowców podjąłby się regeneracji programamtorka?? Pralka to Bauknecht WA590 z 1993 roku.

0