Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini ładowarka BOBCAT - pojazd z napędem hydrostatycznym.

28 Kwi 2008 11:00 21238 9
  • Poziom 9  
    Witam,

Nie jestem pewien czy wybrałem dobre miejsce na swój post, widziałem jednak inne pojazdy na tym forum więc myślę że nie będzie problemu.

Kilka lat temu spędziłem trochę czasu nad zmontowaniem rurowca/buggy z malucha. STRONA O RUROWCU

Jakiś czas temu przeszukując z ciekawości konstrukcje SAM w allegro znalazłem mini ładowarkę zbudowaną z UAZ'a z hydraulicznym i mechanicznym układem kierowniczym. Urządzenie było duże i wg mnie nieporęczne. Postanowiłem sprawdzić czy można "domowym" sposobem wykonać maszynę która będzie praktyczna, funkcjonalna i "nie będzie straszyć wyglądem".

Na chwilę obecną jestem w trakcie projektowania i realizacji poszczególnych etapów wykonania mini ładowarki, coś jak bobcat z napędem hydrostatycznym.

Elementy projektu.
    1. Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa napędzana silnikiem spalinowym benzynowym z fiata 126p. Myślę że wystarczy, korzystam z tego co mam i silnik jest w miarę mały gabarytowo a to też ma znaczenie.

2. Dwa silniki hydrauliczne sterowane rozdzielaczem suwakowym podłączone każdy do jednego koła po obu stronach z przodu przy pomocy przekładni kątowej 1:14 i przeniesienie napędu na tylne koła przy pomocy łańcucha o wytrzymałości 60kN.

3. Siłowniki hydrauliczne do podnoszenia łyżki sterowane rozdzielaczem suwakowym 2 sekcyjnym.

4. Rama pojazdu i łyżki wykonana z profili stalowych 100x50x4

Już jakiś czas temu podpytywałem na elektrodzie o propozycje rozwiązania problemu samoregulacji obrotów silnika, gdyż na tamtą chwilę był to jedyny problem który sprawiał mi trudność.

Do niedawna realizacja projektu polegała na kompletowaniu poszczególnych części. W tej chwili jestem w trakcie oczekiwania na elementy zawieszenia które wg mojego projektu wykonuje tokarz.

Chciałbym na tym forum prosić o rady i pomoc w kolejnych etapach realizacji, które będę dokumentował fotografiami.

pozdrawiam i czekam na komentarze

Przemek
  • Poziom 14  
    Można zrobić taką ładowarkę samemu. W gazecie widziałem taką na bazie silnika od Fiata 126p. Jak znajdę gazetę to wrzucę skany. Możesz umieścić plany swojej ładowarki? Będzie to konstrukcja łamana czy z skrętnymi kołami?
  • Poziom 9  
    Byłbym wdzięczny za skany, może znalazłbym kilka rozwiązań w sprawach które jeszcze nie ustaliłem.
    Może to zabrzmi nie profesjonalnie ale planów nie robiłem, pomysły mam w głowie:) Jedyne co muszę zrobić to rysunki techniczne dla tokarza aby dorobił niektóre części, między innymi piasty mocowania kół.
    Jeśli chodzi o układ skrętny to zdecydowałem się na tzw. skid-steer stosowany w miniładowarkach, tzn. tak jak w pojazdach gąsienicowych.
    Do końca maja będę miał juz wytoczone części to zmontuje podstawę pojazdu na kołach i zamieszcze zdjęcia.

Przemek
  • Poziom 9  
    Witam,
    Trochę się nie odzywałem z powodu braku czasu. Na chwilę obecną zmontowane jest wszystko do takiego etapu jak na zdjęciach. Muszę zamontować silnik, pompę hydrauliczną i silniki i może uda się nagrać jakiś filmik z pierwszych jazd jeszcze przed zimą.

• Poziom 22  
    Witam,

I jak postepują prace związane z bobcatem ?
  • Poziom 15  
    Jestem ciekaw tej konstrukcji . ;D Do czego bd. go wykorzystywał ?
  • Poziom 9  
    Niestety z powodów finansowych nie mam możliwości kontynuowania projektu... jeśli sytuacja się nie zmieni będę zmuszony sprzedać dotychczasowo zebrane części...

pozdrawiam
    Przemek
  • Poziom 9  
    Niestety na chwilę obecną suma kosztów jest bardzo bliska 10.000zł a praca i sprawy osobiste nie pozwalają na kontynuowanie... Jeśli ktoś jest zainteresowany oddam co mam po kosztach materiałów... nie dolicze godzin pracy...